Какво означава за вас думата Дарение?

  • 2 812
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 381
Това, че няма пост към темата не значи нищо  Wink

# 16
  • Мнения: 1 178
zа мен това е една от най_хубавите думи в бг. еzик, толкова ясна и красноречива дума zа един благороден жест.... даваш нещо беz да искаш нищо в zамяна, може и благодаря да не ти кажат, но се чувствш доволен, че си дал нещо от себе си.
Кате ти ме иzненадваш с таzи тема  Peace всеки решава zа себе си иначе ще стане като в соц. училищата да даряваме_zадължително по списък Mr. Green

# 17
  • Мнения: 1 363
Също така, трябва ли  даренията ни да са насочени към България?

А накъде да са насочени? (не е заяждане, питам) Аз за себе си съм си дала отговора - да, трябва да са насочени към БГ и само, даже в определени сфери искам да дам. Права си, че всеки си има приоритети, а и собствени инициативи.

Е, това малко крайно ми се вижда, че даренията ни трябва да са насочени към България  и само.
Аз моя дълг към Родината го изплащам, като подпомагам една изпаднала пенсионерка,на  която държавата ни не може да осигури дори едно минимално съществуване.
Също така малка част от парите ми и ненужните ми за мен вещи (някои оспорват това, като дарение, но за мен е) отиват в подкрепа на местни каузи, за държавата, в която аз живея.

Както някои вече беше казал дарения да се правят само по Коледа и Великден според мен е деяние на фарисеите. Както и да е и кой както го разбира.  Peace

# 18
  • Мнения: 907

E, това малко крайно ми се вижда, че даренията ни трябва да са насочени към България  и само.
Аз моя дълг към Родината го изплащам, като подпомагам една изпаднала пенсионерка,на  която държавата ни не може да осигури дори едно минимално съществуване.


Хайде пак перефразиране. Ето това написах:
Аз за себе си съм си дала отговора - да, трябва да са насочени към БГ и само, даже в определени сфери искам да дам.
Разбираш ли смисъла на първо лице единствено число?! На никого хеле пък тук, дето почти никого не познавам, не съм тръгнала да разправям къде "трябва" и какво да дарява.

Много ме дразни това "тълкуване както си искам" в тоя форум, пак ще зачезна май.  Crossing Arms

Помощта на родители и въобще най-близки не е за мен дарение, а морално задължение, разбира се от само себе си както и грижата за собствените деца. Както и да е.

Последна редакция: пт, 17 ное 2006, 21:56 от MegiX

# 19
  • Мнения: 7 605
Търся за себе си истината.
дали на ба3ата на на 4уждото мнение ще намериш истината?
Сверка на часовника по-скоро. Накъде отива света.

Мира, не става въпрос точно даренията да са насочени към България, но просто ми прави впечатление колко малко интерес се демонстрира сега точно пред Коледа.

Не вси4ки, които помагат, го обявяват и публи4но  Peace

# 20
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
Не вси4ки, които помагат, го обявяват и публи4но  Peace

 newsm10

# 21
  • Мнения: 4 399
Не вси4ки, които помагат, го обявяват и публи4но  Peace

 newsm10

За мен това е една от основните характеристики на дарението. Ако тръгна да обяснявам на кого какво, колко и кога съм дарила, то вече няма да е дарение, а парадиране. Честно казано малко ми е неприятно когато прочета в подобни теми кой какво е дарил и се чудя защо е нужно да ни информира.  newsm78 Нека всеки дарява колкото желае и може и когато прецени и да не се чувства длъжен да се отчита тука.

# 22
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
това, че ще изпратя 5 картички на някой дом за мен не е дарение. просто жест на внимание. за това не виждам защо трябва да го правя публично. и аз съм за даряване чрез организации. омръзна ми да слушам как се краде от болници  и детски домове Close

# 23
  • Мнения: 2 907
 Дарение е дума, която много ме дразни, тъй като бива ползвана в пове4ето слу4аи с демонстративна цел. Думата дарение играе също една разделяща роля между хората, които имат пари и правят "дарения" и тези, които едва успяват всеки месец да излязат над нулата в банката и колкото да им се иска да даряват, НЕ МОГАТ. Тези, които плуват в пари и "даряват" не са никакви дарители, ами разглезени парвенюта, които по този на4ин си купуват някакъв социален статус и лъжовен престиж на добри и пълни със съ4увствие хора, докато в реалния живот са оскотели, ал4ни и самозабравели се прасета ( за справка : всяка новоизгряваща звезда, звезди4ка или одъртяло звездище от шоубизнеса стига един ден до тази дилема- да дам или да не дам няколко хиляди/милиона за да ми се вдигне квотата. А за кой и с каква цел ги дава, остава второстепенно. Важното е да бъдат извикани фотографи, да бъде показано по ТВ в прайм тайм, да бъде писано в пресата колко великодушна е била въпросната звезда, па току виж ще бъде канена на вси4ки 4ерити гала ивентс през следващите години. Но на тези гала ивентс поканените ВИП-ове плюскат хайвер белуга и пият Дом Перинион, полу4ават торби с луксозни подаръци и като се приберат във вилите си, си лягат с опиянена от шампанско усмивка, като реално са полу4или "дарението" си по-дарено обратно. Друг пример е Лейди Дай, едно от най-простите "вели4ия" , които ми идват наум. Тази женица къде ли не ходи, с 4ета фотографи, от които тя имаше голям кяр, за да позира ту с гладни африкански деца, ту как броди смело в минни полета...Докато реалността на тази траги4на фигура беше толкова разли4на. Още един пример : Б.Пит и А.Жоли дават 1мил. за арикански деца. Два дни по-късно отлитат за Индиа и наемат имение за 19милиона. Моля???? И още много, много, много примери има!)
За това, как се пропагандира да се пращат пари на банкови сметки за бг.домове ми е малко странно. Разбира се, 4е одобрявам, даже апелирам да се вършат такива хуманни дела, но намирам за много странно да се прави 4рез някакъв форум. Едно, 4е много от нас нямат никаква възможност да пращат пари на други хора, тъй като ние самите едва преживяваме. За мен е загадка как вси4ки даряват, явно тук форумките са заможни жени, аз ли4но не мога да го проумея, тъй като вси4ки от моя реален живот, които познавам имат нормална, квалифицирана работа и пак едва вързват двата края. Нещо не се връзва с тази богаташка прослойка от форума, тъй като в днешно време животът е една жестока битка за пове4ето хора и граница между социалните групи по4ти не остана. Съжалявам, това беше извън темата, но отдавна се 4удя и трябваше да го кажа.

Аз май не пасвам на хуманитарната картина тук, тъй като никога не съм пращала пари или други средства на бг. дом за деца.

Но пък давам монета на ули4ни артисти, просяци и помагам с последната ми стотинка на ближния. И то4но с това се гордея. Нищо 4е няма как да се похваля с пове4е. А и да правех пове4е, НИКОГА нямаше да го кажа. Това го правят Пит и Жоли...и техните фенове  Sunglasses

# 24
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 099
Мистик   bouquet, напълно съм съгласна с теб.
А и какво е това дарение, картичка за Коледа?! Тези деца се нуждаят от грижи и лЮбов, а не от картички. А и като даряваш нещо и го правиш с цялото си сърце не разгласяваш на цял свят.

# 25
  • Мнения: 2 257
И защо трябва да бия тъпана, като дарявам нещо? И непременно да постна в тема, че съм дала, за да видят всички? Който дарява, дарява без да вдига пушилка. А пък картичките какво дарение са?!?!...

# 26
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Съжалявам, но в моите очи изпращането на картичка на някого не е дарение, а въпрос на желание и добро намерение.

# 27
  • Мнения: 7 803
Съжалявам, но в моите очи изпращането на картичка на някого не е дарение, а въпрос на желание и добро намерение.
точно така. всички знаем от какво се нуждаят тези деца, но АЗ не мога да им го дам  Cry но мога поне за няколко минути да взнеса радост с една моя картичка и ще го направя с удоволствие  Hug
mystic за повечето неща си права, но невярвам, че не можеш да отделиш 5 евро или че ако дадеш 5евро на някой дом, значи че си богаташ  ooooh!

# 28
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
mystic , малко крайно ми се струва изказването ти Peace
за някои хора във България и 10 лв са много.
някои хора наистина злоупотребяват, но се съгласи, че същите тия няма да тръгнат по минни полета или В Авганистан или Африка.....
а и нали не мислиш , че дори да дадат 1 милион, няма да вземат да си развалят стандарта на живот newsm78 Laughing
дай да не говорим за хора, които познаваме само от вестници и ТВ....
 

# 29
  • София
  • Мнения: 3 114
За това, как се пропагандира да се пращат пари на банкови сметки за бг.домове ми е малко странно. Разбира се, 4е одобрявам, даже апелирам да се вършат такива хуманни дела, но намирам за много странно да се прави 4рез някакъв форум.


Може би ти е странно, защото не живееш в БГ и не си в течение на дейността на Движението на българските майки. Те са ни непрестанно пред очите, всички ги виждаме какво правят, как тичат всяка седмица по домовете, как се разнасят из градовете да събират дрешки и храни за дечицата. Форумът е,така да се каже, виртуалният координационен център на дейността им. Затова не намирам нищо нередно тук да се съобщи и за тази инициатива.

Цитат
Едно, 4е много от нас нямат никаква възможност да пращат пари на други хора, тъй като ние самите едва преживяваме. За мен е загадка как вси4ки даряват, явно тук форумките са заможни жени, аз ли4но не мога да го проумея, тъй като вси4ки от моя реален живот, които познавам имат нормална, квалифицирана работа и пак едва вързват двата края. Нещо не се връзва с тази богаташка прослойка от форума, тъй като в днешно време животът е една жестока битка за пове4ето хора и граница между социалните групи по4ти не остана. Съжалявам, това беше извън темата, но отдавна се 4удя и трябваше да го кажа.

Мисля, че е малко пресилено да причисляваш всички, които дават пари, към заможните. Аз съм сигурна, че тук има момичета, които не са толкова добре финансово обезпечени, и въпреки това когато имат възможност, отделят средства, дори това да е съвсем дребна сума. Въпрос на приоритет. В края на краищата, никой никого не насилва; който иска и може, дава; който не може, не дава, и това е. Но да търсиш сметка на тези, които дават, защо дават, според мен някакси не е красиво.

 
Цитат
Но пък давам монета на ули4ни артисти, просяци и помагам с последната ми стотинка на ближния. И то4но с това се гордея. Нищо 4е няма как да се похваля с пове4е. 

Въпрос на лично предпочитание. Аз бих предпочела да купя картичка на Движението и да знам, че парите ми ще отидат по предназначение, отколкото да пълня джобовете на уличната мафия или на човек, който предпочита да проси, отколкото да работи. Разбира се, знам, че има и изключения.....да не дава Господ, всичко се случва, има и такива, които наистина са изпаднали на дъното, но в останалите случаи аз пък не обичам да ме мамят.....

Общи условия

Активация на акаунт