Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)

  • 12 315
  • 150
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 221
Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)


Какво е гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) ?
Въпреки че думата „киселини“ често се използва за описване на различни оплаквания от страна на храносмилателната система, от медицинска гледна точка това е симптом на гастроезофагеална рефлуксна болест. При това състояние има рефлукс или „връщане“ на киселина от стомаха в хранопровода. „Киселините“ се усещат като грубо парещо чувство в гърдите или точно под шията. Много хора изпитват това неприятно чувство поне веднъж месечно. Други симптоми са повръщане, трудно преглъщане, хронична кашлица или свиркане в гърдите.


От какво се причинява ГЕРБ?
Когато се храните, храната преминава от устата в стомаха през тръба, наречена хранопровод. На долния край на хранопровода има пръстен от мускули, наречен долен езофагеален сфинктер (ДЕС). ДЕС действа като еднопосочна клапа позволявайки храна да преминава в стомаха. Нормално ДЕС се затваря веднага след преглъщане за да предотврати връщането на богатите на киселина стомашни сокове към хранопровода. ГЕРБ се появява, когато ДЕС не работи правилно и позволява на киселината да изтече обратно и да изгори долната част на хранопровода. Това води до дразнене и възпаление , което се усеща като киселини и може да увреди хранопровода.

Последна редакция: нд, 10 апр 2022, 11:10 от AnMary

# 1
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Случва се, когато храната не е достатъчно кисела и ДЕС затова не се затваря плътно

# 2
  • Мнения: 1 221
Препоръчват диетата на доктор Авив и доктор Кауфман!
Алкална диета

# 3
  • Мнения: 12 473
На психична основа е изцяло

# 4
  • Мнения: 1 221
На психична основа е изцяло
Имали ли сте този проблем?
Как се лекувахте?

# 5
  • Мнения: 223
Понякога,обаче усещането за киселини може да бъде и в резултат на недостатъчно стомашна киселина, отделена от лигавицата на стомаха. Затова е добре да бъде потвърдено за недостатъчно солна киселина ли става дума или за такава в повече- т.е свръхактивен стомах или нискоактивен стомах.

# 6
  • Мнения: 1 221
Да четох за теста с содата с вода изпивало се на гладно.

# 7
  • Мнения: 12 473
Бриа, бившия ми беше с ГРБ

Оправи се с гладолечение и психолог

# 8
  • Мнения: 19 302
При мен е от хиатална херния.
Трябва да си направя снимка с бариева каша, за да видят колко е голяма, но реално операциите не са успешни.
Правила съм теста със содата и имам достатъчно киселина.

# 9
  • Мнения: 1 221
Моля напишете подробно как се прави този тест, сутринта ще  го приложа да видя какво ще стане.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 616
Преди ковид имах рефлукс, от определени храни или комбинации храни. Избягвах ги, или ако нямах избор пиех хапче. След ковид,  вече два пъти ми се случи да се събудя ужасена че се давя. Усещането в гърлото и устата ми е доста по-мазно от това което имах преди ковид. Ходих на гастроентеролог защото втория път ме беше страх да легна за да не се удавя от това което се връщаше. Не бях яла от храните които ми създават проблеми. Не се храня след 20,00 часа.
Лекаря каза, че след ковид било така. Изписа ми таблетки което да пия сутрин на гладно. Забрани ми пакетирани храни, които аз изобщо не докосвам, кафе което не съм забелязала да ми пречи, сирене, домати и мазни храни.

# 11
  • Мнения: 1 221
Алекс Simple Smile аз никога съм нямала рефлукс, ще запиша час при проф Кацаров във ВМА и ще видим какво става.
Няма давене при мен а се образуват храчки и слуз след хранене, пиене на кафе , млечните също явно ме дразнят.
Сподели какво ти изписаха и дали действа ♥

# 12
  • София
  • Мнения: 1 616
Изписа ми омепразид. За сега съм доволна, но не мисля, че ще пия цял живот. На мен ми пречи
 бялата захар, кафявата не. Не ям нищо в което видимо има захар т.е. сладкиши. Започнах да си нося домашна храна на работа.  Подправките като червен и черен пипер също са ми враг. Мая за хляб също не е моето, не ям тесто по принцип, но ако ми се прияде си купувам хляб с квас. Кафе си пия, домати и сирене също ям, не ми е пречило преди, сега с хапчето също нямам проблем. Като ми свършат таблетките ще пробвам само като огранича храните които ми създават проблем. Аз много се чудех от къде ми е така мазно, като не харесвам мазни неща и не ги ям. Втория пък когато ми се случи и не спах си припомних нещата които бях яла. Мазното нещо за деня беше сиренето.

# 13
  • Мнения: 1 221
Много благодаря.
Ще се радвам и други да споделят какво ядат и как се лекуват.

# 14
  • Мнения: 40 927
Много благодаря.
Ще се радвам и други да споделят какво ядат и как се лекуват.

Имам го отдавна, лечението е от време на време (пролет - есен по принцип има обостряне) с Нексиум (за мен най-добрият инхибитор на протонната помпа).  А при киселини само за момента Гавискон.
Иначе пържено все едно не ям. Други дразнители са ми готвени доматени сосове и храна от лоши ресторанти.
И алкохол + газирано. Най-лошо ми влияе виното (особено червеното), после бирата, после кока колата (и друго газирано) и най-малко концентратите.
Та основно внимавам с алкохола - какво пия и да не е начесто, а да има време за възстановяване между пиенето.
Иначе пише за много храни - цитруси, шоколад и какво ли не, но при всеки е индивидуално.

П.П. Не пуша и нямам мнение за това, ама съм чувала, че цигари на гладно или само цигара + кафе не са добре.

Последна редакция: сб, 09 апр 2022, 18:47 от Черна станция

# 15
  • Мнения: 1 221
При вас наблюдават ли се храчки, слуз, позиви за отхрачване и подкашляне за да изплюете тази слуз?
Възпалено гърло, задна хрема.

# 16
  • Мнения: 40 927
При вас наблюдават ли се храчки, слуз, позиви за отхрачване и подкашляне за да изплюете тази слуз?
Възпалено гърло, задна хрема.

Да, ама са отделна работа, не са свързани с рефлукса. От Рефлукс обаче може да се кашля много лошо. Но чак до носа и синусите не стига Simple Smile

# 17
  • Варна
  • Мнения: 259
При вас наблюдават ли се храчки, слуз, позиви за отхрачване и подкашляне за да изплюете тази слуз?
Възпалено гърло, задна хрема.
Аз кашлям от рефлукса и все едно непрекъснато нещо ми е залепнало на гърлото, при гастроскопията се оказа еозинофилен езофагит, тоест вероятно се дължи на някаква алергия.

# 18
  • Мнения: 1 221
Аз съм точно така! Ходих при двама алерголога алергия към прах …
Просто кошмар 😭 Започнах зимата десенбилизираща  програма с френски капки но ги спрях много ми дразнеха гърлото.
Fiona какво ви препоръчаха?

# 19
  • Мнения: 40 927
Аз съм точно така! Ходих при двама алерголога алергия към прах …
Просто кошмар 😭 Започнах зимата десенбилизираща  програма с френски капки но ги спрях много ми дразнеха гърлото.
Fiona какво ви препоръчаха?

Щом е алергия към прах, значи трябва да махнеш праха. Продават едни спрейове с морска вода "Стеримар" за промиване на носа - вършат работа, ама много скъпо излиза, а това трябва да е постоянно. Същият ефект, но много по-евтин, се получава ако купиш една банка физиологичен разтвор, пробиваш я с една дебела игла (трудно се намира дебела игла обаче, може и с две с най-големия диаметър, който намериш и ги бучваш в банката - има две дупки на капачката). После си изстискваш една пълна супена лъжица и смръкваш енергично, така че да излезе през устата. Първо в едната ноздра, после в другата.  Това помага за всякаква хрема по принцип и не вреди на лигавицата.

Отделно за самата алергия най-доброто е ето това:

https://apteka.framar.bg/11003724/%D0%BA%D1%83%D1%81%D0%B8%D0%BA … -15-%D0%BC%D0%BB-

# 20
  • Мнения: 1 221
Ползвам вече от януари по скъпия вариант Nasopure  + пакетчетата на Назопюр, много съм доволна сутрин и вечер правя промивка на носа.
Капки за нос пръскам Фликсоназе, Димиста, Назонекс.
Таблетка сутрин - Фортекал.
Хубаво е да се слага и мехлем.

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 5 642
При вас наблюдават ли се храчки, слуз, позиви за отхрачване и подкашляне за да изплюете тази слуз?
Възпалено гърло, задна хрема.

Да, ама са отделна работа, не са свързани с рефлукса. От Рефлукс обаче може да се кашля много лошо. Но чак до носа и синусите не стига Simple Smile
Стига, стига. LPR - ларингофарингеален рефлукс Simple Smile  Събуждала съм се с пълни ноздри и пари брутално. После носа ми 2-3 дни е като изгорен. Мъжеца ми понякога се подува и имам постоянно усещане за нещо в гълото.
Малкото ми дете беше с тежък, висок рефлукс и буквално вадеше през двете ноздри храна. Той беше доста зле и с месеци на Нексиум.

За протокола и двамата сме с АБКМ, хиполактазия, а аз и с хистаминов интолеранс. Последното го установиха по трудния начин. Щях да пукна след паламуд. За няма и 24 часа повръщах само кръв и желе.

При мен всичко отшумява, ако си пазя диетата - никакви млечни, без скумрия, паламуд и т.н

# 22
  • Мнения: 1 221
Да диетата подобрява състоянието.
Пиете ли кафе ? Тк кафето и то дразни ….

# 23
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
съкращението е ГЕРБ, като патията

# 24
  • Мнения: 40 927
съкращението е ГЕРБ, като патията

Защото и от двете на човек му се повдига?

# 25
  • Мнения: 1 221
съкращението е ГЕРБ, като патията
Поправих, колкото можах , заглавието не мога.

# 26
  • Мнения: 40 927
съкращението е ГЕРБ, като патията
Поправих, колкото можах , заглавието не мога.

Помоли модератор, само молба от теб ще бъде удовлетворена.

# 27
  • Мнения: 19 302
съкращението е ГЕРБ, като патията

Защото и от двете на човек му се повдига?
Хаха, нали!

И аз не мога да пия. Най ми понася едно газирано розе.
Червеното вино е направо ужас.

При мен рефлуксът беше предизвикан от стрес преди много години, както е писала Angel. Вкарах го в ремисия и преди известно време избухна отново. Според мен го влоших заради интервално хранене. Големи периоди на неядене и после много храна наведнъж. Тотално този тип хранене не е подходящ.
Дихателни упражнения доста помагат. Аз получавам и недостиг на въздух заради това.
Дишане с корема през деня, като се сетите.
Сутрин пиене на една чаша вода, повдигане на пръсти и стръскване на пети няколко пъти. След това бързо дишане с диафагмата- ха, ха, ха с корема. Не знам разбира ли се.
Поради ригидност в диафрагмата понякога пръстенът не се затварял.

Кафе пия доста. Слава богу не ми действа зле, но пия вода между кафетата.

# 28
  • София
  • Мнения: 314
Цоп и аз при вас! Имам ГЕРБ с езофагит, не съм си  правила гастроскопия все още, но съм се наканила някога да си направя.  Откри ми го УНГ по повод болки в гърлото и се оказа, че имам бели лезии по хранопровода и оттам езофагит/увреда на хранопровода/. Киселини имам понякога брутални след и по време на Ковида беше ужас, както писах 2 месеца и още се възстановявам. Буквално се отрових от хапчета за рефлукс, Квамател, Рефалгин, Магенгел, Прохелико само още ИПП не са ми изписали, накрая спрях всичко, изнервих се......Киселини имам пак, но не ги усещам толкова, най ме дразни кашлицата след хранене и сутрин, аз си вадя храчка или по скоро слуз, особено яла ли съм млечни е ужас. Болките в гърлото също са чести, но те с една гаргара с Елудрил бързо минават/горещо препоръчвам/, когато положението е вече много сериозно ме боли м/у гърдите и се излъчва към гърба,  гърлото започва да ме боли все едно към трахеята като наранено...абе много е гадно. Диета не видях смисъл да пазя, моя гастро ми подхвърли няколко неща да не ям, ами на мен точно те не ми образуват киселини примерно. Кафе пия с мляко, 100% образува киселини, но не мога да не пия, това е най-голямото ми удоволствие сутрин, но то не е такъв дразнител.  Преди месец ядох една риба и сложих оцет, просто не мога да ви опиша какво се случи, всички симптоми накуп и вече ми е абсолютно забранен оцета. А най-тъпото в тоя ГЕРБ е, че не се лекува и се активира от всичко храна, стрес, медикаменти....
А по отношение на това дали се усещат киселините и в гърло, нос и прочие, ооооо да аз лично съм ги усещала...отврат чувство. Аз пия узо от него нямам киселини, но за виното и бирата потвърждавам, че после положението не е добре.
А какъв е този тест със сода? Аз имам обложен език, това било симптом на ГЕРБ, аз откак се помня все ми е такъв....

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 5 642
За рефлукс успешно пускат ПХ сонда и го доказват. За мен е най - точния начин. Правят го и при малки деца.
Най - доброто лечение при езофагит за мен е с Нексиум. Всичко друго букано вехне пред него. Поне 4 седмици с правилен прием и доза и после плавно спиране.
Малко лекари обясняват как е добре да се пие Нексиум. Сутрин, на гладно и задължително хапвате нещо след 30 минути. Вечер, не по-късно от 19:30, тъй като след това ПП си спира и реално е лишено от смисъл след това. Стигне ли се до езофагит се влиза в порочен кръг, в който имаш рефлукс, защото имаш рефлукс. Малкото ми дете беше така на 6 месеца. Стабилизирахме точно с точната доза нексиум. Ни квамател, ни фамотидин, ни ранитидин помогнаха.
Не всеки ГЕР е ГЕРБ и не винаги има езофагит.
Златното правило за мен е: Нексиум с диета и после остава само диетата.

Последна редакция: нд, 10 апр 2022, 08:41 от MeMyselfI

# 30
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
До колкото знам, лошото на инхибиторите на протонна помпа, че намалявайки киселинността в стомаха, позволяват пропускането на много бактерии, които по принцип загиват в тази киселинност, надолу по червата.

А това не е решение.

Хранене с малко захар, без тесто, пържено и без млечни би трябвало много да подобри състоянието

# 31
  • Мнения: 19 302
Инхибират и усвояването на много в-ва. Вариант са временно.

Забравих да пиша, че спането трябва да е по гръб или само на лявата страна.

# 32
  • Мнения: 3 908
Писах в темата за Ковид за моя проблем с двумесечна кашлица след изкаран Ковид само с болки в гърлото и кашлица след 5-6 ден. Равносметката: 2 антибиотика при появата на кашлица, имуностимуланти, витамини, два сиропа, няколко опаковки за смучене, два спрея за гърло, аспирин. След преглед при УНГ,нолпаза ( за раздразнен стомах), антиалегични, назостад спрей. Пак витамини и вече кавото се сетя аз да си самоназначавам,  докато не писах в темата и не получих съвета за Фамотидин! Бога ми, кашлицата мина, не смеех да се похваля, но днес се престраших! Нямах киселини, връщане на храна, но това ми бе обяснено в другата тема от mundi 🌺! Прегръщам те и благодаря!!! Кашлицата ми бе на моменти, особено при повечко говорене и след хранене.  Успех на всички в лечението!

# 33
  • Мнения: 1 221
Браво Ellinor* , и аз след дълъг Ковид съм на този хал 😵💫
Какво противоалергично пи?

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 5 642
ИПП действително правят описаното, но при продължителна употреба. За две до четири седмици няма да навредят толкова, колкото смятате. Ако навредят по описания начин изобщо.

След като се изписва на бебета за месеци, най - малкото е преценено кога, как и т.н би имало вреда Simple Smile

Фамотидин, ранитидин и т.н дават същия резултат по отношение на киселинност, но резултатите след тях не са по - добри.

Един хубав тежък рефлукс, само с диета просто няма да мине, особено ако е наранен хранопровода вече. Иска си терапия за 2-4 седмици и после само диета.

# 35
  • Мнения: 19 302
Да, да, аз съм съгласна. При сегашното възпламеняване на герба пих цели два месеца, като намалявах към края постепенно.
А иначе всички вкъщи пихме Фамотидин по време и след Ковида.

# 36
  • Мнения: 3 908
Браво Ellinor* , и аз след дълъг Ковид съм на този хал 😵💫
Какво противоалергично пи?
Ериус, след това Клариназе. После ги спрвх и по препоръка на лекаря УНГ спрей Назаостад  (х 2 спрея в ноздра, вечер преди лягане. След 7 дни ми каза по веднъж) аз го спрях на 10 ден, не ми повлияваха антиалергичните и затова търсих проблема другаде. За задната хрема опитай Виброцил спрей. Фамотидина 2 х 1 табл. по време на хранене започни.

# 37
  • София
  • Мнения: 1 037
За рефлукс успешно пускат ПХ сонда и го доказват. За мен е най - точния начин.

Прави ли се в България и, ако да, къде?

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 5 642
За рефлукс успешно пускат ПХ сонда и го доказват. За мен е най - точния начин.

Прави ли се в България и, ако да, къде?
Във всяка болница с гастро отделение би трябвало да се прави. За бебета и деца на 100% в Света Марина - Варна правят. Но опита ми за ПХ сонда е с бебе на 6 месеца, та не съм особено полезна за възрастни.

# 39
  • София
  • Мнения: 1 037
За рефлукс успешно пускат ПХ сонда и го доказват. За мен е най - точния начин.

Прави ли се в България и, ако да, къде?
Във всяка болница с гастро отделение би трябвало да се прави. За бебета и деца на 100% в Света Марина - Варна правят. Но опита ми за ПХ сонда е с бебе на 6 месеца, та не съм особено полезна за възрастни.

Не се прави на възрастни, за съжаление, търся отдавна. Ако говорим за едно и също нещо - pH-метрия (изследване на киселинността в долната част на хранопровода) и манометрия (проследява контракциите на долния езофагеален сфинктер).

# 40
  • Бургас
  • Мнения: 5 642
Възможно е да се прави при деца, защото при тях е трудно да си кажат, че са с киселинен рефлукс.
24 часа стоят със сонда и се мери ПХто, честотата и височината на върнатото. Аз пиша кога съм хранила и после си гледат данните от мен и от сондата.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 037
Възможно е да се прави при деца, защото при тях е трудно да си кажат, че са с киселинен рефлукс.
24 часа стоят със сонда и се мери ПХто, честотата и височината на върнатото. Аз пиша кога съм хранила и после си гледат данните от мен и от сондата.

Благодаря, MeMyself. Това е изключително важно изследване, определящо лечението. Добре е, че за дечицата се предлага.

# 42
  • Цюрих
  • Мнения: 409
Здравейте!
Аз съм със засилена тревожност от 2-3 години, която ми предизвиква силни болки в стомаха. Допреди 3 месеца отшумяваше отсамо себе си, но в последно време ме боли високо, 4 пръста под гръдната кост, вдясно. Усещам парене 1ч след нахранване. И понякога спазми в хранопровода, към гърлото високо.Нямам апетит и понякога имам гадене и повръщане (но това може да е от тревожност също). Вероятно става въпрос за увеличена киселинност от паник-атаки. Имаше  един период, в който ми се връщаше храната и буквално усещах кисела течност в устата си. Много гадно преживяване.
За капак на всичко имам  анемия и трябваше да пия Малтофер, но той много ми обостря симптомите.
Пия стопацид при нужда, Алмагел пих, но получих сърбеж от него и го спрях на 3-тия ден. Не мога да кажа, че се повлия кой знае колко.
Пси- ми каза да пия Еманера или Фамотидин. Аз ги купих и двете, но се чудех при моето състояние кое би ми помогнало повече.
Не успях да разбера от писаното по-горе Фамотидин колко време се пие и по колко.И дали сте имали странични ефекти от приема му? Питам, защото точно от странични ефекти на кортизон получих нервен срив, от който не мога да се оправя толкова дълго.
Също искам съвет относно приема на железни добавки. Случвало ли ви се е да приемате и ако да, кои добавки са ви повлияли и не сте имали проблем със стомаха? При мен това е много на дневен ред, а стомахът ми е крайно раздразнен и съм в недоумение какво да правя.
Живея в чужбина и не мога да отида на лекар тук. Много ще съм благодарна за помощта ви!

Последна редакция: пн, 11 апр 2022, 16:24 от Шоколад

# 43
  • Бургас
  • Мнения: 6 893
Здравей Шоколад!
И аз имам периоди на засилени кеселини. Тревожност и раздразнен стомах също. Но осъзнах, че не тревожността е причина за стомашните ми проблеми, а обратното - стомашните ми проблеми са причина за тревожността. Преди време бях ходила при един много възрастен гастроентеролог и той ми беше предписал едни специални пробиотици. Не съдържат лактобацили, а други бактерии, дето даже не бях ги чувала. От тогава по-рядко имам киселини без да съм сменяла диетата.
Проспор Биом са пробиотиците.

# 44
  • Цюрих
  • Мнения: 409
Irene, благодаря за написаното!
 Не съм чувала досега такава версия за тревожност, изненадана съм! Аз също пия пробиотик, но е Лактофлор Био плюс. Ще опитам от твоя.
Анемията, дефицитът на витамин Д, на магнезий, на В12 също дават такива тревожни симптоми.Аз имам дефицит на D+Fe.
Но при мен като че ли цикълът е негативни мисли-тревожност - болки в стомаха. Нямам ли тревожно мислене, ям всичко, нищо не ме боли.
Но ще опитам и този вариант на лечение. Вече какво ли не опитвах... Доскоро пих узо, зехтин, мед и медицинска дъвка.... Агнешка лой на гладно пак със зрънце дъвка в нея.... Е, хване ли ме нервата...нищо не помага! Наистина, симптомите не са ми така изразени, но ги  има.
Проблемът е, че трябва да пия желязо, а ме боли стомах от него 😭

# 45
  • Бургас
  • Мнения: 6 893
Аз преди това бях изпила цял тир пробиотици от всички видове лактобацили. Нямаше никакъв ефект при мен.
Сега пия желязо заради шум в ушите. Купих си Билкова кръв.

# 46
  • София
  • Мнения: 314
Писах в темата за Ковид за моя проблем с двумесечна кашлица след изкаран Ковид само с болки в гърлото и кашлица след 5-6 ден. Равносметката: 2 антибиотика при появата на кашлица, имуностимуланти, витамини, два сиропа, няколко опаковки за смучене, два спрея за гърло, аспирин. След преглед при УНГ,нолпаза ( за раздразнен стомах), антиалегични, назостад спрей. Пак витамини и вече кавото се сетя аз да си самоназначавам,  докато не писах в темата и не получих съвета за Фамотидин! Бога ми, кашлицата мина, не смеех да се похваля, но днес се престраших! Нямах киселини, връщане на храна, но това ми бе обяснено в другата тема от mundi 🌺! Прегръщам те и благодаря!!! Кашлицата ми бе на моменти, особено при повечко говорене и след хранене.  Успех на всички в лечението!
Еххх много се радвам за теб! Тази рефлуксна кашлица е много специфична и често лекарите я бъркат с кашлица от долни и горни дихателни пътища, затова ти казах пиеш ли ИПП или Фамотидин и тя спира, защото киселините се намаляват. Пий си Фамотидина поне 10тина дни, за да ти поизлекува хранопровода. Аз бях на Квамател/Фамотидин/ сигурно поне 20 дни, че и повече, само той ми помага, тия ИПП изобщо не ми намаляват киселините поне на мен. Аз се чудя много за алоето как се пие точно, защото съм чувала, че много добре влияе на наранени лигавици, ако някой има опит моля да сподели. При мен ту имам кашлица, ту нямам, не усещам киселини, но езика ми е обложен, диета не спазвам, то не виждам и голяма полза от нея, защото всъщност аз не знам какво точно не трябва да ям.....абе много е гаден тоя ГЕРБ.

# 47
  • Мнения: 223

Аз се чудя много за алоето как се пие точно, защото съм чувала, че много добре влияе на наранени лигавици, ако някой има опит моля да сподели. При мен ту имам кашлица, ту нямам, не усещам киселини, но езика ми е обложен, диета не спазвам, то не виждам и голяма полза от нея, защото всъщност аз не знам какво точно не трябва да ям.....абе много е гаден тоя ГЕРБ.
[/quote]

Алоето е лесно за прием- аз съм пила, мъжа ми също, когато беше с IBS - хубаво е да се пие сутрин на празен стомах, за да може да покрие лигавицата, а също и примерно 10-15 мин преди всяко основно хранене. Във всяка една аптека го има като течна добавка. Иначе го има и под формата на хапчета, но за мен течната форма е някак по-приятна за пиене и може би и да подейства по-директно.

# 48
  • Цюрих
  • Мнения: 409
Аз преди това бях изпила цял тир пробиотици от всички видове лактобацили. Нямаше никакъв ефект при мен.
Сега пия желязо заради шум в ушите. Купих си Билкова кръв.
Как ти повлия този, конкретния пробиотик и колко време го пи?
Билковата кръв как ти поназя на стомаха, имаше ли някакви странични ефекти-сърбеж, обрив, замайване?

# 49
  • Бургас
  • Мнения: 6 893
От пробиотика страничния ефект е, че понякога имах запек. Но на фона на честите ми разтройства това не ми беше проблем. Изпих две опаковки.
От билковата кръв нямах странични ефекти, може би само, че ми се приспиваше сред прием, за това я взимах по време на вечерята.

# 50
  • София
  • Мнения: 1 616
Здравейте!
Аз съм със засилена тревожност от 2-3 години, която ми предизвиква силни болки в стомаха. Допреди 3 месеца отшумяваше отсамо себе си, но в последно време ме боли високо, 4 пръста под гръдната кост, вдясно. Усещам парене 1ч след нахранване. И понякога спазми в хранопровода, към гърлото високо.Нямам апетит и понякога имам гадене и повръщане (но това може да е от тревожност също). Вероятно става въпрос за увеличена киселинност от паник-атаки. Имаше  един период, в който ми се връщаше храната и буквално усещах кисела течност в устата си. Много гадно преживяване.
За капак на всичко имам  анемия и трябваше да пия Малтофер, но той много ми обостря симптомите.
Пия стопацид при нужда, Алмагел пих, но получих сърбеж от него и го спрях на 3-тия ден. Не мога да кажа, че се повлия кой знае колко.
Пси- ми каза да пия Еманера или Фамотидин. Аз ги купих и двете, но се чудех при моето състояние кое би ми помогнало повече.
Не успях да разбера от писаното по-горе Фамотидин колко време се пие и по колко.И дали сте имали странични ефекти от приема му? Питам, защото точно от странични ефекти на кортизон получих нервен срив, от който не мога да се оправя толкова дълго.
Също искам съвет относно приема на железни добавки. Случвало ли ви се е да приемате и ако да, кои добавки са ви повлияли и не сте имали проблем със стомаха? При мен това е много на дневен ред, а стомахът ми е крайно раздразнен и съм в недоумение какво да правя.
Живея в чужбина и не мога да отида на лекар тук. Много ще съм благодарна за помощта ви!

Кортизона е кортикостероид, той няма общо с Фамотодин.

# 51
  • Мнения: 3 908
Реших да направя и едно лечение с Алое, нищо че да чукна на дърво кашлица я няма. Връщане на храна и киселини както казах не съм имала, но все пак няма да навреди.  Спрях се на този вариант:
https://sopharmacy.bg/bg/product/000000000010002974

# 52
  • Мнения: 1 221
Хвалят този вид алое вера , досега не съм пила.

# 53
  • Мнения: 3 908
Гледах Форевър и аз, както и ЛР. Хвалят ги много, но това идва предимно от многото им дострибутори. Не знам на мен са ми като Орифлейм и Ейвън. Все пак нека да сподели някой, който ги е пил. Може пък наистина да си струват.

# 54
  • Мнения: 3 988
Алоето е силен алерген и не понася на всеки.
Тревожността се повлиява добре от Дормиплант - на билкова основа е. За желязодефицитна анемия правех на детето сок от прясно изцедена коприва една част, моркови 80 части и червено цвекло 9 части. Много бързо се качва хемоглобинът със суровия сок - стига да има възможност за набавяне на чиста коприва.

# 55
  • Цюрих
  • Мнения: 409
За съжаление се намирам в чужбина и не мога да си купя коприва, просто не се продава прясна. Трябва да ходя в гората да бера, евентуално... Пия само чай от суха такава. Днес вече ми е 4-ти ден с чая и имам повече сили да ходя, но още ми шумят ушите.И започна да ми се яде от нея,а бях загубила апетит ☹️Което означава, че се усвоява желязо все пак.
Поръчах си и Floradix, Билкова кръв, обаче се притеснявам малко заради стомаха.
Много ми се дразни при паник-атаки и имам стомашна тревожност при събуждане.Отделно Малтофера ми го разбута пак... Някакви непрестанни киселини след това, гадене, повръщане при кризи....
Червено цвекло ям, но има само варено и вакуумирано, прясно няма. Моркови има, за радост!
Ползвам капки мента, глог и валериан,чай от маточина и всичко, което може да повлияе положително.... облекчават ме леко. Явно при мен проблемът със стомаха е свързан главно с тревожността, но е много мъчително и неприятно.
Попаднах на следните рецепти за рефлукс и язва, горещо препоръчани и изпитани:
По 100гр равни части от мед, зехтин и узо се сместват с неметална лъжица в неметален съд и се добавят 10гр счукана медицинска дъвка. Пие се по 1с.л с 30к прополис на всяка доза, 3х дневно. Подобрение се очаквало след 10 дни. При мен нямаше голям ефект, но аз не слагам прополис. Имаше само облекчение на гаденето. Не съм наясно дали наистина прополисът помага.
Споделям я, някой ако иска, би могъл да я пробва.
Ям също малко агнешка лой със зрънце мастикс, като че ли от това най-ми се пооправят нещата, но трябва да се яде месец, за да има ефект...
Пия стопацид при нужда, но забелязах, че след хапче, преди хапче, след храна, преди храна, няма оосбено значение,приболява ме когато си ще, но най-често до 20мин след предшестващ симптом на паника... Тогава ползвам узото, което ми тушира болките, иначе сутрин на гладно-лой.
Още се чудя дали да пия фамотидин, та поне да мога да ям нормално. Но не съм сигурна, че ще ми подейства при това положение.

# 56
  • Мнения: 555
При вас наблюдават ли се храчки, слуз, позиви за отхрачване и подкашляне за да изплюете тази слуз?
Възпалено гърло, задна хрема.

Аз съм така след ковид, вече повече от два месеца. И вечер много кашлям. Само с кортикостероиди отшумява, докато ги пия, и после пак същото. Сега почнах и лекарство против киселини.
Вие с какво се лекувате?

# 57
  • Мнения: 1 221
Пълно спиране на слузта няма! Повява се през целия ден а не само след хранене или пиене на кафе.
Не знам ходих на гастроентеролог, алерголог, пулмолог.
След ковида остана за мой ужас.
Дадоха ми сега една рецепта с джинджифил да го варя и пия, джинждифила премахва слузта.
Трябва диета - без млечни и без глутен.
На вас какво ви препоръчват и какво пиете?

# 58
  • Мнения: 555
На вас какво ви препоръчват и какво пиете?

Аз съм в чужбина. След негативен тест за стафилококи и курс с кортикостероиди ми препоръчаха да направя скенер на синуси и преглед при специалист УНГ, той да решава как да ме лекува. Аз сама си търся лечение. Ако се подобря от нещо пак ще пиша.
Допълвам се - ще почвам кратък курс с противогъбично лекарство, дано помогне.

Последна редакция: вт, 19 апр 2022, 16:48 от @NoName

# 59
  • Мнения: 1 221
На вас какво ви препоръчват и какво пиете?

Аз съм в чужбина. След негативен тест за стафилококи и курс с кортикостероиди ми препоръчаха да направя скенер на синуси и преглед при специалист УНГ, той да решава как да ме лекува. Аз сама си търся лечение. Ако се подобря от нещо пак ще пиша.
Допълвам се - ще почвам кратък курс с противогъбично лекарство, дано помогне.
Минах по този  път тази зима скенер във ВМА имах крива носна преграда и сраствания, направих операция, и вече мога да дишам нормално, много съм доволна, но задното стичане си го има.
Алергичен тест — алергия от прах

# 60
  • Мнения: 377
Когато те боли гърло и  имаш кашлица,храчки може да от рефлукс и гастрит.Гастрита се появява и от аспирин ,ибупрофен  диклофенак  и др. Зависи и какво сте пили при Ковид. Аз пиех с нексиум,  но си имам гастрит от преди. Като отидеш на уши ,нос и гърло с камера ми видяха ,че ми е зачервен хранопровода и изписват от рода на омепразол  и едно лекарство против в гадене и повръщане ,което предвижда храната надолу и няма качване. Вечер пия и от рода на гавискон, ксанацид и подобни.  Разходки след храна, лека храна и диета това ми помага. Диета номер 5 е успокояваща при тежки случай ,хляба трябва да е вчерашен,пюрета ,без люто, кисело, шоколад. Понякога се оправя след премахване на хеликопилор бактерията, понякога остават симптомите. Аз имам и хипофункиция и съм предменопаузата и нервността ми подпомага киселините си мисля.

# 61
  • Бургас
  • Мнения: 6 893
Минах по този  път тази зима скенер във ВМА имах крива носна преграда и сраствания, направих операция, и вече мога да дишам нормално, много съм доволна, но задното стичане си го има.
Алергичен тест — алергия от прах

Къде си прави операцията? Аз също имам изкривена носна преграда и носа ми постоянно е запушен. Всички ми предрагат операциея, но мен ме е страх. Сега съм в процес на проучване къде да се оперирам.

# 62
  • Мнения: 1 221
Минах по този  път тази зима скенер във ВМА имах крива носна преграда и сраствания, направих операция, и вече мога да дишам нормално, много съм доволна, но задното стичане си го има.
Алергичен тест — алергия от прах

Къде си прави операцията? Аз също имам изкривена носна преграда и носа ми постоянно е запушен. Всички ми предрагат операциея, но мен ме е страх. Сега съм в процес на проучване къде да се оперирам.
Изключително съм доволна от резултата, подробности на лични мога да ти дам.
Преудолях страха си, хвърлих капките за нос, дишам идеално...
Сега и този рефлукс ако се махне ..

# 63
  • Мнения: 732
Не знам тук ли да пиша.... Чакам си часа за гастро
Два месеца след ковид ми се появи хроничен фарингит и възпалени папили по езика. Излекувахме ги, но дали от лекарствата или от самото възпаление проблем с хранопровода-когато минава течност или храна пари, единствено вино си пия спокойно да не усещам паренето 😊
Мисля че е от антибиотика, който мазах по езика, като цяло и стомахът ми е разсториен. Не знам това герб ли е, но много дразни и ме притеснява. Когато се нахраня всичко приключва.

# 64
  • Мнения: 2 030
Не пиеш ли фамотидин или нещо от рода на омепразол, пулсет, нексиум, лансопрол... (има десетина подобни инхибитори за рефлукс и езофагит).

# 65
  • Мнения: 732
Не, чакам си часа за лекар. Предполагам, че е възпаление някакво.

# 66
  • Мнения: 22
Брия здравей,
не разбрах защо си започнала темата с ГЕРБ, след като нямаш такъв. Така ми се струва, че хората ще си пишат за ГЕРБ, а не за твоите проблеми. Аз имам абсолютно същите симптоми като твоите, но не мисля, че имам рефлукс. Нищо не ме боли, след хранене имам слуз плюс вечно запушения нос. Четох една статия за слуз след Ковид, там лекуват с бромхексин и още едно лекарство, което го забравих. Моето не е от Ковид, поради тази постоянна слуз, явно организмът ми е чист и не се разболявам от нищо, и пломби нямам. Аз направих огромна грешка преди време и мисля, че на това се дължи моят проблем. По принцип много обичам да ям всичо, но като излезе кето модата, започнах да ям още повече месо и яйца, и оттам стана доста по-зле всичко. Като намаля рязко храната, симптомите ми се подобряват много, но както казах съм бохем  и обичам да ям и да се веселя за сметка на здравето ми. Но преди 2-3 дена реших, че трябва да го променя това нещо и намалих количествата храна, доста по-добре съм. Не съм в състояние да правя гладолечения, но мисля, че там се крие тайната на излекуването. Докторите явно не могат да го лекуват този проблем,  има много малко инфо въобще за тези симптоми, камо ли решения, много американски форуми съм преглеждала, за ГЕРБ има много информация, за това не. Струва ми се,че пиеш доста неща и така се замъгляват симптомите, но за съжаление ако се спрат, пак започва всичко.
Много ти благодаря за темата, както ти казах, няма много инфо и много съм щастлива, че си направила такава тема.

# 67
  • Мнения: 189
Айде и аз да се включа за съжаление. От лятото след боледуване (може би ковид) ми се появи постоянно кашляне вечер, по един час, свирене в трахеята. Снимах си синусите, снимах си дробовете, всичко нормално. По принцип имам задна хрема от която ме боли гърлото. Лятно време имам алергия от която кихам и ме сърбят очите .Та установи доктор рефлукс. Пия трета опаковка Пробитор и си чакам часа за гастроентеролог. Сега в момента не кашля. Но усещам все едно някой ме е натиснал под плешката отзад. Имала съм и болки между гърдите. Та от прочетеното тук разбирам че всичките ми болежки може да са свързани?? Т.т от някаква алергия да ми се появява и стичането назад и рефлукса? За алергията пръскам назостад и в очите сперсалерг. И за задната хрема ми изписваха Геломиртол от който установих че ми става по зле и кашлям повече.

Последна редакция: нд, 13 ное 2022, 02:36 от Vbb07

# 68
  • Мнения: 3 988
Геломитролът е с етерични масла - дразнят силно хранопровода, а той се възпалява от киселините. За кашлицата само натурални средства. А ако е рефлуксна чрез спазъма на ларинкса организмън се мъчи да изтласка стомашния сок.

# 69
  • Мнения: 189
За този заден ринит какво правите? Виброцила не може да се капе много време.

# 70
  • Мнения: 3 988
Промивки, за да се елиминират бактериите. Лечение като при синузит - има билкови препарати - синупрет форте и др., вкл. хомеопатични. Нагревки с УВЛ, налгане на компреси с морска сол на синусите...

# 71
  • Мнения: 189
Да, това щях да питам може ли синупрет. Ами някой опитвал ли е хомеопатия за ГЕРБ. Тука като чета са дадени няколко препарата.
https://homeopath.bg/%D1%85%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BE%D0%BF%D0%B0% … 0%B1%D0%B8%D1%82/

# 72
  • Мнения: 3 988
Следва да се установи причината за ГЕРБ. Ако е физикална (хиатална херния) не следва да се намалява киселинността - рефлуксната болест се дължи на неправилната позиция на органите, ако с гастроскопия е установена повишена киселинност, може да се действа по линия на алкализация и намаляване на киселинността. Стрелбата напосоки може да се окаже вредна. Недостигът на киселинност е също проблем, може да доведе до атрофия на лигавицата, а от там - нови проблеми. т.е. етиологията на заболяването е от значение, а не симптоматиката.

# 73
  • Мнения: 189
О, как установяват на какво се дължи? Задължителна ли е тая скопия? Знам че е много неприятна.

# 74
  • Мнения: 3 988
Рентгенография с бариева каша при късмет (ако хернията не е подвижна - с цялата условност - ако я има), може да даде отговор дали има навлизане на стомах през диафрагмата. Киселинност се установява само с гастроскопия и то не навсякъде - проучва се къде вземат проба за киселинност.

Гастроскопия с упойка е неусетна.

Ако скоро е каран ковид и са приемани лекарства, дайте възможност на лигавицата да се успокои - режим на хранене и живот, противовъзпалителни - капсули тамян, масло черен кимион други антиоксидантни и противовъзпалителни средсктва (има много). Едва при упорити оплаквания изскследвайте и то от по-лека към по-инвазивна образна диагностика.

# 75
  • Мнения: 189
Шарлот благодаря много за изчерпателната информация. Аз отидох на доктор защото всяка вечер получавах като спазъм , свирене на трахеята и затруднено дишане. Същото като спастичен бронхит. Аз предполагах че е изкашляне от секрета на синузита и алергията. След започване на пробитора спряха тези оплаквания, но след като го спрях пак започна и сега отивам на гастро да каже. Боледувах края на август и пих силен антибиотик, от тогава се почна. Сега ще прочета това за капсулите тамян.

# 76
  • Мнения: 3 988
Ефектът на тамяна, който може да се закупи, освен от църква и от сайт (задава се "тамян") е същият, но следва да се смели на прах и да се капулова - силно уврежда емайла на зъбите - затова следва да се избегне контакт. Цената на добавката Weihrauch (тамян) много се покачи.

# 77
  • Мнения: 189
А пектин?

# 78
  • Мнения: 3 988
И пектин - прави нежен филтър. И овесени ядки, ленено семе, чай от лайка...Жълтият кантарион намалява киселинността. И със сушен кантарион може да се направи извлек със зехтин...Сладък корен, чер оман. Варианти много.

# 79
  • Мнения: 189
Шарлот благодаря много♥️
За момента ще се спра на пектина, лайката и овесените ядки да видим ще постигна ли нещо. Спирам сиренето и доматите. Алкохол не пия, газирано вече не. Кафето сутрин ще го оставя за сега че ще ми е зор без него.

# 80
  • Мнения: 377
Аз съм с рефлукс и мазните неща много ме дразнят и ми правят киселини. Мазни са шоколад, кашкавал, млечни с висока масленост, някои риби.....
Пектина не ми понесе на мен. Жълт кантарион не е хубаво да пиеш с омепразол. И омепразол се спира много бавно , намалява се постепенно.  
Сладък корен , лайка   ми помага. Ако ям по -вече или имам болки в гърлото с дъвка ми се облекчават киселините.

# 81
  • Мнения: 189
Да ще опитам и това с дъвката. Благодаря. Искам Да си взема и някакви антиоксиданти на хапчета и пробиотик от който да не се запичам. Може ли да препоръчате някой.

# 82
  • Цюрих
  • Мнения: 409
Здравейте!
Тази сутрин имах яркочервена кръв в изпражненията и си изкарах акъла. Не мога да се успокоя, мисля си какво ли не. Самото изхождане ми беше леко трудно и усетих нещо като прибоцване или одраскване.
Нещо каза цър-цър-цър и видях кръв след  това. На  следващото изхождане нямаше проблем, но усещам леко парене на самия изход. Трябва да отида на лекар в София, но може ли някой да ме насочи? Казаха ми, че др Цонев от Втора градска е добър, някакви отзиви някой може ли да сподели?
Странното е, че ядох кифлички вчера и като преглъщах,нещо ме одраска и на гърлото. И понеже ги правих с децата си мисля, че е от черупка от яйце, вероятно.... Много се тревожа, а за капак имам и проблеми с тревожност...Ще се радвам някой да сподели дали е имал подобни преживявания... Всяка утеха ще ми е от полза!

# 83
  • Мнения: 3 988
Здравей, допускам, не че мястото е травмирано, а най-вероятно имаш повърхностни хемороиди. Казваш, че ти пари - характерно е за тях. Въпреки това преглед е нужен. Преди прегледа е добре да направиш кръвно изследване. Ако редовно има незабележима кръв, то хемоглобинът ще е паднал.

Помня, че боледувахте лятото от ковид. Навярно си правила кръвни изследвания. Погледни ги - при хроничен проблем, би се отразило.

Не мисли страшни неща - при тях има развитие - първо се забелязва слуз, след това - редовно кръв...Това е инцидент и най-вероятно съвсем безобиден.

# 84
  • Мнения: 40 927
Колкото по-ярка и червена е кръвта, толкова "по-надолу" е източникът. В случая най-вероятно са хемороиди.

# 85
  • Цюрих
  • Мнения: 409
Шарлот, аз съм с анемия от много време.Около 5г минимум. Имах хирургични интервенции, един период имаше също, в който не ядях месо. И тоя Ковид наистина много ми се отрази. Но съм много изплашена. Нищо не ме боли, просто усетих драскане и потече кръв. В следващите няколко пъти, в които ходя да дрискам, защото при паниката ме хваща и разстройство, нямам ярка кръв, но усещам това парене. Нямам следи по хартията. Но много се страхувам.

# 86
  • Мнения: 223
Шарлот, аз съм с анемия от много време.Около 5г минимум. Имах хирургични интервенции, един период имаше също, в който не ядях месо. И тоя Ковид наистина много ми се отрази. Но съм много изплашена. Нищо не ме боли, просто усетих драскане и потече кръв. В следващите няколко пъти, в които ходя да дрискам, защото при паниката ме хваща и разстройство, нямам ярка кръв, но усещам това парене. Нямам следи по хартията. Но много се страхувам.
Не се страхувай, пукнала си някое съдче на изхода. За паренето можеш да ползваш свещичките на цикатридина вечер- помагат много. Пий повече течности, хапвай повече свежа храна зеленчуци с повече фибри, не се напъвай при тоалет, и повече движение и спорт. Всичко ще е наред. Направи един консулт с лекар, за твое успокоение Simple Smile

# 87
  • Цюрих
  • Мнения: 409
Благодаря ви, момичета! Малко се поуспокоих, но притеснението си стои. Ще ходя на лекар утре и ще пиша. Много се моля всичко да е наред. Не ща да мра, имам две малки деца и направо изпадам в истерия...

# 88
  • Мнения: 3 988
Шоколад, спокойно! Случва ти се за първи път. Проявата е инцидентна! За да се мре, нещата трябва да са много "брадясали".

За твоя информация, ако не ти се прави колоноскопия (при все че поне ректоскопия за изясняване източника на кървене е добре да се направи), има виртуална скопия - с мини камера, с размер на голяма пилюля, се оглеждат дебело и тънки черва. Методът не е инвазивен, но е заплатен (предното лято беше към 2000 лв). Практикува се (според което ми е известно) от ЛЗ към ВМА. Може и другаде - аз правих изследването към тази практика. Не помня името на гастроентеролога - Александър или Александров??? При задаване в Гугъл ще излезе. Лошо е и, че не помня точното наименование на метода - неинвазивен преглед с камера - нещо такова би трябвало да е формулировката (на мен ми беше препоръчан от пациент).

Стискаме палци. Да свириш отбой!

# 89
  • Цюрих
  • Мнения: 409
Ходих на гастро -. Гледа ме на ехограф, нищо не каза,освен че може би са хемороиди, изписа ми детралекс. Ще ходя при друг. Гаденето, повръщането и киселините+болките в стомаха какво да ги правя. Много съм недоволна от прегледа, но поне ако имаше нещо, щеше да иска друга интервенция , нали?
Иначе хората там казваха за него, че е най - добрият лекар в София, завеждащ отделение.

Последна редакция: пн, 28 ное 2022, 17:05 от Шоколад

# 90
  • София
  • Мнения: 1 249
Шоколад, за стомаха ти трябва ендоскопия. Ще вземат и биопсия да видят за Хеликобактер. Хеликобактер може да се изследва и във фесес.
За да се види дали зад хемороидите се крие нещо друго - колоноскопия.
Без тези изследвания и при чиста ефография, никой доктор не може да ти каже нищо. Освен да измисли някоя от модерните болести IBS, SIBO, candida

# 91
  • Мнения: 11
Шоколад, спокойно! Случва ти се за първи път. Проявата е инцидентна! За да се мре, нещата трябва да са много "брадясали".

За твоя информация, ако не ти се прави колоноскопия (при все че поне ректоскопия за изясняване източника на кървене е добре да се направи), има виртуална скопия - с мини камера, с размер на голяма пилюля, се оглеждат дебело и тънки черва. Методът не е инвазивен, но е заплатен (предното лято беше към 2000 лв). Практикува се (според което ми е известно) от ЛЗ към ВМА. Може и другаде - аз правих изследването към тази практика. Не помня името на гастроентеролога - Александър или Александров??? При задаване в Гугъл ще излезе. Лошо е и, че не помня точното наименование на метода - неинвазивен преглед с камера - нещо такова би трябвало да е формулировката (на мен ми беше препоръчан от пациент).

Стискаме палци. Да свириш отбой!

Метода се казва виртуална колоноскопия и струва около 400-500 лв в Сити клиник. И на други места където има апаратура се прави. Плюсовете са, че нищо не се усеща, а се вижда всичко, дори в сгънките, което с обикновена колоноскопия не може да се види. Минусите са, че е платено и ако има полип не го махат, както с колоноскопия.

# 92
  • Мнения: 3 988
Различно е - виртуална колоноскопия е различно от капсулна ендоскопия. Последната преминава и през тънките черва и е единствен начин за изследването им. Цената е около 2 000 лв. Не е популярен (у нас) метод на изследване.

# 93
  • София
  • Мнения: 5 019
Как пиете фамотидин? Аз пия сутрин на гладно 40 мг и се чудя дали е достатъчно?

# 94
  • Мнения: 263
Здравейте,
Искам да споделя моят "опит" с киселините и рефлукса, за да могат повече хора да стигнат до него.
Изчетох много по темата, отделно имам и медицинско образование, та човек наистина е нужно да чете.
След много силен стрес и дългосрочен и хроничен, след поредната ситуация на работа аз отключи рефлукс и киселини. Като при мен, нямаше парене и връщане на храна нагоре по хранопровода, а само чувството, че ти е заседнало нещо в самия хранопровод и гърлото, както и често оригване и сърцебиене.
В началото си взех Нексиум, мина ми за 1 седмица и си викам, о щом ми мина айде, спирам.
После пак се появи след 2 седмици, започнах Омепразол.
После ми мина пак и си викам, хайде спирам и с това, че е вредно.
После пак стана, но тогава не ми мина изобщо.
Почнах с Нео Бианацид, Талцид и т.н, но без да се съборазявам с диетата (да знаете това е най-важното).
Най-накрая отидох на гастроенеролог- изписа ми Нексиум сутрин на гладно 40мг, гастротус сироп или сашета по 20мл вечер и Седатив ПС 3х1 за успокоение и много почивка, диета.
Започнах да приемам Нексиума, и от там се облекчиха нещата, но получих зверски запек (като моят стомах е много редовен). Нали знаете какво се случва при запек-подуване, болки, спазми.
Да не говоря колко много ми пресъхваше устата и с извинение изхожданията ми започнаха да стават жълтеникави.
Всичко това със спиране на кафе и домати, салати, цитруси и сладко. Аз не пуша и не пия алкохол, почти не ям сладко, само мед. Та на мен не ми костваше много за да се откажа от всичко това, но кафето ми беше най-големия проблем, тъй като в началото много ме болеше главата. Успях да го спра за 1 седмица покрай празниците, за да мога да изключа изцяло всички кисели храни и напитки. И резултата беше почти излекуване.
Но, тъй като изчетох много, много и на английски език стаии и изледавния, трябва да се приемат пробиотици и ензими, защото ИПП подтискат киселинността на стомаха. Което има много повече вреди, отколкото всичко останало.
Започнах Омни Биотик Стрес Рипеър 2х1 саше, сутрин на гладно и вечер точно преди сън, след 15мин си взимам и Гастротус сиропа.
Отделно при всяко хранене приемам Мезим форте.
В някои статии пише и Мелатонин. Аз лично не мога да го пия, защото на мен ми действа зле.
Пих Нексиума 14 дни, като последния ден след като го изпих, нещата се влошиха! А уж трябваше да се подобрят.
Е, два дни след като спрях Нексиума, нещата си дойдоха на мястото. Но си приемам пробиотиците, спазвам диета и пия Гастротуса вечер.
Съвета ми е, наистина да разберете причината и дали това се дължи на бактерия, стрес или преяждане, защото ако проблема не е повишена киселинност, тогава си вредите много. В моя сллучай беше така-не беше висока киселинността, а по-скоро от стрес, спазъм на хранопровода и едно постоянно чувство за заседнала храна.
Опитайте първо с диета и натурални средства и лекарства.
Успех!

# 95
  • Мнения: 40 927

В началото си взех Нексиум, мина ми за 1 седмица и си викам, о щом ми мина айде, спирам.
После пак се появи след 2 седмици, започнах Омепразол.
После ми мина пак и си викам, хайде спирам и с това, че е вредно.

Опитайте първо с диета и натурални средства и лекарства.
Успех!

Или ако си пиете лекарствата не ги спирайте насред лечението, защото става по-лошо. Нексиумът си е много добро лекарство и от каквото и да ти е раздразнен стомахът, редуцирането на киселините му дава време да се оправи и да оздравее. Но трябва време, Нексиум се пие един месец и се спира плавно, а не от 40 милиграма след седмица само - рязко спиране. И от Нексиум запек не се получава, от друго е. Ужким много си чела, ама не съвсем.

# 96
  • Мнения: 19 302
При мен са много зле нещата напоследък. Започнах да пия езопражен вечер преди лягане, защото иначе става страшно през нощта.
Спя само по гръб или по корем. Последното понякога облекчава.
Не трябва да се спи надясно. Всъщност това важи за хора с хиатална херния. При мен рефлуксът е от това.
Интересно мелатонинът каква връзка има? Аз вземам понякога, но за сън.

# 97
  • Мнения: 40 927
Пробвай да дъвчещ Гавискон преди лягане. Може много да облекчи спането.

# 98
  • Мнения: 19 302
Благодаря ти!
Ще го взема днес. Леко ме притеснява, че е с вкус на мента. Веднъж изпих чай от мента и щях да припадна. После четох, че ментата е релаксант на мускулите и още повече отпуска сфинктера, който затваря хранопровода.

# 99
  • Мнения: 1 226
Гавискон не съдържа мента, а аромат на мента.
Аз го пия преди сън.

Призма, фамотидин се пие след храна, аз пия 1, понякога 2 от 40мг.

# 100
  • Мнения: 40 927
Благодаря ти!
Ще го взема днес. Леко ме притеснява, че е с вкус на мента. Веднъж изпих чай от мента и щях да припадна. После четох, че ментата е релаксант на мускулите и още повече отпуска сфинктера, който затваря хранопровода.

Това е само вкус, а не мента. Но ако искаш има и с вкус на ягода.

# 101
  • Мнения: 223
Имам въпрос към пишещите тук- като изключим стреса като сериозен фактор, дали сте правили изследване за хелокобактер като възможна причина?

# 102
  • Мнения: 555
Аз правих изследване за хеликобактер пилори и нямам. При мен започна след изкаран Ковид преди година. Сега се боря с повишено ниво на слузни секрети, които не давят нощем.

# 103
  • Мнения: 377
Скрит текст:
Скрит текст:
    Аз винаги съм чела,че се спи наляво  при рефлукс. Аз и така спя от много време. На повдигнато малко легло. Много съм нервна от няколко години и тревожна и си мисля,че това ми ги засилва киселините. Правиха ми  манометрия, това е изследване за измерване на киселините и там излезе нормално и нямам киселини. По време на изследването ми беше добре ,нямах оригвания и дискомфорт въпреки ,че бях 24 часа с една тръба в носа и стомаха. Малко дразни и е некомфортно чисто механично. Лекарят каза,че щом не връщаш храна и киселини и не продължава дълго връщането е нормално.  Аз имам двойно повече от нормалното ,но кратки връщания.  Отидох на лекар ,защото от 5години вече ставам в 3 през ноща да пия вода и чай от киселините. Близо 4 години с прекъсвания пия и есомепразол и нексиум.
    Сега след тези последни изследвания ,който направих и ми излезе нормално спрях нексиума и само едно подобно на Гастротус ми изписа -Зиверел . Това е гел с хиларионова киселини. И разбира се съм на диета от 5 години. Чай лайка и сладък корен (но не се пие при високо кръвно) имам един чай за храносмилане, който също много успокоява от Лидл ,но в Бг не го продават. Имах първо и бактерията.
    По време на Ковид ,да не сте пили ибупрофени и аспирин, те увреждат доста стомаха. Аз така за възпаление пих диклофенак и си влоших стомаха. Пия сега парацетамол ако се наложи.

    Последна редакция: нд, 08 яну 2023, 02:27 от candela

    # 104
    • Мнения: 40 927
    Рефлуксът не се дължи непременно на ненормални киселини. Понякога е проблем на мускула, който затваря пътя нагоре към хранопровода. Чела съм, че е възможна и операция, ама хич не ми хареса като опция - успехът не е сигурен, после не можел да повръщаш и какво ли още.

    # 105
    • Бургас
    • Мнения: 6 893
    Аз в последно време за себе си открих, че ако правя някакви дейности с навеждане и сгъване през корема, после имам киселини. Възможно ли е някакси механично нещо да ми притиска някъде?
    До преди да забременея не знаех какво са киселини. Като бях бременна даже съм повръщала от тях. Тогава четох, че е от повдигането на органите нагоре.

    # 106
    • Мнения: 377
    В моя случай при тези неща, който ме притесняват- изсъхване на гърло през ноща от киселини,когато ям неподходяща храна ме боли гърло много и като пия омепразол ми минава. При  тези две изследвания ми излезе в норми и хирурга, който го прави каза, че не е за операция.
    Имам позната ,на която са правили операцията на 24 години и много години е била добре сега нещо има проблем с гастрит и т.н но 20 години е била добре.
    След хранене не трябва да се прегъвате и навеждате, при тежките случай се препоръчва разходки за да се придвижи храната.

    # 107
    • Мнения: 3 988
    Физиологична причина за рефлукс е хиаталната херния. Тя се получава при рехава съединителна тъкан. Същата тази тъкан, като се зашие оперативно, е вероятно отново да се разкъса. Остават рисковете от операцията и напразните надежди. Най-добре да се поддържа състояние с диета, режим на хранене, поза в легнало положение, при неизбежност лекарства и контрол над килограмите (не бива да са наднормени).

    # 108
    • Бургас
    • Мнения: 6 893
    След хранене не трябва да се прегъвате и навеждате, при тежките случай се препоръчва разходки за да се придвижи храната.

    Там е работата, че аз и сутрин на гладно да се навеждам пак имам киселини.

    # 109
    • Мнения: 223
    Рефлуксът не се дължи непременно на ненормални киселини. Понякога е проблем на мускула, който затваря пътя нагоре към хранопровода. Чела съм, че е възможна и операция, ама хич не ми хареса като опция - успехът не е сигурен, после не можел да повръщаш и какво ли още.

    Не само, в много от случаите усещането за киселини се дължи не на многото такива, а точно на обратното- не достатъчно такива. За да се хомогенизира в каша погълнатата храна, е нужна стомашна киселина. Мускулатурата на стомашната стена се свива и отпуска, като по този начин "мели" храната. Когато няма достатъчно киселина, хомогенизирането става недостатъчно ефективно и понякога частици храна с киселина изпръскват нагоре към гастро-езофагиалната клапа. От там и усещането за парене и връщане. Нещото, което стимулира отделянето на стомашен сок и което много подценяваме, е старателното дъвчене на храната(това улеснява много и храносилането), хранене в спокойна обстановка, а не когато сме гневни, изнервени и ядосани, неправилна поза при хранене- прегърбеност, сгънато състояние на стомаха. Хубаво е последното хранене вечер да бъде поне 2 часа преди да легнем да спим. Пиенето на много течности с храната също влошава храносмилането.

    П.с. Мелатонинът понижава хормона на стреса- кортизол и обратното- многото стрес= висок кортизол и нисък мелатонин- от там и безсънието.

    Иберогаст ми е помагал доста при усещане за киселини.

    # 110
    • Бургас
    • Мнения: 6 893
    Между другото съм забелязала, че от някои храни ми се увеличават киселините, но не от обичайните заподозрени. От домати и доматени сосове нямам, но от някои тестени изделия имам. Например от купените кори за баница (тип Фамилия и Бела) ми става доста гадно. Какво брашно им слагат не знам. От разните купени сокове в кутия също.

    # 111
    • София
    • Мнения: 1 616
    Аз също съм забелязала, че има храни или комбинации от храни които ми действат така и се старая да ги избягвам. На мен не ми понася тестото, мислех заради маята. Комбинация кисело мляко и нещо съдържащо захар / бисквитка, кроасан, дори кафява захар/.

    # 112
    • Мнения: 19 302
    При мен най-добре е сякаш от сурови зеленчуци, но не зеле.

    # 113
    • Мнения: 189
    Аз като ходих на преглед лекарката ми каза че е възможно да се получава и когато се наведа примерно. Така че ряско навеждане, присвиване може пак да се получат симптоми.

    # 114
    • Мнения: 189
    Здравейте пак. Това което забелязвам напоследък е че когато се разболея ми тръгват киселини. Когато ме боли гърлото и ми е сухо преглъщам много. Вследствие киселини. Без да съм пила хапчета. Лекарствата в случая не влияят. Какво мислите за това. Аз пия втори месец Еманера сега по едно. Това с разболяването го забелязах защото се разболях сто пъти тука за два месеца покрай децата.

    # 115
    • София
    • Мнения: 314
    Здравейте пак. Това което забелязвам напоследък е че когато се разболея ми тръгват киселини. Когато ме боли гърлото и ми е сухо преглъщам много. Вследствие киселини. Без да съм пила хапчета. Лекарствата в случая не влияят. Какво мислите за това. Аз пия втори месец Еманера сега по едно. Това с разболяването го забелязах защото се разболях сто пъти тука за два месеца покрай децата.
    Здравейте, правилно сте забелязала и аз съм така. След по сериозно разболяване и в комбинация с медикаменти рефлукса задължително се обажда, ето сега пак съм на Нексиум, защото дребната ме залепи с Грип А и от Тамифлуто така ми се разви рефлукса, че ми се възпали гърлото и кашлям яко.....така че права сте.

    # 116
    • Мнения: 189
    Тъй ще я караме явно...аз мислех че е от лекарствата ама уви. След като свърша Еманера лекарката ми каза че при нужда мога да вземам Nolpaza. Това пак е инхибитор. Четох май че не е много хубаво да се пият често?! Може ли мнение за това лекарство благодаря.

    Последна редакция: сб, 21 яну 2023, 00:02 от Vbb07

    # 117
    • Мнения: 189
    Здравейте, отново съм аз и моля за съвет. След като два месеца пих еманера до 9.02. сега след боледуване по всяка вероятност почнаха киселини. Започнах да пия Nolpaza, при нужда ми беше изписала лекарката по едно на ден. Да ама трети ден го пия и започнаха и болки в гърба и свирене в трахеята. Вместо да се оправям става по зле. Единственото което ми прави тя е да ме гледа на ехограф, стомаха ми, изслуша моите обяснения и заключи рефлукс. Започнах да се съмнявам дали при мен не става дума за ниска киселинност на стомаха и не трябва ли друго да е лечението. Тази вечер пих сода с вода, ама някакво оригване нямаше. Имаше веднага след поглъщането леко беззвучно, което според мен си беше от самата вода. Моля за насоки. Трябва ли да си правя някакви други изследвания и какви. И има ли някакъв по достоверен тест за киселинност които мога да направя. Почвам да се отчайвам вече.
    А да и да добавя че имам някаква аритмия напоследък, което доколкото разбирам може да е от тези лекарства подтискащи киселините.

    # 118
    • Мнения: 13
    Не знам тук ли да пиша.... Чакам си часа за гастро
    Два месеца след ковид ми се появи хроничен фарингит и възпалени папили по езика. Излекувахме ги, но дали от лекарствата или от самото възпаление проблем с хранопровода-когато минава течност или храна пари, единствено вино си пия спокойно да не усещам паренето 😊
    Мисля че е от антибиотика, който мазах по езика, като цяло и стомахът ми е разсториен. Не знам това герб ли е, но много дразни и ме притеснява. Когато се нахраня всичко приключва.
    Здравейте! Бихте ли описали хроничният фарингит, който сте получили след Ковид....

    # 119
    • Мнения: 1 221
    Постоянно болно гърло, задна хрема, още от сутринта ставах с гърло.
    Пусках изследвания чисти!
    В крайна сметка тръгнах на спа и ако искайте вярвайте сополите и гърлото ми минаха.

    # 120
    • Мнения: 13
    Постоянно болно гърло, задна хрема, още от сутринта ставах с гърло.
    Пусках изследвания чисти!
    В крайна сметка тръгнах на спа и ако искайте вярвайте сополите и гърлото ми минаха.
    При Ковид беше началото на октомври....от около седмица съм с ужасни болки в гърлото,едното ухо и надолу. С две думи устата ми все едно не е  моята. Миналата седмици пуснат кръвна карти-чиста, според личната ми лекарка е хроничен фарингит ...но не се повлиява от нищо

    # 121
    • Мнения: 377
    Какви лекарства пихте при ковида.
    Ако пиете омепразол и ви мине гърлото е рефлукс. При мен е така,болки в гърлото,запушваше ми се и ухото . Постоянно трябва да съм на диета

    # 122
    • Мнения: 13
    10 дни Авелокс..10 дни Медрол. При мен в едното ухото все едно има налягане. Просто след този Ковид не съм в моето тяло

    # 123
    • Мнения: 377
    Лекарите Унг ,имат една камера и с нея виждат възпалението
     В Исул на познат веднага му видяха рефлукса и му дадоха омепразол или нексиум за стомаха и диета.
    Ибупрофените и аспирините (диклофенак ) правят гастритите при някои хора. Но вие сте пили други лекарства.

    # 124
    • Мнения: 3 988
    Изказа се съмнение за преборване на хеликобактер с неантибиотични средства.
    Имам повтарящ се опит (след преодоляване в дома, схемата беше успешно изпълнена от няколко човека) за такова успешно лечение.

    Сутрин, на гладно, с интервал от 30 мин. помежду тях: - саменто - 15  капки в 50 мл. вода, прополис (спиртен извлек) - 30 к. в 50 мл. вода, - ч.л. колоидно сребро (от аптеката 30%). Приемът е продължителен - 1-2 месеца. Сравнително скоро, след началото на приема, оплакванията намаляват. С изследване на фацес се потвърждава негативен резултат.

    До тази схема прибягнах след много усложнено от античиотичното лечение с 2 АБ и ИПП състояние на дисбактериоза, лекувана в продължение на месеци.

    # 125
    • София
    • Мнения: 1 249
    Шарлот, ти имаше ли доказан Хеликобактер?
    Аз имах малко бактерии при гастроскопия, лекувах, обаче не ми изченаха симптомите. Направих фецес (много месеци по-късно) и беше отрицателен.
    И моите проблеми започнаха след антибиотик Аугментин. Мислех го за много безобиден антибиотик, но срещнах на няколко места, че водил до дисбиоза.
    Имам диагноза ГЕРБ, но нямам рефлукс и проблеми с гърлото. Но пък имам проблеми със запушени уши, започнали заедно със стомашно-чревните. Три вида -золи съм пробвала, но ми влошават състоянието.

    # 126
    • Мнения: 3 988
    Изолира се хеликобактер и при детето, и при мен. Всъщност правихме изследване заради проблем при детето. Гастроентероложката предложи да пусна и аз кръв за изследване, защото има ли я бактерията при един в дома, най-вероятно всички членове са носители. Беше права. Доста по-късно направих хиатална херния, от която са тежките субективни оплаквания, но за нея единствено режим и диета помагат.

    # 127
    • Мнения: 19 302
    Кой тест е по-показателен за хеликобактер-кръвно или фецес и какво се пуска точно-игг,игм?

    # 128
    • Мнения: 3 988
    Дъждец, мина време, детето беше на 5 г., сега е пълнолетно. Лекарката беше от "Детско здраве" на "Ами Буе" педитричен гастроентеролог. Там правихме изследванията. За установяване - кръвен тест, а за потвърждаване на изчистването фецес (антитела остават доживотно)- После години наред през зимния сезон давах саменто на всички - на детето бр. капки според възрастта, на възрастните - х 15 к. в малко водичка.

    # 129
    • Мнения: 19 302
    Много благодаря, Шарлот! Отдавна се каня да си пусна изследвания.

    # 130
    • Мнения: 3 988
    И имай предвид, че кръвният тест е по-надежден от микробиологичния след вземане на материал при гастроскопия. Няма гаранция, че е уцелено мястото с бактерии (те не се разпространяват по цялата лигавица). Има ли в кръвта антитела, има зараза - според индекса - активна или отзвучала.

    ПП: Пиша само становището на д-р Масларски (педиатър): според него ХБ, разпространен на Балканите е нещо като ендемично заболяване, с което организмите адаптират. Не е онзи ХБ, който се третира в литературата като етиологичен фактор за неоплазъм. В този смисъл понякога драконовското лечение с 2 АБ и ИПП е по-агресивно от бактерията.

    # 131
    • Мнения: 377
    Фецес и дихателен  тест са най - точни за установяване дали имаш в момента бактерията.

    # 132
    • Мнения: 40 927
    Фецес и дихателен  тест са най - точни за установяване дали имаш в момента бактерията.

    И гастроентерологът, при който ходя като има нужда, казва, че трябва фецес.

    # 133
    • Мнения: 377
    А имате ли промени с смяната на сезоните, аз от както има  застудяване и имам влошаване на рефлукса. При мен е болки в гърлото и тихи киселини през нощта.  Имате ли определени  храни и ястия, които не ви дразнят.

    # 134
    • Мнения: 40 927
    А имате ли промени с смяната на сезоните, аз от както има  застудяване и имам влошаване на рефлукса. При мен е болки в гърлото и тихи киселини през нощта.  Имате ли определени  храни и ястия, които не ви дразнят.

    Това е "класика" в описанието на болестта - активизира се пролет и есен. В добавка пролетта идва с Великден (и яко ядене и пиене), а зимата с Коледа (и яко ядене и пиене). Аз имам навик пролет и есен да си правя един едномесечен курс с Нексиум 40 мг, който да свършва седмица след Нова година.

    # 135
    • в джунглата
    • Мнения: 916
    Постоянно болно гърло, задна хрема, още от сутринта ставах с гърло.
    Пусках изследвания чисти!
    В крайна сметка тръгнах на спа и ако искайте вярвайте сополите и гърлото ми минаха.

    Това означава ли че и слузта в гърлото изчезна?
    Парната баня или сауната помогнаха? За проблеми с носа е подходяща и солната стая.

    # 136
    • София
    • Мнения: 1 312
    Правих снимка с каша и резултата е Гер и още неща има изписани, дуоденитни промени. елонгацио вентрикули, дискенезия дуодени и чакам след празниците   часа си при гастро. Мисля, че Ковид отключи болка между гърдите и къде ли не търсих причина и диагноза… Нова съм в материята и искам да ви попитам понеже ми е мн ограничено храненето, може ли цитруси и ядки? Млечни забранени, мазно също - това изчетох.

    # 137
    • Мнения: 3 988
    Индивидуално е - сама си търсите диетата. Би следвало цитруси и домат да дразнят. Мен не ме дразнят. За сметка на това прасковата прави тежка непоносимост (и избелена). Несъмнено се премахват дразнещите пикантни храни -  силно кисело, солено, лютиво, пържено, вино, твърд алкохол, бира, вкл. ястия, приготвени с тях.Шоколадът за мен е непоносим. Торти и сиропирани сладостии - в умерено количество се приемат. Прясно мляко пия, кисело - не.

    # 138
    • Мнения: 2
    Случва се, когато храната не е достатъчно кисела и ДЕС затова не се затваря плътно
    Бихте ли ми казали какви изследвания се прави за това,защото приетата храна постоянно са връща до гърлото ми?

    # 139
    • Бургас
    • Мнения: 6 893
    Като начало можете да си направите рентгеново изследване с бариева каша.
    Може и ендоскопско изследване, но то е по инвазивно, за това повечето започват с кашата.

    # 140
    • Мнения: 2
    Аз преди това бях изпила цял тир пробиотици от всички видове лактобацили. Нямаше никакъв ефект при мен.
    Сега пия желязо заради шум в ушите. Купих си Билкова кръв.
    Здравейте!Мина ли ви шума в ушите от приема на желязо?

    # 141
    • Бургас
    • Мнения: 6 893
    Не е минал нацяло, но има подобрение. Не съм сигурна дали е от желязото или от няколкото курса физиотерапия заради проблемите с шийните прешлени (имаше предположения, че шума може да се дължи на това). Лошото е, че когато съм болна от грип или подобно, шума се завръща и е доста силен. Миналата година прекарах нещо каго грип. Три дена денонощно отекваше из цялата ми глава (моят шум е пулсиращ), направо щях да се побъркам.

    # 142
    • Мнения: 111
    Моля за мнение, навремето с години ме мъчеше кашлица и хрипове и никой специалист не разбра от какво е, но няма значение, нещата си минаха с времето, оказа се на нервна почва и от стомаха.
    Та отвреме навреме ми се случва пак тази кашлица да се появи, но много рядко и минава бързо, но днес ме държи цял ден, силна кашлица, хрипове като легна особено и като кашлям отграчвам нещо като слуз и естествено изпаднах в паника.
    Нямам диагноза герб, правил съм излседвания с бариева каша и т.н. , но отвреме навреме се случва да имам киселини и други неприятни симптоми, свързани със стомаха, което предполагам е на нервна почва.
    Въпросът ми е случвало ли се е на някой да кашля и има хрипове от герб и да отхрачва нещо като слузеста слюнка ?

    # 143
    • Мнения: 189
    Включвам се щото и аз имам такава кашлица. Нямам никакви диагнози. Само някаква алергия с кихане и сърбеж в очите. Нямам бронхиална астма. При мене голям ефект имаше спирането на млечните. Аз и по други теми съм го писала това. Те натрупват слуз и причиняват кашлица. Пробвайте, но поне месец, даже повечко за някакъв резултат. Сега пак се проявява тая кашлица но много по рядко и малко. Обикновенно като се разболея. Вероятно и при мен има нещо на нервна почва.

    # 144
    • Мнения: 3 988
    При ГЕРБ има кашлица, защото връщаното от рефлукса съдържимо дразни, но не би следвало да има секрет. По-скоро е от дробовете, щом експекторирате.

    # 145
    • Мнения: 111
    благодаря за отговорите, май се оказа вирус, няма общо с рефлукса

    # 146
    • Мнения: 193
    здравейте. Аз от 4 месеца съм с нещо като задух, сякаш ми е стегнато нещо в гърлото имам бучка и не мога да поема дълбоко въздух до край!
    Ходих на унг, на пулмолог на кардиолог и на ендокринилог, всички е 6, издледванията също са добри. Снимката на белите дробиве е чиста. Остана да е нещо за гастро....
    стефнато ми е по-цял ден е не е на моменти или след хранене, а нонстоп не ми стига въздух и стяга...
    нямам киселини, нямам връщене на храна, имам бучка и понякога болка в гърба. Имам мас за гастри но след седмица чак...

    # 147
    • Бургас
    • Мнения: 6 893
    По принцип, когато проблема е гастро има пикове и спадове през деня в зависивост от това кога сте яли.
    А провериха ли ви за белодробен съсирек?

    # 148
    • Мнения: 193
    не, за пръв път чуваш, но имам две снимки. Всички казват стрес, ама ти ми е постоянно така... взех да пия фамотидин пия и успокоителни, но вече 4месеца съм така. Едва дишам

    # 149
    • Мнения: 3 988
    А гастроскопия правена ли е - при хиатална херния (стомахът влиза в диафрагмата) може да се притиска белия дроб и да имате такова усещане. Само ендоскопски се установява.

    # 150
    • Мнения: 193
    петък съм на гастроентеролог, мисля, че ше ми назначи...

    Общи условия

    Активация на акаунт