Линукс и всичко свързано със него!

  • 8 858
  • 87
  •   1
Отговори
  • Мнения: 275
Тук може да коментираме и задаваме въпроси свързани със напълно безплатната ОС!  Опрационната система Линукс е достъпна за всички и всеки който има желание да ползва свободен софтуер може да зададе въпроса си тук.

# 1
  • Мнения: 9
От известно време се заглеждам по линукс.Кой ще ми препоръчате?

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 1 053
Мисля, че Дистрибуцията на Сусе и най лесна, поне ние бяхме с такава. Препоръчаха ни я. Сега съм обаче пак на Уиндоус. Ще следя

# 3
  • Мнения: 275
Линукс Минт!
https://linuxmint.com/
Това е най-доброто!

# 4
  • Мнения: 9
Линукс Минт!
https://linuxmint.com/
Това е най-доброто!
В него има ли,различни среди(мисля че така се казваха)?

# 5
  • Мнения: 2 903
Ubuntu е най-разпространената дистрибуция, ориентирана е към обикновените потребители без много знания за компютрите и помощ в интернет най-лесно се намира за Ubuntu. За първи допир с Линукс според мен е най-подходящото, главно заради последното - най-лесно ще намериш помощ при проблем.

# 6
  • Мнения: 9
Амиии-Ubuntu,не е ли базиран на Debian?Както Mint?Командите не са ли,едни и същи?
пп Не искам да ставам хакерка.Трябва ми за домашна употреба.Музика,филми,браузер...Какви проблеми?

# 7
  • Мнения: 2 903
Да, Ubuntu е базиран на Debian, имат си и различия. Командите се учат, не са такъв проблем. По-скоро наличието на различни пакети (програми) и драйвери в стандартните източници може да е проблем на някои дистрибуции. По мои наблюдения най-много потребителски програми и производители на периферни устройства поддържат основно Ubuntu. То не че е невъзможно пакети правени за Ubuntu да тръгнат на други дистрибуции и обратното, просто може да трябва ръчна намеса.

За "музика, филми, браузер" всяка дистрибуция ще свърши работа. Според мен Ubuntu е най-лесно за начинаещ, това не значи, че другите не стават. Въпроса е, че именно за "домашна употреба" мисля, че е най-популярния избор, съответно шанса да намерите някой друг с вашето ниво на знания сблъсквал се със същите проблеми и описал ги в интернет е най-голям.
Както и да е, ако няма да инсталирате някакви специфични програми за работа, а ще е само "музика, филми, браузер", то най-вероятно дистрибуцията няма значение.

Ами каквито се появят. То ако всички по света имаха еднакви проблеми все някой щеше да ги е оправил.

# 8
  • Мнения: 275
Линукс Минт!
https://linuxmint.com/
Това е най-доброто!
В него има ли,различни среди(мисля че така се казваха)?
Имали значение , това е най-доброто и безплатно решение на което ще се наслаждаваш и използваш. Не ти трябва и антивирусна програма защото няма вируси, червеи, троянски коне и там всички останали батсили. Не ти трябва и да знаеш команди, всичко вече е направено както при Прозореца, само цъкаш с мишката.  Ех, ако се появи проблем винаги можеш да попиташ как да се справиш със него.
И много по-лесно се работи с Минт от колкото със Прозореца, попитай ме от колко години съм само на Линукс и няма да повярваш на отговора.Simple Smile

# 9
  • Мнения: X
И много по-лесно се работи с Минт от колкото със Прозореца, попитай ме от колко години съм само на Линукс и няма да повярваш на отговора.Simple Smile
Я да видим от колко време Joy Копи пейст на l.s -ln /.var./.log./.installer. ? ( махнете точките )
Пренебрежителното изказване Прозорец май ми е достатъчно да разбера че ползвате мента съвсем отскоро Stuck Out Tongue Winking Eye

Кой Mint препоръчвате?

# 10
  • Мнения: 971
На мен ми допада PopOS, поради възможността на потребителския интерфейс да изглежда като Уиндоус, Мак, Линукс, както и подръжката на неспецифична видеокарта на лаптопа ми.

Мисля, че темата не е да спорим коя дистрибуция е най-добра, а да помагаме в прехода към Линукс и споделяме знания. Всеки може да разгледа различните дистрибуции тук: https://distrowatch.com/

# 11
  • София
  • Мнения: 2 920
Споделям опит - не можеш да пуснеш по-съвременни принтери и скенери под Линукс. Просто производителите не го броят за сериозна ОС и няма драйвери. Иначе от няколко години го ползвам на един лаптоп Делл, защото е прецакан и не ще да тръгне под Уиндоус, но пък тръгва малко по-бавничко под Линукс. Ползвам Линукс Минт. За филми и музика няма никакви проблеми.

  П.П. За да ползваш нормално Линукс за работа, задълбочените познания по английски език са задължителни.

# 12
  • Мнения: X
не можеш да пуснеш по-съвременни принтери
Принципно всеки съвременен принтер поддържа IPP и ако му пуснеш печат на PS ще го рендира без да се налага инсталация на драйвери.
Ако ще е за гледане и фейс всяка дистрибуция с десктоп върши рабора

# 13
  • Мнения: 9
Просто попитах,за дистрибуция.Или по презумция-тя е жена и като такава,няма връзка с техниката.Е,имам.Владея Английски перфектно и нямам "фейс".
П.П.Дадоха ми за проба,един лаптоп,от Sistem76.С PopOS.Мисля,че е страхотна.Има си всичко+Steam.

# 14
  • София
  • Мнения: 2 920
не можеш да пуснеш по-съвременни принтери
Принципно всеки съвременен принтер поддържа IPP и ако му пуснеш печат на PS ще го рендира без да се налага инсталация на драйвери.
Ако ще е за гледане и фейс всяка дистрибуция с десктоп върши рабора

A как да сканирам под Линукс? При мен е важно едното да върви с другото иначе си губи смисъла. Сега ползвам безгрижно Copy Utility с  печат от самата програма след сканирането.

# 15
  • Мнения: X
A как да сканирам под Линукс?
Нямам идея

# 16
  • София
  • Мнения: 2 920

Бърз извод - Линукс не върши работа за по-сериозни неща от гледане на филми и куриране на фейса Joy

П.П. И понеже се занимавам и с фотография - ГИМП не е Фотошоп и РАВ Терапия не е Лайтрум.

# 17
  • Мнения: 183
Windows Subsystem for Linux (WSL) ви позволява да инсталиратe Ubuntu в терминална среда за минути. Ако решите да започнeте с изучаването, то това е една добра стартова точка.
https://ubuntu.com/tutorials/install-ubuntu-on-wsl2-on-windows-10#2-install-wsl

Последна редакция: вт, 12 юли 2022, 14:37 от TorbaLan1

# 18
  • Мнения: 2 903
A как да сканирам под Линукс?
Има комбинирани устройства принтер/скенер/копир, които могат направо да сканират в pdf и да го пратят по имейл. Ама са от по-професионалните модели и са по-скъпи.
Иначе драйвери има за почти всички популярни марки, но трябва да се търсят в сайта на производителя, няма ги по пакет мениджърите. За Brother съм инсталирал няколко пъти, работят без проблем, но страницата за сваляне е много забутана и трябва да се търси.

Ама пък е напълно безплатно, съвсем легално, което в държавите със закони е важно. И можеш да си допишеш сам ако нещо ти липсва Grin
Иначе да за звукова и графична обработка малко програми поддържат Линукс, но това е решение на производителите им, не е проблем със самия Линукс.

# 19
  • Мнения: 275
И много по-лесно се работи с Минт от колкото със Прозореца, попитай ме от колко години съм само на Линукс и няма да повярваш на отговора.Simple Smile
Я да видим от колко време Joy Копи пейст на l.s -ln /.var./.log./.installer. ? ( махнете точките )
Пренебрежителното изказване Прозорец май ми е достатъчно да разбера че ползвате мента съвсем отскоро Stuck Out Tongue Winking Eye

Кой Mint препоръчвате?
Cinnamon Edition!
Ти май неможа да ме разбереш, Минта го препоръчвам за всички начинаещи защото много лесно се работи със него и лесно се инсталира. Всеки който за първи път инсталира Линукс много лесно и сам ще се оправи със Минта.

# 20
  • Мнения: 971
Wine и PlayOnLinux позволяват инсталирането на Фотошоп или някои от добре известните ни програми за Уиндоус под Линукс. Освен това винаги може да си сложи човек Virtualbox / VMWare Player, за да си инсталира виртуална машина с Уиндоус в Линукс-а или да направи мултибут диск (Linux + Windows). Много от себеуважаващите се производители на хардуер осъзнават, че Линукс има все повече потребители и пускат драйвери за новите си продукти. Ядрото за мрежата на Уиндоус е изкопирано от Линукс и няма сини прозорци (BSOD). Изобщо почти всичко, което прави човек на Уиндоус с малко усилия и учене може да направи и под Линукс. За мен един от големите плюсове е, че не се лепят лесно толкова лесно вируси и не се налага честа преинсталация.

# 21
  • Мнения: X
Абе терапията си е доста добро като за фри. Отлично даже. Повечето големи производители на платен софтуер имат и Линукс пакети. DaVinci Resolve примерно върви много по-добре на убунту. Shotcut също...
Ама тук си говориха за всекидневна употреба без да се занимаваш с разни специфични задачи...
Скрит текст:
PlatformIO под Visual Studio Code примерно на Уиндоус си е жива мъко моя
Ядрото за мрежата на Уиндоус е изкопирано от Линукс и няма сини прозорци (BSOD)
Изкопирано ама някой друг път. Абсолютно различни са. Идеята да пуснеш виртуална машина не решава проблема с плащането на лицензи.
Ти май неможа да ме разбереш, Минта го препоръчвам за всички начинаещи защото много лесно се работи със него и лесно се инсталира.
Много добре разбрах...
От колко време ползваш Линукс, какво показа онази команда която ти пуснах?

Последна редакция: вт, 12 юли 2022, 16:17 от Анонимен

# 22
  • Мнения: 275
общо 880
-rw------- 1   0 0   1927 юли 27  2021 casper.log
-rw------- 1   0 0   6762 юли 27  2021 debug
-rw-r--r-- 1   0 0 476320 юли 27  2021 initial-status.gz
-rw-r--r-- 1   0 0     47 юли 27  2021 media-info
-rw------- 1   0 0 120365 юли 27  2021 partman
-rw------- 1 104 4 272426 юли 27  2021 syslog
-rw-r--r-- 1   0 0    413 юли 27  2021 telemetry
-rw------- 1   0 0     30 юли 27  2021 version

# 23
  • София
  • Мнения: 2 920
...Ама тук си говориха за всекидневна употреба без да се занимаваш с разни специфични задачи...

Е, ако въпросът е да кажеш, че гледаш филми и четеш бисерите из фейса без да ползваш Уиндоус, става. И все пак... това е ОС за ултраси Joy

# 24
  • Мнения: X
-rw------- 1   0 0     30 юли 27  2021 version
По това горното излиза, ползваш минт по-малко от година Stuck Out Tongue Winking Eye Я
sudo dumpe2fs /dev/sda1 | grep "Filesystem"
И все пак... това е ОС за ултраси Joy
Сториджа ми е на BSD, клъстера на Debian fork. Дет се казва - за всеки влак си има пътник.

# 25
  • Мнения: 183
Освен това винаги може да си сложи човек Virtualbox / VMWare Player, за да си инсталира виртуална машина с Уиндоус в Линукс-а или да направи мултибут диск (Linux + Windows).
Защо трябва да слагаш друг хипервайзор, след като има Hyper-V?

# 26
  • Мнения: 275
-rw------- 1   0 0     30 юли 27  2021 version
По това горното излиза, ползваш минт по-малко от година Stuck Out Tongue Winking Eye Я
sudo dumpe2fs /dev/sda1 | grep "Filesystem"
И все пак... това е ОС за ултраси Joy
Сториджа ми е на BSD, клъстера на Debian fork. Дет се казва - за всеки влак си има пътник.
Това е за?
Тпреди това позвах Стотинката и на настолния Arch съм инсталирал, не че има значение, но във друг форум имам коментари и снимки от 2010 година със различни дистра.

# 27
  • Мнения: X
Принти суперблока...Не че има значение какво може да покажеш в друг форум, в този файловата ти система е създадена на 30 юли 2021 Stuck Out Tongue Winking Eye
Скрит текст:

Последна редакция: вт, 12 юли 2022, 17:35 от Анонимен

# 28
  • Мнения: 275
Принти суперблока...Не че има значение какво може да покажеш в друг форум, в този файловата ти система е създадена на 30 юли 2021:stuck_out_tongue_winking_eye:
Скрит текст:
Изпратих ти снимка на Л.С., поне ще видиш как се казвам ако не друго.
Преди години се говореше, че за да изполваш Линукс трябва да си едва ли не хакер, това не е вярно. И новите дистра които излизат са все по-лесни за ползване и много бързо се свиква да се работи със тях.  Все повече хора се интересуват има ли алтентивна ОС която е напълно безплатна и няма вируси. Затова и направих темата, това че някой програмист или някой който работи професионално със Фотошоп не му харесва Линукс, не означава че не е добра алтернатива за обикновенните потребители. Всеки се чюди ама дали ще се успея да се справя със напълно нова ОС. Да и затова ви препоръчвам Линукс Минт, ако не ви допадне може спокойно да си харесате друго дистро и да го ползвате, няма нищо страшно!

# 29
  • София
  • Мнения: 2 920
... Затова и направих темата, това че някой програмист или някой който работи професионално със Фотошоп не му харесва Линукс, не означава че не е добра алтернатива за обикновенните потребители.

Дефинирай "обикновенните", моля!

# 30
  • Мнения: 275
Дефинирай "обикновенните", моля!
Какво прави обикновенно един човек когато седне пред компютър?
Рови се в интернет, гледа филми, слуша музика, ползва социални мрежи и други подобни.

# 31
  • Мнения: 1 029
Разбирам Линукс ентусиастите, даже, както се казва, духом съм с тях, но пингвинчето си остава операционна система точно за ентусиасти и професионалисти в ограничен кръг области - програмисти, мрежови специалисти, хакери...
Не е достатъчно дружелюбна към масовия потребител и не е достатъчно ефективна при работа с мултимедия и програми за управление на бизнеса.
Скрит текст:
Моля, не стреляйте по мене. Изказвам лично мнение. Не се считам за топ капацитет, но щом аз със средното си ниво на компютърна грамотност не съм преминал на Линукс, какво остава за пенсионерките от входа или бабите на село, които в жегата цъкат на сянка във фейса. Някак да им кажеш, че е много удобно, обаче само това трябва да си донастроят нещо или пък една виртуалка да си качат...
А ако се увеличи разпространението, ще се увеличат и вирусите.
Това че производителите на софтуер и хардуер не правят достатъчно програми, пък не топли бизнес потребителя. Него го интересува ефективност, а не да разсъждава за причините защо една платформа ще му свърши по-малко работа.
Може би изходът от омагьосания кръг е Линукс да започне да се изучава в училище, а не образователната система да произвежда клиенти на чичо Бил.
Освен това любимият ми Ексел също не е предвиден за Линукс. Знам за алтернативите и ги харесвам, но не е същото.
Въпреки тези обструкции, ще следя темата с интерес.

# 32
  • Мнения: X
Office 2016 може да се инсталира на Debian и всичко в дървото му.

# 33
  • София
  • Мнения: 2 920
Office 2016 може да се инсталира на Debian и всичко в дървото му.

И смисълът е? Щом мръднеш към онагледяване (разбирай принтиране, прожектиране етс.) веднага опираш до наличието или липсата на компютърни познания над нивото на "обикновенните" потребители. И в момента преждепосочения ми лаптоп с прецакан биос "прожектира" един екшън на телевизора благодарение единствено на линукс, но само до толкова Simple Smile

# 34
# 35
  • София
  • Мнения: 2 920

И той какво? Имам и Open office. И в двата няма вградени драйвери за периферни устройства Simple Smile

# 36
  • Мнения: 1 029
Симпатичен офис пакет. Мъчих го на инат година и половина под Уиндоус, накрая клекнах пред МалкияМек.

# 37
  • Мнения: 9

И той какво? Имам и Open office. И в двата няма вградени драйвери за периферни устройства Simple Smile
И?Не те разбирам-искаш,да ме/ни откажеш ли?Точно за една минута,всичко беше готово.
Или човека,със сложните кодове?

# 38
  • Мнения: X
Офиса е софтуер който не е част от самата операционна система. Възможностите му не зависят от това дали работи под Windows или Linux.

# 39
  • Мнения: 9
Хмммм,има си PowerPoint,Excel...

# 40
  • Мнения: 1 029
Офиса е софтуер който не е част от самата операционна система. Възможностите му не зависят от това дали работи под Windows или Linux.
Така е, но най-добрият офис пакет не работи под Линукс (съвсем неслучайно, предполагам), което автоматично стеснява полезността на линукса.

# 41
  • София
  • Мнения: 2 920

И той какво? Имам и Open office. И в двата няма вградени драйвери за периферни устройства Simple Smile
И?Не те разбирам-искаш,да ме/ни откажеш ли?Точно за една минута,всичко беше готово.

 А какво по-точно беше готово за една минута?  Инсталирането на пакета ли?

# 42
  • Мнения: 9

И той какво? Имам и Open office. И в двата няма вградени драйвери за периферни устройства Simple Smile
И?Не те разбирам-искаш,да ме/ни откажеш ли?Точно за една минута,всичко беше готово.

 А какво по-точно беше готово за една минута?  Инсталирането на пакета ли?
Да не си sys-admin?
Нали за драйвъра питаше?За него,отговорих.

# 43
  • Мнения: X
Така е, но най-добрият офис пакет не работи под Линукс (съвсем неслучайно, предполагам), което автоматично стеснява полезността на линукса.
2016 работи перфектно под Линукс. Почти съм убеден че и 2019 ще тръгне.

# 44
  • Мнения: 971
Освен това винаги може да си сложи човек Virtualbox / VMWare Player, за да си инсталира виртуална машина с Уиндоус в Линукс-а или да направи мултибут диск (Linux + Windows).
Защо трябва да слагаш друг хипервайзор, след като има Hyper-V?

Предполагам, че Линукс ще бъде основната ОС, а не Уиндоус. Бонус са разни имиджи, които спестяват време за инсталцията.

Hyper-V май нямаше на по-старите Windows-и и си има процедура за разрешаването му на домашните/несървърните ОС, ако не се лъжа.

Под Windows може и Докер да се сложи.. Пътища много, само време и желание да има човек Wink

Последна редакция: вт, 12 юли 2022, 22:11 от Пух

# 45
  • Мнения: 2 903
Не е достатъчно дружелюбна към масовия потребител и не е достатъчно ефективна при работа с мултимедия и програми за управление на бизнеса.
Скрит текст:
Моля, не стреляйте по мене. Изказвам лично мнение. Не се считам за топ капацитет, но щом аз със средното си ниво на компютърна грамотност не съм преминал на Линукс, какво остава за пенсионерките от входа или бабите на село, които в жегата цъкат на сянка във фейса. Някак да им кажеш, че е много удобно, обаче само това трябва да си донастроят нещо или пък една виртуалка да си качат...
А ако се увеличи разпространението, ще се увеличат и вирусите.
Това че производителите на софтуер и хардуер не правят достатъчно програми, пък не топли бизнес потребителя. Него го интересува ефективност, а не да разсъждава за причините защо една платформа ще му свърши по-малко работа.
Може би изходът от омагьосания кръг е Линукс да започне да се изучава в училище, а не образователната система да произвежда клиенти на чичо Бил.
Освен това любимият ми Ексел също не е предвиден за Линукс. Знам за алтернативите и ги харесвам, но не е същото.
Въпреки тези обструкции, ще следя темата с интерес.
Това беше вярно преди дестина години. И много хора го повтарят по навик или повтарят слухове, без някога да са пипали Линукс. Съвременните версии на популярните дистрибуции се инсталират не по-трудно от Уиндоус и идват с всичко необходимо за "обикновения човек". Ако изключим липсата на старт меню, разликата като интерфейс не е толкова голяма, а и подобие на старт меню може да се добави при желание.
Има и други операционни системи освен Уиндоус и Линукс, Андроид и МакОС като интерфейс са доста по-близки до популярните Линукс дистрибуции от колкото до Уиндоус. А бабите на села така или иначе молят някой друг да им свърши работата когато трябва нещо да се настройва. Виждал съм възрастни хора без компютърна грамотност, които са приучени да работят с Луникс, без да знаят разликата.

Колкото до Ексела - вече има уеб базирана версия и Майкрософт, а и големите корпорации дето ползват офис пакет натискат към нея. То има и операционни системи, където почти всичко е уеб базирано, като ХромОС, за офис работа нещата вървят към такъв принцип, защото е много по-лесно да се контролира какво се случва със служебната информация, а и няма как да го изпиратстваш.
На запад между другото държавните учреждения вече ползват основно OpenOffice или LibreOffice, защото са осъзнали, че не е правилно данъкоплатците да генерират приход на една корпорация принудително. Това, че при нас навсякъде се ползват на Майкрософт нещата не е станало случайно, те са раздавали доста подкупи за да стане това. Не само в България, навсякъде, но на запад са се осъзнали вече, ние след 30-40 години ще ги последваме.

# 46
  • Мнения: 1 029
Така е, но най-добрият офис пакет не работи под Линукс (съвсем неслучайно, предполагам), което автоматично стеснява полезността на линукса.
2016 работи перфектно под Линукс. Почти съм убеден че и 2019 ще тръгне.
Съжалявам, но 2016 вече е остарял. Хората, които дават пари за такъв продукт не ги интересуват решения "почти", а сигурна и безпроблемна работа.
Нали говорим не за ентусиасти, които вадят 300 к.с. от малолитаржка, а делови хора, търсещи надежден автомобил, който ще закара мениджъра от град А до град Б (ако позволите тази метафора).

# 47
  • Mars City
  • Мнения: 7
Вярвате или не поввечето дистрибуции се базират на Дебиан заради голямата му стабилност и богат избор на софтуер а за начинаеши бих препоръчал openSuse Leap

# 48
  • Mars City
  • Мнения: 7
И много по-лесно се работи с Минт от колкото със Прозореца, попитай ме от колко години съм само на Линукс и няма да повярваш на отговора.Simple Smile
Я да видим от колко време Joy Копи пейст на l.s -ln /.var./.log./.installer. ? ( махнете точките )
Пренебрежителното изказване Прозорец май ми е достатъчно да разбера че ползвате мента съвсем отскоро Stuck Out Tongue Winking Eye

Кой Mint препоръчвате?

Тази команда листна (отпечатвава)  атрибутите на файловете и собствениците им

# 49
  • Mars City
  • Мнения: 7

A как да сканирам под Линукс? При мен е важно едното да върви с другото иначе си губи смисъла. Сега ползвам безгрижно Copy Utility с  печат от самата програма след сканирането.

Xsane или Simple scan която е в GNOME

# 50
  • София
  • Мнения: 2 920

A как да сканирам под Линукс? При мен е важно едното да върви с другото иначе си губи смисъла. Сега ползвам безгрижно Copy Utility с  печат от самата програма след сканирането.

Xsane или Simple scan която е в GNOME

Пробвано, не откриват сканера Epson Perfection V600 PHOTO. Преди около година бях задълбал по-сериозно в темата, но след като 15-тина дни съвсем безуспешно се опитвах да накарам сканера и принтера да тръгнат под управлението на Линукс Минт, ми мина мерака за бунт срещу микромеките Joy Joy Joy Сега, както споменах по-горе, ползвам един лаптоп с линукс като "обикновен" потребител - музика, филми етс Simple Smile.

# 51
  • Мнения: X
Съжалявам, но 2016 вече е остарял.
Нещо бъркате. С лиценз за Офис 2016 може да лицензирате всяка Semi-annual версия на 365 от CDNa на Майкрософт и така имате пълна функционалност на последната версия Joy
Тази команда листна (отпечатвава)  атрибутите на файловете и собствениците им
...и показва на коя дата Debian installer-a е писал в лотовете. Което е съществената част.

# 52
  • Мнения: 971
Съжалявам, но 2016 вече е остарял. Хората, които дават пари за такъв продукт не ги интересуват решения "почти", а сигурна и безпроблемна работа.
Нали говорим не за ентусиасти, които вадят 300 к.с. от малолитаржка, а делови хора, търсещи надежден автомобил, който ще закара мениджъра от град А до град Б (ако позволите тази метафора).

И аз ще отговоря метафорично: вие бихте ли се качили на самолет, чиито системи се базират на Уиндоус?!?

Работата под Уиндоус е всичко друго, но не и безпроблемна: криптовируси, тотална смяна на интерфейса, сини екрани, загуба на производителност, актуализации в неподходящия момент водещи до загуба на важни функции и какво ли още не - всичко това в корпоративно подържани системи.

Няма спор, че офиса и по-специално Ексел е най-добрия продукт на М$. Но колко от мениджърите познават в детайли всички функционалности и трикове на старите версии и могат да правят  SQL заявки, сравнения по периоди за години, анализ на потребителската кошница, Парето графика, LOOKUP и т.н.?!? Ново не винаги означава по-добро. Често години след излизането на нов рилийз се фиксват бъговете. И най-вече потребителите са основния качествен контол, включително и мениджъри.

Обикновенния домашен потребител няма нужда от всички тези неща, а стабилна операционна система без вируси, с програми отварящи основните файлови формати. Браузване на интернет, музика, филми. По-капризните потребители също няма да останат разочаровани пр. с Ubuntu Studio или Kali Linux. Безплатно.

Много от нещата при Уиндоус са "откраднати" от Линукс пр. операциите с мрежа, но не искам да споря с никой.

Последна редакция: ср, 13 юли 2022, 10:00 от Пух

# 53
  • Мнения: X
вие бихте ли се качили на самолет, чиито системи се базират на Уиндоус?!?
Мъ много не си в час. Да самолетите използват Windows в пилотската кабина. Ползват и Линукс. FBWa и инструментите ползват съвсем друг вид ОС която няма нищо общо нито с Линукс нито с Уиндоус.
Банкомата до входа на всяка банка е Windows

Какво Windows е откраднал от Линукс?

# 54
  • Мнения: 971
Случвало ли ти се е да видиш съобщение "банкомата не работи, молим да ни извините"?!?

Имам приятел, който пише софтуера на Борика. В час съм с много неща и повече, отколкото предполагаш. Може при някои модели банкомати или самолети, част от подсистемите да са с Уиндоус, но това по-скоро е изключение и бих го нарекъл лоша архитектура. Големи компании ползват open source технологии - факт.

Колкото до фийчърите взаимствани от Майкрософт, подобно на Епъл, освен за мрежата се сещам и за йерархичната директорийна система в DOS2, потребителския интерфейс, шрифтове и какво ли още не. Поне такива са слуховете. Разбира се сорс кода е затворен и повечето неща са трудно доказуеми.

Кражбата и икономическия шпионаж си е нещо стандартно в бизнеса примерно с автомобили, а при софтуера е още по-лесно. Затова патентоват. Историята познава не един и два случая на откраднати изобретения и дела свързани с това. Въпреки всичко M$ има своето място, както и GNU GPL / Linux.

https://www.google.com/search?q=what+windows+steal+from+lunux

https://blogatstvo.com/blogatstvo/movies/richard-stallman-and-linus-torvald/

Последна редакция: ср, 13 юли 2022, 11:22 от Пух

# 55
  • Мнения: X
В час съм с много неща и повече, отколкото предполагаш.
Joy Може ли да ми посочите банкомат а.к.а АТМ които работи на нещо друго освен Windows?
Иначе много убедително звучните, MS-DOS която се появява в началото на 80те години е крала директорийната структура на операционна система която се появява някъде около 1992. Тея от Майкрософт са крали технологии от бъдещето...

Не ме пращайте да чета Гугъл. Какво Уиндоус е откраднал от Линукс за мрежата?
Това за интерфейса и шрифтовете са алабализми

# 56
  • Мнения: 971
Не са технологии от бъдещето, но признай си, че може би не си чувал за IMS от далечната 1966г. да кажем? Сигурно също вярваш, че Бил Гейтс е създателя на Уиндоус и не си чувал за Gary Kidall.

Има някакъв странен сарказъм у теб, който не разбирам.

# 57
  • Мнения: X
Ако се опитвате да ми кажете, че дос-а на Майкрософт е взаимстван от сипиема който работеше на старите Правец със Z80 модул, със същия успех може да твърдите, че Боинг и Еърбъс са крали от братя Райт. Все пак всеки съвременен самолет има крила, хоризонтален стабилизатор....

# 58
  • Мнения: 1 029
Всъщност какво се опитваме да кажем в тема, която трябваше да е като помощ за желаещите да навлязат в Линякс - че Линукс е много готин, а МикроМеките не толкова?
Да, готин си е Линукс. Е, и какво от това! Аз пък съм последният, който ще симпатизира на чичо Бил. Но е факт, че Линукс е неприложим в много сфери или приложението му е свързано с допълнителни трудности.
Знам, че е много полезно човек да се храни със суперхрани, без трансмазнини, екстрахирани бързи въглехидрати и т.н., но за повечето хора това не е вкусно, а е и трудно за реализация по ред причини. При все че ползената храна може да е практически безплатна - като тученицата например.

Промените трябва да тръгнат от държаваната администрация и образователната система.
Големият проблем на безплатния софтуер е, че няма цена, в която да е калкулирана такса "лобизъм".
(Брех, толкова мъдро изречение сглобих Nerd)

Сега по същество. Имам неизползван лиценз за две машини за Microsoft 365 Apps for business. Мога ли да инсталирам едната на виртуалка с Линукс?

# 59
  • София
  • Мнения: 2 920
...Сега по същество. Имам неизползван лиценз за две машини за Microsoft 365 Apps for business. Мога ли да инсталирам едната на виртуалка с Линукс?

И каква би била целта на такова упражнение?

# 60
  • Мнения: 1 029
...Сега по същество. Имам неизползван лиценз за две машини за Microsoft 365 Apps for business. Мога ли да инсталирам едната на виртуалка с Линукс?

И каква би била целта на такова упражнение?
Безсмислена в общия случай. Затова дадох и примера, че без усложнения няма как да се ползва.
В частност - за да ползвам офис пакета на някой от старите си лаптопи, които са с добри хардуерни показатели, но нямат лиценз за Уин 10/11,

# 61
  • Мнения: X
Мога ли да инсталирам едната на виртуалка с Линукс?
Може. Във виртуална среда всичко може.
Всяка ОС си има предимства и недостатъци. При домашните потребители които не им се налага да вършат някакви специфични упражнения дали ще е на Линукс или Уиндоус няма никакво значение, щом могат да си пуснат Хром или Мозила и да си гледат филмчета от Замунда примерно.
Минт е добро за всекидневна употреба ( аз съм с такова на десктопа ).

# 62
  • Мнения: 971
Ако се опитвате да ми кажете, че дос-а на Майкрософт е взаимстван от сипиема който работеше на старите Правец със Z80 модул, със същия успех може да твърдите, че Боинг и Еърбъс са крали от братя Райт. Все пак всеки съвременен самолет има крила, хоризонтален стабилизатор....

В повечето случаи няма как да развиваш нови технологии, без да стъпиш на предишен опит и да откриваш наново топлата вода, включително и в Правец. Но би било добре някак да възнаградиш или засвидетелстваш уважение към хората допринесли за твоят успех и общото благо, а не да казваш гордо аз направих това или онова..

Ето чети:

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_operating_systems ,
https://en.wikipedia.org/wiki/CP/M ,
https://en.wikipedia.org/wiki/Trumpet_Winsock

и да не сме съвсем офтопик

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Linux ,
https://www.reddit.com/r/linuxmasterrace/comments/rkjbct/microso … ng_features_from/ ,
https://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_litigation

Последна редакция: ср, 13 юли 2022, 17:46 от Пух

# 63
  • Mars City
  • Мнения: 7

...и показва на коя дата Debian installer-a е писал в лотовете. Което е съществената част.

А какво правим ако не ползваме инсталатора на Дебиан? Мисля че имаше отделна команда затова  Simple Smile

Последна редакция: ср, 13 юли 2022, 17:11 от petie1

# 64
  • Mars City
  • Мнения: 7
Пробвано, не откриват сканера Epson Perfection V600 PHOTO. Преди около година бях задълбал по-сериозно в темата, но след като 15-тина дни съвсем безуспешно се опитвах да накарам сканера и принтера да тръгнат под управлението на Линукс Минт, ми мина мерака за бунт срещу микромеките Joy Joy Joy Сега, както споменах по-горе, ползвам един лаптоп с линукс като "обикновен" потребител - музика, филми етс Simple Smile.

Можете да опитате с този линк ако не сте опитали

https://forum.level1techs.com/t/getting-the-epson-perfection-v60 … untu-18-04/137441

Вината е на производителите на хардуер че не пишат драйвери и за Линукс ама сега с намесата на М$ вярвам ще нещата ще се променят

# 65
  • Мнения: X
А какво правим ако не ползваме инсталатора на Дебиан?
Гледаме на коя дата е създаден суперблока на файловата система. Sunglasses

# 66
  • Мнения: 9
А какво правим ако не ползваме инсталатора на Дебиан?
Гледаме на коя дата е създаден суперблока на файловата система. Sunglasses
Споменаваш го,няколко пъти,този блок.
Кажи какъв е.За какво служи?При преинсталация,маха ли се?

# 67
  • Мнения: 2 903
Спрете да си мерите ... суперблоковете.

21 век е, някои хора си купуват компютър повече от веднъж в живота.

# 68
  • Mars City
  • Мнения: 7
Споменаваш го,няколко пъти,този блок.
Кажи какъв е.За какво служи?При преинсталация,маха ли се?

http://www.linfo.org/superblock

Гледаме на коя дата е създаден суперблока на файловата система. Sunglasses

Прегледах всички неща които си дал за проверка на датата на инсталирине на Линукс и да ти кажа честно всички си имат недостатък в моя случай показват че съм Дебиан от 2018 а аз преди имах и Дебиан 8 а сега съм с 10 ама иначе смятам че това е най достоверно

l.s -.l.d /.var/.log./installer

Последна редакция: чт, 14 юли 2022, 08:32 от petie1

# 69
  • Мнения: 971
В крайна сметка никой не отговори защо Линукс и как да преминем към тази ОС, а започнахме с офанзиви и офтопик Sad

Ето моите първи книги на Български:

     1. Преминаване към Linux, Автор: Марсел Гание
     2. UNIX - практическо визуално ръководство
     3. Linux - Ръководство на мрежовия администратор

В момента бих препоръчал каква да е книга за Ubuntu или Debian пр.

     Ubuntu Linux - практически самоучител за начинаещи, Автор: Денис Колисниченко

Ето и няколко безплатни ресурса, намерени в мрежата:

     https://websetnet.net/bg/20-free-ebooks-to-learn-linux-for-free/

# 70
  • Мнения: X
Ако имаш някакви въпроси свързани със самата ОС, ще се намери кой да ти отговори. Уроци има достатъчно по мрежата.

А на въпроса "Защо?", "Щот мъ кефи"

# 71
  • София
  • Мнения: 2 920
IMHO Joy, за един елементарен юзър е все тая чрез каква операционна система ще гледа филми или ще слуша музика. В момента ползвам и двете ОС за абсолютно едно и също нещо - посещаване на няколко форума и заместване на нефелната телевизионна програма с някой екшън или турски сериал според аудиторията Simple Smile)))

# 72
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Съжалявам, но 2016 вече е остарял.
Нещо бъркате. С лиценз за Офис 2016 може да лицензирате всяка Semi-annual версия на 365 от CDNa на Майкрософт и така имате пълна функционалност на последната версия Joy
Да. Всички издания на Офис от 2016 нагоре, включително,  но не ограничено до всички варианти на 2016, 2019, 2021 и 365, ползват един и същи инсталационен комплект, като кое издание ще се ползва зависи единствено от инсталирания на машината лиценз. Този еднакъв набор от инсталирани файлове дори позволява да се минава от един лиценз към друг (примерно от 2016 към 2021 или 365) единствено със смяна на ключа / лиценза, без да се прави преинсталация на целия Офис.

Скрит текст:
Това Motif ли е? Grinning
Не бях виждал тази антика от години...

# 73
  • Мнения: X
Solaris 9 на Sun Blade 150

# 74
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Мда... Solaris 9 със CDE. Последно си играх със CDE преди почти 20 години. Simple Smile

# 75
  • Мнения: X
Още работи желязото Sunglasses

# 76
  • Mars City
  • Мнения: 7
В крайна сметка никой не отговори защо Линукс и как да преминем към тази ОС, а започнахме с офанзиви и офтопик Sad

Ето моите първи книги на Български:

     1. Преминаване към Linux, Автор: Марсел Гание
     2. UNIX - практическо визуално ръководство
     3. Linux - Ръководство на мрежовия администратор

В момента бих препоръчал каква да е книга за Ubuntu или Debian пр.

     Ubuntu Linux - практически самоучител за начинаещи, Автор: Денис Колисниченко

Ето и няколко безплатни ресурса, намерени в мрежата:

     https://websetnet.net/bg/20-free-ebooks-to-learn-linux-for-free/

Денис Колисиченко има добри книги за Линукс, бих препочъчал Линукс: От новака до професионалиста а за Убунту има страхотни списания издавани всяка година от британскотото издание Imagine ( мога да дам линкове но предполагам че не е редно), трябва да отбележа и друг интересен факт че руснаците имат доста ресурси за Линукс така че е добре да се знае руски Simple Smile

# 77
  • Мнения: 2 903
Аз не мисля, че книгите на Колисниченко или от неговото издателство D. K. Academy са добри. Имам само две купени на промоция, ама са страшно разводнени като съдържание и повечето е просто препис на документацията от официалните източници. Ако някой не говори английски може да са му от полза, защото имат български превод.

Но за обикновен потребител искащ да сърфира в интернет и да гледа филми няма абсолютно никаква нужда да чете книги за да ползва някоя от по-популярните Линукс дистрибуции.

Последна редакция: сб, 06 авг 2022, 17:55 от bboiko

# 78
  • София
  • Мнения: 2 920
...Но за обикновен потребител искаш да сърфира в интернет и да гледа филми няма абсолютно никаква нужда да чете книги за да ползва някоя от по-популярните Линукс дистрибуции.

+101 Simple Smile И аз съм така. Опитах се да прочета нещо по въпроса, но бързо ми мина мерака. Който иска да се чувства уж по-независим, мята един Линукс Минт и започва да цъка с мишката, както при Уиндоус. Решиш ли да ставаш корифей, английският става задължителен, независимо на какъв език е книгата, която си решил, че трябва да прочетеш (наизустиш:) )

https://dox.abv.bg/download?id=c30ab03468#

https://dox.abv.bg/download?id=eba7ea2397#

Последна редакция: сб, 06 авг 2022, 18:25 от Mунчо

# 79
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Но за обикновен потребител искащ да сърфира в интернет и да гледа филми няма абсолютно никаква нужда да чете книги за да ползва някоя от по-популярните Линукс дистрибуции.
Точно.
За всяка нужда обаче, която е различна от обикновен декстоп потребител, трябва да се чете. А обикновено точни тези различните са случаите, където Linux е в силата си.

# 80
  • Мнения: 275


Весела Коледа и весело изкарване на празника!!!

# 81
  • София
  • Мнения: 2 920
Но за обикновен потребител искащ да сърфира в интернет и да гледа филми няма абсолютно никаква нужда да чете книги за да ползва някоя от по-популярните Линукс дистрибуции.
Точно.
За всяка нужда обаче, която е различна от обикновен декстоп потребител, трябва да се чете. А обикновено точни тези различните са случаите, където Linux е в силата си.

Аде де, от кога търся накой да подкара един скенер на Епсън под Линукс, но няма мераклии все още  Joy

# 82
  • Мнения: 275
Айде де, къде ги търсиш?

# 83
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Ако не е някаква твърде голяма антика или пък няма поддръжка, защо пък не.... Grinning

# 84
  • София
  • Мнения: 2 920
Epson Perfection V 600 Photo e машинката. За някой може да е антика, за мен е идеален Simple Smile)))))))))

# 85
  • Мнения: 275
А Линукса какъв е?

# 86
  • София
  • Мнения: 2 920
Минт, но малко по-стара версия. Май беше 19.

# 87
  • Мнения: 275
Точно твоя модел има драйвъри за линукс!
http://download.ebz.epson.net/dsc/search/01/search/searchModuleFromResult
Пишеш v600 и натискаш лупата без да избираш ОС! И то съвсем пресни от дата 12-20-2022, топли парят има и за Минт.

Последна редакция: пн, 26 дек 2022, 21:35 от Анди!

Общи условия

Активация на акаунт