Жалба/ сигнал срещу гинеколог

  • 1 144
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 147
...Това, в което обаче съм напълно сигурно е, че се поема голям риск ако не се направи БХС за сметка на което и да е ген. скринингово изследване, най-малкото защото отклонения в темпа на фетален растеж и наличие на патологичен Доплер могат да същестуват дори и при перфектни генетични резултати.

В тотална грешка сте. На практика наличието на генетичния скрининг обезсмисля БХС, защото например синдром на Даун с 99,9% точност се доказва, ако при генетичния тест се види трета хромозома  в 21-ва хромозомна двойка, ДОКАТО при БХС процентно се изчисляват  определени хормони в кръвта ви, с които евентуално ще може да се каже какъв е шансът да родите дете с Даун. Едното поставя диагноза, другото дава предположения.
Генетично здрав фетус може да има нарушения в последващото си развитие, както и да има нарушения в циркулацията на плацентата (патологичен доплер, както го наричате).

В момента се занимавате с абсолютно излишни въпроси, не можете да промените нищо у ембриона, веднъж щом е заченат. Концентрирайте се върху факторите, които зависят от вас - имунологични изследвания, микробиология, хормонални нарушения или витаминни дефицити. Но на първо място си дайте време да се успокоите.

# 16
  • Мнения: 12
Бъркате се обаче… лошо е ако не се направи генетичен тест. На статистика как ще вярвате? Прочетете малко повече за БХС и тук във форума има доста случаи на лоши БХС. Аз лично разговарях с няколко дами с лоши БХС и те бяха правили пренатални тестове, които потвърдиха, че БХС е грешна в техните случаи. Има го и обратния вариант - перфектна БХС и детето се ражда със синдром на Даун, например.
Съветвам да си намерите читав лекар, за да пусне адекватни изследвания след 2 аборта. Успех
Права сте, но не сте ме разбрали. По мое мнение едното изследване не би трябвало да изключва другото, тъй като дават различен тип информация за здравето на бебето, че и на майката. Не съм лекар, но говорих с АГ-специалисти, които ми казаха, че е грешка да се пропусне БХС с или без ген.тест. За съжаление има случаи и на неточни пренатални тестове (аз също лично разговарях с жена, преминала през тежък аборт по мед. показатели макар и "перфектните" ДНК-резултати на плода).
За това, презастраховането в случая, т.е. направата и на двата теста в правилните моменти, определено е по-добра гаранция за успех.

# 17
  • София
  • Мнения: 6 726
Не знам да има неточност в пренатален тест, който Ви дава сигурност 99%. Аз също не съм лекар затова си слушам лекарите само, че на които вярвам.

# 18
  • Мнения: 12
Не знам да има неточност в пренатален тест, който Ви дава сигурност 99%. Аз също не съм лекар затова си слушам лекарите само, че на които вярвам.

Така и трябва Simple Smile
За щастие има прекрасни лекари, на които може да се има пълно доверие.

# 19
  • Мнения: 302
Бхс беше 1:250 за синдром на Даун бях в шок, паника и ужас. Правих си пренатест всичко беше точно, после си ходих и на всички останали тестове... Но за мен между БХС и прентален тест няма база на сравнение и винаги бих предпочела пренталния

# 20
  • Мнения: 4 212
Ох, не знам, сигурно сте под голям стрес и афект, но се бъркате за някои неща.
Аборт по медицински причини може да касае проблем както на плода така и/или на майката.
Възможно е "тежък аборт по медицински показания" с перфектни ДНК-резултати на плода да е предизвикан от здравословен проблем на майката и/или несъвместимост между двата организма.

# 21
  • София
  • Мнения: 755
Съжалявам за загубата на авторката. Желая ѝ сили, воля и късмет с подходящия за нея екип от лекари, за да бъде установена причината и следващата ѝ бременност да протече гладко.
Не мисля, че сте прави за БХС. Наистина, БХС включва статистически анализ на вероятността за някои генетични заболявания и в това отношение пренаталните тестове го превъзхождат. Но това далеч не изчерпва БХС - той на практика е първата фетална морфология, плодът се оглежда анатомично, проследява се кръвотокът, изследват се плацентарните хормони, за да се анализира плацентарната функция, изчислява се рискът да се развие прееклампсия.
Аз правих пренатален тест още преди БХС, след което на самия БХС д-р Чавеева очаквано мина набързо през маркерите за генетичните аномалии и се фокусира върху останалото.

# 22
  • Мнения: 12
@hatred, благодаря за чудесния пост. Абсолютно споделям Вашето мнение, а колкото до д-р Чавеева - невероятен  прифесионалист. Бих добавила и д-р Стратиева, поради същата причина. И двете лекарки бяха абсолютно точни в преценката си и разчитане на УЗ-резултатите по време на БХС и феталната морфология (която потвърди съмненията от БХС) при първата ми бременност, когато никакви пренатални тестове нямаха да открият проблема на плода - анатомична сърдечна аномалия.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 726
Разбира се, затова лекарите насочват към кардиолог занимаващ се точно с това. Генетичните тестове обаче все пак си имат доста предимства, които с една ехография няма да се видят.

Общи условия

Активация на акаунт