Средни разходи за дете на различни възрасти

  • 8 192
  • 112
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 965
.... но тези пари са все пак за нуждаещите се от тях, засега така стоят нещата.

Е, не са ли за децата все пак? И като ще се дава нещо, което е за детето поне да е НЕЩО за детето. Ако ще и един пакет памперси.

И аз винаги съм се чудила нещо подобно. Нали уж са "детски" - защо да не ги получават всички деца, без да започваме да ги делим по социален или какъвто и да е признак още от раждането им.
Защото (поне аз, де), ако бях останала да чакам на 18 или 20, или 22 лв., за да отглеждам/издържам децата си, нямаше дори да ги родя (разбира се, всеки може да изпадне в нужда в определен период от живота си, но тук повечето сме майки на малки деца и коментирам от тази позиция).
А 18-те лв. за хората, които наистина се нуждаят от тях, са си чиста гавра.


А и още нещо. Не мога да си представя с какво бих им бърсала дупетата, ако не бяха мокрите кърпички; нослетата, ако не бяха хартиените кърпи и как бих ги сложила да спят без да са изкъпани съответно със сапун и шампоан (аз също не си лягам, докато не мина през банята). Също не се заяждам, но ми е странно да пестя за сметка на децата ми.

# 76
  • Мнения: 3 740
А и още нещо. Не мога да си представя с какво бих им бърсала дупетата, ако не бяха мокрите кърпички; нослетата, ако не бяха хартиените кърпи и как бих ги сложила да спят без да са изкъпани съответно със сапун и шампоан (аз също не си лягам, докато не мина през банята). Също не се заяждам, но ми е странно да пестя за сметка на децата ми.

Е, хайде сега, памперсите, мокрите кърпички, хартиените кърпички са по-удобното за майката, но не единствено решение за поддържане хигиената на детето. Всички ние сме отгледани с пелени и носни кърпи от плат. Какво, нашите майки са били безотговорни, така ли? Отгледала съм първите си три деца с пелени, само най-малкият хвана памперсите. Разликата е неописуема - като труд и усилия от страна на майката. Нямаше такова нещо като мокри кърпички - миехме си децата на мивката или душа. За прането и гладенето да не ви разказвам. Ами няма разлика в здравословното състояние на трите ми по-големи деца и най-малкото. Разликата е, че с първите три аз се изкривих от работа, четвъртото мина между другото. Не ви натяквам, че се възползвате от предимствата на съвремието. Напомням ви, че не е задължително да гледате детето си по най-скъпия начин. Всеки се справя според възможностите си.

И понеже клео80 сума ти пъти ми направи забележка за неточната терминология, да ви обърна внимание и на това: детските надбавки са вид социални помощи. Следователно, предназаначени са хора, които имат нужда от социални помощи.
Няма да отварям въпроса да ли има смисъл да залагаме на тях или да търсим други форми - сигурно вече сте изчели споровете в Клюкарника.

# 77
  • На небето
  • Мнения: 5 530
А и още нещо. Не мога да си представя с какво бих им бърсала дупетата, ако не бяха мокрите кърпички; нослетата, ако не бяха хартиените кърпи и как бих ги сложила да спят без да са изкъпани съответно със сапун и шампоан (аз също не си лягам, докато не мина през банята). Също не се заяждам, но ми е странно да пестя за сметка на децата ми.

Е, хайде сега, памперсите, мокрите кърпички, хартиените кърпички са по-удобното за майката, но не единствено решение за поддържане хигиената на детето. Всички ние сме отгледани с пелени и носни кърпи от плат. Какво, нашите майки са били безотговорни, така ли?

Да така е, но защо да не използваме удобствата на новото време, спестяваме си време, нерви, перилни препарати и т.н. То по тази логика що не раждаме по полята децата си, то нашите баби са го правили.
Не ви е  било лесно не оспорвам това, но не бих се отказала от памперсите, само защото майка ми е нямала този шанс да се роди в това време с тези възможности и е харчела по малко пари.
И защо е този спор, всеки казва за какво дава пари и колко пари харчи на месец за детето си. Всеки човек е с различни нужди и представи за тези нужди.

# 78
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
За каката-4г11м
обувки-60лв/но купуваме веднъж на 3 месеца,т.е 20 на месец/
детска градина-40лв
танци-20лв
дрехи-40лв/пак раздробено на няколко месеца-има месеци,в които харчим по 100-200лв,други само по 20/
храна-средно 70-80лв
лекарства-20лв/ако веднъж се разболее отиват поне 50-60лв,но не боледува всеки месец/
книжки,скицници,пластелини и др.-15лв

И аз да се включа. Някой по-горе беше писал, че едно яке струвало 40-50 лв. и то за 2 годишно дете. Ами да ме извините, но аз съм купила БЪЛГАРСКИ  комплект ватирано яке+панталон за 22 лв. и ботуши за 14 лв. Така че съгласна съм че може с 2 и 200. А за другите цитирани суми нямам думи. Помислете преди да пишете каквото и да е.


Купуваме им български обувки,ама къде си ги намерила за 14 лв не знам.Ботушите на Дарина струват 60лв.Все пак не е важно да е евтино а крачето на детето да е сухо и да му е удобно.И за сравнение-ами пантофите и струват 14 лв.

За малката-1г5м е същото.

Детски не взимаме,богати сме според нашите управници newsm78 Sick

# 79
  • Мнения: 2 792
Хубаво де, ама нали се сещаш, че обикновено работодателят е този, който решава да те осигурява на минимална заплата, за да си спести от осигуровки. И тъй като се водиш на минимална заплата, си получаваш само 160 лв майчински (или 150 по новия закон за 90-те % от заплатата). Дай да не скачаме сега да обясняваме кой и защо е прецакан  Peace
Ами не е точно така, защото при реално доказани приходи, а разход за заплати само върху 160 лв. или друг минимално определен според обявената длъжност, платените пари не могат да бъдат обявени като разход и после се отразяват върху годишната данъчна декларация. Реално за работодателя е по изгодно да държи работници осигурявани на реални заплати, за него платеното се явява законно признат разход друг е въпросът, че ако си на 700 лв. заплата, дефакто ще взимаш около 420 лв. (сметката я правя изключително фриволно, дори е намалена, смятам на 40 %, дори е повече), така че  обикновенно работникът е този който предпочита да бъде осигурен на по-ниска заплата от там се очаква да приема и последствията, темата е страшно широка в тази насока...

# 80
  • София
  • Мнения: 5 606
А и още нещо. Не мога да си представя с какво бих им бърсала дупетата, ако не бяха мокрите кърпички; нослетата, ако не бяха хартиените кърпи и как бих ги сложила да спят без да са изкъпани съответно със сапун и шампоан (аз също не си лягам, докато не мина през банята). Също не се заяждам, но ми е странно да пестя за сметка на децата ми.

Е, хайде сега, памперсите, мокрите кърпички, хартиените кърпички са по-удобното за майката, но не единствено решение за поддържане хигиената на детето. Всички ние сме отгледани с пелени и носни кърпи от плат. Какво, нашите майки са били безотговорни, така ли?

Да така е, но защо да не използваме удобствата на новото време, спестяваме си време, нерви, перилни препарати и т.н. То по тази логика що не раждаме по полята децата си, то нашите баби са го правили.
Не ви е  било лесно не оспорвам това, но не бих се отказала от памперсите, само защото майка ми е нямала този шанс да се роди в това време с тези възможности и е харчела по малко пари.
И защо е този спор, всеки казва за какво дава пари и колко пари харчи на месец за детето си. Всеки човек е с различни нужди и представи за тези нужди.


newsm10 Именно това и аз се опитах да обясня, да не говорим, че повечето майки тук работят /аз също/ и това е начина да спестят време, усилия и т.н., а не просто прищявка!

# 81
  • Мнения: 2 270
момичета недейте влиза в излишни спорове.
Всяка майка иска най-доброто за децата си.Естествено е едно семейство да има повече пари и да харчи повече от друго ,което нама толкова.Забравете за равенството,както ни втълпяваха през комунизма.Няма равни хора и не може да има.Факт е ,че социалната политика в държавата куца,защото все няма пари соц.министерство-и как да има като повечето хора се осигуряват на 160лв,но пък никой не ще да внася по високи осигуровки след като вижда ,какви пенсии се дават .В една Унгария например,майка която е работила и роди трето дете започва да получава доживотна пенсия като майка,ако иска отделно пак може да си работи.Какво да говорим....

# 82
  • Мнения: 753
Здравейте! Вижте, нито едно правителство до момента не го е интересувало чак толкова детските: 18лв, дали ще са 30, 40 на дете ще ни оправят ли? Следя предаването на Милен Цветков, той застава зад инициативата за родители 1,2 и тн. деца, отглеждащи сами децата си, работещи, да се намалят данъците им,висок не висок доход, данъците. Знаете тази тема непрекъснато е в медиите по различно във всяка, само дъвчене, резултат: 18лв. Мисля, предложението на Цветков има смисъл, кога се бръкнала държавата за нещо???...

# 83
  • Мнения: 753
Журналиста застава зад тази инициатива, предоставя ефира на предаването си за тази кауза, не вярва в увеличение на детските, ако организация или група от хора се ангажират с това предложение, разбира се компетентно, той е готов да 'разгорещи' темата в предаването си. Но засега се обаждат майки като нас и казват, че са съгласни, но това не помага.
Знаете ли че за 4, 5 дете нямаш право на майчинство и детски?
Нека да поискаме нещо реално, увеличение на детските: та в България пенсионерите са повече от работещите??? откъде да дойдат детските ни?

# 84
  • Мнения: 753
Децата са разход, и колкото по големи стават по-големи са и разходите, но те са и нашата радост и нашия смисъл, нали така? Навсякъде е така, вярвайте ми, аз се върнах тук за да имам дете в тази държава, защото ако тук е трудно, навън е много повече. Това, че държавата не е като другите, сами си го знаем, но нали ние избираме???
В Стара Загора има бг мами, ако вие се за интересувате по темата ще им кажа и на тях.
Нас тук непрекъснато ни обгазяват, на някои пука ли му, всяко второ бебе е с алергия, някой заинтересува ли се държавно, като пример ви го давам, не че не опитахме , но всички врати ни затвориха!!!!

# 85
  • Мнения: 2 070
Кали, не мисля, ме може да се използва тази тема за каквато и да е реална калкулация. Това тук изобщо не е представителна извадка. За мен съм казала някъде на 2-3 траница, но лично още коментари по темата - и аз се учудвам за тия мокри кърпички, козметики и т.н. Учудвам се и за такава огрома сума за дрехи на месец - дъщеря ми колкото и да е расла има дрехи, които носи и на една година и на две години.... Сезонно е и се износват, ама всеки месец чак да се купуват не вярвам. Никога не съм давала повече от 40лв на месец за пелени, ползвах Молфикс и в Плевен ги купувах по 30-32ст бройката, а тук ги взимам на 34-35, но вече Яна е само на нощен и то невинаги,  а един се ползва няколко пъти, ако не го напишка. това 90 на месец може да го даде само човек, който наистина може да си го позволи и едва ли опира до детски. За дрехи София-провинцията  - взимала съм страхотни неща на Яна от Мания /веригата за втора употреба/, маркови, здрави, за по 5-10лева, а за летните леки неща да не говорим-  стотинки. Карат много по-дълго време от купувани от магазин и са и доста по-оригинални и итересни. Прото всеки се простира според чергата си. шишета и бебешки консумативи съм ползвала само на Камера, помпи и подобни  всичко от средностатистическото  или евтиното, не се прехласвам по марки и смятам, че цените са завишени заради марката и рекламата. Чайове за колики и подобни съм купувала само билкови на биопрограма, пюрета на Ганчев или съм готвила.

# 86
  • Мнения: 1 615
По време на наводненията всички пращахме SMS-и, събирахме дрехи и други. Дъщеря ми (тогава на 3 години и половина) извади пари от касичката си и отдели от играчките си. Искахме да помогнем и се надявам, че го направихме. При цялото ми съчувствие към пострадалите, напомням, че имашр такива, които с първите помощи си купиха DVD-та. Аз все още нямам.
Въпрос на приоритети, исках да кажа...

Впрочем, силно се съмнявам, пожизнената пенсия еди-къде-си да е предвидена да покрива вносни памперси и частни училища. Социалната помощ няма нищо общо с родителската отговорност или с липсата на такава.
deshtovidi е формулирала нещата изключително добре. Лепвам се зад нея и няма да тълкувам никому в каква връзка съм написала горните изречения. Без друго го направих преди 1-2 страници, ама такива мнения е по-приятно да се прескачат.

# 87
  • Мнения: 728
Понеже си водя статистика за месечните разходи, мога да кажа със сигурност за последните два месеца например, колко са стрували храната и памперсите за моето дете:

Храна - детска кухня+АМ+сухари, сирене, овесени ядки и плодове за закуска: между 60 и 70 лв. на месец.

Памперси, мокри кърпи, шампоани и т.н. тоалетни принадлежности: около 40 лв. на месец.

Т.е общо между 100 и 110 лв месечно.

Дрехите и обувките са ми незначителен разход, почти нищо не купувам, т.к. ползвам от дрешки от децата на мои приятелки.
За лекарства не мога да дам информация, малкият за година и три мес. е боледувал само веднъж.

Има разбира се и косвени разходи за детето - ток, вода, транспорт и т.н., които няма как да знам със сигурност колко са на месец, но при всички случаи са си едно солидно перо, особено през зимата.

# 88
  • Мнения: 508
Чета,чета и не мога да повярвам на очите си наистина.Тук  се дискутира всичко друго,но не и колко трябва да бъдат реалните детски.Феномена най-хубавото,най-доброто и най-скъпото е срещан само в Б-я/за съжаление/.От една страна се радвам,че родители имащи най-крещяща нужда тези детски да бъдат вдигнати не четат тук,поради простата причина ,че не могат да си позволят да имат компютри и интернет.Имах възможност да бъда от края на април до края на август в Родината.Обиколих много малки градчета/забравени и от управници и от Бог/ в Б-я.Вие знаете ли,че магазините с детски храни стояха ей така пълни,защото хората не можеха да си позволят да купуват пюрета,каши,сокчета и т.н.Памперси се купуват  веднъж в месеца.Как карат тези хора не ми се мисли.Най-йалката картина е когато магазините за играчки са пълни и дечицата могат да им се наслаждават единствено от вотрините.Страшна картина е когато майката или бащата се задавя от сълзи защото не може да си позволи лукса да внесе малко радост в душата на детето си.Не е вярно,че в големите градове е най-скъпо.Глупаво е да се правят сравнения м/у Сф и провинция.Цените са почти еднакви,но заплатите са различни.Имах възможност да купувам най-скъпите храни за децата си,най-скъпите дрехи,но не съм го правила.Марката не винаги е критерий за качество.Няма да ми паднат ръцете ако сготвя на децата си,ако им направя десерт.Пюрета купувах само когато бях на път.Има толкова хубави обувчици и ботушки,дрехи на нормални цени..............По-добре тази тема да се заключи.
 

# 89
  • Мнения: 753
аз съм твърдо зад arliin, права си отвсякъде!!!!

Общи условия

Активация на акаунт