диария при новородено

  • 34 577
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ваче, съжалявам много, че сте имали проблем - виждам, че и досега реагираш болезнено и ти е както болно, така и търсиш вина в себе си - за което съм сигурна, че нямаш основание. Направила си каквото е зависело от теб да осигуриш комфорт на детето си - което е желанието на всяка майка.
Затова ми се иска да уточня няколко неща - НИКЪДЕ няма и намек, че проблемът при вас е бил точно в организацията на кърменето (за правилно и неправилно кърмене изобщо не съм споменавала никъде, както и нямам никаква идея как сте се кърмили, а и за подобен на вашия проблем може да има различни причини - изброените дотук плюс някои синдроми на малабсорбция, които са генетично обусловени, така че последното, което бих си позволила, е да правя диагнози). Постингът ти завъртя нещата в нова светлина - затова давам просто информация за често срещан проблем при кърмачетата и една от възможните интерпретации, които трябва да се имат предвид и да се натиска за повече изследвания и информация, за да може да се открие истинската причина за проблема. Темата е с цел да се помогне на майката с проблем - ти имаш една информация и виждане, аз имам друго. Това, че мненията ни се различават и за нещастие моето те кара отново да изживяваш неприятни спомени и емоции, все пак не е причина да премълчавам информация, която може да се окаже важна за някого.
Хедра, можеш ли да дадеш нещо на български за вторичната лактозна недостатъчност, защото детето ми стана на 5 годинки и още не може да се справи със свинското месо.
 
Vache, уважавам решението ти и няма да коментирам повече въпроса.
За съжаление на български не съм открила почти никаква информация за лактазната недостатъчност, освен откъслечни споменавания. Но има нещо друго - от определена възраст нататък (около края на втората-третата година) организма на човека силно намалява производството на ензима лактаза (в света на бозайниците млякото е храна само за бебета, не за възрастните екземпляри) и затова много хора имат проблем с храни, съдържащи по-голямо количество лактоза. Но ако детето ти понася добре млечните храни, а проблемът е само в свинското, сигурно е разумно да се потърси друго обяснение, не точно лактазната недостатъчност.

# 16
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
И според мен ако имаше такова щеше да се появи веднага след раждането, а не чак на 26тия ден.

virgi, как е бебето? Педиатърката разрешава ли оризова вода да му даваш?

Не е вярно това!!! При моята дъщеря не се появи веднага след раждането.... понеже в началото детето се чисти от мекониума и после майката се чуди какво трабва да е нормалното ако.. дали не му е студено, дали не е от коликите и т.н.... аз лично не се усетих веднага, а към 20-тия ден...

По въпроса с кърменето на Хедра... айде стига с тез прокламации!!!! Под час, не под час!!! Моето дете е консултирано с лекар и лекар ми е казал да престана да кърмя!!!! Не майките във форума! Така че смятам, че той е компетентното лице дето знае и разбира защо, какво как!!! Всякакви други научно популярни четива не представляват интерес, поне за мен!! Мога да ти изровя из нета хиляди линкове, защитаващи дадена теза или противната, по избор...  Grinning. Оставете хората да избират дали да кърмят или не. Това не е начина да подтикнете повече жени да кърмят. Това е личен избор и право на всеки да решава! И не всички неща се изчерпват с НЕПРАВИЛНО кърмене.. какъв е тоз термин и аз не знам. Тук се разискват не знам какви техники, неща, глупости, Кърменето е най-естествения процес. Животните да не четат как да прилагат техники за кърмене. С това приключвам темата за кърменето, щото само ще се ядосам.. подобно на темите за хомеопатията...  Peace

П.С. и още нещо ще добавя!!! Като видиш дете на 20 дена как се свива и реве и ака зелена слуз заради кърмата ти.. тогава можеш да кажеш дали ще продължиш да кърмиш.. Лично аз не смятам за редно да тероризирам бебето си с кърма и да си правя експерименти дали аджеба ще вземе да му мине ако го храня не под час... Гадно ми беше, че трябва толкова рано да я отбия, но да я кърмя и да й причинявам болка едновременно.. мерси, не съм чак дотам вманиачена!

 smile3521 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501
Абсолютно подкрепям! За мен форумът е място да споделяме, но не и да даваме компетентно мнение, при условие, че не сме лекари! Съмнявам се, че човек чел много статии е по-компетентен от човек учил минимум 6 години, той просто е ерудиран и информиран, но не и компетентен! Сектата на кръмещите ги наричам аз, аз също кърмя, до скоро дохранвах с АМ, но от седмица сме само на кърма, от което съм адски горда, но никога не съм изпадала в крайности. Всеки има право да гледа детето си както сметне за добре. Назидателните постове за кърмене, кърмене и само кърмене са ми смешни понякога, но честно казано се дразня когато подценяваме нашите доктори и упрекваме всичко българско. Далеч не съм патриот с капаци, но ако нямаме доверие на докторите ни, тогава нека си водим децата на консултации по Европата и по света.
Пак подчертавам, че всеки има право да кърми или не, да дава на поискване или под час, да захрани рано или късно, всяка майка мисли доброто на детето си и едва ли съзнателно ще му навреди, както и не мисля, че кърмещата майка е по-добра, от тази която дава АМ. За мен обаче е леко безотговорно да се разчита на информацията във форума, без да се търси компетентно мнение. С диагнозите, лекарствата и ЕЖК жега не бива.
Лек ден на всички и желая здраве и спокойстви на всички мами и бебчовци.

# 17
Хедра, не знам какво да мисля тогава за свинското, със всичко друго успях да я захраня - със сирене я захраних на 2 годинки, на 3 почна да яде и кашкавал и нискомаслено кисело мляко. От миналата година вече дори мажем масло на филиите, ама пустото свинско все зачервява дупето и боли корема колкото и без сланина да е. Вярно е, че лесно "лепват" диагнозата АБКМ, важното за мен беше, че хипоалергичното мляко помогна тогава, но се надявах както пише навсякъде да го "израсте".

marulka_s, мисля че голяма част от пишещите тук във форума изпитват известно недоверие към лекарите. Аз лично съм си патила от некомпетентна педиатърка и (сега да се натегна малко) точно от форума получих необходимата информация как да реагирам и на какъв специалист да отида.
Значителна част от мненията тук дават съвет virgi да се консултира и с лекар, каквото е и направила - поне така пише във втория си постинг. Пък и тук пишат и много педиатри (не визирам Бърди и Кристиян), дори мисля че съм засичала сегашната ми педиатърка.

Извинявам се на virgi, че използвам паразитно темата и. Надявам се неписането и днес в темата да не е от недоимък на време по повод някакво усложнение съ бебето.

# 18
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Назидателните постове за кърмене, ...
Къде точно видя назидателни постове????
На мен пък твоя ми се вижда даже леко агресивен. Понеже познавам Хедра, не мога да си я представя да назидава някого Laughing Дала е информация и нищо повече. Какво сега - като е кърмачка да си стои само в кърмене ли и да не даде инфо, когато има какво да каже по въпроса? Не ми отговаряй. Отговори на себе си. Явно имаш някакъв вътрешен конфликт.

# 19
  • София
  • Мнения: 13 206
Ваче, съжалявам много, че сте имали проблем - виждам, че и досега реагираш болезнено и ти е както болно, така и търсиш вина в себе си - за което съм сигурна, че нямаш основание. Направила си каквото е зависело от теб да осигуриш комфорт на детето си - което е желанието на всяка майка.
...
Честно казано вина никога не съм търсила в себе ди.. дори и тогава. Просто ми беше мъчно, че по някакъв начин прекъсвам връзка между нея и мен... просто приех, че това е положението. Разбира се, че е добре майката да чуе най-различни гледни точки... НО ПРЕДИ ВСИЧКО  детето трябва да го види педиатър!!!! Може нито ти, нито аз да сме прави... Отговорих, понеже твоят постинг беше насочен към моя, иначе мисля, че всякакви мнения са от полза и за всички! И понеже нещата не са само черни ли бели, имат нюанси не може да се каже, че Всичко това се контролира лесно с промяна в организацията на кърмене и НЕ налага спиране на кърменето в нито един случай. За съжаление повечето лекари не са запознати с този сценарий и диагнозата непоносимост към лактозата се прави прибързано и без реално основание.. В нашия случай детето не наддаваше, не искаше никакво АМ (впоследствие се оказа, че яде само соево) и беше съвсем очевидно, че е гладно цял месец. Ето, значи самото то си е показало какво му трябва.  Hug

# 20
Благодаря на всички  за мсички мнение и специално на Хедра за сайтовете, които прочетох, имам предвид най-вече този на български, в чийто превод е участвала Хедра. Само не разбрах в крайна сметка, колко пъти да се кърми, каква е правилната организация на кърменето, това руската педиаторка не казва. Колко пъти в денонощие - разбрах, че е хубаво нощното хранене и въобще да се кърми ли винаги когато поиска? И след като според педиаторката бебето има правона всякакво аки в началото, от кой момент на акито и състоянието на детето да се притеснява една майка?
Иначе бебечо и днес (вече втори ден) ака често и рядко, но май не е така зелено. Има и пяна. Педито каза да следим тегло и температура и предписа тиорфан (Tiorfan). За оризова вода и дума не може да става!!! Иначе се чувства добре, не губи тегло, няма температура, лакомо е, май ще е нещо свързано с лактоза/зактаза, но нека Хедра или който знае да ми каже, каква е правилната организация на кърменето - колкопъти, кога да се сменя гърдата, как да се осигури сучуне и от "задното" мляко? Благодаря на форума и на всички Вас - страхотни сте!!! На Хедра - спешъл благодарности!!!

# 21
  • София
  • Мнения: 4 381
Пиша по молба на Хедра, в момента е без комп.

Ще се спра само върху организацията на кърмене - във вашия случай може би най-удачно ще бъде в рамките на 3-4 часа да се кърмите само от едната гърда. През този интервал може да се кърмите колкото пъти поиска бебче. През следващите 3-4 часа предлагаш другата гърда, колкото пъти бебче пожелае. Няма ограничение във времето прекарано на гърда. Бебче е мъничко и сигурно лесно се уморява. По време на кърменето може да си почива и подремва за 5-10 мин. и след това отново да продължи. Счита се, че кърменето е приключило, когато бебче самичко се пусне от гърдата или опитие за разбуждане останат без желания ефект.
Това се прави с цел бебче да не получава много предно мляко, а повече задно. Предното мляко се образува в гърдите между храненията. Бебето го получава в началото на кърменето докато се задейства рефлекса на потичане и се "спусне" задното мляко. Колкото по-малък е интервала между кърменията, толкова по-бързо бебето достига до задното мляко.
Ако при този ритъм на кърмене гърдата, която не е на "смяна" се препълни, може да изцедиш до облекчение, но не е добра идея да  даваш изцеденото мляко като добавка. Това е предното мляко от гърдата. По-добре я замрази за други дни или за началото на захранването.

По принцип ритъма на кърмене, при вече установена лактация, е следната - дава се едната гърда, докато бебето самичко се пусне, изправя се да се уригне, след което се предлага втората гърда. Има 2 възможности - бебето да продължи да суче, може да си е освободило още място в коремчето след уригването, може да иска да си посуче още малко за задоволяване на сукателния рефлекс, за комфорт или да откаже да суче, което също е ОК. На следващото кърмене се започва от гърдата, която е била втора при предишното хранене.

Не знам дали се изцеждаш след кърмене, но понякога допълнителното изцеждане също може да предизвика дисбаланс на предно и задно мляко. Желателно е да не се цеди след кърмене и изобщо, освен ако няма препълване, когато се цеди само до облекчение; с цел правене на запаси с кърма във фризера или необходимост майката да се раздели от бебето за няколко часа или дни, с цел оставяне на мляко за хранене и поддържане на лактация.

Пиши как вървят нещата при вас!

# 22
Благодаря на Хедра за отговора чрез Ивчо, нещата стигнаха до посещение в детска педиатрия, където установиха добро общо състояние - няма температура, лакомо Бебче Мая, добър пулс, но казаха, че е нещо гастро....вирусче и че ще трае седмица до десет дни, така че рядкото продължава, но след идването на педи вкъщи и посещение в детска педиатрия, а и видимо добро самочуствие на Мая, малко съм по-спокойна и чакам в понеделник да мине седмицата с диария и да започне подобрение... Казаха също, че само майчината кърма ще я оправи, това което пише и руската педиаторка. Пак ще се обадя, надявам се, за да се похваля ... При мен мисля, че "задното"  мляко е "пробило", ще давам, когато поиска, а тя си иска често и лакомо. Още веднаж, много, много благодарнисти, добре, че го открих този форум!!! Всички да сте здрави и най-вече бебоците!!! Simple Smile

# 23
  • София
  • Мнения: 4 381
Радвам се, че новините са добри и ви желая бързо да преминете през притеснителния период  newsm10

# 24
Радвам се, че е само вирусче.
Ако продължи повечко от предположените 10 дена, досаждай пак на педиатри и пуснете евентуално секрет.

Но не забравяй да следиш за обезводняване

# 25
Благодаря зя пожеланията, следя за обезводняването, но днес по-късно имахме и почти нормално аки. Laughing

# 26

Общи условия

Активация на акаунт