Работа, CV-та, HR-и, съвети - 79

  • 32 687
  • 990
  •   3
Отговори
# 915
  • Мнения: 2 289
Има ли легален начин да се "размени" натрупана отпуска за предизвестие? Т.е. да ми вземат от отпуската срещу това да ми намалят предизвестието и да си тръгна по- рано?


Има да, ако са ти предлагали да вземеш натрупана отпуска, включително с писмена покана, но ти си отказвала да я  използваш, мисля, че след един период могат да те пуснат в отпуск по преценка на работодателя. Мисля, че имаше такава опция. В случая, работодателя може да прецени, че иска да си вземеш тази отпуска в срока на предизвестието.

# 916
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Има ли легален начин да се "размени" натрупана отпуска за предизвестие? Т.е. да ми вземат от отпуската срещу това да ми намалят предизвестието и да си тръгна по- рано?

Размяна точно - не, но можеш да си вземеш отпуската. Обаче както и Soul Free пише - не можеш да започнеш работа в това време. Често работодателите са ок да те освободят и да ти платят отпуската, защото си спестяват част от осигуровките, които иначе ти текат по време на отпуска. Всичко е въпрос на договорка... Ако новата работа е чак толкова заслужаваща си, можеш да поискаш и незабавно освобождаване без да ти изплатят отпуската, но това е приложимо за малки фирмички...

# 917
  • Мнения: 9 050
Има ли легален начин да се "размени" натрупана отпуска за предизвестие? Т.е. да ми вземат от отпуската срещу това да ми намалят предизвестието и да си тръгна по- рано?

Не.
Можеш да заплатиш част от предизвестието, вместо да го отработваш. Виж колко ще ти е обезщетението за неизползван отпуск и съответно си изчисли тази сума колко дни предизвестие ти покрива. Така договорът ще се прекрати по-рано и реално ще постигнеш точно ефекта, който търсиш.

# 918
  • Мнения: 2 289
Аз може би не съм разбрала въпроса? Всъщност на теб целта ти е да тръгнеш по-рано, а не да останеш да работиш до края на предизвестието?

# 919
  • Сф
  • Мнения: 4 820
За мен е важно на новото място да започна на 30 септември. Предизвестието ми е до 8 октомври, като имам доста натрупана отпуска. Работодателят ми не иска да я изплаща, иска да я ползвам, но аз държа да ме пусне преди 30 септември. Искам хем те да са доволни и да не ми изплащат отпуската, хем да ме пуснат по- рано. Отделно колегите са пуснали отпуски и ще трябва да съм на линия да ги покривам.
Общо взето, противоречат си целите, които искам да постигна, но вариантът на Нищо лично е (може би) удачен. Чакам и становище от нашите ЧР, компанията е голяма и всичко трябва да е законно.

Нищо лично, при откупуване на предизвестие - брутно или нетно си го плащам?

# 920
  • Мнения: 13 845
То май друг легален начин наистина няма, освен предложения от Нищо лично.
Ако ти не си изработиш предизвестието, им дължиш пари. Понеже не си си използвала отпуската, те също ти дължат пари. Не си дала информация кое колко дни е, така че никаква идея съпоставими ли са сумите за двете. Вижте там точно как излизат като суми едното и другото и дали е изгодно и дали са навити и те, ако да.
Обезщетенията се дължат и от двете страни де, легалният начин е да си ги платите един на друг и да го има черно на бяло, а не просто да си стиснете ръцете че никой на никого не дължи нищо.

# 921
  • Мнения: 30 125
Щом предизвестието ти е до 8 октомври, ти ще напуснеш примерно на 28 септември и ще им дължиш пропорционално само за дните за неспазено предизвестие (10ина дни), което обаче се заплаща от теб, независимо какво те ти дължат, т.е. не може да се прихване. След това те ти изчисляват какво ти дължат, вкл. и за неизползван отпуск и ти превеждат сумата.

# 922
  • Мнения: 9 050
Мираж, ако искаш ми пиши на ЛС с точните дни неизползван отпуск и ще ти пиша какво да им предложиш. Те пл принцип не могат да ти откажат да си платиш предизвестието, вместо да го отработваш. Въпросът е да се сметне колко дни отпуск да ползваш реално и колко да си "запазиш", за да може обезщетението за тях да ти е равно на това, което ти им дължиш и да нямаш допълнителни разходи от по-ранното напускане.

# 923
  • Мнения: 3 066
Можеш. Ако те пуснат, обаче. Отпуската е само ако работодателя позволи, иначе ще ти я платят. Нямат финансова изгода и обикновено им е добре дошло.

Ако е майка на дете до 7 г., може без разрешение да си вземе колкото иска платен и когато. чл. 174 КТ

# 924
  • Мнения: 9 050
Първо, Чл. 174 не изключва необходимостта от разрешение. Второ, краят на септември и началото на октомври не е лято.
Чл.174 урежда правото на майките да ползват целия си полагаем отпуск през лятото, ако желаят. Но никъде не пише, че го ползват без да поискат разрешение. Просто работодателят е длъжен, ако майката иска да ползва отпуска си през лятото, те да го разрешат. Но режимът на ползване си е същия, като при всеки друг служител. И майката може да го поиска през юли, но работодателят да го разреши през август. Стига да е през лятото, няма нарушение.
Малко свръх свободно тълкуване е това, че майки с деца до 7 години могат да ползват отпуск колкото си искат отпуск, когато си искат, без да искат разрешение. Това не е вярно.

# 925
  • Мнения: 3 066
Първо, Чл. 174 не изключва необходимостта от разрешение. Второ, краят на септември и началото на октомври не е лято.
Чл.174 урежда правото на майките да ползват целия си полагаем отпуск през лятото, ако желаят. Но никъде не пише, че го ползват без да поискат разрешение. Просто работодателят е длъжен, ако майката иска да ползва отпуска си през лятото, те да го разрешат. Но режимът на ползване си е същия, като при всеки друг служител. И майката може да го поиска през юли, но работодателят да го разреши през август. Стига да е през лятото, няма нарушение.
Малко свръх свободно тълкуване е това, че майки с деца до 7 години могат да ползват отпуск колкото си искат отпуск, когато си искат, без да искат разрешение. Това не е вярно.

Първо - режимът е уведомителен - работодателят е задължен да го "разреши", след като работникът "желае", т. е. - разрешил, неразрешил, тя, щом го е уведомила, а той не е реагирал с нещо по 173, ал. 4 ЕДИНСТВЕНО, е достатъчно (ако е доказуемо това уведомяване и липсата на приложен 173, ал. 4 - затова - ама това е друг въпрос, за доказване вече говорим - е най-хубаво да си има писмено, "черно на бяло" едно "да" примерно, но не е фатално и да няма, при условие, че другото - по 173, ал. 4 не й е приложил).
Второ - част от септември септември е част от лятото, пък и - провери си, 174 не говори само за лято, а напротив!
Сигурна съм, четох доста, като намеря източниците, ще пусна тук. Това му е и смисълът на този член - да е в полза на майките и да не може Сульо да се гъбарка с тях, още повече - в ущърб на детето (поне до някаква възраст на детето).

Последна редакция: чт, 11 авг 2022, 00:27 от alen mak

# 926
  • Мнения: 3 605
"Сульо" е този, дето го храни тва дете, да не забравяме, нали. Докато се гъбарка в негов ущърб, де 🤕

# 927
  • Мнения: 2 978
Режимът е уведомителен - работодателят е задължен да го "разреши", т. е. - разрешил, неразрешил, тя, щом го е уведомила, е достатъчно (ако е доказуемо това уведомяване). Сигурна съм, четох доста, като намеря източниците, ще пусна тук. Това му е и смисълът на този член - да е в полза на майките и да не може Сульо да се гъбарка с тях, още повече - в ущърб на детето (поне до някаква възраст на детето).
Ами, като си толкова сигурна - уведомявай, че ще вземеш 365 дни отпуск, никой не може да те спре... Или направо 7*365...

# 928
  • Мнения: 3 066
естествено, че само конкретния полагаем се годишен платен отпуск; ето ви тълкувателно решение - предоставя го просто (защото майките "САМИ ОПРЕДЕЛЯТ ВРЕМЕТО НА ПОЛЗВАНЕ" на този отпуск, само в една хипотеза може да не го - 173, ал.4, ама там трябва яко доказване (от работодателя). https://www.290caselaw.com/r1-20190211/ Т.е. всичко е формално!

Сори, ама под "Сульо" си представям разни, за съжаление, познати образи с реални и подобни на описаната, нееднократни изяви в коментираната област (и не само в нея). Извинявам се, ако съм засегнала някого. Но "представените" си го заслужават, малко им е даже.

Нищо лично, не е само лятото, в самия 174 е казано, че  и ", а по тяхно желание - и през друго време на годината"

Ето тук четете и за 173, 4 http://trudipravo.bg/kompyutarni-produkti-epi/kompyutarni-inform … a-godishen-otpusk

Последна редакция: чт, 11 авг 2022, 00:08 от alen mak

# 929
  • Мнения: 9 050
Ален Мак, съдебното решение не може да бъде прочетено, а в текста, който си дала, пише само "Кодексът на труда (чл. 174) урежда право на работници или служители, ненавършили 18-годишна възраст, и на майки с деца до 7-годишна възраст да ползват отпуска си през лятото, а по тяхно желание - и през друго време на годината, освен в случаите по чл. 173, ал. 4.", което никой не го оспорва.

Никъде не виждам да пише, че режимът за ползване на отпуск от тези категории служители е уведомителен. В същото време, за отпуските, за които режимът е наистина уведомителен, това си е изрично записано (напр. отпуск за отглеждане на дете до 8 години).

Общи условия

Активация на акаунт