Какво мислите за методиката на Кумон?

  • 5 578
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 994

това е вярно, но после си наваксват. Дъщеря ми е в 9-ти клас и учи напреднала алгебра и тригонометрия - мъжа ми казва, че това е учил първа година в икономическия инситут в София.



да и по нашия край ги има тези специални програми за надарени деца (които са обикновено с неместен произход - разбирай китайци, индийци), които ако имат желание учат допълнително, но иначе ежедневната им математика в нормален клас не е на високо ниво. за различните щати знам че са различни критериите за тези програми, единственото което ми харесва, че поне при нас още в гимназията, ако си в тези програми може да вземеш част от Висшата математика,  която после ти я признават в колежа. зависи си и какво учиш, разбира се, защото има и доста специалности, където чак толкова математика не ти е нужна.

аз не смятам да се отказвам да обучавам допълнително децата си, още повече че математиката им се отдава. защо да не ги поощрявам?


не съм запозната с курса по математика в БГ у-щето сега, но аз алгебра учех още в 6ти клас, а тригонометрия в 8ми. но аз съм от доста по-старото поколение, когато образованието в БГ си струваше. 



# 16
  • Мнения: 994
за schtrumphete

имам добри приятели французи, които дойдоха да живеят тук преди 3 години с големи деца (в смисъл, че вече учили във Френско училище) и децата им са с чудесна подготовка поне по математика. и двете веднага ги сложиха в програмата за надарени деца, защото просто нямаше какво да учат в нормален час, когато съучениците им учеха тепърва таблицата за умножение в 4ти клас.  така че явно не е толкова лошо положението във Франция

# 17
  • Мнения: 3 491
на гости, я разкажи как го правите този номер с двуезичното обучение, че умът ми не го побира като организация. Shocked Имам предвид, чисто технически - колко пъти седмично, с каква продължителност, аз без някаква структурирана система не си го представям. А времето и без това не е много - автобусът докарва детето в къщи чак в 4 без нещо следобяд.
За Кумон - сега в книжарницата разгледах помагала по системата за събиране и изваждане. Като допълнително пособие наистина ми харесва, в никакъв случай не е нещо кой знае колко уникално, ние сме минали през подобна система. Разчита се на повторението и автоматизирането на абстрактно ниво. Т.е., един лист с числата от 1 до 20, всяко събрано с 1, например. Тук таме последователността на числата разместена, за да се улови, ако не внимават децата. Няма сливки и черешки, само числа. Ако едно дете знае концепцията за събиране, може би му е полезна тази надстройка, та да не мисли винаги за сливи и череши, като събира, и да знае колко е 2 и 2, без да вади пръстите. Не кой знае колко творчество, оригиналност и връзка с конкретния свят има в цялата работа, за Айнщайн може би не е добър вариант, но за средностатистическото дете, предполагам, работи.

# 18
  • Мнения: 994
и моите са до 3 часа на училище, ходят и 3 пъти седмично на спорт, но нали съм си вкъщи, някак си засега намирам време - после не знам с бебето как ще е - ама и то ще учи от невръстна възраст, защото няма кой да ми помага.
специални часове нямаме. просто, когато имат тест да речем за материята и трябва да знае определенията както ги учат в училище, ги обясняваме и с българските понятия. не гарантирам, че ще остане за дълго в главата му, ако не се повтаря не е голям шанса, но и самата им система да се учи физика на 8 години ми изглежда абсурдна?!!? хайде малко биология или разни по-популярни и близки до живота неща става, но физика и химия?!?!? на всичкото отгоре имат тестове с оценки??!? Чудя се защо това време не го използват да ги научат примерно на математика, четене и правопис. Защото в класа на сина ми има още деца, които едва сричат! А са вече 4та година в у-щето. отплеснах се малко.
единствено отделям всеки ден поне 30 мин за четене на български на глас (това е задължителен минимум). и под надзор, защото вече чете по-сложни книги и ви е ясно, че някои особености на нашия език, не са много лесни за обяснение. особено умалителни, или пък остарели или диалектни форми. за другите предмети се учи в движение или пък ако има въпроси.

искренно се надявам, че ще издържим и за в бъдеще. като знам, че с още два броя трябва да мина по този път ме втриса, но засега удържаме фронта. не знам какво обаче ще учат за вбъдеще, защото си има области, които ми куцат и трябва да се образовам преди да преподавам. Simple Smile

# 19
  • Мнения: 3 491
Е, аз съм частично в къщи, но не ме бива много в педагогиката. В смисъл, мога да върша тази работа, но трябва методично да ми е раздробено като задачки, времетраене, тактики за мотивация ... не ми идва отвътре. Затова питам такива неща, благодаря за отговора, беше от полза.

# 20
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
на_гости, шапка ти свалям! Аз не мога да се организирам  Rolling Eyes Обаче това с четенето на БГ ми хареса и ще го пробвам  Peace
И аз не съм никаква педагожка и ми е много трудно да се преборя с моя, да седне да учи нещо допълнително. Големи разправии са и ми се убива желанието да го уча, а като зацикли по математика, въобще не възприема обясненията ми. Много е нетърпелив по характер, на мен се е метнал  Confused Покрай него ми се наложи да науча термините на английски. Редувам английски и български термини, но ако има проблем минавам само на английски. Тук в началното училище, до 12 години, наблягат основно на Математика и Английски. Отделно имат SCIENCE, което включва химия, физика, биология и е поднесено в доста лек и забавен вид.
Ние си имаме тукашен сайт на Кумон. Вчера, покрай тази тема, пратих запитване за повече информация. Те не преподават допълнителен материал, а просто помагат при затвърждаването на този от училище. В нашия сайт цени няма  Thinking а и техни помагала не съм виждала никъде. Миналата седмица видях едно момченце с чанта, на която пишеше Кумон. Явно е имало занятия този ден. А тях ги открих покрай един тукашен форум, след като вече ми писна да се боря с таблицата за умножение и сина ми  Crazy От там видях, че не съм сама с проблема си  Mr. Green Вече имам няколко онлайн сайтове с упражнения по математика. Проблемът е как да го накарам да седне и да се упражнява с тях  newsm78

# 21
  • Мнения: 1 220
За метода Кумон разбрах от една приятелка, чийто син ходи 2 пъти седмично. Обясни ми горе-долу какъв е принципа на обучение, на мен ми допада, освен това когато работят повече деца е по-мотивиращо, поне за сина ми! Тази година няма да го запиша, но си мисля следващата учебна, сега е 2ри клас и се справям с материала Laughing

# 22
  • Мнения: 847
за schtrumphete

имам добри приятели французи, които дойдоха да живеят тук преди 3 години с големи деца (в смисъл, че вече учили във Френско училище) и децата им са с чудесна подготовка поне по математика. и двете веднага ги сложиха в програмата за надарени деца, защото просто нямаше какво да учат в нормален час, когато съучениците им учеха тепърва таблицата за умножение в 4ти клас.  така че явно не е толкова лошо положението във Франция
Не съм напълно съгласна с теб ,но не искам да споря...вярно е 4е има деца ,които са добре подготвени ,но бях au pair  тук преди да се омъжа ,и се сблъсках с математеката в колежа...ами имаше деца  на които нищо не им е ясно ,но никой не отделяше време за тях...и тези деца изоставаха..в къщи родителите уморени от дългия раб.ден ,хи4 не им се занимава...но може би в големите градове обу4ението е по добро ,или пък в 4астните у4-ща,аз имам наблюдения от публи4ните у-ща...
Ина4е Браво за усилията които полагате за децата  ви. .  bouquet

# 23
  • Мнения: 1 630

Не съм напълно съгласна с теб ,

Штрумфет, и аз не съм съгласна са теб за качеството на френското образование.
Половината си гимназия съм била в СМГ половината в добро училище във Франция и имам база за сравнение.
Нивото на математиката, разбира се не беше едно и също, но като цяло знанията придобити в лицея във Франция са ми били много много по-полезни в живота.
Там за първи път примерно разбрах, че предмети като география или история могат и да са нещо друго освен зазубряне. Да не говорим пък за философията.
Имахме няколко страхотни преподаватели, които са ми донесли много повече от придобитите знания. 

Разбира се разликите от училище до училище са огромни във Франция, но същото важи и за България и за тук

Последна редакция: пт, 17 ное 2006, 16:53 от raly

# 24
  • Мнения: 486
Пак ме хвърлихте в размисъл! Разгледах сайта, но все още не ми е много ясно дали методиката на преподаване е нещо по-различно и добро или пък е поредната реклама. На Амазон открих доста Kumon workbooks, някой знае ли дали са същите по които се работи в тези центрове?

на гости, свалям ти шапка, за организацията! Надявам се да мога да правя нещо подобно и аз, но дали ще успея newsm78  - педагогиката ми хич я няма. Embarassed Ако някой има повече опит в тези неща да казва, а пък черпенето после е от нас:-)

м-е-р-и, ще съм ти благодарна, ако ми пратиш линкове към тези сайтове с упражнения.

# 25
  • Мнения: 192
Kumon ne e programa, koiato aktivno se reklamira, a razchita na word-of-mouth.  Populiarna e predimno sred aziatsite (iaponci, kitaici i indiici).
Az lichno mnogo haresvam nashata Kumon uchitelka -- yaponka.  Schitam, che deteto mi se obogatiava s kontaktite si s neia (a i az syshto).   Tia ima nabljudenie vyrhu mnogo deca i syvetite, koito ni dava sa mnogo cenni!  Zapisah deteto si ne zashtoto ima problem s uchebnia material, a za da go stimuliram dopylnitelno izvun uchebnia material, i za da izgradia sistema za rabota. 
Ako imate symnenia dali da se zapishete, moiat savet e da go napravite.  Dori samo probno za niakolko meseca. 

# 26
  • Мнения: 486
lora144, радвам се, че сте попаднали на такъв прекрасен преподавател. Не съм сигурна обаче, че отзивите от всички центрове ще са еднакво добри. След по-подробно разглеждане на сайта стигам до извода, че май всеки, и имам предвид ВСЕКИ, може да стане Кумон инструктор! Важното е да може да заплати цената за франчайза!
Направих си труда да попълня формата за  self-assesment.
С отговори като:

- имам много малък опит в работата с деца, но имам голям интерес;
- комуникационните ми умения не са от силните ми страни;
- учила съм математика, но съм забравила голяма част от наученото

се оказва, че имам ГОЛЯМ потенциал да отворя Кумон център! newsm78

# 27
  • Мнения: 2 757
Ами без да имаш някаква база знания и да си добре с логиката, няма да стигнеш далеч. Много ясно, че таблицата за умножение се учи на изуст и трябва да я знаеш насън да те бутнат. Наизуст се учат още една купина математически закони, принципи, правила и т.н.

# 28
  • Мнения: 847

Не съм напълно съгласна с теб ,

Штрумфет, и аз не съм съгласна са теб за качеството на френското образование.
Половината си гимназия съм била в СМГ половината в добро училище във Франция и имам база за сравнение.
Нивото на математиката, разбира се не беше едно и също, но като цяло знанията придобити в лицея във Франция са ми били много много по-полезни в живота.
Там за първи път примерно разбрах, че предмети като география или история могат и да са нещо друго освен зазубряне. Да не говорим пък за философията.
Имахме няколко страхотни преподаватели, които са ми донесли много повече от придобитите знания. 

Разбира се разликите от училище до училище са огромни във Франция, но същото важи и за България и за тук
Както сама казваш си била в добро френско у-ще...Не искам да споря по темата френско образование ,тъй като темата е за метода Кумон ,а не за френската обр.система..
Само се замисли колко от французите като им кажеш България знаят коя е столицата й?Слу4и ми се да заведа бебо на дерматолог,известен,най добрия в Нант ,и за съжаление неговите знания по география бяха доста ограни4ени..
Вярно 4е има разлика от у-ще до у-ще,както във Фр-я така и навсякъде..
Пак казвам не искам да обидя никого завършил френско у-ще,даже браво за това.

# 29
Дъщеря ми завърши 5ти клас в Бг и кара 6ти и 7ми тук. Единствения проблем, който имаше в началото беше езика. Според нея (аз никога не съм учила с нея или помагала с уроците, така правеха родителите ми с мен, така правя и аз) тук нещата, които учат са с 2-3 години назад от това, което се учи в Бг. Тя няма никакви проблеми с математиката, но аз си мисля, че е заради стабилната основа от Бг.
Не знам по какъв метод го учат да делят, но в началото на годината едно от нещата, които трябва да купим е калкулатор  Rolling Eyes newsm78 В Бг такова нещо нямаше!  Naughty Учиш таблицата, делиш, умножаваш, изваждаш... всичко на хартия! Тук - мързели - с калкулатора  #Crazy
Дъщеря ми взе да се изтарикатява и да го ползва през цялото време.  Sad Понякога съжалявам, че напуснахме България точно заради образователната система. Все ми се струва, че тук не изискват от децата много, карат я през просото някак си, да не натоварвали децата.  newsm78 Не знам какво ще правим с бебка, рано е още, но наистина нямам добри наблюдения от това, което учат, поне засега  Naughty Казват, че материала се усложнявал много в хай скул... ще видим, дано е така.
За Кумон не бях чувала, но след като огледах сайта и прочетох вашите изказвания си мисля, че е само за затвърждаване на материала, който се учи в училище. Не бих го ползвала с каката. Тя все още е доста напред, но за бебка... с тази недоразвита образователна система тук... не знам. Май ще ми се наложи да си припомня малко математика  Laughing И все пак ми се струва, че Кумон няма да използвам...  Naughty

Общи условия

Активация на акаунт