Хипоспадия 9 или деца с урологични заболявания оперирани в Сърбия

  • 38 726
  • 590
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 116

Здравейте, моят син има 2 операции при д-р Джинович на 2 и 3.5 години като имайте предвид, че за втората говореше доста и разбираше доста. И двете операция бяха през пролетта/началото на лятото, съответно после сме пропускали пясък и море. Подкрепям горните мнения, да не се отлага заради такива неща като море, то детето ще се натъжи, но няма да окаже траен негативен ефект върху живота му пропускането на едно море когато е бил на 5г, пък и ще може да се разхождате повече из Белград през топлия сезон.
Ще Ви дам пример аз как подготвям моето дете, понеже има и други здравословни проблеми винаги обяснявам какво следва, какво ще се случи, това няма да спести сълзите, но няма да е толкова изненадан, като знае какво и защо. Също така не пестя обясненията, че ще го боли няколко дни, ще има превръзка, но ще даваме сироп и тн, само и само да не го е страх.
Относно различния вид на пениса, не смятам това за голяма драма, обяснявам, че е имало проблем, доктора го е излекувал, че всеки човек е различен, някои носят очила, едни са с кафеви очи, други сини и прочие. Говоря му колко е прекрасен, уникален, какъв голям герой е, другите просто не разбират и да не им обръща внимание или просто да им казва "Аз съм страхотен и да си гледат работата" както се казва. Това си е моят подход и мнение, той за всеки може да е различен спрямо неговото дете и усещане.

Желая Ви успех и ако имате въпроси, тук всички биха Ви помогнали при нужда. Simple Smile

# 556
  • Мнения: 15
Благодаря ви много, момичета!

# 557
  • Мнения: 164

Също бих ви посъветвала да не отлагате, заради море- здравето е на 1во място. Вижте каква дата ще може да ви даде доктора - най-вероятно ще е май и нататък, но само той може да ви каже в зависимост от натовареността си. Ние може само да гадаем. Една от операциите на нашето дете беше лятото - никакви проблеми не сме имали. Даже като че ли лятото (в сравнение със зимните месеци) има повече желаещи и дава по-късно дата. Операция направена август, до средата на септември - няма да изглежда добре. Да, зависи и вида хипоспадия и какво точно ще се прави, но месец е малко време.
Мисля, че е нормално да се страхува, вече е голям и разбира. Иначе, може би да не говорите постоянно на тази тема- чак когато наближи, ще съобщите, че предстои скоро. Постоянното повтаряне на децата, че няма нищо страшно и т.н. буди също тревожност у тях, защото очевидно и вие изпитвате тревоги. То е нормално, просто се опитайте пред него да не го показвате.
Всичко ще се нареди!

Lyo, Lyo, благодаря! Иначе, хипоспадията е коронарна.
Коронарната е по-лека форма. Моето момче беше с пеноскротална - отворът беше на границата с тестисите и се наложиха 3 операции в Сърбия. Не се притеснявайте да искате съвети и да споделяте притесненията си - тук винаги всички са много позитивни и дават най-добрите съвети, дори понякога да изглежда, че те не пасват, впоследствие човек се убеждава.
За различно изглеждащия пенис - при нас не е имало драми (макар да си имам едно наум, че може да възникнат в някакъв момент) - всеки човек е уникален с нещата, които има и може - винаги обяснявам, че не е толкова важно как изглеждаме (защото това може да се промени), важен е начинът, по който се държим и да бъдем добри хора. Аз имам момиче и момче и моите деца също забелязват, че на тате изглежда по различен начин и сме го коментирали. Малкия е обрязан и децата оприличиха, че изглежда като гъбка - важното е детето да се приеме такова, каквото е. Моят съвет е да не се вманиачавате вие в начина, по който изглежда пениса на детето и вероятно и то няма да отдава чак такова значение. Консултацията с психолог също е вариант (само вие, не е нужно детето да ходи в повечето слуаи - може да ви даде съвети как да подходите, ако виждате, че детето има големи притеснения - за момчетата/мъжете това е изключително важен въпрос).
Другото, морето - единия вариант е преди операцията - съветът ми е да не свързвате операцията с липсата на море (така представено и на мен няма да ми хареса, камо ли на дете Simple Smile ) - може да завъртите и да го представите, че тази година ще направите нещо много по-различно и вълнуващо това лято - ще отидете в друга държава да разгледате как живеят хората там, ще посетите много интересно места - любимия зоопарк и playground на всики и т.н. - представяте нещата, които детето обича да прави. Може да отидете един ден на брега на Дунава и да направите кратък плаж - до глезените и разходки из града - наистина има какво да се види. В началото и аз се чудех, ама какви разходки - детето ми ще е оперирано и няма да се чувства добре аз ще обикалям като луда из града. Но след ден-два, когато то започне да се чувства добре и вие се успокоите и няма какво да правите по цял ден - така минава времето и е приятно.
Не се притеснявайте да пишете, ако имате питанки - всички ви дават някакви варианти за начина, по който сa постъпили - вие ще намерите най-подходящия за вас, вашето дете и семейство.
Успех!

# 558
  • Мнения: 6

Също бих ви посъветвала да не отлагате, заради море- здравето е на 1во място. Вижте каква дата ще може да ви даде доктора - най-вероятно ще е май и нататък, но само той може да ви каже в зависимост от натовареността си. Ние може само да гадаем. Една от операциите на нашето дете беше лятото - никакви проблеми не сме имали. Даже като че ли лятото (в сравнение със зимните месеци) има повече желаещи и дава по-късно дата. Операция направена август, до средата на септември - няма да изглежда добре. Да, зависи и вида хипоспадия и какво точно ще се прави, но месец е малко време.
Мисля, че е нормално да се страхува, вече е голям и разбира. Иначе, може би да не говорите постоянно на тази тема- чак когато наближи, ще съобщите, че предстои скоро. Постоянното повтаряне на децата, че няма нищо страшно и т.н. буди също тревожност у тях, защото очевидно и вие изпитвате тревоги. То е нормално, просто се опитайте пред него да не го показвате.
Всичко ще се нареди!

Lyo, Lyo, благодаря! Иначе, хипоспадията е коронарна.
Коронарната е по-лека форма. Моето момче беше с пеноскротална - отворът беше на границата с тестисите и се наложиха 3 операции в Сърбия. Не се притеснявайте да искате съвети и да споделяте притесненията си - тук винаги всички са много позитивни и дават най-добрите съвети, дори понякога да изглежда, че те не пасват, впоследствие човек се убеждава.
За различно изглеждащия пенис - при нас не е имало драми (макар да си имам едно наум, че може да възникнат в някакъв момент) - всеки човек е уникален с нещата, които има и може - винаги обяснявам, че не е толкова важно как изглеждаме (защото това може да се промени), важен е начинът, по който се държим и да бъдем добри хора. Аз имам момиче и момче и моите деца също забелязват, че на тате изглежда по различен начин и сме го коментирали. Малкия е обрязан и децата оприличиха, че изглежда като гъбка - важното е детето да се приеме такова, каквото е. Моят съвет е да не се вманиачавате вие в начина, по който изглежда пениса на детето и вероятно и то няма да отдава чак такова значение. Консултацията с психолог също е вариант (само вие, не е нужно детето да ходи в повечето слуаи - може да ви даде съвети как да подходите, ако виждате, че детето има големи притеснения - за момчетата/мъжете това е изключително важен въпрос).
Другото, морето - единия вариант е преди операцията - съветът ми е да не свързвате операцията с липсата на море (така представено и на мен няма да ми хареса, камо ли на дете Simple Smile ) - може да завъртите и да го представите, че тази година ще направите нещо много по-различно и вълнуващо това лято - ще отидете в друга държава да разгледате как живеят хората там, ще посетите много интересно места - любимия зоопарк и playground на всики и т.н. - представяте нещата, които детето обича да прави. Може да отидете един ден на брега на Дунава и да направите кратък плаж - до глезените и разходки из града - наистина има какво да се види. В началото и аз се чудех, ама какви разходки - детето ми ще е оперирано и няма да се чувства добре аз ще обикалям като луда из града. Но след ден-два, когато то започне да се чувства добре и вие се успокоите и няма какво да правите по цял ден - така минава времето и е приятно.
Не се притеснявайте да пишете, ако имате питанки - всички ви дават някакви варианти за начина, по който сa постъпили - вие ще намерите най-подходящия за вас, вашето дете и семейство.
Успех!

Здравейте!Моето момче също е с пеноскротална хипоспадия.Мина и втората ни операция през ноември 2023г.,но за съжаление има усложнения, стеснение на канала и дивертикул на уретрата.Правим дилатация с катетри ,да опитаме без трета операция,да се оправят нещата.При вас ,какво е наложило 3- та операция?

# 559
  • Мнения: 164

Здравейте!Моето момче също е с пеноскротална хипоспадия.Мина и втората ни операция през ноември 2023г.,но за съжаление има усложнения, стеснение на канала и дивертикул на уретрата.Правим дилатация с катетри ,да опитаме без трета операция,да се оправят нещата.При вас ,какво е наложило 3- та операция?
[/quote]

Фистула, която се отвори веднага - ние бяхме още в Сърбия и при първото изпишкване следяхме и забелязахме, че я има - писахме на доктора, веднага поставиха катетър (затова всички препоръчват 1-2 дни да си плануват хората над това, което казва доктора. Има и доста описани случаи, при които в БГ се опитват да поставят катетри и не винаги успяват или пък нямали подходящи, та си искаме от доктора за тук, да имаме за всеки случай, ако се наложи поставяне като се приберем). Пращахме снимки през ден, но за съжаление се виждаше, че няма да се затвори, дори се уголемяваше видимо (за наш ужас) и след 10тина дни и самия доктор препоръча сваляне на катетъра - вече си бяхме в БГ. Към момента всичко е наред (е, според мен не изглежда по най-прекрасния начин отдолу, където са правени манипулациите - иначе отгоре и главичката изглежда много добре и по мнението на лекарите, които са го гледали тук, изглеждала добре). Аз може би сравнявам с нормално изглеждащи. Август 2022 беше третата операция.

# 560
  • Мнения: 5 531
Здравейте! И нашето момченце е с хипоспадия и отдавна сме решили да го оперираме при д-р Джинович. Той е вече на 5 години и не е опериран досега. Понеже хипоспадията е лека форма, в началото ни бяха заблудили, че даже може и да не го оперираме или на по-късен етап, не знаехме и че има право на ТЕЛК. Чак когато стана на 2 години и нещо попаднах на темите тук и прочетох и за ТЕЛК-а, и за Джинович, та тогава започнахме да събираме пари. Писахме на д-ра  и той каза, че даже колкото по-голямо е детето, по-добре и когато сме готови да му пишем. Сега имаме и бебе и доста се забавихме, защото и с нея имахме проблеми.

Та, вече сме решили да пишем на доктора, че стана много голям малкият, но пък и много обича да ходи на басейн и море и ще му е много тъжно, ако не може да отиде лятото изобщо на нищо.

От друга страна, искаме да минава, защото и с малката не се знае къде ще трябва да се ходи по-нататък. Но и с нея имам много ангажименти и процедури и ще ми е трудничка организацията за 2 месеца за Сърбия. Та, направо съм в чуденка какво да правим. Дали да му пишем още тези дни на Джинович и да ходим, ще се организирам някак си, или да  организираме операцията за края на лятото.

Имате ли представа в момента за след колко време горе-долу насрочва операциите доктора, когато му пишеш?

За море- на едно място бях чела да минат 2 месеца, на друго- 3 месеца. А и детето, ако отидем и за ден дори, целия ден ще кисне във водата, да не говорим, ако е за 3-4 дни, и ме е страх да не стане беля.

Но най-важното е, че не знам колко време след операцията пенисът не изглежда добре. Четох, че пълното възстановяване е 6 месеца, но колко време е грозна гледката и си личи? Понеже пък, ако  направим операцията сега, лятото малкия ще си е вкъщи и децата в детската градина няма да могат да го виждат и да му се присмиват. Защото вече е получавал подигравки, когато ходят заедно на тоалетна, заради повечкото кожа.
 
Ако го оперираме средата на август, да речем, дали до 15 септември гледката ще е ок? И дали ще е много топло за операция, понеже в България са ни съветвали, че е даже почти. задължително есента, зимата.

Извинявам се за много дългия пост, но съм притеснена, че се объркахме и с бебето и закъсняхме вече много от психологическа гледна точка, че вече много разбира малкия и ще се стресира. От друга страна, и сега се чудя с малката все още накъде да погледна, а и организиране на операция в чужбина, и ще е хубаво да имам повече време.  Сега нещата малко почват да се подреждат де. Та, благодаря не тези, които ще ме изчетат докрай и ще дадат съвет, ако  вече са минали през това и знаят отговорите.

И, не на последно, а даже на първо място, как по-големи дечица, на 5-6 години, понесоха операцията от психологическа гледна точка? Вече са големи и разбират всичко и сигурно се стресират много. От доста време се опитвам да подготвям сина ни и докато беше по-малък, казваше, че не го е страх и чичо доктор ще изреже кожичката и пишката ще стане по-хубава и готово (така му обяснявах). Но сега вече казва, че много го е страх и не иска да ходи и си му е хубава пишката, макар че че го подиграват. Мисля другата седмица да се срещна с  детски психолог, за да питам как да подходя най-правилно.

Стана много дълго, затова пак ви благодаря, ако ме изчетете, и споделите опита си.
Здравей,
Детето е достатъчно голямо да може спокойно да се комуникира с него.
Може, ако не искате да го лишавате от почивка и море да планирате  море в началото на лятото. Белград лятото е много горещ град, но няма реална причини да не може да се оперира детето. Болниците и апартаментите са добре климатизирани.
За разлика от начина на операцията и престой в България, след операцията на д-р Джинович престоя за хипоспадия е еднодневен, а не 7-10 дневен в болницата. Детето е напълно подвижно, катетъра е с тапа и може да се прибере в джоб на дрешка например. Това позволява детето да се възстановява доста по-бързо, с по - малко стрес, много разходки и в домашна обстановка.
Нормално е едно дете да се страхува, страхуват се и възрастните.. Това са естествени човешки емоции. Има много хубави детски книжки на тази тема - Франклин влиза в болница; Болница в гората и др. които са от полза за преодоляване на стреса.
Що се отнася до визията на пениса - децата с хипоспадия не могат да изглеждат на 100% като другите момчета. Но д-р Джинович прави максималното нещата да са възможно най-добрите за детето.
Аз не съм забелязала при моят син да има особени сътресения, неудобни въпроси от други деца. Ако вие не се фокусират върху визията като проблем, и детето няма особено да се впечатлява и ще приема нещата нормално. От вас зависи да превърнете времето в Белград в приятно изживяване, което да остане в хубави спомени на детето.

Последна редакция: пт, 15 мар 2024, 15:16 от marychery

# 561
  • Мнения: 8
Здравейте, нашата операция е на 21/ 03/ 24. Имаме останал крем ,,ANDRACTIM", който има нижда, да пише. Ще се радваме да помогнем на няколко момченца.

# 562
  • Мнения: 6
Благодаря ви за отговора!Ние също си бяхме планирали два дни повече!При нас всичко беше наред около месец и след това започнаха усложненията!


Здравейте!Моето момче също е с пеноскротална хипоспадия.Мина и втората ни операция през ноември 2023г.,но за съжаление има усложнения, стеснение на канала и дивертикул на уретрата.Правим дилатация с катетри ,да опитаме без трета операция,да се оправят нещата.При вас ,какво е наложило 3- та операция?

Фистула, която се отвори веднага - ние бяхме още в Сърбия и при първото изпишкване следяхме и забелязахме, че я има - писахме на доктора, веднага поставиха катетър (затова всички препоръчват 1-2 дни да си плануват хората над това, което казва доктора. Има и доста описани случаи, при които в БГ се опитват да поставят катетри и не винаги успяват или пък нямали подходящи, та си искаме от доктора за тук, да имаме за всеки случай, ако се наложи поставяне като се приберем). Пращахме снимки през ден, но за съжаление се виждаше, че няма да се затвори, дори се уголемяваше видимо (за наш ужас) и след 10тина дни и самия доктор препоръча сваляне на катетъра - вече си бяхме в БГ. Към момента всичко е наред (е, според мен не изглежда по най-прекрасния начин отдолу, където са правени манипулациите - иначе отгоре и главичката изглежда много добре и по мнението на лекарите, които са го гледали тук, изглеждала добре). Аз може би сравнявам с нормално изглеждащи. Август 2022 беше третата операция.
[/quote]

# 563
  • Мнения: 164
Здравейте!
При последните снимки и видео, които изпратихна доктора имаме препоръка за няколко дни да правим дилатация с катетри. Пускам цитат на написаното от доктора: "Looks OK - you can do only few light dilations several days 2x per day with catheter number 10 and then 12 - put some Gell on it and introduce catheter 2 cm inside". Моля за съдействие, който е правил подобен тип процедура. Има ли някакво значение марка или друго за катетъра - ясни са номерата? Второ редуването на номер 10 и 12 е последователно в рамките на една процедура или? Има ли нещо специфично за гела?
Всякакви насоки и препоръки ще са ми от полза.
Предварително благодаря на включилите се.

Последна редакция: ср, 20 мар 2024, 09:34 от Lyo Lyo

# 564
  • Мнения: 5 531
Здравейте!
При последните снимки и видео, които изпратихна доктора имаме препоръка за няколко дни да правим дилатация с катетри. Пускам цитат на написаното от доктора: "Looks OK - you can do only few light dilations several days 2x per day with catheter number 10 and then 12 - put some Gell on it and introduce catheter 2 cm inside". Моля за съдействие, който е правил подобен тип процедура. Има ли някакво значение марка или друго за катетъра - ясни са номерата? Второ редуването на номер 10 и 12 е последователно в рамките на една процедура или? Има ли нещо специфично за гела?
Всякакви насоки и препоръки ще са ми от полза.
Предварително благодаря на включилите се.
Здравей,
Започвате дилатацията с катетър номер 10 за няколко дена. След това продължавате с номер 12.
Преди няколко години молихме родители да носят нужните катери от Белград. Сега вече има такива катетри и в санитарните магазини в България . Ако не намериш катетър, работа върши и назогастрална сонда с този размер.
Хубаво е да сменяш катетрите на всяка процедура. Има и гел за дезинфекция на катетрите след употреба, но в домашни условия рискуваш да замърсиш уретрата и детето да направи бактериална инфекция.
Може да ползваш Катижел или д-р Джинович често препоръчва Контратубекс. Макар и за белези, прави кожата по еластична и здрава.
Ще потърся диалога ми с Богдан на тази тема и ще ти изпратя подробностите.

Последна редакция: чт, 21 мар 2024, 08:40 от marychery

# 565
  • Мнения: 41
Здравейте!
При последните снимки и видео, които изпратихна доктора имаме препоръка за няколко дни да правим дилатация с катетри. Пускам цитат на написаното от доктора: "Looks OK - you can do only few light dilations several days 2x per day with catheter number 10 and then 12 - put some Gell on it and introduce catheter 2 cm inside". Моля за съдействие, който е правил подобен тип процедура. Има ли някакво значение марка или друго за катетъра - ясни са номерата? Второ редуването на номер 10 и 12 е последователно в рамките на една процедура или? Има ли нещо специфично за гела?
Всякакви насоки и препоръки ще са ми от полза.
Предварително благодаря на включилите се.
Здравейте, ние сме правили и продължаваме да правим дилатации. Използвам Катежел и поръчвам катетри от този сайт https://mte-online.com/product/%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b5%d1%82%d1 … -40-%d1%81%d0%bc/
Ако имате някакви въпроси, не се притеснявайте да ме питате.

# 566
  • Мнения: 5 531
Лечението на уретралните стриктури включва:
    1. Уретрална дилатация е метод, при който се извършва механична дилатация на уретрата в областта на нейното стесняване чрез въвеждане на специални инструменти (дилататори) с постоянно нарастващ калибър.  Извършва се с катетър в следната последователност - 3-4 дни размер 6, след това 3-4 дни размер 8 и 3-4 дни размер 10. Целта е плавно и постепенно разширяване на канала.  Катетърът се вкарва на няколко сантиметра (1/2) в канала чрез поставяне на Contractubex.  Поставете малко от гела върху катетъра и го вкарайте в уретрата на няколко инча.
Контрактубекс има за цел да предотврати рецидив на фиброза и стриктура.
Катетърът може да се измие със сапун и вода и след това да се накисне в алкохол или Octenisept за 5 минути и след това да се изсуши.
Не винаги е необходимо да се прогресират дилатации от 6 до 8 и след това до 10 или 12. Зависи от пациента.
Не всички уретри  са еднакви.
 Може да се използва Cathejell или Contractubex

Последна редакция: чт, 21 мар 2024, 08:41 от marychery

# 567
  • Мнения: 116
Здравейте!
При последните снимки и видео, които изпратихна доктора имаме препоръка за няколко дни да правим дилатация с катетри. Пускам цитат на написаното от доктора: "Looks OK - you can do only few light dilations several days 2x per day with catheter number 10 and then 12 - put some Gell on it and introduce catheter 2 cm inside". Моля за съдействие, който е правил подобен тип процедура. Има ли някакво значение марка или друго за катетъра - ясни са номерата? Второ редуването на номер 10 и 12 е последователно в рамките на една процедура или? Има ли нещо специфично за гела?
Всякакви насоки и препоръки ще са ми от полза.
Предварително благодаря на включилите се.

Здравей, marychery вече е обобщила нещата, но все пак, ако имаш въпроси може да ми пишеш.

# 568
  • Мнения: 164
Благодаря много, момичета! Знам, че мога да разчитам на Вас. Много добре ми обяснихте всичко. Гледам клипчета, снабдих се с всичко нужно и започваме процедурите.

# 569
  • София
  • Мнения: 5 744
Забелязах,че отвор на уретрата не е точно,идеално на върха. Визуално даже не личи,заради физиологичната особено от преди операцията,даже като пишка не може да се хване на 100%,да има отклонение от 2 макс 3 мм.
Колебая се дали да го подлагам пак на операция. Аз ще си пращам клипове и снимки,за сега винаги Джинович е казвал,че всичко е наред.
Някой мами бяха казали и че при тях има отклонение, по видимо ли е или само с детайлно вглеждане се вижда?

Общи условия

Активация на акаунт