Линукс и всичко свързано със него!

  • 8 680
  • 87
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 881
Не е достатъчно дружелюбна към масовия потребител и не е достатъчно ефективна при работа с мултимедия и програми за управление на бизнеса.
Скрит текст:
Моля, не стреляйте по мене. Изказвам лично мнение. Не се считам за топ капацитет, но щом аз със средното си ниво на компютърна грамотност не съм преминал на Линукс, какво остава за пенсионерките от входа или бабите на село, които в жегата цъкат на сянка във фейса. Някак да им кажеш, че е много удобно, обаче само това трябва да си донастроят нещо или пък една виртуалка да си качат...
А ако се увеличи разпространението, ще се увеличат и вирусите.
Това че производителите на софтуер и хардуер не правят достатъчно програми, пък не топли бизнес потребителя. Него го интересува ефективност, а не да разсъждава за причините защо една платформа ще му свърши по-малко работа.
Може би изходът от омагьосания кръг е Линукс да започне да се изучава в училище, а не образователната система да произвежда клиенти на чичо Бил.
Освен това любимият ми Ексел също не е предвиден за Линукс. Знам за алтернативите и ги харесвам, но не е същото.
Въпреки тези обструкции, ще следя темата с интерес.
Това беше вярно преди дестина години. И много хора го повтарят по навик или повтарят слухове, без някога да са пипали Линукс. Съвременните версии на популярните дистрибуции се инсталират не по-трудно от Уиндоус и идват с всичко необходимо за "обикновения човек". Ако изключим липсата на старт меню, разликата като интерфейс не е толкова голяма, а и подобие на старт меню може да се добави при желание.
Има и други операционни системи освен Уиндоус и Линукс, Андроид и МакОС като интерфейс са доста по-близки до популярните Линукс дистрибуции от колкото до Уиндоус. А бабите на села така или иначе молят някой друг да им свърши работата когато трябва нещо да се настройва. Виждал съм възрастни хора без компютърна грамотност, които са приучени да работят с Луникс, без да знаят разликата.

Колкото до Ексела - вече има уеб базирана версия и Майкрософт, а и големите корпорации дето ползват офис пакет натискат към нея. То има и операционни системи, където почти всичко е уеб базирано, като ХромОС, за офис работа нещата вървят към такъв принцип, защото е много по-лесно да се контролира какво се случва със служебната информация, а и няма как да го изпиратстваш.
На запад между другото държавните учреждения вече ползват основно OpenOffice или LibreOffice, защото са осъзнали, че не е правилно данъкоплатците да генерират приход на една корпорация принудително. Това, че при нас навсякъде се ползват на Майкрософт нещата не е станало случайно, те са раздавали доста подкупи за да стане това. Не само в България, навсякъде, но на запад са се осъзнали вече, ние след 30-40 години ще ги последваме.

# 46
  • Мнения: 1 007
Така е, но най-добрият офис пакет не работи под Линукс (съвсем неслучайно, предполагам), което автоматично стеснява полезността на линукса.
2016 работи перфектно под Линукс. Почти съм убеден че и 2019 ще тръгне.
Съжалявам, но 2016 вече е остарял. Хората, които дават пари за такъв продукт не ги интересуват решения "почти", а сигурна и безпроблемна работа.
Нали говорим не за ентусиасти, които вадят 300 к.с. от малолитаржка, а делови хора, търсещи надежден автомобил, който ще закара мениджъра от град А до град Б (ако позволите тази метафора).

# 47
  • Mars City
  • Мнения: 7
Вярвате или не поввечето дистрибуции се базират на Дебиан заради голямата му стабилност и богат избор на софтуер а за начинаеши бих препоръчал openSuse Leap

# 48
  • Mars City
  • Мнения: 7
И много по-лесно се работи с Минт от колкото със Прозореца, попитай ме от колко години съм само на Линукс и няма да повярваш на отговора.Simple Smile
Я да видим от колко време Joy Копи пейст на l.s -ln /.var./.log./.installer. ? ( махнете точките )
Пренебрежителното изказване Прозорец май ми е достатъчно да разбера че ползвате мента съвсем отскоро Stuck Out Tongue Winking Eye

Кой Mint препоръчвате?

Тази команда листна (отпечатвава)  атрибутите на файловете и собствениците им

# 49
  • Mars City
  • Мнения: 7

A как да сканирам под Линукс? При мен е важно едното да върви с другото иначе си губи смисъла. Сега ползвам безгрижно Copy Utility с  печат от самата програма след сканирането.

Xsane или Simple scan която е в GNOME

# 50
  • София
  • Мнения: 2 917

A как да сканирам под Линукс? При мен е важно едното да върви с другото иначе си губи смисъла. Сега ползвам безгрижно Copy Utility с  печат от самата програма след сканирането.

Xsane или Simple scan която е в GNOME

Пробвано, не откриват сканера Epson Perfection V600 PHOTO. Преди около година бях задълбал по-сериозно в темата, но след като 15-тина дни съвсем безуспешно се опитвах да накарам сканера и принтера да тръгнат под управлението на Линукс Минт, ми мина мерака за бунт срещу микромеките Joy Joy Joy Сега, както споменах по-горе, ползвам един лаптоп с линукс като "обикновен" потребител - музика, филми етс Simple Smile.

# 51
  • Мнения: X
Съжалявам, но 2016 вече е остарял.
Нещо бъркате. С лиценз за Офис 2016 може да лицензирате всяка Semi-annual версия на 365 от CDNa на Майкрософт и така имате пълна функционалност на последната версия Joy
Тази команда листна (отпечатвава)  атрибутите на файловете и собствениците им
...и показва на коя дата Debian installer-a е писал в лотовете. Което е съществената част.

# 52
  • Мнения: 965
Съжалявам, но 2016 вече е остарял. Хората, които дават пари за такъв продукт не ги интересуват решения "почти", а сигурна и безпроблемна работа.
Нали говорим не за ентусиасти, които вадят 300 к.с. от малолитаржка, а делови хора, търсещи надежден автомобил, който ще закара мениджъра от град А до град Б (ако позволите тази метафора).

И аз ще отговоря метафорично: вие бихте ли се качили на самолет, чиито системи се базират на Уиндоус?!?

Работата под Уиндоус е всичко друго, но не и безпроблемна: криптовируси, тотална смяна на интерфейса, сини екрани, загуба на производителност, актуализации в неподходящия момент водещи до загуба на важни функции и какво ли още не - всичко това в корпоративно подържани системи.

Няма спор, че офиса и по-специално Ексел е най-добрия продукт на М$. Но колко от мениджърите познават в детайли всички функционалности и трикове на старите версии и могат да правят  SQL заявки, сравнения по периоди за години, анализ на потребителската кошница, Парето графика, LOOKUP и т.н.?!? Ново не винаги означава по-добро. Често години след излизането на нов рилийз се фиксват бъговете. И най-вече потребителите са основния качествен контол, включително и мениджъри.

Обикновенния домашен потребител няма нужда от всички тези неща, а стабилна операционна система без вируси, с програми отварящи основните файлови формати. Браузване на интернет, музика, филми. По-капризните потребители също няма да останат разочаровани пр. с Ubuntu Studio или Kali Linux. Безплатно.

Много от нещата при Уиндоус са "откраднати" от Линукс пр. операциите с мрежа, но не искам да споря с никой.

Последна редакция: ср, 13 юли 2022, 10:00 от Пух

# 53
  • Мнения: X
вие бихте ли се качили на самолет, чиито системи се базират на Уиндоус?!?
Мъ много не си в час. Да самолетите използват Windows в пилотската кабина. Ползват и Линукс. FBWa и инструментите ползват съвсем друг вид ОС която няма нищо общо нито с Линукс нито с Уиндоус.
Банкомата до входа на всяка банка е Windows

Какво Windows е откраднал от Линукс?

# 54
  • Мнения: 965
Случвало ли ти се е да видиш съобщение "банкомата не работи, молим да ни извините"?!?

Имам приятел, който пише софтуера на Борика. В час съм с много неща и повече, отколкото предполагаш. Може при някои модели банкомати или самолети, част от подсистемите да са с Уиндоус, но това по-скоро е изключение и бих го нарекъл лоша архитектура. Големи компании ползват open source технологии - факт.

Колкото до фийчърите взаимствани от Майкрософт, подобно на Епъл, освен за мрежата се сещам и за йерархичната директорийна система в DOS2, потребителския интерфейс, шрифтове и какво ли още не. Поне такива са слуховете. Разбира се сорс кода е затворен и повечето неща са трудно доказуеми.

Кражбата и икономическия шпионаж си е нещо стандартно в бизнеса примерно с автомобили, а при софтуера е още по-лесно. Затова патентоват. Историята познава не един и два случая на откраднати изобретения и дела свързани с това. Въпреки всичко M$ има своето място, както и GNU GPL / Linux.

https://www.google.com/search?q=what+windows+steal+from+lunux

https://blogatstvo.com/blogatstvo/movies/richard-stallman-and-linus-torvald/

Последна редакция: ср, 13 юли 2022, 11:22 от Пух

# 55
  • Мнения: X
В час съм с много неща и повече, отколкото предполагаш.
Joy Може ли да ми посочите банкомат а.к.а АТМ които работи на нещо друго освен Windows?
Иначе много убедително звучните, MS-DOS която се появява в началото на 80те години е крала директорийната структура на операционна система която се появява някъде около 1992. Тея от Майкрософт са крали технологии от бъдещето...

Не ме пращайте да чета Гугъл. Какво Уиндоус е откраднал от Линукс за мрежата?
Това за интерфейса и шрифтовете са алабализми

# 56
  • Мнения: 965
Не са технологии от бъдещето, но признай си, че може би не си чувал за IMS от далечната 1966г. да кажем? Сигурно също вярваш, че Бил Гейтс е създателя на Уиндоус и не си чувал за Gary Kidall.

Има някакъв странен сарказъм у теб, който не разбирам.

# 57
  • Мнения: X
Ако се опитвате да ми кажете, че дос-а на Майкрософт е взаимстван от сипиема който работеше на старите Правец със Z80 модул, със същия успех може да твърдите, че Боинг и Еърбъс са крали от братя Райт. Все пак всеки съвременен самолет има крила, хоризонтален стабилизатор....

# 58
  • Мнения: 1 007
Всъщност какво се опитваме да кажем в тема, която трябваше да е като помощ за желаещите да навлязат в Линякс - че Линукс е много готин, а МикроМеките не толкова?
Да, готин си е Линукс. Е, и какво от това! Аз пък съм последният, който ще симпатизира на чичо Бил. Но е факт, че Линукс е неприложим в много сфери или приложението му е свързано с допълнителни трудности.
Знам, че е много полезно човек да се храни със суперхрани, без трансмазнини, екстрахирани бързи въглехидрати и т.н., но за повечето хора това не е вкусно, а е и трудно за реализация по ред причини. При все че ползената храна може да е практически безплатна - като тученицата например.

Промените трябва да тръгнат от държаваната администрация и образователната система.
Големият проблем на безплатния софтуер е, че няма цена, в която да е калкулирана такса "лобизъм".
(Брех, толкова мъдро изречение сглобих Nerd)

Сега по същество. Имам неизползван лиценз за две машини за Microsoft 365 Apps for business. Мога ли да инсталирам едната на виртуалка с Линукс?

# 59
  • София
  • Мнения: 2 917
...Сега по същество. Имам неизползван лиценз за две машини за Microsoft 365 Apps for business. Мога ли да инсталирам едната на виртуалка с Линукс?

И каква би била целта на такова упражнение?

Общи условия

Активация на акаунт