"Искам да попитам"-"Аз ще ти отговоря"

  • 8 735
  • 81
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 216
Аз искам да попитам за мастиката от маршмелуз- колко време й е трайността?

# 16
  • Мнения: 9 109
Mаскарпонето е един вид извара от сметана - сметаната се сири и се получава маскарпоне - Гарам масала е индийска ароматна подправка, подобна на къри, но се различават малко на вкус. Индийските домакини си правят сами в къщи и кърито и гарам масала. Ако ви интересува как да си я забъркате в къщи, мога да пусна рецепта.


Нат, аз правя по тази рецепта, с някакви мои пропорции и много ни харесва, но ще се радвам да дадеш и твоята

кремена - май най-добре в темата за глазури да попиташ

# 17
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Според мен, докато е трайността на бонбоните или докато не се втвърди, защото освен бонбони и захар друго в нея няма. Но е добре да я съхраняваш добре увита и в хладилника.

# 18
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Пепи, ето я рецептата:

Домашна Garam masala

Съставки:
2 с.л семена на кориандър
1 ч.л кимион
1/2 ч.л черен пипер на зърна
1 ч. л семена на кардамон
две рулца канела около 7.5см (цяла)
1/2 ч.л цели карамфилчета
1/2 ч.л настъргано индийско орехче.


Приготвяне:
В специална машинка се смилат или в хаванче счукват първите 6 подправки, след което се прибавя настърганото индийско орехче и отново всичко се смила или счуква(аз лично препоръчвам смилане).Съхранява се в бурканче с непропускащо въздуха затваряне и се складира на тъмно и сухо място. Така птиготвената смес издържа 5-6 месеца.  Аз преди да я използвам запичам необходимото ми количество в сух тиган, за да си пусне аромата.


Може би се чудите, защо подправките са цели, след като ще се смелят после, но смлените подправки(особенно по-ароматните) не са много качествени и често са изветряли още преди пакeтирането. Ако искате да почувствате истинската сила на подправките, ги купувайте цели и си ги смилайте(счуквайте) в къщи!

Последна редакция: пн, 27 ное 2006, 13:57 от natalyna

# 19
  • Мнения: 9 109
благорая, Нат   bouquet ще пробвам тази рецепта

# 20
  • Мнения: 1 910
Аз ако имам въпрос мисля, че ще продължа да си пускам отделна тема. Защото е по-голяма вероятността повече хора да ми отговорят. А тази тема я я отвори някой, я не в един момент.

# 21
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Аз ако имам въпрос мисля, че ще продължа да си пускам отделна тема. Защото е по-голяма вероятността повече хора да ми отговорят. А тази тема я я отвори някой, я не в един момент.

Чудя се дали това да го казвам, ама и аз си мисля същото, защото много малко хора са склонни да обясняват и отговарят. Повечето кулинарки влизат, пускат рецепта и почти не отговарят. А и в такава тема трудно ще се търси, дали вече е имало подобен въпрос.

# 22
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Момичета аз затова ще събирам въпросите и отговорите в един постинг, а ако модераторите преценят може да се направи закована тема и там да се постнат всички неща с отговорите в един постинг  Hug

# 23
А мога ли тук да задам въпросът: Защо някои от толумбичките ми станаха твърди в средата? Случвало ли ви се е?

Предполагам, че не си изчакала да изстинат добре и си ги сиропирала. На мен ми се е случвало по тези причина.
А с какво тесто ги прави, с парено или с крема сирене?  Thinking

# 24
doniboni, идеята ти е превъзходна. ПОЗДРАВЛЕНИЯ   bouquet  bouquet  bouquet

# 25
  • Мнения: 2 495
Поздравления и от мен за темичката  bouquet
Аз искам да ми обясните за видовете сметана, че всеки път се бъркам-значи:готварска, сладкарска,заквасена, бита, суха, спрей.Ясно ми е коя за какво се ползва, но не ми е ясно на пазара как се срещат, в смисъл като оформление и дизайн, фирма... EmbarassedИ друго за което се сещам-много пъти в рецептите(не сладкарските)се споменава използването на сметана.Да, ама каква-готварска или заквасена?Аз откъде да знам точно с коя да готвя?
Сори за тъпия въпрос Embarassed, ама така е като човек незнае

# 26
  • София
  • Мнения: 1 941
Поздравления за темата  bouquet  bouquet  bouquet
Ще я следя Hug

# 27
  • Мнения: 3 216
Сладкарската е в кутия отпред има на картинката обикновено торта с ягоди или нещо подобно. Готварската е в сьщата кутия( е има най-различни разфасовки) и отпред има нарисувани спагети или нещо солено.Спрея е като дезодорант или пяна за коса ,на картинката  има ягоди или нещо подобно.Бита-не сьм виждала да продават готова бита сметана,но може и да има. Сухата е в опаковки като сухо мляко и има подходяща картинка.

# 28
  • Русе
  • Мнения: 1 155
Добавям - заквасената е в кофички, като киселото мляко.

# 29
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Да обобщим до тук:

маскарпоне-води се сметанова извара или сирене., изглежда така:

******************************************************************************
филаделфия-крем сирене изглежда така:

*******************************************************************************
блат от меренге- белтъчено(целувчено) тесто: На един белтък 75г кристална захар и много биене! Първо без захар на по-ниски обороти, като станат на пяна белтъците - увеличаваш оборотите на максимум. После на около 3 пъти прибавяш захарта и биеш докато сместа е aбсолютно гъста - трябвa да запазва форма, като минеш с вилица по нея.
*******************************************************************************
маршмелоуз-са бонсбони: , които се разтопяват и с тях повечето мами правят покритие за торти-"дунапренени" бонбони. Едни такива меки, точно като дунапрен. Едно време бяха двуцветни - бяло и розовеещо, правоъгълни, а сега има и други форми и цветове.
*******************************************************************************
"гарам масала"-Индийска смес от подправки. Включва канела, кориандър, кардамом, кимион, карамфил и черен пипер.  За мариноване на меса май се използва повече-от pep-4o

от natalyna
Домашна Garam masala

Съставки:
2 с.л семена на кориандър
1 ч.л кимион
1/2 ч.л черен пипер на зърна
1 ч. л семена на кардамон
две рулца канела около 7.5см (цяла)
1/2 ч.л цели карамфилчета
1/2 ч.л настъргано индийско орехче.


Приготвяне:
В специална машинка се смилат или в хаванче счукват първите 6 подправки, след което се прибавя настърганото индийско орехче и отново всичко се смила или счуква(аз лично препоръчвам смилане).Съхранява се в бурканче с непропускащо въздуха затваряне и се складира на тъмно и сухо място. Така птиготвената смес издържа 5-6 месеца.  Аз преди да я използвам запичам необходимото ми количество в сух тиган, за да си пусне аромата.

*******************************************************************************
Сладкарската сметана- е в кутия отпред има на картинката обикновено торта с ягоди или нещо подобно. Използва се за торти и сладкиши, разбива се и се прибавя
Готварската сметана-е в сьщата кутия( е има най-различни разфасовки) и отпред има нарисувани спагети или нещо солено. Прибавя се към яденето
Спрея-е като дезодорант или пяна за коса ,на картинката  има ягоди или нещо подобно. Изплозва се за напитки, коктейли, кафе-капучино или да се "цвръкнат" готови розички по торти
Бита сметана-не сьм виждала да продават готова бита сметана,но може и да има.
Сухата сметана-е в опаковки като сухо мляко и има подходяща картинка. Има си упътване за ползване
Заквасената сметана- е в кофички, като киселото мляко. Прибавя се към яденето, или смесена със сирена - за разни пастети, салати, дипове и тн
********************************************************************************
Тофу- е соево сирене. Има два основни вида тофу. Едното е по-меко и нежно и трудно се натрошава, докато вторият вид е по-твърдо.
Продава се в херметически затворени опаковки или охладено в кутии с вода.
Продава се и като полуфабрикат, готово за пържене, на бучки. То е по-мазно и идеално за мариноване.
********************************************************************************

Последна редакция: вт, 28 ное 2006, 09:45 от doniboni

Общи условия

Активация на акаунт