Проблем с дънки ( петно)

  • 1 058
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 105
Здравейте, моят проблем е ,че след изсъхването на дънки на сушилка се появи жълта лента точно на мястото дето са били прегънати. От тогава ги пера няколко пъти ( с меглио) и тази линия не се маха. На някой случвало ли му се е и ако да как се справихте? Дънките са ми чисто нови Cry

# 1
  • Мнения: 12 124
Ако предположим, че петното е от ръжда, тя успешно се почиства с оксалова киселина. С Меглио се чистят мазни петна или такива от биологичен произход. Може  да опитате със Спот на Перилис, но третирате петното и до 15 минути максимално перете в пералнята.

# 2
  • Мнения: 5 273
Моите чисто нови дънки са по същия начин. Възможно е при прането да е станала т.нар. перилна гънка. Ако е избелена линията, няма оправяне. При мен са по целите крачоли, отдолу до горе. Купих си нови.

# 3
  • Мнения: 302
Никаква ръжда не е и не е перилна гънка 🤣 на сушилката на слънце и бам ето ти я чертата и няма да се махне ако ще милион пъти да го переш. Казвам го от личен опит. Дрехите се обръщат наобратно като ги слагаш на слънце и аз разбрах по трудния начин. Не се коси не е болка за умиране. Дънките само за вътре и това е

# 4
  • Мнения: 5 273
Моите не са слагани на слънце, но се получиха същите бели линии.

# 5
  • Мнения: 12 124
През центрофуга не минават ли дънките, преди да ги сложите на сушилката? От къде тази жълта/бяла линия, при пране от опаковката страна, каквото е неписаното правило за дънки?

След няколко гафа изхвърлих един сушилник, защото се оказа, че наистина пуска ръжда. Покритието на напречните пръчки се беше пропукало, почти незабележимо и точно ръжда избиваше по прането. Но бяха засегнати предимно тениски.

# 6
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 833
На етикетите повечето дънки пише да не се центрофугират и да не се пускат в сушилни.

# 7
  • Мнения: 12 124
Центрофуга 600/800 оборота няма да им навреди. Така ще се избегнат точно петна от "стичане".
Да не се сушат в сушилня съм съгласна.

# 8
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 833
Центрофуга 600/800 оборота няма да им навреди. Така ще се избегнат точно петна от "стичане".
Да не се сушат в сушилня съм съгласна.
Е, аз батисах няколко чифта дънки със слаба центрофуга. И още няколко като ги пуснах само на плакнене без центрофуга....така и не разбрах как само от плакнене изгубиха еластичност на някои места и се накъдриха. И не - не ми е развалена пералнята

# 9
  • Мнения: 5 273
От 10 години пера и суша дънки в сушилня. За първи път ми се случва да се съсипят.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 36
В магазини DM продават сапун за премахване на петна,доволен съм от него.

# 11
  • Мнения: 123
Аз съм махала петна като затъркам първо с обикновен тест гел и оставя малко да поседи, но е по-скоро е за петна, които са от нещо мазно. И аз мисля, че може да е ръжа, понеже петното е точно където са били на сушилката. За оксаловата киселина не бях чувала, дано не ми се налага да опитвам, но е добре да се знае, ако върши работа

# 12
  • Paris, France
  • Мнения: 14 023
Никаква ръжда не е и не е перилна гънка 🤣 на сушилката на слънце и бам ето ти я чертата и няма да се махне ако ще милион пъти да го переш. Казвам го от личен опит. Дрехите се обръщат наобратно като ги слагаш на слънце и аз разбрах по трудния начин. Не се коси не е болка за умиране. Дънките само за вътре и това е

Редовно суша дънки на слънце, като първо суша външната страна, после вътрешната. Защипвам ги отворени, обаче, а не ги премятам. То ако ги преметна, сигурно няма да изсъхнат. Сушилникът ми е на над 25 години, може и 30 и на места има ръжда, защото в миналото често го носехме насам натам. Простирам на закачалки или закачам по линиите, по които няма ръжда. Никога, нищо, не ми се е изцапало с ръжда.

Не мисля, че е от центрофуга. Рядко центрофугирам дънки под 1000 оборота, центрофугирала съм и на 1600, като студентка и на 2800 и 3200. Пера ги обърнати наопаки, обаче 🥳.

За чертата - ако е ръжда, намокрям обилно с бял оцет 8% и изнасям на слънце 1 час, като мокря непрекъснато с оцет. Плакна и пера нормално 2 пъти. Ако не е изчезнало петното, купувам специален препарат за ръжда, третирам петното както е описано в упътването и пера.

Това с оцета се прави само на истински, 100% памук, дънки. Ако са от еластичните, може да повреди материята.

Успех с петното и стискам палци 🤞

# 13
  • Мнения: 105
Момичета от химическото ми казаха, че се е получило от слънцето. Посъветваха ме да си купя белина за цветни дрехи и да пера. И воаля... Махна се ...

# 14
  • Paris, France
  • Мнения: 14 023
Честито 💐. Каква е тази белина за цветно? Нещо като Vanish на прах или течност като Ace ли е?

Общи условия

Активация на акаунт