Английска филология - задочно или дистанционно

  • 3 553
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 58
Здравейте!
Имам желание да запиша Английска филология, но нямам възможност да уча редовно. От това, което намерих единствено в Шумен се изучава задочно, а в НБУ - дистанционно. Проблема е, че Шумен ми е много далече (нямам личен транспорт в момента), а в НБУ таксите са доста големи за моите възможности. Някой знае ли, къде още се предлага тази специалност в такива форми на обучение? В най-лошия случай ще отида в Шумен, но нямам идея дали ще успея да ангажирам някого за транспорт, когато съм на изпити. За споделеното пътуване съм малко скептична. Може би, защото не съм пътувала така до сега и се притеснявам, на какви хора мога да попадна. Ще се радвам да прочета мненията ви по темата.

# 1
  • Мнения: X
Проверила ли си във Великотърновския? (Не знам дали имат задочно, редовно знам, че имат, но давам идея просто).

Честно казано това с пътуването на мен не ми звучи привлекателно. Наскоро записах магистратура и гледах няколко университета наблизо, защото искрено казвам, не ми се занимава с пътуване. Някои неща като са онлайн е по-лесно, но не знам дали утре няма да кажат “хайде обратно в залите”.

Помисли дали наистина си мотивирана да пътуваш до Шумен, дали имаш физически време да го правиш (ако работиш е сложно с отпуските), също така и финансово е разход.

Другият вариант е да смениш специалността и да запишеш нещо друго в близък университет.

# 2
  • Мнения: 58
Проверила ли си във Великотърновския? (Не знам дали имат задочно, редовно знам, че имат, но давам идея просто).

Честно казано това с пътуването на мен не ми звучи привлекателно. Наскоро записах магистратура и гледах няколко университета наблизо, защото искрено казвам, не ми се занимава с пътуване. Някои неща като са онлайн е по-лесно, но не знам дали утре няма да кажат “хайде обратно в залите”.

Помисли дали наистина си мотивирана да пътуваш до Шумен, дали имаш физически време да го правиш (ако работиш е сложно с отпуските), също така и финансово е разход.

Другият вариант е да смениш специалността и да запишеш нещо друго в близък университет.

В Търново е само редовно.

# 3
  • Мнения: X
Първо висше ли ти е? Ако не, можеш да изкараш педагогическа правоспособност и ще можеш да си учител по английски, примерно. Не знам какъв е твоя случай, но една приятелка така направи.

# 4
  • Мнения: 58
Имам още едно по психология. Имам педагогическа правоспособност, но ако не се лъжа важи само за психология и предмети от философски цикъл. Идеята ми в бъдеще е именно за учител, но без лингвистика или филология друг начин няма.

# 5
  • Мнения: 61
В ДИКПО Варна имате възможност с педагогическа специалност да изкарате допълнителна квалификация за учители по английски

# 6
  • Мнения: X
Към СУ можеш да изкараш също. Прави се тест по език и до колкото знам поради липсата на особен интерес, не е много трудно. Няма нужда да учиш висше от нулата.

https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/f … mna_kvalifikaciya

# 7
  • Мнения: 238
Във ВТУ има две магистърски програми, които се учат задочно - Английски език и чуждоезиково обучение в средното училище и Англицистика. Език – култура - литература. Влиза се с изпит - диктовка, граматичен тест и есе.

# 8
  • Мнения: 14 848
А английски владееш  ли, защото ако не - задочна филология няма да те научи.

От цитираните магистърски програми Англицистика е за бакалаври АФ, ПЛ с АЕ и БЕАЕ, а тази за преподаване в СОУ изисква висока степен на владеене на езика, което едва ли е на ниво хелоу-уелкъм. Освен това за преподаване в СОУ искат диплома за владеене на езика, тъй че и да завършиш тази магистратура, пак ти трябва диплома за АФ, БЕАЕ или ПЛ.

# 9
  • Мнения: 133
А английски владееш  ли, защото ако не - задочна филология няма да те научи.

От цитираните магистърски програми Англицистика е за бакалаври АФ, ПЛ с АЕ и БЕАЕ, а тази за преподаване в СОУ изисква висока степен на владеене на езика, което едва ли е на ниво хелоу-уелкъм. Освен това за преподаване в СОУ искат диплома за владеене на езика, тъй че и да завършиш тази магистратура, пак ти трябва диплома за АФ, БЕАЕ или ПЛ.
Здравейте, темата е стара, но и мен ме вълнува същото. Какво имате предвид, че задочна филология няма да я научи? Нали това е целта на четири годишното обучение?

# 10
  • Мнения: 14 848
Имам предвид, че това не е разказвателен предмет, по който просто четеш и ходиш на изпит. За да се научи език, трябва практика, не само четене, а при задочното и дистанционното обучение практическата част е почти или изцяло отрязана.

# 11
  • Мнения: 43
Здравейте.
Завършила съм ПЛ (Лингвистика с два езика - първи английски, втори източен). Причината да няма задочно обучение за филологиите във ВТУ е голямото количество материал, което се взима по Практически английски език (1-8) час. Другите предмети някак могат да минат задочно, но изпитът за всяка част от ПАЕ е на няколко части - една или две писмени и една устна. Аз самата съм имала затруднения от чисто организационна гледна точка, а съм ходила на всички лекции и всеки преподавател ме е знаел като "зубър". Самите учебници , по които се учи са обемни, имат много упражнения, есета за предаване и прочие. Ако си мислите, че два учебника на семестър и много задачи ще са ви лесни, ще ви почерпя лично. Нивото на английски език, което се изисква, го нямат даже завършилите АГ / ЕГ с престижни дипломи на Кеймбридж и на Гьоте институт. Аз самата съм държала входен изпит и бях на границата на 5.50, а квесторката ми беше жената, която е най-строга от цялата катедра. В момента съм в магистърската програма "Англицистика" и ми е много лесно, но четирите години си бяха засилено учене, което в задочна форма няма как да се покрие като часове.

Общи условия

Активация на акаунт