Избор на училище след 4-ти клас в Пловдив - 2

  • 25 933
  • 510
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 968
Не знам как да обясня на разплакано 10 годишно момче, че момичета, които винаги са били на състезанията след него сега влизат без проблем, а от неговото напъване не е имало смисъл.
Каквото ще обясни майката на момиче, когато в 7. клас се случи обратното и момичето бъде изместено от момчето с ниските резултати т.к. е момче или пък майката на момичето, кандидатстващо медицина, изместено от момчета с 3, а то с 5,80, но същите тези момчета ще станат в последствие блестящи хирурзи.
Май майките драматизираме прекалено много от една страна, защото сме майки, от друга, защото е в женската ни природа да сме драматизатори.
Животът никога не е идеален, а някъде по света няма да имат и това, което нашите деца имат тук и сега, така че да сме благодарни за това, което се случва сега, защото не знаем какво печелим, когато губим нещо.

# 331
  • Пловдив
  • Мнения: 603
Точно така Asita. Въпреки, че съм майка на 2 момчета, второто не успяло за МГ 5 кл., но  с много по-висок бал от момичетата, дори не ми е хрумнало да съм против квотите. Но може би се дължи на факта, че след 7 ми клас се обръща ситуацията в полза на момчетата 😉, а както вече виждам и след 12 ти. И това не се дължи на факта, че момчетата са по-глупави... Просто са по-мързеливи, а момичетата са по-изпълнителни. А като майка и на по-голямо момче, преминало през пубертета почти вече, мога да кажа, че съм твърдо за клас с квоти. Няма по-голям балансьор, а и коректив на поведението от противоположния пол!

# 332
  • Мнения: 7
Точно така Asita. Въпреки, че съм майка на 2 момчета, второто не успяло за МГ 5 кл., но  с много по-висок бал от момичетата, дори не ми е хрумнало да съм против квотите. Но може би се дължи на факта, че след 7 ми клас се обръща ситуацията в полза на момчетата 😉, а както вече виждам и след 12 ти. И това не се дължи на факта, че момчетата са по-глупави... Просто са по-мързеливи, а момичетата са по-изпълнителни. А като майка и на по-голямо момче, преминало през пубертета почти вече, мога да кажа, че съм твърдо за клас с квоти. Няма по-голям балансьор, а и коректив на поведението от противоположния пол!
И моето момче щеше да влезе в МГ, ако беше момиче, но не драматизираме изобщо - все пак преди него са се класирали момчета с по-висок резултат, регламентът беше ясен от самото начало.
МГ не трябва да е самоцел
Дори като бивш възпитаник на МГ от малките мисля, че за всички след първите 10-15 най- добри деца математици е излишно, просто задоволяване егото на родителите
Аз се радвам на моето дете такова, каквото е!

# 333
  • Мнения: 2
Здравейте, за всички учители ли е такава информацията или само за профилираните в Княза?



Приети сме и ние в Лиляната (с математика) и май май в Княза също (ако се преместят приетите деца). Сега сагата е кое да избере ученикът, но съм доволна че това е изборът.
Знам, че учителите в Княза са много добри за новия 5ти клас, сега ще проуча и тези в Лиляната.
Сипваме си по едно тази вечер Simple Smile

# 334
  • Мнения: 145


Аз очаквам, че е въпрос на време да махнат квотите. Пловдивското МГ е единственото в страната, при което има квоти за 5-ти клас.
Дано да не стане, тази година нали третия седми клас в МГ беше с превес на момчетата, и се видя, че не е много успешен вариант.

# 335
  • Мнения: 877
Като цяло съм се интересувала и разпитвала само за математическите паралелки, но това не значи, че не важи за всички. Просто нямам информация дали са едни и същи по математика, български и т.н. или са едни учители за профилираните, други за общообразователните. Наистина не знам и не искам да Ви подведа. Предполагам, че всички учители или поне повечето ще са много добри.

Аз подкрепям квотите за момчета и момичета. Не съм мислила кой на каква възраст е ощетения пол, но смятам, че така е честно точно заради различното съзряване. Казала съм му, че се състезава за едно от 26 места в МГ, местата за момичета не ги гледам. Както може да влезе момиче с по-нисък бал, само защото е момиче, така и има такива, които са с по-висок бал, но не му влияят на класирането. И по мое време беше така като учих там и смятам, че това е стратегия, която не бих искала да променят.

# 336
  • Мнения: 968


Аз очаквам, че е въпрос на време да махнат квотите. Пловдивското МГ е единственото в страната, при което има квоти за 5-ти клас.
Дано да не стане, тази година нали третия седми клас в МГ беше с превес на момчетата, и се видя, че не е много успешен вариант.
Надявам се да не го променят. Самите учители, които бяха еднакви на трите седми класа отчитат, че се работи много по-трудно в еднополова среда в 5-7 клас и се надявам те самите да са против такава промяна. В същото време обаче липсата на квоти в Системно програмиране и в Графиката не се отразяват по същия начин на класовете според същите тези учители, които са преподавали преди това и на тях, защото самите деца вече са по-големи и по-зрели някак си и си гонят целите без да е необходимо постоянно доказване, мерене и не знам още какво си, а и в МГ има още 5 паралелки с квоти, които да балансират училището в гимназиалния курс.

# 337
  • Мнения: 524
Аз съм приела нещата за нашата ситуация и хич не ме е яд, даже напротив - убедена съм, че е за добро. Но дете на 10г, което само си проверява резултатите в сайта на училището  и вижда , че деца, които системно са били винаги след него по състезанията, сега влизат без проблем, някак не е узряло и не възприема такава дискриминация. Неоценено е за всички набори, за всички години - не за конкретно дете в случая. За следващите няколко набора ще е още по-сложно, родените момчета са много повече от момичетата. А иначе за преподавателите - тяхната работа е да обучават и да надграждат уменията на децата, не да се мисли в каква среда работят те. И за останалите деца, които не са в МГ, когато момчетата в един набор са два пъти повече от момичетата, както се случва с другото ми дете - тях кучета ли да ги ядат, при тях съзряване и приятелства няма ли, те по-неспециални ли са? Знам, че мнението ми няма да се хареса, но както винаги в живота, така и тук харесвам, когато нещата са честни и на равни начала.

# 338
  • Мнения: 145
И аз съм за справедливост и честност, но това е състезание с ясно определен регламент от началото до края, няма нищо общо с емоции и чувства. Същото важи и за всички състезания, било то математически или спортни.

# 339
  • Мнения: 877
И за останалите деца, които не са в МГ, когато момчетата в един набор са два пъти повече от момичетата, както се случва с другото ми дете - тях кучета ли да ги ядат, при тях съзряване и приятелства няма ли, те по-неспециални ли са? 

Разбира се, че не. Има резон в думите Ви, няма как във всяко училище и всеки клас момчета/момичета да са 50/50. А би било хубаво ако можеше. МГ имат право да решат при тях да е така, защото е доказано, че този баланс е по-благоприятен за учениците и учителите, за да върви работата. Другите училища също имат право да се стремят да ги разпределят по равно, но може би не им се занимава.

Искам да вметна, че като ходих да питам за място в Антим Първи и имах предпочитание за паралелка (заради познато дете), ми казаха, че ги разпределят изхождайки от идеята да са горе-долу по равно момчета/момичета и не могат да го сложат в паралелка с повече момчета, ако в съседната примерно са по-малко. Това ми направи добро  впечатление, да - няма прием с изпит, няма кой знае какво съревнование да се влезе там, но ми хареса, че се стремят към това и го казвам ако някой ме чете след някоя и друга година и това му е важно за избора на училище.
 
И тъй като основно се коментира липсата на дисциплина при клас с преобладаващи момчета, бих искала да кажа, че сме били в такъв с много момичета и въобще не е ОК също - интриги, сплетни, клюки и т.н. от доста ранна възраст, когато момчетата мислят само за ритане, момичетата са вече на следващото ниво Grinning Ta така, дълго стана, хубаво е да има баланс и приветствам такива паралелки.

# 340
  • Мнения: 568
jjjenq, винаги има деца под чертата. Хубаво е, че детето ви е амбициозно, лошото е ако амбицията му е била подхранвана допълнително и нахъсвано на всяка цена и като самоцел да влезе точно в това училище /школите играят голяма роля в този спектакъл/ и сега светът му рухнал. Вероятно е щял да бъде по-щастлив ако е приет последен.... докато не дойде новата учебна година. Тогава ще влезе в клас, където всички момчета са показали по-добри резултати. И започва следващия етап на конкуренция. Дали ще бъде готов ежедневно да преживява евентуали загуби, ако тази го събаря така... Има достатъчно ресурси, места и училища,които да развиват дарбите на децата - и не винаги това е математика, и не винаги това е МГ. Успех на детето ви - ще намери щастие и в друго училище, или пък ще стигне до желаното МГ след 7 клас.

# 341
  • Мнения: 524
Убедена съм, че като не е приет това е за добро. Нито детето е амбициозно, нито пък на всяка цена трябва да е в МГ. Даже смятам, че на другото място ще му е по-добре. Идеята ми беше, че като влиза сам в сайта и видя, че са приети момичета с по-ниски резултати /а смея да твърдя знания и ниво/, това доста го разочарова. Факт, че децата в първата десятка са нива отгоре и заслужават мястото си там, това са деца, които посещаваха уроци, по 2-3 школи и са решавали много задачи. Последните винаги са въпрос на късмет и шанс.
Идеята беше, че този проблем ще се задълбочи следващите години, просто защото са родени повече момчета. Тогава при момчетата балът ще е още по-висок и ще влизат само тези, които са топ с по 2-3 школи. А момичетата ще влизат като на парад. И това няма да е много честно, но най-важното е децата да са здрави, а пък другото е суета.

# 342
  • Мнения: 517
За записаните в Патриарха - какво следва? Предполагам ще има родителска среща, но дали ще е преди първия учебен ден? Следим в сайта или чакаме обаждане от класен ръководител?

# 343
  • Мнения: 12
За записаните в Патриарха - какво следва? Предполагам ще има родителска среща, но дали ще е преди първия учебен ден? Следим в сайта или чакаме обаждане от класен ръководител?

През септември са родителските срещи. Проверих в Shkolo - нашата е била на 12.09 и получихме съобщение.

Последна редакция: вт, 11 юли 2023, 10:54 от Micheline_961

# 344
  • Мнения: 877
А сега детето като сменя училището какво става с Школо? Със същия профил ли се продължава и автоматично ли го включват към новото училище?

Общи условия

Активация на акаунт