Интелектуален дефицит при пълнолетни - възможно ли е?

  • 531
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте, аз съм жена на 38 години и имам всеобхватни проблеми с паметта и концентрацията. Криво ляво завърших университет, но до тук. Каквато и работа да започна, не мога да се задържа дълго въпреки усилия и старание. Било то като миачка на чинии, детегледачка или пък фактуристка. Често шефовете са ми казвали, че това не е за мен. Трудно се ориентирам по улиците и често се губя. От няколко години не мога и да чета книги, а в последно време и не мога да се концентрирам върху гледането на филми. Трудно ми е да общувам с хората, тъй като не знам какво да кажа, нито ми идват думи, нито съдържание. Разговорите ми по телефона се свеждат до 5минути и предимно слушам. Рядко проследявам мисълта на другите. Денят ми минава в повтарящи се мисли. Бих искала да Ви помоля за съвет. Има ли специалист, към когото да ме насочите? Загубила съм надежда това да се оправи, но поне да знам дали има диагноза. Сърдечно ваша, Роси

# 1
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 076
Звучи ми като сериозен проблем. Обърнете се към личния лекар да ви насочи към специалист. Не чакайте. Успех!

# 2
  • Мнения: 5
Много благодаря за отговора

# 3
  • Мнения: 444
Тези повтарящи се мисли и липса на концентрация ми звучат като ОКР, но не съм специалист. Наистина, както са Ви посъветвали, посетете първо личния лекар без да отлагате.

# 4
  • Мнения: 5
Благодаря за отговора

# 5
  • Мнения: 147
На първо място трябва да се обърнете към невролог. Смятам, че се касае за начеваща деменция.

# 6
  • София
  • Мнения: 28 559
И според мен трябва невролог.

# 7
  • Мнения: 1 529
Първо при личния, но може би той ще пусне направление за изследвания и преглед при невролог и психиатър. Щом сте завършили университет, значи не сте били в онзи период чак толкова зле.

# 8
  • Мнения: 5
Колкото до университета учих 10 години, като колегите завършват за 4 и половина

# 9
  • Мнения: 1 391
След определена възраст започват да се отключват разни заболявания, които ,ако се хванат рано, биха могли да се контролират или забавят с лекарства. Просто споделете с ЛЛ, той ще знае какво да направи.

# 10
  • Мнения: 12 003
Разбира се, че е възможен интелектуален дефицит и при възрастните. Ако са го имали като дете, то той не се израства. Тук споменавате няколко проблема накуп и всички поотделно сериозни.
- ориентацията във времето и пространството и разбирането на инструкции и последователност на действията зависят от математическото мислене. Ако то е увредено, част от уменията за ориентиране, математически способности,  исувате, танци (чувство за ритъм) са засегнати. В каква степен и кои зависи от степента на увреждането и проявлението му.
- липсата на концентрация или дефицита на внимание са друг проблем. Обикновено се срещат при ХАДВ (хиперактивност и дефицит на вниманието) с или без импулсивност.
- проблемите с паметта също се срещат още в детска възраст. Има различни видове памет - работна, дългосрочна, краткосрочна.
Като цяло това, което описвате го наблюдавам до голяма степен при едното ми дете. Освен невролог, бих препоръчала да направите комбинирано обследване психиатър-логоред-психолог.
Не знам защо сте се мъчили с университет, когато явно това не е Вашето нещо. Помислете добре какво можете да вършите и след изясняване на състоянието Ви посетете кариерен консултант, за да се ориентирате накъде да насочите усилията си, за да може да намерите своята работа.

# 11
  • Мнения: 49
Потърсете клиничен психолог. Ако той не помогне - психиатър.

# 12
  • Мнения: 3 250
А защо не се започне от обикновените неща? Изследване ПКК, витамини В, щитовидна жлеза.
Фактът, че мислите, че има проблем показва оценка на реалността. При хората с дефицит това не се наблюдава, там винаги се намира причина извън самия човек.

# 13
  • Мнения: 676
Роси, желая Ви от все сърце бързо да установите причините за проблемите си. Потребителките по-горе вече Ви насочиха съм вероятността от развитие на ранна деменция. За съжаление нова заболяване се среща вече при все по-млади хора.

Ще ми се обаче да помислите и върху факторите на средата около Вас: имате ли някакви сериозни лични проблеми? Или не толкова сериозни, но много като количество? Или продължаващи от дълго време. Не съм сигурна как да се изразя...В нередки случаи угнетяването въздейства по подобен начин на психиката - кара човек да се изключва, за да се запази.

Дано проблемите Ви да се дължат на липса на витамини или нещо друго лечимо.

Общи условия

Активация на акаунт