Мога ли да използвам очила за късогледство на компютър?

  • 1 195
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 95
Здравейте. Днес ходих на очен преглед и се оказа че съм с късогледство, тоест не виждам надалече. Предписаха ми очила за далеко с диоптър и астигматизъм на дясно око -0.75, и сфера  -0.50 на лявото. Въпросът ми е дали мога да използвам очилата и за работа с компютър. Според доктора мога да ги използвам при всяка активност, която ми натоварва зрението. В момента очите ми са доста изморени, червени и сухи, работя всеки ден пред екраните, а когато не го правя сядам зад волана. Може ли някой запознат да ми отговори подходящи ли са очилата за късогледство и за работа с комп за да знам дали си струва да поръчвам стъкла със съответните защитни покрития. Както и дали предписаното е твърде силно, никога преди не съм носила очила. Благодаря предварително.

# 1
  • София
  • Мнения: 6 726
Значи в оптиките като покажете рецептата съответно ще кажете, че искате и да са за работа с компютър. Мисля, че си имат допълнителни защити.

# 2
  • Мнения: X
Не е силно. Какво значи силно? Аз съм с 3 диоптъра и за мен би било слабо. Всичко е индивидуално.

Аз не си свалям очилата за да работя на компютър. Трябва антирефлекс и блу контрол.

Слагайте си капки за овлажняване на очите.

И ако сте над 30 трудно ще свикнете с астигматизма.

# 3
# 4
  • Мнения: X
Дано да успееш да се адаптираш. На мен късно ми го откриха, около 27 и свикнах.

# 5
  • Мнения: 560
С този малък диоптър може всякак. Според мен очилата са ти по-необходими заради астигматизма. Той мори много, ако не е коригиран. Под мори имам пред вид гадно главоболие при натоварване. На мен на времето като ми откриха късогледството, се оказа, че съм с -3 диоптъра. До тогава смятах, че всички виждат така и някак си съм се справяла. Моят мъж има много малък диоптър далекогледство със сериозен астигматизъм. Той се чувства по-зле от мен, ако не носи очила пред компютъра, въпреки, че вижда като сокол.

# 6
  • Мнения: 95
И при мен е същата работа като при мъжа ви. Очите ми страшно много се уморяват от всичко, така съм от няколко месеца. Предписаха ми първоначално за близко очила +0,50 диоптър, но с тях по зле стана работата и ги върнах. Сега повторно си направих преглед защото нещата не вървят и проблема започна сериозно да ми пречи в ежедневието. Активен човек съм, работя доста, а когато съм в почивка пътувам доста. С този астигматизъм направо в чудо се видях - червени очи, болка в очните дъна, пристъпи на главоболие, което се оправя само когато затворя очи и т.н. Между другото май ми е наследствен, защото майка ми има астигматизъм само, че на другото око. В момента работя с едни слаби геймърски очила, леко спасяват положението, но проблема си ми остава. В понеделник пускам поръчка за новите очила, като смятам да заложа на качествени стъкла със защита. Благодаря много за отговорите.

# 7
  • Мнения: X
Астигматизмът е много неприятен. Аз имам само на едното око. Още по-влудяващо е. На 3д кино не мога да отида, ставам като разногледа.

Отначало може да е трудно свикването с новите очила, но не се отказвайте. Носете ги по час, два всеки ден и постепенно увеличавайте времето. Щом нямате 30, ще се адаптирате.

Една лекарка ми беше казала, че 50% от човечеството има астигматизъм, но просто много хора не го знаят.
Успех.

Последна редакция: сб, 30 апр 2022, 21:14 от Анонимен

# 8
  • Мнения: 95
Абсолютно! И при мен е само на едното око - дясното. Адски ми уморява очите и дори ми става едно такова шашаво и замаяно, което никак не ми харесва. Случвало се е да отида на излет, сега наскоро по Великден бях много навън и направо сякаш губя фокус с едното око. Надявам се да свикна с очилата и да не ми правят проблем.

На мен лекаря ми каза, че си ми е вроден, но сега покрай работата пред екраните и шофирането се е отключил и прави проблеми. При майка ми се активизира след 40 години и сложи очила за далеко, пак със същия диоптър като моя.

# 9
  • Мнения: 5 819
Абсолютно! И при мен е само на едното око - дясното. Адски ми уморява очите и дори ми става едно такова шашаво и замаяно, което никак не ми харесва. Случвало се е да отида на излет, сега наскоро по Великден бях много навън и направо сякаш губя фокус с едното око. Надявам се да свикна с очилата и да не ми правят проблем.

На мен лекаря ми каза, че си ми е вроден, но сега покрай работата пред екраните и шофирането се е отключил и прави проблеми. При майка ми се активизира след 40 години и сложи очила за далеко, пак със същия диоптър като моя.

     По същия начин се чувствам и аз. Става ми наистина замаяно и виждам размазано от време на време. Аз се чудих защо понякога имам пулсиращо главоболие. Главата ми ще се пръсне направо и ми се повдига и повръща. Пречи ли ви светлината навън? Особено когато има слънце или някакъв сумрак с една неприятна светлина.

    Да мине май месец и ще се запиша час при очен лекар, за да може да ми предпише очила за астигматизъм. Имам предписани очила за астигматизъм от преди 5 години, но сигурно диоптърът ми се променил. Така не ги купих, за да ги нося. Имам далекогледство и астигматизъм на дясното око - имам в средна степен птоза и окото ми е станало мързеливо. Птозата е следствие на инцидент в детството ми.

# 10
  • Мнения: 95
Jennifer_w светлината ми пречи, без слънчеви очила с поляризация не мога. По лошото е, че със засегнато око виждам и отражения когато се напрегне, сякаш се разпръсква светлината около източника. Например ако облека по ярка тениска или суитчър и ми свети в очите. Виждам отражения по белите надписи на черните си тениски също. Телевизия не мога да гледам, при родителите ми има един стар телевизор от тумбестите и направо очите ми се затварят от напрежение. И като ми свети сякаш само него виждам, всичко друго потъмнява в полезрението ми. Вечер на нощна светлина вкъщи като ми се уморят очите виждам доста кофти и притъмнено. Главоболията при мен са ежедневие и се оправят само когато затворя очи за известно време. Очите ми ностоп са сухи и червени, парят и ми се размазва от недостатъчно слъзен филм. Какви ли не капки съм пробвала не ми помагат, за това и съм ги отказала напълно.

Всички тези симптоми се влошават при здрач. Силно се надявам този път да са ми улучили рецептата и диоптрите и да успея да свикна с новите очила, защото този проблем сериозно ме тормози от миналата година. Опитах какво ли не, предния път ми предписаха очила за близко с тях абсурд нещата да се получат. Даже сегашния ми лекар доста се изненада защо + диоптър ми предписали. Надявам се и да мога да работя спокойно с тях, защото главно очите ми адски се тормозят от 2 неща - компютър и шофиране. До миналата година проблеми с очите нямах. Схванах си врата, ковид изкарах и проблема ми се отключи. Не знам дали е било от едното, другото или от много работа, защото когато бях болна работех непрекъснато хоум офис. Мога да ви кажа, че такива проблеми като астигматизъм много трудно човек да се сети че те му създават дискомфорт. Защото и симптомите са едни такива ... по едно време с това замайване си мислех, че имам увреждане на мозъка ... Jennifer_w при вас има ли едно такова усещане за ходене като в сън когато очите се напрегнат и някак притъпени възприятия? При мен го има най-вече привечер при здрач.

# 11
  • Мнения: 5 819
Jennifer_w светлината ми пречи, без слънчеви очила с поляризация не мога. По лошото е, че със засегнато око виждам и отражения когато се напрегне, сякаш се разпръсква светлината около източника. Например ако облека по ярка тениска или суитчър и ми свети в очите. Виждам отражения по белите надписи на черните си тениски също. Телевизия не мога да гледам, при родителите ми има един стар телевизор от тумбестите и направо очите ми се затварят от напрежение. И като ми свети сякаш само него виждам, всичко друго потъмнява в полезрението ми. Вечер на нощна светлина вкъщи като ми се уморят очите виждам доста кофти и притъмнено. Главоболията при мен са ежедневие и се оправят само когато затворя очи за известно време. Очите ми ностоп са сухи и червени, парят и ми се размазва от недостатъчно слъзен филм. Какви ли не капки съм пробвала не ми помагат, за това и съм ги отказала напълно.

Всички тези симптоми се влошават при здрач. Силно се надявам този път да са ми улучили рецептата и диоптрите и да успея да свикна с новите очила, защото този проблем сериозно ме тормози от миналата година. Опитах какво ли не, предния път ми предписаха очила за близко с тях абсурд нещата да се получат. Даже сегашния ми лекар доста се изненада защо + диоптър ми предписали. Надявам се и да мога да работя спокойно с тях, защото главно очите ми адски се тормозят от 2 неща - компютър и шофиране. До миналата година проблеми с очите нямах. Схванах си врата, ковид изкарах и проблема ми се отключи. Не знам дали е било от едното, другото или от много работа, защото когато бях болна работех непрекъснато хоум офис. Мога да ви кажа, че такива проблеми като астигматизъм много трудно човек да се сети че те му създават дискомфорт. Защото и симптомите са едни такива ... по едно време с това замайване си мислех, че имам увреждане на мозъка ... Jennifer_w при вас има ли едно такова усещане за ходене като в сън когато очите се напрегнат и някак притъпени възприятия? При мен го има най-вече привечер при здрач.

     Да, случва се от време на време, когато ми се напрегнат очите. Много гадно е. Тогава просто искам да си затворя очите и да не ги отварям. Понякога направо цялата стая се върти.

    Дългото стоене пред лаптопа или телефон не само уврежда очите ни, но и цялото ни тяло. Искаме да си свършим работата и минават много часове без да станем от лаптопа. Още по-зле е, когато стоим по-дълго време на смартфона си. После се чувстваме много зле. Така се образуват шипове и тези шипове после прищипват нерви.

# 12
  • Мнения: 95
Така е за жалост. Имах миналата година навика да заспивам и да се събуждам ровейки си из телефона и проверявайки имейли и социални мрежи. След което усетих че това ми създава дискомфорт и ми се мае през целия ден. Отказах навика и максимално намалих времето прекарано пред смартфона, но в моето ежедневие няма как да ги избегна, нито пък голяма почивка да си взема. След прищипването на врата продължи да ме боли с месеци от най-малкото и се наложи да коригирам всичко вкъщи, от ежедневието до мебелите и разположението на компютъра. И въпреки това пак си ме болеше. Това, което най-много може би ми помага са упражненията - правя йога и разтягане всяка сутрин и преди тренировки 3 пъти в седмицата. Много обичам да се разхождам сред природата и да карам колело, но с този проблем вече и това правя с трудност. Очите ми се уморяват ту от вятъра, ту от пространството и панорамите. Мога да кажа, че от месеци не се чувствам като себе си и не мога да се наслаждавам качествено на нещата, които обичам. С цялото си сърце и душа се надявам с тия очила нещата да се променят.

Не знам от кой град сте и дали имате възможност за пътуване, но аз ходих на преглед в клиниката Св. Петка във Варна, без направление на свободно. Доволна съм от отношението, по време на прегледа не ми разширява зеници, защото показах от предишния преглед документите и казаха че няма нужда. Което пък ми спести парите от хотел там. Прегледаха ме през 4-5 апарата, доста модерно оборудване. Само прегледа ми струваше 40лв. Надявам се да си е заслужавало! Утре предстои да направя една хубава обиколка по оптиките и да пусна поръчка за очилата.

Общи условия

Активация на акаунт