НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени II

  • 58 678
  • 819
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 10
Здравейте бъдещи и настоящи мами,
четох, четох, не можах да разбера отговора на следния въпрос: Ако изляза в болничен за бременност и раждане - 45 дни преди термина на 26.12.2006 г., т.е. преди 1.01.2007 г., откъде ще получавам обезщетението, което ми се полага. От работодателя или от НОИ?
Благодаря Ви за отговора, ако някой реши да ми отговори!
Лека бременност и успешно раждане, здрави и хубави бебчета!

# 181
  • Мнения: 9 050
Здравейте бъдещи и настоящи мами,
четох, четох, не можах да разбера отговора на следния въпрос: Ако изляза в болничен за бременност и раждане - 45 дни преди термина на 26.12.2006 г., т.е. преди 1.01.2007 г., откъде ще получавам обезщетението, което ми се полага. От работодателя или от НОИ?
Благодаря Ви за отговора, ако някой реши да ми отговори!
Лека бременност и успешно раждане, здрави и хубави бебчета!

От работодателя. Поне засега е така.

# 182
  • Мнения: 9 050
Вероятно ще задам предъвкан въпрос, но искам да съм сигурна, макар и да е малка разликата в парите, да не се прецакам.
В момента съм бременна и отглеждам първото си дете, което на 15.02.2007 г. ще стане на 2 годинки. Преди първото си раждане съм работила много години, като базата от последните 6 месеца преди болничния за раждане е върху осигуровки от 200 лв. Терминът ми е 04.04.2007 според ЖК, от където ще ми дадат болничния и аз изчислявам минус 45 дни и се получава 18.02.2007 г. което е три дни след изтичане на 2-те години. Предполагам, че това се счита за прекъсване.
Та въпросът ми е: има ли смисъл да се договарям с ЖК да ми пуснат три дни по-рано болничния, за да няма прекъсване и каква ще е разликата в парите в двата случаи?
Предварително благодаря за вниманието Simple Smile
Ако болничния ви бъде издаден от 15.02, тогава имате право да получавате обезщетението в същия размер, който сте получавала за първото си дете. Ако се издаде на 18.02, тогава обезщетението ще се смята на база дохода ви за последните 6  месеца.
Във вашия случай обаче, аз не виждам особена разлика. В първия случай ще получавате грубо 90% от 200 лева, което значи 180 лева. Във втория случай, среднодневния ви доход се получава по-малко, но има ограничение, че обезщетението за бременност и раждане не може да е по-малко от МРЗ. Т.е ще получавате МРЗ, която за следващата година е 180 лева.

# 183
  • Мнения: 9 050
Ами и аз да попитам. Някой преди мен беше попитал за два трудови договора, ама не видях отговор. Аз в момента съм болничен към фирмата към която работех и си имам нужните 6 м., искам обаче да си дигна осигурителния доход. Може ли сега фективно да ме назаначат в друга фирма на втори трудов договор, аз там да си плащам всички осигуровки, а болничния към старата фирма да си върви. Много съм зле с обясненията, моля за извинение  Blush

Ако сте в болничен на едното място, автоматично ще ви се издаде болничен и за другото място. Не може на едното място да сте неработоспособна, а на другото да работите.

# 184
  • Мнения: 265
Ами това значе ли, че док. издава само един болничен лист и автоматично следва да е за двете фирми? А, може ли да бъда назначена на втори трудов договор и автоматично и там да изляза болничен?

# 185
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Ами това значе ли, че док. издава само един болничен лист и автоматично следва да е за двете фирми? А, може ли да бъда назначена на втори трудов договор и автоматично и там да изляза болничен?

Болничният се издава в два екземпляра - отделно за всеки един от работодателите.

# 186
  • Мнения: 9 050
Ами това значе ли, че док. издава само един болничен лист и автоматично следва да е за двете фирми? А, може ли да бъда назначена на втори трудов договор и автоматично и там да изляза болничен?

Incandescent е отговорила на единия въпрос. На втория отговора е, че не можете.
Не може да постъпвате на работа, докато сте в болничен. Нали сте временно неработоспособна! Ако сключите втори трудов договор, той ще влезе в сила тогава, когато болничния изтече и вие възстановите вашата работоспособност.
Ако нямате намерение да работите повече до излизането си в болничен за бременност и раждане, тогава на практика тои втори трудов договор изобщо няма да влезе в сила. Но пък и ако няма да работите и ще продължавате болничния си, тогава защо ви е този втори договор? Вие там напрактика няма да имате период на осигуряване. Освен това, по втория трудов договор, обезщетението ви за болничен се калкулира на база шестмесечния ви осигурителен доход само от втората ви работа. И тъй като вие там нямате такъв доход, няма да получавате и обезщетение. Абсолютно ненужно е според мен.

# 187
  • Мнения: 366
Вероятно ще задам предъвкан въпрос, но искам да съм сигурна, макар и да е малка разликата в парите, да не се прецакам.
В момента съм бременна и отглеждам първото си дете, което на 15.02.2007 г. ще стане на 2 годинки. Преди първото си раждане съм работила много години, като базата от последните 6 месеца преди болничния за раждане е върху осигуровки от 200 лв. Терминът ми е 04.04.2007 според ЖК, от където ще ми дадат болничния и аз изчислявам минус 45 дни и се получава 18.02.2007 г. което е три дни след изтичане на 2-те години. Предполагам, че това се счита за прекъсване.
Та въпросът ми е: има ли смисъл да се договарям с ЖК да ми пуснат три дни по-рано болничния, за да няма прекъсване и каква ще е разликата в парите в двата случаи?
Предварително благодаря за вниманието Simple Smile
Ако болничния ви бъде издаден от 15.02, тогава имате право да получавате обезщетението в същия размер, който сте получавала за първото си дете. Ако се издаде на 18.02, тогава обезщетението ще се смята на база дохода ви за последните 6  месеца.
Във вашия случай обаче, аз не виждам особена разлика. В първия случай ще получавате грубо 90% от 200 лева, което значи 180 лева. Във втория случай, среднодневния ви доход се получава по-малко, но има ограничение, че обезщетението за бременност и раждане не може да е по-малко от МРЗ. Т.е ще получавате МРЗ, която за следващата година е 180 лева.
Благодаря много за светкавичния отговор, бях пропуснала тази подробност, че не може да е по-малко от МРЗ и реших, че ще ми плащат 90% от майчинството и се шашнах, че новия закон съвсем ще ме ореже, а то просто за мен няма промяна. Жалко, че нямам време за нови 6 месеца......
Още веднъж благодаря Simple Smile

# 188
  • Мнения: 44
Към юристите - Излезе новата наредба за .....отпуските, но не виждам да е регламентирано завареното положение. Как тълкувате това:

Чл. 45. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Отпускът поради бременност и раждане в размер 315 дни за всяко дете се ползва, както следва:
1. в размер 135 дни, от които 45 дни преди раждането - въз основа на съответен акт на здравните органи, издаден по реда на чл. 26, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността, приета с Постановление № 99 на Министерския съвет от 2005 г. (обн., ДВ, бр. 47 от 2005 г.; изм., бр. 96 от 2005 г.), а отпускът поради осиновяване за остатъка до 135 дни - въз основа на съответния акт на здравните органи и акта за предаване на детето за осиновяване;

2. в размер на остатъка до 315 дни - въз основа на писмено заявление на майката (осиновителката) до предприятието, към което се прилага акт за раждане на детето или акт за предаване на детето за осиновяване и декларация съгласно приложение № 7; предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението.

Няма нищо и преходните и заключителни разпоредби...

# 189
  • Мнения: 145
Аз имам два въпроса,ако някой може да ми отговори...Като става минималната работна от 1-ви януари-180лв.тези майки,които в момента получаваме 160 и всъщност сме заварено положение,ще намажем ли нещо от повишаването или за нас това няма да важи?
И другия ми въпрос Как може да се контролира закъснението в изплащането на майчинството от НОИ?/не знам къде се губи нишката,работодателя твърди,че след внасяне на осигуровките в рамките на три дни НОИ трябва да ми изплати месечната сума,но това естествено не се случва!Обикновенно получавам сумата в началото на следващия месец!Например сега за ноември си получавам парите на 1-ВИ ДЕКЕМВРИ!И работодателя твърди,че той ми ги отпуска и НОИ все още не е привела сумата.Не ми се мисли при тези закъснения,кога ще си видя парите за декември,при положение,че точно преди коледа имам голяма нужда оттях!И аз и детето ми!/Как мога да упражня някакъв контрол над подобна ситуация и вообще има ли някаква обратна връзка?
Много благодаря-предварително,ако се наемете да ме посъветвате нещо в този случай!

# 190
  • Мнения: 4 181
Аз имам два въпроса,ако някой може да ми отговори...Като става минималната работна от 1-ви януари-180лв.тези майки,които в момента получаваме 160 и всъщност сме заварено положение,ще намажем ли нещо от повишаването или за нас това няма да важи?
И другия ми въпрос Как може да се контролира закъснението в изплащането на майчинството от НОИ?/не знам къде се губи нишката,работодателя твърди,че след внасяне на осигуровките в рамките на три дни НОИ трябва да ми изплати месечната сума,но това естествено не се случва!Обикновенно получавам сумата в началото на следващия месец!Например сега за ноември си получавам парите на 1-ВИ ДЕКЕМВРИ!И работодателя твърди,че той ми ги отпуска и НОИ все още не е привела сумата.Не ми се мисли при тези закъснения,кога ще си видя парите за декември,при положение,че точно преди коледа имам голяма нужда оттях!И аз и детето ми!/Как мога да упражня някакъв контрол над подобна ситуация и вообще има ли някаква обратна връзка?
Много благодаря-предварително,ако се наемете да ме посъветвате нещо в този случай!
Анимими, май не си влизала скоров  другата тема Laughing
Нали затова се борим в момента майчинството да стане 180 от 1-1и януари. В този случай няма заварено положение, всички ще взимат толкова. Но по принцип не е обвързано с МРЗ, просто ние поставихме въпроса и с писмо сега и преди по време на промените на КСО, че не е редно майчинството да е по-ниско от МРЗ Peace
А на 2-ия въпрос не мога да ти отговоря за съжаление Rolling Eyes

# 191
  • Мнения: 9 050
Аз имам два въпроса,ако някой може да ми отговори...Като става минималната работна от 1-ви януари-180лв.тези майки,които в момента получаваме 160 и всъщност сме заварено положение,ще намажем ли нещо от повишаването или за нас това няма да важи?
И другия ми въпрос Как може да се контролира закъснението в изплащането на майчинството от НОИ?/не знам къде се губи нишката,работодателя твърди,че след внасяне на осигуровките в рамките на три дни НОИ трябва да ми изплати месечната сума,но това естествено не се случва!Обикновенно получавам сумата в началото на следващия месец!Например сега за ноември си получавам парите на 1-ВИ ДЕКЕМВРИ!И работодателя твърди,че той ми ги отпуска и НОИ все още не е привела сумата.Не ми се мисли при тези закъснения,кога ще си видя парите за декември,при положение,че точно преди коледа имам голяма нужда оттях!И аз и детето ми!/Как мога да упражня някакъв контрол над подобна ситуация и вообще има ли някаква обратна връзка?
Много благодаря-предварително,ако се наемете да ме посъветвате нещо в този случай!
Аз бих могла да ти отговоря, но нещо не разбирам. Защо НОИ превежда на теб майчинството? НОИ го превежда на работодателя ти, а той ти го превежда на теб. Би ли ми разяснила тази ситуация ,защото така ми е малко неясна и не знам какво да ти отговоря.

# 192
  • Мнения: 9 050
Към юристите - Излезе новата наредба за .....отпуските, но не виждам да е регламентирано завареното положение. Как тълкувате това:

Чл. 45. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Отпускът поради бременност и раждане в размер 315 дни за всяко дете се ползва, както следва:
1. в размер 135 дни, от които 45 дни преди раждането - въз основа на съответен акт на здравните органи, издаден по реда на чл. 26, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността, приета с Постановление № 99 на Министерския съвет от 2005 г. (обн., ДВ, бр. 47 от 2005 г.; изм., бр. 96 от 2005 г.), а отпускът поради осиновяване за остатъка до 135 дни - въз основа на съответния акт на здравните органи и акта за предаване на детето за осиновяване;

2. в размер на остатъка до 315 дни - въз основа на писмено заявление на майката (осиновителката) до предприятието, към което се прилага акт за раждане на детето или акт за предаване на детето за осиновяване и декларация съгласно приложение № 7; предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението.

Няма нищо и преходните и заключителни разпоредби...

Това беше обнародвано още миналия петък и нашите юристи се хванаха за главата. Вместо да внесе яснота, този текст съвсем дообърка нещата.
Проблема е в точка 2 и факта, че там не пише 180 дни, а пише остатъкът до 315 дни. По принцип, ако имаш 315 дни отпуск и използваш 135 от тях, ти остават точно 180 дни. Няма как да ти останат по-малко, освен ако не си подадеш молбата по-късно. Следователно, самия текст допуска, че молбата не е задължително да се пусне на 136-тия ден и размера на този допълнителен отпуск да не е 180, а например 50 дни.

Още повече, в декларацията, която попълва майката, няма място, където тя да декларира, че 135-те дни не са изтекли. На практика, ако аз изляза в този допълнителен отпуск и работодателя ми започне да ми го изплаща, нито НОИ, нито МТСП могат да ме глобят или накарат да върна парите, защото никъде не се появи написан текста, че ако са ми изтекли 135-те дни, нямам право на по-големия размер на отпуска. А с формировката на тази т.2  само доотвориха вратата.

Не знам обаче, дали това е повод за надежда или просто е поредната недомислица.

# 193
  • Мнения: 1 568
Един казус и от мен. Моля за помощ.
Моето дете навършва 2 години на 23.12.2006 г. Мисля да подам молба за неплатен отпуск и декларация от бащата, с която да прехвърли неговите 6 месеца неплатен отпуск на мен /докато все още имаме това право/. ОБАЧЕ: имам неизползван платен годишен отпуск /мисля 30 дни/. Разбрах, че ако го оставя за след неплатеното майчинство, той ще бъде изплатен на база МРЗ. А ако го ползвам веднага след навършване на 2 години на детето, ще бъде ли изплатен на база БРЗ и ще загубя ли правото да ползвам 6-те месеца на бащата?
Предварително благодаря!

# 194
  • Мнения: 44
 ZinaST, много благодаря за разясненията.
Аз останах със същите впечатления от текста на ал. 2 определено ми прозвуча като вратичка, което разпали надежда у мен. Но поради факта, че е доста двусмислено писах на три места с цел да получа по бърз отговор, за което се извинявам, ако съм била досадна.

Общи условия

Активация на акаунт