Прием в ТУ София 2022-2023

  • 2 744
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте мисля да запиша ТУ след 12-ти клас. Хареса ми специалността Телекомуникации. Понеже математиката не ми е сила въпросът ми е дали се изучава математика в паралелката толкова много колкото в другите паралелки свързани с компютърните науки, компютърно и софтуерно инженерство и т.н.
Благодаря предварително

# 1
  • Мнения: 703
Математиката се учи в 2 или 3 части от всички специалности. Някои я учат в 2 части, други - в 3, но нея я има и в другите дисциплини. Математиката я има и в програмирането, което също се учи в няколко части. Има я и във физиката. Всички специалности 1-ви и 2-ри курс учат математика, физика, химия, чертане, програмиране, механика,... В някои се набляга повече на чертане, в други - на програмиране.
https://www.tu-sofia.bg/specialties/preview/711. Може да си видиш учебния план: https://www.tu-sofia.bg/uplan/%D0%A4%D0%A2%D0%9A/%D0%91%D0%B0%D0 … UPlan-FTC-BTC.pdf.
Освен за базовите дисциплини, за характерните за специалността, също ще трябва да знаеш математика.

# 2
  • Мнения: 1
Здравейте, вчера бях на предварителен изпит по математика и изкарах 5.00. И искам да попитам дали тази оценка е достатъчна, за да бъда приет в “Компютърно и софтуерно инженерство” или ще трябва да се явявам отново и да се пробвам за по-висок резултат? Все още няма информация за минимален бал и не знам дали изобщо ще има такава.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 9 679
Колко и какви математики се учат в дадена специалност може да се види в учебния план. Мисля, че всички имат по три части с различен материал според нуждите на специалността.

Дали 5.00 ще стигне или не, е трудно да се каже. Не знаем какви са резултати на другите кандидати.

# 4
# 5
  • Мнения: 72
...Хареса ми специалността Телекомуникации. Понеже математиката не ми е сила въпросът ми е дали се изучава математика в паралелката толкова много колкото в другите паралелки свързани с компютърните науки...

Здравей! В инженерните науки математика се учи и то много. В специалност Комуникации няма да имаш предмет, който да не изисква висша математика. За най-основни неща като "Обработка на сигнали" ти трябва дискретна математика, интегрално смятане, линейна алгебра. И всичко това ще го учиш в университета, а за да го схванеш е важно в училище да си бил на добро ниво. Така че, по-добре се настрой да харесваш математиката и да я учиш с хъс, защото тя е азбуката на инженерните науки.

От друга страна - когато завършвах гимназия и аз си харесвах разни специалности, без да имам каквато и да е представа какво се учи и какво се прави с тях. За това горещо препоръчвам следните отварящи очите действия:
- ходи на ден на отворени врати на факултета и разпитвай какво се учи и изследва в Комуникации
- намери студенти от по-горен курс и ги питай какво представлява обучението
- свържи се с хора от катедрата и искай да те запознаят с програмата на специалността и научната дейност

# 6
  • Мнения: 51
На сайта на ТУ има публикувано учебните планове,  просто кликнете на Обучение- в ляво на бакалавърска програми- след това избираш желаната специалност,  и в ляво в сиво поле има пдф файл за учебен план. В него са описани всички предмети които ще се изучават в конкретната специалност. Също така обърни внимание в това сиво поле е описано и каква квалификация получаваш. Много малко студенти примерно знаят,  че специалностите от факултета по приложна математика и информатика не ти дават квалификация инженер . Това е важно ако искаш да стягаш магистратура  извън България в друг  ТУ.

Общи условия

Активация на акаунт