НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 142

  • 47 212
  • 771
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 17 775
Ако трябва да сме точни, макросите за такъв режим са около 70% от калориите (не грамажа) да идват от мазнини. Според мен е полезно да се знае горе- долу основните неща, които ядеш, какво съдържат. В една диета от 2000 кал, това са приблизително 150г или 1300+ калории от мазнини.
Не е казано, че трябва стриктно, но пресметни си горе- долу.

Сложих няколко неща, за да придобиеш представа. Аз в началото грам не се ориентирах, не обичам мазно и представата ми за поето количество беше сбъркана.
Твърдите сирена имат повече мазнини и по- добро съотношение.

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 1 372
В кафето слагай течна животинска сметана, с висок процент масленост, вместо мляко.
Не всеки харесва масло в кафе, макар да обича и двете по отделно Simple Smile

# 47
  • Мнения: 15 356
Таня,разбрах.
Примерно в ден,в който ще ям пиле и салата,ще си правя бронирано кафе.В ден като днешния,когато ще ям топла "манджа" от настъргана гауда и масло,ще пропусна бронираното кафе.
Шарпи,виж сметаната,която Кетчър показа по-назад.С такава е идеално кафето .

# 48
  • Мнения: 4 461
Ти къде ги смяташ тези калории и макроси и грамажите ли гледаш или процентно съотношение? Сподели още няколко хранения, ако имаш желание.
Калории не смятам, а и честно казано и грамажите не гледам. Е, гледам да ям нормална порция де, не да се освиня.
Просто гледам да са от така наречените позволени храни.

Ето някои мои хранения, като се храня 2 пъти дневно - обядвам към 13,30 и вечерям в 20,00. Обяда ми е по малък като порция, вечерята по-обилна.
Обяд 1- парче кашкавал и парче шунка /по 100 грама някъде всяко/, 1 домат или 1 краставица.
Обяд 2 - топено сирене 100 гр. 1 домат, 100 гр шунка, 1 домат
Обяд 3 - пържола от бут с парче кашкавал.
Обяд 4 - 2 кюфтета на скара с малко топено сирене или кашкавал/1 краставица
Обяд 5 - кърначе с лъжица майонеза /1 краставица
Вечеря 1 - свинска пържола с лъжица майонеза и шопска салата със зехтин.
Вечеря 2 - Пилешко месо с гъби и заквасена сметана на фурна с шопска салата съ сзехтин.
Вечеря 3 - Пържола със зеленчуци на фурна /патладжан, тиквички/
Вечеря 4 - Пържола с гъби с масло.
Вечеря 5 - Бъркани яйца 3 броя с масло и кашкавал.
Вечеря 6 - Яйца на очи в масло с парче шунка.
Към всичко това за вечеря боцкам по 10 -12 маслини.
Ядки хапвам по 50 грама понякога /орехи, бадеми или бразилски орехи/
От време на време си слагам в салатата тиквени семки.
Чат-пат пия по 50 мл червено вино вечер /то май не е позволено, но съдейки по инфо от нета, няма много въглехидрати/.
Май това се сещам за сега...

# 49
# 50
  • Мнения: 1 409
Аз избягвам млечни и колбаси, но честно казано менюто ти ми се струва режимно. Наистина - не се втелясвай в сметки.

# 51
  • Мнения: 4 461
Ето какво обядвах преди малко:

Белтъците са си най-високи и това е.

# 52
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
Честно казано аз лично майонези разни, топени сирена и колбаси бих ги избягвала... Това не заради макросите, а заради здравословния източник на храната, която приемаме.
После - важно е по-висок % от калориите да идват от мазнини, а не грамажа на съответния вид (М, Б, В).
По-добре, вместо кашкавал с шунка, да се яде един омлет със салата. 3-4 чайца, колкото ще те нахранят.

# 53
  • София
  • Мнения: 17 775
Не са ти най- много белтъците. Затова горе казах да се броят калории Wink

100гр белтъчини не са колкото 100гр мазнини.

# 54
  • Sofia
  • Мнения: 1 372
За мен си е правило, че всичко извън месо, риба, яйца е за от време на време, за лека добавка, за вкус, за глезотия, за по-рядко, не всеки ден и не на всяко ядене. Ако е зеленчук или гъби, може да излезе от изключенията, но пак не е за основно наяждане.
Не е лесно, да, особено ако сега започваш или ако хранителните ти навици и вкусове са диаметрално противоположни. Но може да се привикне.

# 55
  • Мнения: 1 409
Този калкулатор не е адекватен за целите на режима, защото смята просто колко процента е 22 грама от общия брой грамаж без да взима предвид, че 1 гр мазнина е 9 калории, а 1 гр протеин и въглехидрати са по 4 калории. Може да си свалиш безплатната версия на MyFitnessPal и ти гарантирам, че разпределението там ще изглежда по коренно различен начин.

# 56
  • София
  • Мнения: 17 775
Да, в момента е 30/53/17 калорийно.

# 57
  • Мнения: 4 461
Честно казано аз лично майонези разни, топени сирена и колбаси бих ги избягвала... Това не заради макросите, а заради здравословния източник на храната, която приемаме.
После - важно е по-висок % от калориите да идват от мазнини, а не грамажа на съответния вид (М, Б, В).
По-добре, вместо кашкавал с шунка, да се яде един омлет със салата. 3-4 чайца, колкото ще те нахранят.
Майонеза по принцип не ям, както казах я слагам само и само да има повече процент мазнини. Колбаси също не ям. Топено сирене ям обаче. То ако и него трябва да махна, съвсем няма да има разнообразие.

Не са ти най- много белтъците. Затова горе казах да се броят калории Wink
Кечър, ако не е проблем, може ли на това хранене да ми сметнеш колко процента М/П/В съм приела, за да се ориентирам, че явно това ми куца в пресмятането, просто не знам кое как да сметна, а смея да твърдя, че с математиката съм не на ТИ, ами направо гений Laughing

Момент, редактирам се, ако правилно съм сметнала:
Мазнини - 22 гр х 9 кал =198 кал
Протеини - 28 гр х 4 кал = 112 кал
Въглехидрати 16гр х 4 кал = 64 калории
общо - 374 калории, от които най-много калории са от мазнини и аз трябва да гледам това, а не грамажа.

Последна редакция: пт, 29 апр 2022, 15:08 от sharpy

# 58
  • София
  • Мнения: 17 775
Горе съм написала съотношението, като уточнявам, че яденето не е точна математика и все пак дава насоки.
Общо калории = 28*4+22*9+16*4 = 374
Мазнини = 22*9/374~ 53%
Белтъчини = 28*4/374~ 30%
Въглехидрати=16*4/374~17%

Сега, това, което виждаш и неоптималното съотношение според мен идва от топеното сирене. В него има 6-7гр въглехидрат. По принцип този тип млечни не са най- добрият избор.
Не знам дали обичаш пармезан, ементал, бри и подобни, но по принцип те са по- добре.

Не знам с каква цел си тук (кг, заболяване или просто така), но млечните също така са инсулиногенни по принцип. Само казвам. И другото - помня те от темата за косопада (надявам се да си го овладяла), но не се лишавай зорлем от белтъчини. В крайна сметка, от мазнини коса не никне. Wink

# 59
  • Мнения: 2 275
Напълно съм съгласна със Сиена и моя принцип е точно такъв като нейния.
Да не говоря, че майонеза , топено сирене и шунка за мен са индустриални храни, ако са купени.
За тоалетната не мога да помогна, след 2 варени яйца и масло направо тичам и то доста бързо към нея. Идеята с хуск съм я срещала също.
Нищо и никога не съм смятала, но се ръководех по идеята на Анна Хален (статията я пускам май във всяка тема и сега ще се въздържа). Интересна е и с анализа,който прави за причините за повечето килограми.
Но аз и преди имах за ориентир големина на чинията и разпределението на храната.
Пускала съм картинка за палео чиния.

Общи условия

Активация на акаунт