(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 49)

  • 27 992
  • 783
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 050
За опрашването да вметна... Когато са едно до друго пипер и люти чушки, пипера няма да стане лют от опрашването. Вече ако съберете семе от него е възможно в поколението да се отрази. Майка ми и баща ми винаги са гледали ред до ред люти чушки и пипер, но не събират семе за догодина. Та няма проблем за текущата реколта. При мен също чушките бяха до пипера миналата година.

# 46
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Четох пак сега, с Фунгоран ще напръскам, защото не само предпазва, но и лекува. По някое време ще отида да махна болните листа. Гадост! Не съм имала такова нещо преди!

# 47
  • Русе
  • Мнения: 385
Много неприятно! Дано се махне брашнестата, че е много упорита.

# 48
  • Мнения: 1 204
Доня, ти береш и ядете от тези тиквички. Пръскай със сода за хляб. Маната е гъбично, а содата бори гъбите. Аз не бих пръскала с химия, но това съм аз.
Момчето в агроаптеката, където ходим е доктор агро защита и не препоръчва пръскането с химия, а с йод и сода от началото на плодаването.
Ако някой се интересува ще напиша пропорциите

# 49
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Тези за още малки и нищо не дават още.

# 50
  • Мнения: 9 903
Ох, как ви изпуснах.
При мен - обрах зеления салатен фасул и толкова ми хареса, че сложих нов разсад. Преместих всичкия разсад патладжани в градината, но не расте там. Като цяло в момента нямам добив от нищо, само целина на листа 😂 доматчета има, но се появиха и бебета миризливки. Халапеньото ми има странна кръгла форма, а е уж от пакетче, не би трябвало да съм объркала с кръглата люта саксийна. С марулките приключих, като видях, че ги напада минираща муха. Тя и по доматите е тръгнала, но още не са силно засегнати. Най-добре върви манголдът, все има за салатка.

# 51
  • Мнения: 3 927
Кубинската мана ти е много напред. Извинявам се за химията, на само алиет флаш ще я стопира. Съмнява ме бордолезов да бори болести. Той е контактен и е за профилактика. Само споделям какво знам. Миналото лято натрупах ценен опит с краставиците специално. А вече 11 г. гледам и трупам опит.

# 52
  • Мнения: 1 085
Само запис, за да не ви губя от поглед. Бриз, много благодаря за темата!! Two Hearts

# 53
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Миниращата муха, тута абсолюта ли е? Тази гад е опасна и трябва да се бориш с нея, че иначе всичко приключва.

# 54
  • Мнения: 1 204
Ноти, имам един въпрос относно Алиет флаш. В сайта на Агрощит  пише, че създава естествен имунитет с/у мана. Това значи ли, че се пръска по схема от разсаждане на краставиците до появата на първите завръзи или ?

# 55
  • На морето!
  • Мнения: 5 756
При мен пък някакъв корояд по кората на прасковата се е завъдил Дано да успея да го уморя.

И да ви разсмея с ябълките ми сорт дупе
И домати Сърцето на Албенга, ама някои не са съвсем сърце

# 56
  • Мнения: 3 927
Алиет флаш е системен препарат. Системните се влагат в началото на вегетацията именно да създадат устойчивост. След плододаване ако ще се използват препарати поне да са с 1-2 дни карантина....има такива. Кубинската мана може да покоси реколтата много бързо. Аз м.г. при започнала зараза спасих краставиците. И ме беше яд, защото баща ми не искаше да пръска превантивно, а целият юни беше влажен и "идеален" за болестите . А виждам, че без препарати не става Sad. Иначе съм харесала един био и се ослушвам. Казва се прев голд,  от портокали и е 3 в 1 - инсектицид, фунгицид и акарицид.

# 57
  • Мнения: 6 711
морски бриз, дай, моля те, пропорциите.
тити, сподели, моля, за разсада зелен фасул. От моя поникнаха 4 растения, хем подсаждах. Едното е родило, много хубави шушулки и то доста. Ако не е късно, да пробвам пак да се, че съседка ми даде семената и искам да го отгледам.

Във вторник сутринта имах такива листа на няколко корена домати (пожълтяли, свити). Пръсках миналата събота с шампион и тепеки. Отрязах внимателно тези листа и изхвърлих далече от градината. В четвъртък сутринта нямаше нищо. Тази сутрин имаше пак, но на други растения.

Да напръскам ли със сода или нещо друго, утре рано сутринта ще ходя?

И да ви покажа една люта чушка - дръвче, която отглеждам на терасата.

# 58
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Знам, че групата в био, но тъкмо видях че Радомил голд, който е много добро лекарство и превенция на болести по доматите е спрян. Тук таме има количества. Аз си поръчах за следващите години, така направих преди време и с различни инсектициди.
Специално с Радомил пръскам доматите превантивно седмица след засаждането, защото тук юни е много влажно. И до сега ги е опазил.

# 59
  • Мнения: 1 204
Ехаа, моя пипер е с подобен бой, но все още прилича на храст.
 1пълна с връх с.л. сода за хляб на 5л. вода
10 капки йод на 5л.вода.
И двете борят гъбични заболявания.  Със содата да пръскаме на всеки пет дни. С йода не разбрах.
ММ. днес е на село. Каза, че в двора е локви вода. Много е валяло снощи. Доматите са все така, ни по-зле ни по-добре. Видял е кафяво петно на корен от друга бразда. Казах му да го отскубне и да остави домата да узрее.
Тук ще вали. Надвиснали са черни облаци и гърми.
Ноти, благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт