(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 49)

  • 28 024
  • 783
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 3 927
Много съм изчела на тема " да се копае или да ни се копае" и съм убедена, че не трябва. Има вече много хора у нас ( големи земеделци), които са започнали с    notill технологиите и показват ефекта в един ю тюб канал - много е интересно.
Николай, кажи какви сортове са краставиците и тиквичките  ти?

# 151
  • София
  • Мнения: 5 190
Недоволна, възможно ли е да покажеш снимки на различното състояние през всички периоди  някаква леха, със съседните й територии?
 Засега съм пробвала с дървесни стърготини и не работи. Това с вестниците е отровно. Велпапе натурално ползвам.
Аз мразя да обръщам почвата, защото виждам , че убивам червеите. За микроорганизмите  ясно.
Късметът на начинаещия май е точно това - още не сме убили всички микроорганизми.

# 152
  • Мнения: 7 856
Какви снимки на съседните територии? От някои от тях малините превземат малката зеленчукова градинка, от едната има дървета и навсякъде има коприва (и между зарязаните малини), трева и бурени. Не мога да смогна да кося всичко, просто се опитвам да отгледам основно домати. Ако имам сили, ще отвоювам още малко територия от малините и буреняците за други неща (за няколко години завзеха голяма обработваема площ).

# 153
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Аз свърших добра работа днес. Оплевих боб и бамя, извадих лука и чесъна, вързах домати, полях обилно всичко! Преброих към 12 краставички.
Утре може да почивам!






# 154
  • Русе
  • Мнения: 385
Браво на всички. И аз полях и пръсках с калциев течен тор. Повечето нови бебешори по пипера са хванали гниене още малки. Ако така ще ми прави ще го изкореня скоро, за да не се дразня…
Иначе краставичките са късоплодна, Гергана и парижки корнишони. От 7 корена Гергана до момента съм откъснал 2 краставици и няма бебета, а са големи колкото мене (180см). Само корнишоните имат една идея повече и от 10 корена има към 15 краставички бебенца…което е ок.

# 155
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Защо така прави твоя пипер... Растенията изглеждат прекрасно. Догодина смени мястото.

# 156
  • Мнения: 1 205
Недоволна, безкрайно благодаря за обяснението и линковете.
Ноти, дай линк към Ютюб канала, моля. Може и на ЛС, за да не го сметнат за реклама.
Ето и реколтата от днес.
Скрит текст:








И пипера в саксията, който извадих от градината миналата есен.

# 157
  • София
  • Мнения: 5 190
Вярно, реклама е - няма да копаем Simple Smile
Ще вземат хората масово да гледат зарзават и няма да купуват от веригите Simple Smile
Давайте го този канал, Ноти !
Бриз, без думи съм от реколтата!

# 158
  • Мнения: 9 903
Моята Гергана цъфти обилно в мъжки цветове и вече 10 дни нищо друго. А я засях по препоръка от минали години!

# 159
  • Мнения: 3 927
Ще го пусна канала като седна на компютър.
Ники, на герганата веднага прекършвай върха и остави култуците  да растат - на тях ще има краставици. Корнишоните също раждат на култуците.  Късоплодните са по друга технология - махат се всички култуци...би трябвало да имаш завръзи по стъблото но всеки лист. Нещо такова:

# 160
  • Русе
  • Мнения: 385
Еха! Мечтая си за толкова краставици. Все се каня да разгледам методите с култученето, защото вероятно там се корени проблема. Благодаря за коментарите.

# 161
  • Мнения: 1 205
Аз за ужас на всички, съм копала домата само 2 пъти. Като последния път беше преди да разсада пипера. Разсадих ден два преди Гергьовден. Троскота е по-висок от финала. Той затова се и забави със зреенето. По принцип става преди ръгбито.
Това с колтученето на краставици го четох педи време, дори пусках линкове тук, но ми се видя много сложно. За сега съм доволна от краставиците. Имат много ялов цвят, но има и за нас. Засадила съм корнишони, късопродни и дълги. От всички по няколко корена, не са много. До сега съм затворила 4 буркана мариновани и ядем. Два пъти раздавам и на комшии.
Дано днес съумея да се справя с продукцията, че и куп мента и джоджен имам за почистване, а утре съм на работа.

# 162
  • София/Варна
  • Мнения: 1 429
Аз ментата, джоджен и маточина ги суша, както се суши чубрица. Измивам хубаво, на връзки и виснати да съхнат. Само една година мъжа ми прояви ентусиазъм и чисти листенцата и на листенца го сушихме. Пипкава работа, аз нямам нерви, а той вечерта на салатка и ракийка е мноооого търпелив.

# 163
  • Русе
  • Мнения: 385
Реколтата от тази сутрин. ТИКВИЧКИТЕ СА ИЗМАМНО СЛОЖЕНИ - КУПЕШКИ СА Simple Smile Simple Smile

# 164
  • Мнения: 3 927
Ето това ми отвори очите м.г. за краставиците и реших да гледам само партенокарпни:
https://sinor.bg/52881-rezitba-na-krastavicite
Оказа се и, че не е добра идея да се гледат заедно самоопрашващи се и такива с мъжки и женски цветове. А бе, философия е това градинарство Simple Smile

А това е канала за no till :
https://www.youtube.com/channel/UC8-rZ8U_ZTuVKNjQHKxZUIA

Общи условия

Активация на акаунт