Екопътеки и всякакви приятни разходки-тема 4

  • 73 835
  • 819
  •   1
Отговори
# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 2 528
Не знам колко отдавна, преди 2 седмици изглеждаше като тъкмо да са сложили асфалта. Но не знам след Белица.

# 76
  • Мнения: 116
Дайте идея за приятна разходка близо до София, искаме да избягаме от жегите.

*  С. Кладница и нагоре покрай реката - красота и дебела сянка - до хижа Селимица

* Вазовата екопътека, водопада Скакля, скалата на дядо Йоцо ( да, от разказа на Вазов)

# 77
  • Мнения: 7 856
Дайте идея за приятна разходка близо до София, искаме да избягаме от жегите.

*  С. Кладница и нагоре покрай реката - красота и дебела сянка - до хижа Селимица

* Вазовата екопътека, водопада Скакля, скалата на дядо Йоцо ( да, от разказа на Вазов)


Вазовата пътека в тази суша и жега е безумна! Дори и пролетно време водопадът църцори, в момента няма да има и капка вода, само ще се катерите по стръмната пътека с риск от топлинен удар.
В тези жеги май само ходене високо в горския пояс - (високата част на Родопите) може да е приятно. Лично аз не бих ходила по най-високите голи части над 2000 метра в планините ни, защото въпреки по-ниската температура слънцето пече ужасно и причинява куп проблеми.

# 78
  • 1st floor
  • Мнения: 9 135
В събота най-накрая отидохме до Урдини езера. Дъвча ги вече няколко години и все ги отлагам. На отиване минахме от Яворова поляна през Зелени рид, обиколихме на циркуса и се спуснахме през долината на реката обратно към Яворова поляна. Не сме бързали в тази жега, а и бяхме повече хора, нормално темпо и доста почивки, но не дълги  - тръгнахме към осем, при колите бяхме в 18,30ч. Това го казвам съвсем ориентировъчно, защото на някой може да му отнеме доста повече, на друг по-малко. На езерата имаше повече хора, от колкото очаквах, явно ще последват съдбата на рилските, разбира се в по-малки мащаби заради липсата на лифт. Циркусът е прекрасен, но лично на мен долината ми беше малко скучна и прекалено дълга. Зелени рид също би могъл да е малко по-кратък! Laughing На моята навигация я няма пътеката към Плиткачо и само него не видяхме, както и двете мънички езера, които са на високо и без име, даже нямам идея дали не пресъхват лятото. Когато вчера най-накрая се добрах до компютър след отпуската, отворих БГ Маунтин и на нея се вижда отклонението от Зелени рид към Плиткачо, с което се спестява и последното изкачване на Зелени рид, но здраве да е! Другата седмица, ако времето позволи, мисля да се разходя по билото до Додов връх и може би от там ще се видят и малките езера, ако не са пресъхнали. До там никога не сме стигали и се чудя кой вариант е по-подходящ - от към Рилските езера или от към Мальовица...

# 79
  • Мнения: 209
Дайте идея за приятна разходка близо до София, искаме да избягаме от жегите.

*  С. Кладница и нагоре покрай реката - красота и дебела сянка - до хижа Селимица

* Вазовата екопътека, водопада Скакля, скалата на дядо Йоцо ( да, от разказа на Вазов)



Пътеката от Кладница до Селимица е разрушена. Всички мостчета са съборени. Предполагам, ако си по - смел може да се мине по камъните, аз не рискувах.

# 80
  • Мнения: 557
Здравейте, много хубава група. Имам питане. Имаме ходене към калофер( всяка година всъщтност, ходим на басейн, Бяла река, местност паниците, Пловдив, возихме малкия(на 3г) на  детския влак). От Русе сме и по пътя винаги спираме Шипка, Дряново, Етъра понякога. Чудим се тази година какво по различно можем да направим. Върти ми се да минем през Стара Загора, но не съм сигурна, може да има и по-добри идеи. Ще се радвам ако на някой му хрумне нещо 🥰 с дете и бебе😅

# 81
  • Казанлък
  • Мнения: 904
Здравейте, много хубава група. Имам питане. Имаме ходене към калофер( всяка година всъщтност, ходим на басейн, Бяла река, местност паниците, Пловдив, возихме малкия(на 3г) на  детския влак). От Русе сме и по пътя винаги спираме Шипка, Дряново, Етъра понякога. Чудим се тази година какво по различно можем да направим. Върти ми се да минем през Стара Загора, но не съм сигурна, може да има и по-добри идеи. Ще се радвам ако на някой му хрумне нещо 🥰 с дете и бебе😅
С малко отклонение по пътя ви е Хотнишки водопад. След Дряново е Манастирът с водопади и пещера Бачо Киро, Боженци е чудно за разходка.
След Шипка може да се отбиете към Енина и да видите Енинско ждрело. Язовир Копринка си заслужава отбивката. Стара Загора също е хубав вариант, но не в жегата.
От подбалканския път можете да слезете към Тъжанско ждрело и парк Аязмото. Там е чудесно и хладничко край реката. Има две големи поляни с места за почивка, чешми, останки от крепостта. Навътре в ждрелото има пътека. Не е съпер дълга, но е красива. В началото и има водопад, а навътре са вировете, където местните ходят да се къпят 😁
Село Турия с къшата на Чудомир и няколко км нагоре по пътя е Кичестия габър...най красивото дърво според мен.
Дамасцената около село Скобелево е любимо място за доста хора.

# 82
  • Мнения: 557
Здравейте, много хубава група. Имам питане. Имаме ходене към калофер( всяка година всъщтност, ходим на басейн, Бяла река, местност паниците, Пловдив, возихме малкия(на 3г) на  детския влак). От Русе сме и по пътя винаги спираме Шипка, Дряново, Етъра понякога. Чудим се тази година какво по различно можем да направим. Върти ми се да минем през Стара Загора, но не съм сигурна, може да има и по-добри идеи. Ще се радвам ако на някой му хрумне нещо 🥰 с дете и бебе😅
С малко отклонение по пътя ви е Хотнишки водопад. След Дряново е Манастирът с водопади и пещера Бачо Киро, Боженци е чудно за разходка.
След Шипка може да се отбиете към Енина и да видите Енинско ждрело. Язовир Копринка си заслужава отбивката. Стара Загора също е хубав вариант, но не в жегата.
От подбалканския път можете да слезете към Тъжанско ждрело и парк Аязмото. Там е чудесно и хладничко край реката. Има две големи поляни с места за почивка, чешми, останки от крепостта. Навътре в ждрелото има пътека. Не е съпер дълга, но е красива. В началото и има водопад, а навътре са вировете, където местните ходят да се къпят 😁
Село Турия с къшата на Чудомир и няколко км нагоре по пътя е Кичестия габър...най красивото дърво според мен.
Дамасцената около село Скобелево е любимо място за доста хора.
Чудесно е благодаря🥰
А може ли мнение в стара Загора за зоопарка

# 83
  • Казанлък
  • Мнения: 904
Чудесно е благодаря🥰
А може ли мнение в стара Загора за зоопарка
Хубав е, дори мисля, че наскоро е реновиран. Но ние бяхме там преди 3-4 години. Намира се в парк Аязмото. При влизане в града откъм Казанлък има и езеро Загорка. Можете и там да спрете за малко, да нахраните патици и да направите една обиколка.😊

И да допълня ще малко. Край Казанлък близо до село Овощник има голям аквапарк. 😊
А около Дамасцена, мисля, че имаше и Щраусова ферма. А малко над самото село има нова атракция Вятърните мелници. Нещо като хижа с красиви гледки (можете да потърсите повече инфо в интернет)

Последна редакция: пн, 25 юли 2022, 13:36 от valpan

# 84
  • Стара Загора
  • Мнения: 522
В Стара Загора може да се разходите на езерото Загорка, Аязмото, където е Зоопарка, който го отвориха в края на юни след дълъг ремонт . Препоръчвам ви Паметник Самарско Знаме, вижда се града, разкопките в центъра до Операта, Историческия музей. Ако нещо друго се сетите, питайте.

# 85
  • Мнения: 1 898
В събота най-накрая отидохме до Урдини езера. Дъвча ги вече няколко години и все ги отлагам. На отиване минахме от Яворова поляна през Зелени рид, обиколихме на циркуса и се спуснахме през долината на реката обратно към Яворова поляна. Не сме бързали в тази жега, а и бяхме повече хора, нормално темпо и доста почивки, но не дълги  - тръгнахме към осем, при колите бяхме в 18,30ч.

НеПоКоРнА, според теб постижимо ли е в рамките на деня да се стигне до Раздела, да се качи връх Дамга и да се обиколи циркуса?
Вие от ЦПШ ли тръгнахте или от x.Вада?

# 86
  • 1st floor
  • Мнения: 9 135
В събота най-накрая отидохме до Урдини езера. Дъвча ги вече няколко години и все ги отлагам. На отиване минахме от Яворова поляна през Зелени рид, обиколихме на циркуса и се спуснахме през долината на реката обратно към Яворова поляна. Не сме бързали в тази жега, а и бяхме повече хора, нормално темпо и доста почивки, но не дълги  - тръгнахме към осем, при колите бяхме в 18,30ч.

НеПоКоРнА, според теб постижимо ли е в рамките на деня да се стигне до Раздела, да се качи връх Дамга и да се обиколи циркуса?
Вие от ЦПШ ли тръгнахте или от x.Вада?
Ако ходите с нашето темпо и маршрут,  да. И естествено,  да тръгнете максимално рано. Определено ще ви натовари и накрая ще ви писне от ходене, освен ако не сте свикнали на 10 и повече часови преходи. Маршрутът не е сложен,  не е труден, просто мноооого дълъг и на моменти еднообразен извън циркуса. Разделът ви препоръчвам да го пропуснете - широка поляна с камбана по средата. Grinning От Дамга има гледки!
И пак казвам - маршрутът е дълъг и не зная как и колко може да ходите. Иначе тръгнахме от обратния ляв завой след Гюлечица, както препоръча Yana_a_n. От там до Яворова поляна е около 30 минути. На навигацията на Mapy.cz я има пътеката.

# 87
  • Мнения: 7 856
ВАЖНО!
И още нещо допълнително: НЕ ъпдейтвайте приложението с нова версия, както ви приканва андроида!
Инструкции как на андроид телефон да ползвате офлайн най-добрата туристическа карта на Бг ( Bgmountains) през приложението Oruxmaps:
1. Изтегля се приложението безплатно от сайта на разработчика за това трябва предварително да се разреши активирането на приложение извън гугъл плей). В гугъл има платена версия, но промяната в конфигурационния файл е в безплатната версия от сайта на разработчика) :
https://www.oruxmaps.com/cs/en/more/downloads
След инсталирането отново забранявате инсталиране извън гугъл плей, за да не кацне някой гад.
2.   Сега трябва да се добави код в един от конфигурационните файлове. След малко ще дам линк, от гугъл драйва ми, от който можете да изтеглите променения файл).
Но преди това трябва да намерите къде точно е този файл, че да го ъпдейтнете. Със стандартните приложения май не става (поне при мене), но има безплатно приложение, с което се вижда всичко както в телефона, така и във външната карта памет, пако имате такава. Приложението е Total commander, иконката - една дискета.
Инсталирате си приложението и търсите папка oruxmaps  както в телефона, така и във външната памет, ако имате такава.
Търсите в орукса папка mapfiles, в която трябва да има файл
onlinemapsources.xml
Това е файлът, който трябва да се ъпдейтне с този от линка:
https://drive.google.com/file/d/1IpR2hP9-_z4lYkT24PX0pDmIVPeCxmz … view?usp=drivesdk
Вече имате онлайн карта на цялата Bgmountain в орукса след рестартиране на телефона.
3. Достъп до онлайн картата на Bgmountains:
Стартираме орукс мапса. Горе вдясно има иконка на нещо като мреща (най-дясната преди трите точки). Кликате и избирате Switch map - > ONLINE - > BGmountains. Достъпна е цялата карта онлайн.
4. Запис на парче от картата за работа в офлайн режим:
Намираме и визуализиране на екрана мястото, което искаме да запишем.
След това - от иконката за картите: Map tools - >Map creator
Зумваме парчето, което ни интересува, маркираме голен ляв и десен долен ъгъл, натискам сеняча чавка долу вдясно. Избираме всички възможни слоеве, задаваме име на картата и натискам Свали.
След няколко минути имаме вече карта, която е в телефона и не се нуждае от нет, за да се ползва. Избира се през иконката за карти - >OFFLINE - >исканата карта.
Успех в начинанието, заслужава си да се направи.

За съжаление Урдините езера са едно от малкото места, до които не стигнах преди тотално да окуцея. Сега гледам картата - най-прекия път към Яворов поляна е малко преди Вада. Има маркировка по Зелени рид, но има показана пътека по Урдина река.
https://kade.si/#map=15/2601805.39/5193823.93/-6.256530450915206
Може да увеличават и намалявате размера и да разглеждате.
Отдавна обещавам да напиша как тази карта да се вжради в орукс мапса и части от нея да се ползват офлайн, и все изниква нещо друго.
Със сигурност тази карта е най-подробната и точна за нашите планини.

Последна редакция: вт, 26 юли 2022, 20:20 от Недоволна

# 88
  • Мнения: 19 349
Ние от две години им се каним и все не стигаме до тях. Виждала съм ги от вр. Дамга, но съм ходила там от Рилските езера.

Недоволна, преди много време беше писала ,че ще обясниш как се ползва орукса или може да е било за друг апп. Аз пак съм в издирване на добра карта. Оказа се, че Gaia нямаше много от пътеките около с.Чифлика, дори известни маршрути.

Едит: сега видях, че си допълнила. Благодаря!

# 89
  • Мнения: 7 856
Дъждец, няма как друга карта да има такива подробности и да е вярна. Аз от години се възхищавам на хората, които събраха старите руски военни топографски карти. Първо ги качих в нета и ние ходихме с хартиени разпечатки. Постепенно ги дигитализираха и ги вързаха към орукса. И явно постоянно допълват, защото има и екопътеки, направени преди няколко години. И всяка беседка и пейка е точно на мястото, където е поставена на картата.
Миналия месец ходехме по една екопътека над Момчиловци, част от нея е напълно неоткринаема, но на картата е абсолютно точна, въпреки че в реалността на места пътека не се вижда. Единият път се наложи да се спуска ме по задник по отвесен склон, за да стигнем пътеката само на метри под нас, след това, уж вървейки по видима пътека, се оказа, че трябва доста да се връщаме, докато стигнем до правилната.

Общи условия

Активация на акаунт