Какво мислите за чалгата?

  • 22 123
  • 136
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 408
Обичам чалга. Даже направо мазна чалга си обичам. Обичам и рок, и поп музика обичам, и техно обичам, и народна музика обичам. Като цяло обичам музика, не съм претенциозна на тази тема и мога да се забавлявам на всякакъв стил. Не се припознавам в тесктовете, а тъпи текстове има не само в чалгата. Не си изграждам мнение за хората на база на музиката, която слушат, но би ми направило лошо впечатление, ако някой си помисли, че нивото ми на интелигентност е свързано с музикалните ми предпочитания. Не ми допадат такива стереотипи, нито имам хора в обкръжението си, които имат крайна нетърпимост към някой стил музика.
Обаче не харесвам чалга културата, а тя не е само по Планета. Пуснете си The Voice примерно, лошичко ще ви стане от клиповете. Като гледам съвременните подрастващи, даже ми се струва, че попиват повече от попа и "черното" отколкото от чалгата.

# 61
  • Мнения: 10 583
Какво е "мазна" чалга?

# 62
  • Мнения: 1 408
Сандокан с двата ножа примерно Grinning

# 63
  • Мнения: 10 583
Това е ретро чалга. Защо ѝ викаш "мазна"?

# 64
  • Мнения: 1 408
Защото си е баш мазен кючек според общоприетите разбирания, какво значение има, че е ретро чалга?

# 65
  • Мнения: 3 396
У дома винаги е звучал джаз, соул, блус. После вкусовете ми се ориентираха към рока.
В този смисъл не мога да оценя и приема лек жанр. Вкусове разни Simple Smile.

# 66
  • Мнения: 5 819
Преди време слушах умерен поп фолк. Но сега не мога да понасям нито поп фолка, нито чалгата. Обривам се направо. Леля ми много слуша такава музика и направо ми се повдигало, когато съм била там. Най-учтиво я молих да смени на друг канал, защото не мога да понеса тази музика да я слушам и щеше да пръсне главата ми. А тя си правеше кефа и ми надуваше главата с тази чалга. Чаках времето да дойде, в който да си хвана автобуса и да се махна. Отдавна не съм ходила на гости при нея. А и без това скъсах отношения с нея.

    Не мога да съдя хората, които слушат чалга. Каквото им е обкръжението вкъщи, такива са и те. Всеки има избор да слуша, каквато и да е музика, стига да не пречи на останалите, които не могат да понасят този тип музика. Но според мене музиката определя какъв човек си ти.

# 67
  • Мнения: 1 550
Значи ако е ретро чалга нямам проблем.
Аз харесвам всякаква музика- от Ариана Гранде до Рамщайн!
Но тук се пита за чалгата. Да кажем че ми харесват Малина, Глория, Анелия и Деси Слава.( И повечето от old school певиците ни)
Обаче не мога да търпя музиката на разни Тедита, Ани-Хоанг и... ( 2 минути се опитвах да се сетя за имена, но просто не ги знам тия новите  🤔)

Последна редакция: пн, 25 апр 2022, 15:50 от Marilyn3

# 68
  • Мнения: 3 296
През всякакви музикални периоди съм преминала, но винаги е имало някоя друга чалга песен, която да ме грабне. Преди да напусна България никога не ми е била първия избор за слушане, но сега сигурно всеки ден си пускам някой ретро микс.
Благодаря на Нарциса че ми припомни за сервитьорката Орнела Grinning

# 69
  • Мнения: 856
То хубаво, но музиката не е само текст, но и усет до звук/инструментал. В чалгата, освен, че се извиват някакви дюбеци наподобяващи джамията рано сутрин, за да събират Баязидовите орди пред Търновград, на друго не ми звучи Grinning
Това е така, защото не си запознат/а изобщо с този стил музика. Т.нар. чалга не се свежда само до кючеци и цигании. Има например много хубави балади с прекрасна музика и стойностни текстове. Говоря за ретро чалгата, защото новите песни вече и аз не ги слушам, тъй като всичко много се уеднакви през последните години и вече не се прави почти нищо хубаво и запомнящо се. Песните звучат еднакво. Едно време обаче беше друго и точно тези песни от тогава останаха във времето, хората все още ги слушат и не всичко е простотия от типа на “Тез червени домати” или “Радка пиратка”.
Аз като цяло не деля музиката на чалга, рап, рок, метъл, опера и т.н., а на хубава и лоша. За мен във всеки един жанр има както тъпи песни, така и хубави и стойностни. Не харесвам например рок и метъл, но дори в тези жанрове има някои песни, които ми допадат и не ги отричам като стилове в музиката, както някои хора правят с чалгата. За мен това е ограничено мислене с риск да обидя някого, за което се извинявам предварително, но така мисля. Във всеки един жанр има по някоя хубава песен, която си заслужава да бъде чута.

# 70
  • Мнения: 25 572
Не мога да разбера едно – защо всеки път, когато някой, който слуша чалга, чуе, че друг не харесва този стил музика, се обижда и се чувства задължен да оправдае музикалния си вкус и то често пъти доста агресивно.
Досега обаче не съм чула някой, който слуша рок, да се обиди и да тръгне да напада човек, който е заявил, че не го харесва.
Толкова за манталитета...

# 71
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 972
Т.нар. чалга не се свежда само до кючеци и цигании. Има например много хубави балади с прекрасна музика и стойностни текстове. Говоря за ретро чалгата
Говориш или за сръбския фолк или за едновремешната кръчмарска музика, които действително нямат общо с онова дето превърна "чалга" в обидна дума. Кючеците между другото също не са нещо на което да се гледа негативно, но няма начин музиката да се отдели от изпълнителите и културата на публиката и покрай сухото гори и мокрото ¯\_(ツ)_/¯ А и някои слушатели се интересуват повече от изпълнителките отколкото от произвеждания звук Wink  Но няма как битието да не определя съзнанието, стереотипите не се появяват току-така. Има изключения, разбира се, но като стане дума за болшинството, стереотипът обикновено е верен.

# 72
  • Мнения: 856
Не мога да разбера едно – защо всеки път, когато някой, който слуша чалга, чуе, че друг не харесва този стил музика, се обижда и се чувства задължен да оправдае музикалния си вкус и то често пъти доста агресивно.
Досега обаче не съм чула някой, който слуша рок, да се обиди и да тръгне да напада човек, който е заявил, че не го харесва.
Толкова за манталитета...
Ако визираш мен - нито съм се обидила от тези коментари, нито пък нападам някого. Просто изказах мнението си по тази тема, но явно това не е позволено и се приема за агресивно оправдаване и нападане. Grinning

# 73
  • Мнения: 11 065
Rose_33,
не е ли естествено човек, който слуша и харесва чалга, да се движи (по купони, в заведения и т.н.) с други хора, които я слушат? Дори и непризнато?

Все пак обаче да не разчитаме, че нашето възприятие и личен опит покрива цялото човечество Simple Smile

# 74
  • Мнения: 856
Rose_33,
не е ли естествено човек, който слуша и харесва чалга, да се движи (по купони, в заведения и т.н.) с други хора, които я слушат? Дори и непризнато?

Все пак обаче да не разчитаме, че нашето възприятие и личен опит покрива цялото човечество Simple Smile
Не, защото аз не слушам само чалга, а почти всякаква музика и имам приятели, които слушат и чалга, и поп, и рок, и метъл и т.н. Както казах - аз не си подбирам приятелите според това каква музика слушат, защото не ме интересува като цяло. Надраснала съм тази възраст отдавна. Grinning
Когато някой те покани на рожден ден вкъщи или в някое заведение например, ако има чалга няма да отидеш ли? Аз съм ходила на рождени дни в рок заведения, въпреки че не слушам особено такава музика, но отивам, за да уважа човека и за мен музиката, която ще се пуска там, няма чак такова значение. Освен това в някои заведения пускат разнообразна музика, а не само чалга и там се събират хора с различни музикални предпочитания.

Общи условия

Активация на акаунт