Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим и да обсъдим. Тема № 18

  • 50 255
  • 779
  •   2
Отговори
# 435
  • Мнения: 1 258
Кой ли ни пита, ЕГН си казва думата:stuck_out_tongue_winking_eye:

# 436
  • Мнения: 1 917
И при мен така започна пременопаузата-2 години имах такива и мн др оплаквания. После аз посвикнах и те се поизмениха🤣🤣🤣🤣. Наблюдавам, че в началото цикъла ми се скъси-19,20 ден. Сега, пък нещо се раздвлечи-30, 35 ден... Явно ще почва да се разрежда ли?

# 437
  • Мнения: 23 000
Аз съм с ниско кръвно по принцип.Скоро ме заболя глава в жегите/меря-120/80.Да, ама за мен е високо и не съм ок.

Последна редакция: нд, 24 юли 2022, 22:31 от ДХ3

# 438
  • Мнения: 429
the_demon, това е най - ужасното нещо , не мога да си представя,че следващите 2 години ще се треса без контрол по два дни в месеца. Пихте ли нещо за облекчаване?
Моя цикъл за сега си ок +-2 дни. Но и да спре няма да страдам много. Просто ми омръзна овулация - болки 3-4 дни, тъкмо се съвзема айде ПМС -7 дни, а сега и това. Мислех,че има време, но ЕГН то не пита.Едва вчера разбрах, че след 40 г. се започвало...бях се приготвила за към 50...

# 439
  • Мнения: 3 933
Ами преди години може и да е било към 50. Но то храната е различна, много неща са различни. И всичко се измества. То зимата се измести с 3 месеца средно в сравнение с нашето детство когато  започваше в края на ноември... та какво остава за другото.

# 440
  • Мнения: 1 917
Кво да ти кажа.... Аз се чувствах толкова ужасно, че обиколих всички доктори-гастро, невролог, кардиолог, АГ-всички се чешеха по главата и вдигаха рамене. Не ми идваше наум даже, че е свързано с това....Чак като паник атаки получавах, защото бях в непрекъснат стрес, че не ми е добре, а лекарите нищо не казват. Предлагаха само антидепресанти.. Моят ендокринолог тогава ми каза да не пия АД и да се тровя излишно, защото няма да се оправят нещата... Нищо не съм пила. Търпях... И хормони не мога да почна, защото имам кисти на гърдите и Алат едва го държа в норма. Пия от няколко месеца вечерна иглика, малко по-добре е😁. Аз по 10 дена преди цикъл съм зле, после от 10 до 14 ден от цикъл пак🤣🤣🤣. А и самият цикъл много играе-идвало ми е както на 15 ден, така и на 19,21,35 и изобщо....

# 441
  • Мнения: 429
Благодаря за споделеното! Сега вече знам, че не съм само аз, не ми става по - добре, но поне имам логично обяснение. Днес е ден 4 в който съм парцал, най ме мори напрежението в очите и замайването. Утре съм на кардиолог, но вече съм сигурна,че ще каже - "нищо ти няма". Спуквам се да смуча валидол, пия чай от маточина и мента, глог, валериана.Сутрин кафето ми е тип " негърска пот", опитвам да пуша по - малко, пия много вода. Лошото е,че от два месеца съм в ужасен стрес и спрях да се храня може и това да е оказало влияние.

# 442
  • тук-там
  • Мнения: 5 718
Странно, че голяма част от жените не се досещат навреме през какви сериозни хормонални промени преминаваме през този етап от живота си. Доста инфо има наоколо, не само е достъпно, ами даже и рекламно по тв и останалите канали.

# 443
  • Мнения: 1 917
Виж сега, досещаме се и още как... Обаче никой не свързва пременопаузара с гастро проблеми, треперене на тялото, гадене, паник атаки и тн.... Така, че не сме толкова неграмотни, просто човек очаква други промени-въшни, промяна на цикъл и тн.... А при мен липсваха поне 6,7 месеца.

# 444
  • тук-там
  • Мнения: 5 718
Сори, ако съм прозвучала критично! Не съм имала предвид теб. Отдавна пишеш в темата и аз с удоволствие чета точно твоите коментари. Полезни са ми! Просто около мен има доста жени, дето не се усещат навреме. Наскоро дори една на 49 беше изненадана, че  и е пропуснал Ц един месец. И не говоря за неграмотни жени. Иначе си абсолютно права, че някои симптоми не можеш да ги свържеш директно с премено. Аз например се сдобих с една алергична задна хрема, която след доста време се “разкри” като хормонална.

# 445
  • София
  • Мнения: 891
Благодаря за споделеното! Сега вече знам, че не съм само аз, не ми става по - добре, но поне имам логично обяснение. Днес е ден 4 в който съм парцал, най ме мори напрежението в очите и замайването. Утре съм на кардиолог, но вече съм сигурна,че ще каже - "нищо ти няма". Спуквам се да смуча валидол, пия чай от маточина и мента, глог, валериана.Сутрин кафето ми е тип " негърска пот", опитвам да пуша по - малко, пия много вода. Лошото е,че от два месеца съм в ужасен стрес и спрях да се храня може и това да е оказало влияние.

Когато имам силен стрес, особено по продължителен от седмица,  първо бих обвинила него за абсолютно всички разстройства в организма. Просто на 40+ ни се изчерпва капацитета да се справяме лесно и бързо с последиците му. На 30 год е приемливо да търчим като полудели и да се грижим за всички и всичко,  но на 40 трябва да дадем приоритет на себе си и да се грижим първо за нас - добър сън, храна, приятни емоции, спорт, хоби, секс - всичко което ни вдъхновява и зарежда. Няма да настане апокалипсис, ако работата вкъщи или офиса не се върши точно днес (а и има деца, мъж, колеги, които да помагат). За съжаление на тази възраст не е рядкост да се сблъскваме с сериозни здравословни проблеми на близки хора, но и на това се опитвам гледам филососки.

# 446
  • Мнения: 429
pkrassimira, и аз обвинявах стреса миналият месец. Този месец всичко се повтаря с учудваща точност, точно 2 дни преди датата, получавам ужасни кризи.
Толкова хубаво ми звучи на 40+ да се погрижа за себе си, обаче каква грижа, като почти 2 месеца вегетирам на дивана Sad
Много се надявам скоро да мога да куцам сама и да съм по - независима.
Много ви благодаря, момичета!

# 447
  • Мнения: 13 823
Аз не съм неграмотна, но наистина когато ми почнаха симптомите въобще не ги свързвах с възрастта, а тя си беше подходяща по принцип. Още повече не беше нищо свързано конкретно с цикъла. Мисля си, защо да не сложим в първия пост един общите набор от симптоми, събран въз основа  нашия личен опит. Това ще е безценно. Който има нещо си притеснително - чете и се разпознава.
При мен - моите най- първи симптоми на 49 и половина :
1.Моментално зачервяване на лице и деколте, все едно съм се изчервила от смущение или съм изгоряла ( майка имаше същото в нейния период, аз го помня )
2. Проблеми със съня, неспокоен сън, много рано сутрешно събуждане (4-5 часа).
3. Аритмия хващана дори на слушалка, сутрешно силно сърцебиене.

# 448
  • Варна
  • Мнения: 1 688
Чудесна идея, _re_ge. Би било наистина полезно да спретнем списък за първия пост.
При мен започна с тези:
- трайно покачване на кръвното
- вълните, които и през деня и през нощта са придружени със силно сърцебиене и ускорен пулс, които в началото ме плашеха много, защото имах чувството, че въздуха не ми достига
- необяснимо плавно, но трайно покачване на килограми (без да съм променяла режима си на хранене)
- по-силна и остра миризма при изпотяване

# 449
  • тук и там
  • Мнения: 11 570
При мен се отразява  на емоциите най-вече..
 Силна чувствителност, плачливост, докачливост , нетърпимост  и избухливост една седмица преди датата на менструация предимно  (незвасимо дали ще има такава или не) .Депресивни настроения.(пак по това време на цикъла  най-вече).
Болезнени, напращели и  силно чувствителни гърди.
Задържане на вода.Напълняване и повишаване на мазнините най-вече , силно изразени мастни натрупвания  в коремната област.
Липса на енергия, разсеяност, проблеми с паметта.
Потя се  доста повече  от преди и наистина потта е с по-остра миризма, от колкото преди.
Нередовен цикъл или зацапване извън датите на менструация.

За сега спя добре, и съм имала един-два пъти вълни само , но най-вероятно ще зачестят по-нататък..

Последна редакция: вт, 26 юли 2022, 07:32 от Кайсия

Общи условия

Активация на акаунт