231-ва пътуваща по Великден немска тема

  • 22 060
  • 727
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 315
Имаш ли планетарен миксер? Напоследък в ютуб качват много клипчета за козунак, месен с такъв уред.
Аз днес ще пробвам и мога да ти пратя линк, ако остана доволна от резултата и имаш интерес.

# 31
  • Мнения: 1 465
Мама Еми,имам машина за хляб и меся там тестото за козунак! Мързел-какво да ти кажа! Kissing Heart Ще съм ти благодарна за рецепта! :*

# 32
  • Мнения: 9 342
Здравейте, каня се да правя френска селска торта, но нямам грам представа каква сметана трябва да взема от магазина. Българската заквасена има 20% масленост, а тукашната само 10%. Не мисля че ще успея да отида до български магазин.. Някой да е правил тортата (или друга подобна) с тукашните сметани и да може да препоръча заместител/комбинация?
При нас има Schmand - 24 % заквасена сметана. Отговаря на българската.

# 33
  • Мнения: 1 315
Мама Еми,имам машина за хляб и меся там тестото за козунак! Мързел-какво да ти кажа! Kissing Heart Ще съм ти благодарна за рецепта! :*
https://youtu.be/-ff2-hK047g
https://youtu.be/qlO41BAKlhI
https://youtu.be/Wpq2I1tkVYE
Заповядай! Hug

# 34
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Съни, откакто намерих тази, меся големи козунаци само по нея. Ако ще правиш смао килюфлички, там развитието на глутена няма такова значение и става по всяка рецепта:

https://morrennaa.blogspot.com/2021/04/blog-post_29.html?m=1

В темата за козунаците, Моренка отговаря и на въпроси, ако има. След малко го почвам и аз. 😃 Намерих и комплект за дроб-сарма (пресен от турския магазин), и агнешко. Само репички за салатата забравих, може днес да докупя, ако излизам.

Приятни подготовки за утре, момичета! Hug

# 35
  • Мнения: 1 315
Chrissy, какви са цените на агнешкото и дроб сърмата в турските магазини след масовото вдигане на цените?
В лидл гледах бутчета за 14 Евро/кг, но на мен бутчето ми е сухо. Мисля да взема плешка или предна четвърт. Около нас има ферми и продават прясно заклано, но трябва да вземеш половин или цяло агне. Вътрешностите ти ги дават безплатно.

# 36
  • Германия
  • Мнения: 3 421
Ние се отказахме да търсим по-голям апартамент, защото или нищо не но харесва или цените са абсурдно високи, за наем става дума. За това решихме да строим къща, накрая месечните разходи ще са подобни с тези на 4-стаен апартамент, но поне ще си е наше. Естествено трябва да се преместим на село, че в града цените на пацелите са също толкова абсурдни колкото наемите.

И въпреки това никога не бих се преместила в източна Германия! Няма начин там да е хем хубаво хем евтино, това трябва на всеки да е ясно.

В Северна Бавария примерно, между Швайнфурт и Бад Кисинген, цените на имотите са относително ниски, но там си на средата на нищото, някои места са доста ländlich, за това и не е скъпо, примерно 30€/кв м, пацели по 1000 кв м и т.н.

# 37
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Мама Ени, 14 евро/кг за бут и плешка (аз взех горната 1/2 от най-малкия бут и дори тя беше 1,5кг... Bowtie), дробинето малко по-евтино, мисля към 12 беше, но много хубав комплект - сърце, бели дробове, черен дроб, гръклян, друго не загледах, че не познавам. Допълнително добавих и 4 бъбрека за 8 евро/кг. Ако има поскъпване, е било с 1-2 евро на кг. Имаше обаче и по-евтини варианти - агнешки ребра (не french rack, a тези големите, традиционните) - те бяха по 7,99/кг на промоция, а нещо като врат (с доста кокали, но си има и месо и става много крехко след дълго готвене, друг път съм взимала) - то също беше някъде 9-10 евро / кг.

Телешките неща също бяха на чудесни цени, но няма как да изядем всичко на един път. 😃

----------------

ТеоМ83, честито за решението за къщата! Вие в кой район живеехте? Въртеше ми се нещо, че сме наблизо... Покрай нас къщите вече отдавна подминаха милиона, с много търсене и на по-убито място може да има за 1,2 млн, но ако искаш и връзка с транспорт не на 2 км, както и двор поне 4-500 кв.м., със сиг отиваш на 1,5+ млн евро.

# 38
  • Германия
  • Мнения: 3 421
Криси, в Unterfranken сме. Намерихме много хубаво място с над 600 кв м, на доста прилична цена, с добре развита инфраструктура, градчета на 5-6 км в три посоки, по-големи градове на 20-30 км, магистрала наблизо и т.н. И добре че подписахме договора за къщата миналата година, както и че уредихме финансирането навреме, че ако сега тепърва започвахме нямаше да ни се получат нещата с новите цени и качващите се лихви.

Иначе къщите при нас в града не са чааак толкова скъпи, повечето се движат около 500хил.-1 милион. Но новите парцели ги продават по 400-500€ квадратния метър 😬

# 39
  • Берлин
  • Мнения: 4 474
Аз съм в Лондон. Най-накрая в моя щурав град. Едно фото от снощи за настроение

# 40
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Тео, добре сте направили. 500 евро на квадрат тук можем само да си мечтаем. Последно в градове на поне 30-40км от Мюнхен, евентуално с С бан някъде в града, но не до вас, празен грундщюк вървеше повече от къща с грундщюк
и на цени от над милион...

Папурче, хубаво да се хидратирате. 😃😃

Моята дроб сарма се пече, козунакът втасва, започваме и яйцата след малко. 😃 Попринцип не сме католици, но празнуваме тогава, когато са почивните дни, а те са на католическия Великден, освен ако не съвпаднат, та така.

# 41
  • Мнения: 17
Момичета , дъго се чудех как да задам въпроса с риск да бъда критикувана ще питам. С мъжа ми имаме покана за работа в Германия за началото на май месец . Той готвач , аз сервитьорка . Всичко е уговорено , имаме и билети . Само че аз разбрах че съм бременна преди няколко дена . По принцип се чувствам добре и искам да почна да работя докато мога , но не знам дали да кажа на шефа , ако кажа може и въобще да не иска да почна . Да почна и да му кажа след месец . Тук ще отида на преглед преди да замина , а там къде да търся специалист ?

# 42
  • Am Dorf (BB)
  • Мнения: 512
С какъв договор ще си? При този вид работа ине съм наясно бременните оставят ли се на работа или имат Beschäftigungsverbot... Тр да се информиеате за конкретния случай.
Обичайно се съобщава малко след 12 г.с. Не бих съобщавала сега, колкото и "некоректно" да звучи. Всичко се случва, и не е казано, че всяка бременност завършва успешно.
Иначе от момента на пристигане, избирате си здравна каса, към която да се осигурявате и със здравната карта отиваш на гинеколог. Важно е веднага да си намериш такъв, има си календар с прегледите и се провеждат по план според г.с.

# 43
  • Мнения: 17
С какъв договор ще си? При този вид работа ине съм наясно бременните оставят ли се на работа или имат Beschäftigungsverbot... Тр да се информиеате за конкретния случай.
Обичайно се съобщава малко след 12 г.с. Не бих съобщавала сега, колкото и "некоректно" да звучи. Всичко се случва, и не е казано, че всяка бременност завършва успешно.
Иначе от момента на пристигане, избирате си здравна каса, към която да се осигурявате и със здравната карта отиваш на гинеколог. Важно е веднага да си намериш такъв, има си календар с прегледите и се провеждат по план според г.с.

На постоянен договор ще сме но 3 месеца пробен период първо ще бъдем.

# 44
  • Мнения: 128
При нас има Schmand - 24 % заквасена сметана. Отговаря на българската.
И тук има Schmand, но той не е така кисел като Sauerrahm и е много по-тежък. Наистина ли отговаря на българската заквасена сметана? Аз мислех че тя е на вкус като Sauerrahm.

Общи условия

Активация на акаунт