Нашите кухни - тема 90

  • 42 659
  • 740
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 2 436
До споделя нещо за двойката, което е неудобно. Разстоянието между двата котлона /при мен/ е около 3-3.5 см. Когато са поставени два съда на двата котлона в горната част се допират, защото в повечето случаи съдовете имат по-малко дъно и нагоре се разширяват. Ако избереш двойка, гледай да е с максимално разстояние между колоните/освен, ако не е някакъв стандарт/. Настоящите са ми керамични, а не индукция, да уточня.
Фифи, ме е изпреварила Blush

# 61
  • Мнения: 1 446
Има бели,има. Ама за всичко гоня черно и изведнъж бааам бели котлони. ММ ще подаде за развод Simple Smile

# 62
  • Мнения: 39 615
Диди, описала съм защо някои избират четворка котлони, а ти даваш пример за двойка, пък и ме цитираш.
Потвърждавам, че разстоянието между двата котлона е важно, за да не блъскат съдовете и няма значение дали са поставени вертикално или хоризонтално.

# 63
  • Мнения: 632
Готвя редовно, но при мен е малко плотът и котлоните да двойка перпендикулярно на плота, изтеглени в десния край над фурната. Изобщо не ме дразни асиметрията, а се радвам на по-голямото пространство. Предният е по-големият и мислех, че ще ползвам главно него, но се оказа, че задният е по-удобен за тенджерите, които ползвам. Две големи тенджери не могат да се сложат, както вече беше написано, заради разстоянието между котлоните. При следващия ремонт и аз ще сравнявам разстоянието между самите котлони на различните готварски плотове. При мен котлоните са в края на плота и до стената оставих 10 см., но спокойно може и не повече от 5 см. - дори и наистина големи тенджери няма как да са извън самия готварски плот.

# 64
  • Мнения: 2 925
Много пъти се е водила тази дискусия 2ка, 3ка или 4ка да е котлона Simple Smile. Аз съм с троен стъклокерамичен плот, визуално много по добре изглежда от двоен( който ми изглежда като кръпка на плота, ако е над фурна). Отделно на двойният не мога да сложа две тенджери, или тенджера и тиган един до друг. А когато готвя обичам да ми е удобно и лесно, а не да се изнервям. Ползвала съм в къщи за гости и не ми беше удобно. В къщи не бих си го причинила.

# 65
  • Мнения: 3 974
Аз си избрах индукционен на бош, с флекс зона. Това ми бяха единствените две изисквания. В не едно и две от ястията, които приготвям, първо започвам обработката на котлон и после местя във фурната. Така имам опция за тава, което за нашите нужди е сууупер улеснение.
Двойка не са ми били вариант изобщо. Не мога да си представя да събера голям уок и тенджера за паста, примерно.

# 66
  • Мнения: 1 624
Ние сме с 2-ка вкъщи. Фурната е колона - не е под котлона.
И визуално и практично 2-ката ми е перфектна.
Може би за 15години от както го ползваме ми се налагало 1 или 2  пъти нуждата от още един котлон. Готвила съм и две неща на веднъж не е имало никакъв дискомфорт.  Ако сега пак правех същата кухня, пак щях да избера 2-ка. Готвя почти всеки ден.

# 67
  • София
  • Мнения: 8 306
Аз съм с 2ка котлон - 2ро жилище, 3ти котлон. Стандартно разположение, на 3 см от стена), не е над фурна (и на двете места), така че няма проблеми със симетрията, не съм изпитвала нужда и от повече от 2 бр. котлон. Изключително рядко ползвам дори двата едновременно, а не е като да не готвя, че и не ядем всички едно и също по време на обяд/вечеря.

# 68
  • Варна
  • Мнения: 5 393
Диди, описала съм защо някои избират четворка котлони, а ти даваш пример за двойка, пък и ме цитираш.
Потвърждавам, че разстоянието между двата котлона е важно, за да не блъскат съдовете и няма значение дали са поставени вертикално или хоризонтално.
Прочете ли коя част от коментара ти цитирам? Обясних, че ваденето на тава от фурната не е проблем при двойка котлони, защото за пръв път виждам подобен довод.  Котлоните стърчат с няколко милиметра над нивото на плота и спокойно може да се остави гореща тава отгоре. Няма да изгори плота.
Разстоянието между самите котлони е дъвкано безброй пъти и изобщо не съм го коментирала.

# 69
  • София
  • Мнения: 1 428
В тоя вечен спор за бройката котлони всички са победители Laughing
Всеки си знае собствените навици за готвене и  всички варианти си имат плюсовете и минусите. Четворката котлони е удобна за хора, които много готвят или си падат по "завъртяни манджи", обаче изяжда място на плота. Двойката икономисва място на плота (решаващо предимство за малки кухни) и върши отлична работа в масовия случай, но не е вариант, ако често се случва едновременно да варите, пържите и задушавате. Тройката обикновено заема същото място като четворката на ширина, но пък изглежда по-красиво. Така че решението е въпрос на лични навици и вкус.
В старото жилище бях с четворка, в това съм с двойка над фурна и изобщо не ми липсват другите два котлона, а визуално ми харесва дори повече, пък и наличието на работен плот ми беше по-важно. Моите са разположени по диагонал и спокойно побирам тенджера и тиган едновременно.

# 70
  • Мнения: 39 615
Диди, описала съм защо някои избират четворка котлони, а ти даваш пример за двойка, пък и ме цитираш.
Потвърждавам, че разстоянието между двата котлона е важно, за да не блъскат съдовете и няма значение дали са поставени вертикално или хоризонтално.
Прочете ли коя част от коментара ти цитирам? Обясних, че ваденето на тава от фурната не е проблем при двойка котлони, защото за пръв път виждам подобен довод.  Котлоните стърчат с няколко милиметра над нивото на плота и спокойно може да се остави гореща тава отгоре. Няма да изгори плота.
Разстоянието между самите котлони е дъвкано безброй пъти и изобщо не съм го коментирала.
Извинявам се за дългия цитат на четящите, но ти май не си разбрала отново. Да, много хора пишат, че предпочитат 4 плот, за да има къде да си слагат топлата тава + 2 котлона да имат свободни за готвене. Така вече сигурно ще схванеш.
А следващото нещо, което съм написала е на нов ред- следователно въобще не се отнася за твоето писание. То е за последвалата дискусия в темата.

# 71
  • София
  • Мнения: 245
Здравейте, бихте ли ли помогнали да разбера видовете МДФ, че нещо много се обърках. Фурнирован, Боя, Акрил, Фолио, Ламиниран.... различните мебелисти ми казват за различен МДФ, с който работят и ми е трудно да сравня офертите, а и честно казано не знам кой вид искам дори... Ходиме в Салекс - там имали само фурнир, акрил и фолио. Еми и трите ми харесаха. Други пък казват, че нямало разлика дали е ПДЧ или МДФ ако ще е фолио или ламинирано. Дали наистина е така? Според мен би трябвало да се усеща по различен начин вратичката щом е от друг материал.

Имам и друг въпрос - бихте ли ме насочили от къде бих могла да купя механизми за прибиране на барплот към стена и въобще механизми от къде се купуват?

Последна редакция: пн, 04 апр 2022, 02:36 от jalapeno

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 1 061
МДФ и ПДЧ нямат нищо общо. Според мен не е едно и също кое ще сложиш.
МДФ ламинирано и фолио би трябвало да е едно и също нещо. При него хубавото е, че няма кантове и е много устойчиво на вода и влага.
МДФ фурнир и боядисано ще рече вероятно, че е с естествен фурнир, който може и да е боядисан. В този случай вероятно ще попива вода.
Акрила също е много устойчив. Пак си е МДФ вътре, но отгоре покритието е акрил. Разликата с другия МДФ е че плоскостите се кантират. Имала съм кухня от акрил и не бих повторила.

Понеже ми предстои и на мен това лято да правя кухня ми се върти в главата да поръчам вратичките на долния ред шкафове от ламиниран МДФ, а на горния от ПДЧ.

# 73
  • София
  • Мнения: 1 428
Здравейте, бихте ли ли помогнали да разбера видовете МДФ, че нещо много се обърках. Фурнирован, Боя, Акрил, Фолио, Ламиниран.... различните мебелисти ми казват за различен МДФ, с който работят и ми е трудно да сравня офертите, а и честно казано не знам кой вид искам дори... Ходиме в Салекс - там имали само фурнир, акрил и фолио. Еми и трите ми харесаха. Други пък казват, че нямало разлика дали е ПДЧ или МДФ ако ще е фолио или ламинирано. Дали наистина е така? Според мен би трябвало да се усеща по различен начин вратичката щом е от друг материал.

И MDF, и ПДЧ -плоскостите представляват плоскости от пресовани смлени дървесни частици. ПДЧ това и значи - плоча от дървесни частици, слепени със смоли. Обикновено е трислойна, по средата е дебел слой с по-малка плътност (поради което е и по-евтина), от външните страни са по-плътни слоеве, които отгоре се ламинират с меламиново фолио и/или фурнироват. ПДЧ е много здрав материал, но не може да се фрезова и извива - не могат да ѝ се правят релефи, заобляния и т.н. Тя не е и  водоустойчива поради структурата си, поради което не се ползва в бани и помещения с по-висока влажност. Ако не искате вратичките ви да имат някакви особености - вдлъбвания, извивки или вкопани дръжки, те могат да са от ПДЧ и да са по-евтини. Но ако искате примерно заоблени страни и ръбове на вратичките си, ще трябва да се ориентирате към мдф.
MDF значи medium density fiberboard - плоча от дървесни влакна със средна плътност. Тя е хомогенна, с по-фина структура и с определена еластичност и позволява да бъде резбована, фрезована, заобляна, извивана и изобщо  обработвана от мебелистите. Тя е и доста водоустойчива. MDF може да е покрита с ламинат, полиестерно покритие или фурнир, може и да се боядисва с акрилни бои, с UV-лакове и т.н. Разликата е във вида покритие, не в самия материал.

Скрит текст:
Ето например как изглеждат ламинирани плоскости ПДЧ и MDF с еднакъв ламинат - визуално са еднакви, структурно са различни:



Ето как изглежда суров MDF, преди да бъде обработен:

Последна редакция: пн, 04 апр 2022, 15:57 от MayBach

# 74
  • Мнения: 41 660
Освен това да допълня, че МДФ все пак е по-здрав материал от ПДЧ.

Общи условия

Активация на акаунт