Кой не спазва традициите на Бъдни вечер?

  • 7 690
  • 125
  •   1
Отговори
# 15
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
.........До сега баба организираше трапезата и беше супер.......прави се боб със захар, пълнени чушки, зелеви сарми, погача, отделно питка с късметчета ( за всеки по едно и за къщата ), ошав, ориз сразни неща вътре, качамак.....сто неща......греяна ракия......питката се разчупва от най- стария и се чупи по парче на всеки по реда на появяването му на белия свят.......преди сядахме върху сено на земята, но старите хора взеха да ги наболяват  краката и вече сме на маса.......

# 16
  • Мнения: 4 806
ние спазваме традицията... до 24:00 часа обикновено. Така се измъкваме, когато има някой, който не приема пълно постене за вечеря.
При наличие на: туршия, салата от зеленчуци и ядки, например - спазвате изискванията за нечетния брой ястия.

# 17
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
ние спазваме традицията... до 24:00 часа обикновено. Така се измъкваме, когато има някой, който не приема пълно постене за вечеря.


И ние така..........освен това в полунощ си получаваме подаръците.... Hug ех

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Винаги сме чествали Бъдни вечер, но не спазваме всички традиции. Когато бях дете, а и допреди няколко години се събирахме у родителите на баща ми. Там ходят коледари, най-голямото удоволствие от празника ми беше месенето на техния кравай. У нас, никога не се е постило; в семейството на мъжа ми-също. Постя единствено аз и спазвам броя на ястията, но едно или две са постни, останалото е с мръвка. Откакто се събрахме с мъжа ми, за Бъдни вечер се събираме у дома с неговите и моите родители и след като никой от тях не яде постно, смятам, че ще ги обидя, ако им предложа само ястия по мой вкус. Така че, за мое съжаление, не успяваме да спазим традицията. Иначе за ужас на свекърва ми, оставям масата цяла нощ нераздигната, защото при нас беше такава традицията.

# 19
  • София
  • Мнения: 790
В семейството на родителите ми винаги се е спазвала традицията. От както сме с бебка и прекарваме Бъдни вечер в къщи се старая и аз да я спазвам. Правя нечетен брой ястия, постни и дори ми е приятно да приготвя всичко сама. Вече ми се иска да идват празниците!

# 20
  • Мнения: 2 910
В семейството на родителите ми, постната вечеря на Бъдни вечер е традиция, но родителите на съпруга ми не я спазват и си хапват и месо.

# 21
# 22
  • Мнения: 1 370
Докато живеех с родителите ми, винаги сме спазвали традицията. сега спазвам католическата, тъй като свекървата се грижи за Коледната трапеза, всяка година. Доста по-различна е от нашата

# 23
  • Мнения: 1 727
Абсолютно съм скарана с традициите,още повече с църковните празници.Така че въобще не се съобразявам какво трябва или не трябва да се приготвя,а и не ме интересува.

# 24
  • София
  • Мнения: 39 771
Винаги сме празнували "Бъдни вечер". Традиция е в семейството. По-миналата коледа бяхме при свеки. Тя нищо не беше приготвила, а толкова искаше да отидем. На мен ми стана малко кофти. Не й го показах. Затова реших, че ще си стоим у дома, нали и без друго е семеен празник.

# 25
  • София
  • Мнения: 5 605
Ами да ти кажа честно стараем се, но не се задълбочаваме ако ни се яде и нещо друго, само се старая яденетата да са 9/11, но тук включвам и ядки и плодове и т.н., които просто присъстват на масата

# 26
  • Мнения: 7 914
Спазваме доколкото се яде постно...аз дори си мислех , че не трябва да са ястията по-малко от 7...а не 9 Rolling Eyes

# 27
  • Мнения: 295
При моите родители също се празнуваше Нова година и имаше големи приготовления за нея. На мен винаги ми е било мъчно за Коледата. Но откакто се омъжих и заживях в католическа Полша, едва тогава разбрах какво е празнуване на Коледа. Със свекърва ми 2 седмици преди празника започваме приготовленията - от коледните курабийки, после едни типични тестени работи с гъби, които замразяваме и т.н, и т.н. Тук също се спазва традицията да е постно на Бъдни вечер, но е разрешено млечни продукти и риба. Типични са гъбена чорба (може и червен баршч - вид супа от червено цвекло), зеле със сушени гъби и сливи или зеле с грах, пържен шаран, а най-напред разбира се доста постни предястия. Десерти има много, ние правим две торти - орехова и с мак. Свекърва ми умее да организира празника, спазва си полските традиции, пеят се коледни песни, изобщо е много уютно, семейно, романтично. Исак ми се след време да мога да продължа тази традиция - традицията създава усещанито за непрекъснатост. Затова мисля, че и има смисъл на спазването й; дори повечето от нас да не постят в определеното от Църкавата време, струва си на този ден да е постна вечерята. Аз лично виждам смисъл в спазването на традицията - някак си предава се от поколение на поколение, разказва се за празника, децата го очакват не само заради подаръците, участват с трепет в приготовленията... Това е мое мнение, но е вярно също, че на сила хубост не става, ако някой не го чувства празник, няма какво да се насилва и принуждава към традиция, която му е чужда. То е и въпрос на лично преживяване.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 958
Абсолютно ги спазваме.9 ястия се сервират на масата . Така е било винаги в нашия дом.

# 29
  • в къщи
  • Мнения: 467
Ходим у свекърва ми за Коледа,тя прави всичко,както си му е реда,ако остане на мен,ще ядем пържоли  Blush,не готвя нещо,което няма да се яде.

Общи условия

Активация на акаунт