Всичко за семейните добавки за деца (детски): въпроси, отговори, ПОЛУЧАВАНЕ - 39

  • 40 043
  • 540
  •   1
Отговори
# 195
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Да, 12 месеца, тези за  които декларирате и останалите си доходи. За имейл не мога да съм от полза. Аз съм подавала електронно, но не на имейл.

# 196
  • София
  • Мнения: 1 397
Аз подавах по имейл и нямаше проблем.

# 197
  • Мнения: 8 997
https://eforms.egov.bg/

От тук подадох току що.

И по имейл съм подавала предните години, също не е имало проблем, но си намирам имейла на социалните към моята община.

# 198
  • Бургас
  • Мнения: 3 602
Здравейте!
Сега от вас разбирам за тези месечни помощи от 200 лв за отглеждане на дете до 1 година и до завършване на средното образование. Може ли малко повече информация, нужни документи и пр.  Мерси!Когато подавах за еднократна помощ за раждане / за детски не мога да се класирам/ питах дали това е всичко, служителката за нищо подобно не ми спомена.

# 199
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Това са помощи за самотни осиновители.

# 200
  • Бургас
  • Мнения: 3 602
А, не съм дочела където трябва явно, мерси!

# 201
  • Мнения: 2 161
Имам ведомост за изплащане на майчинтвото. За първата година са го вдигнали на 780 лв заедно с минималната заплата. За втората си остава 710 лв.

# 202
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Първата година, ако изчислената сума е под МРЗ, винаги получавате МРЗ.
Врората година НИКОГА НЕ Е БИЛА ОБВЪРЗАНА С МРЗ.

# 203
  • Мнения: 2 081
Първата година, ако изчислената сума е под МРЗ, винаги получавате МРЗ.
Врората година НИКОГА НЕ Е БИЛА ОБВЪРЗАНА С МРЗ.

Беше за 2022 ( за втората година).
 И сега е 710.

“Социалната комисия одобри на първо четене в сряда обвързването на размера на обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2-годишна възраст с размера на минималната работна заплата. Проектът на "БСП за България" бе подкрепен с 9 гласа "за", 8 "въздържал се" и нито един "против".

https://www.mediapool.bg/sotsialnata-komisiya-odobri-obvarzvanet … a-news342219.html

https://www.bgonair.bg/a/2-bulgaria/256547-deputatite-reshiha-vt … e-bade-710-lv/amp

Искаха и за тази година да го вържат и да вдигнат МРЗ, но десните партии бяха против ( и за МРЗ).

Последна редакция: чт, 02 фев 2023, 01:18 от CasaDelSol

# 204
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Прочети ЗБДОО 2022, там пише, че сумата е 710 лв, а не пише 1МРЗ.
В момента той още важи, поради липса на правителство.

# 205
  • Мнения: 2 081
Да, записано е като сума и официално не е обвързано с МРЗ, но се дискутираше и приеха да е колкото МРЗ.
От последното редовно правителство:
“Втората година на майчинството да бъде равна на една минимална работна заплата в бюджет 2022. Държавните и общинските детски ясли и детски градини да бъдат безплатни и да има ваучерна схема за подпомагане на неприетите деца в детски градини. .
Това е част от заложеното в частта "Труд и социална политика" на Споразумението за съвместно управление на страната в период 2021 г. - 2025 г, подписано от коалиционните партньори, съобщава БТА. “
Успяха да го вържат като сума с МРЗ 710 лв., затова и хората се объркват.
При обсъждането в пленарна зала, есента, мнозинството беше против обвързането на МРЗ с майчинството.

# 206
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Цитирате ми вестникарска извадка. Между Споразумение и обнародване на промяна...
КСО
Чл. 53. (1) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 01.07.2018 г.) След изтичане срока на обезщетението за бременност и раждане, през време на допълнителния платен отпуск за отглеждане на дете до навършване на 2-годишната му възраст, на майката се изплаща месечно парично обезщетение в размер, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване

Това е, за момента аз поне не съм прочела в нормативен акт, че "втората" година ще е обвъзрана с МРЗ. Още повече, че няма редовно правителство, нямаме и бюджет за 2023 към момента и важи този за 2022.
Ако стане, чудесно, но до тогава нека не объркваме хората;)

# 207
  • София
  • Мнения: 1 397
Объркването идва от това, че в публикациите се пише, че е "прието", но приемането в комисия не е гласуване в зала.

# 208
  • Мнения: 2 081
В  коалиционното споразумение на последното редовно правителство, в приложение 13, стр. 74 (Труд и социална политика) “Втората година на майчинството да бъде равна на една минимална работна заплата в бюджет 2022. “
Да, не е записано в Закона, но неофициално си го  вързаха с  МРЗ 2022, за да си изпълнят част от споразумението.  МРЗ 710 и майчинство втора година 710.
Затова и хората питат и се объркват.


https://promeni.bg/wp-content/uploads/2021/12/2.-koaliczionno-sp … nal_formating.pdf

Последна редакция: нд, 05 фев 2023, 00:54 от CasaDelSol

# 209
  • Мнения: 10 646
Ех, пак се разминах 😁
Едно време тамън махнаха подоходния критерий за стипендия в университета и завърших.
Направиха майчинството 12м от заплатата, тамън като ми свърши...
Махнаха подоходния за 8 клас и синът стана 9ти...
Тамън дадоха за 1 клас, и щерката стана 2ри...
Дадоха до 4 клас и щерката ще е 5ти...
Дадоха безплатни учебници - синът завършва 🤣🤣🤣
Уникално ги улучвам в годините 😁😁😁

Общи условия

Активация на акаунт