какво решиха за майчинството след нова година - 90% от заплатата?

  • 1 286
  • 18
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 559
имам кратък въпрос - сега вече категорично е сигурна тази промяна или все още се изчаква, че нашата счетоводителка нещо ми спомена за 15.12 ( в смисъл че едва тогава ще е сигурно) и друго тези 90% от нетното или брутното възнаграждение ли ще са

благодаря ви

# 16
Моите 135 болнични изтекоха на 29.11. така че........сигурно ще пия една студена вода Cry
Да ми е живо и здраво детенцето пък другото все ще го наредим някак си Simple Smile

# 17
  • Мнения: 44
Момичета не ми се иска да ви разочаровам, но още след излизане на промените в КСО и удължаване на срока на болничните за бременност и раждане до 315 дни имаше многократни коментари / вкл. и аз бях пуснала запитване до МТСП, на което тогава получих отговор / и отговорът беше един и същ - майките, на които 135-те дни болнични за бременност и раждане са изтекли преди 01.01.2007 г. и са започнали да получават обезщетение за отглеждане на дете до навършване на две годишна възраст - няма да имат право на възобновяване на ползване на болничен, т.е. ще си продължат да получават 160 / евентуално 170 / лева майчинство. Сори  Confused

Защо си мисля, че тази наредба решава проблема-остатъка от 315-те дни се ползва не въз основа на болничен, а на молба до работодателя.

Чл. 45. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Отпускът поради бременност и раждане в размер 315 дни за всяко дете се ползва, както следва:
1. в размер 135 дни, от които 45 дни преди раждането - въз основа на съответен акт на здравните органи, издаден по реда на чл. 26, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността, приета с Постановление № 99 на Министерския съвет от 2005 г. (обн., ДВ, бр. 47 от 2005 г.; изм., бр. 96 от 2005 г.), а отпускът поради осиновяване за остатъка до 135 дни - въз основа на съответния акт на здравните органи и акта за предаване на детето за осиновяване;

2. в размер на остатъка до 315 дни - въз основа на писмено заявление на майката (осиновителката) до предприятието, към което се прилага акт за раждане на детето или акт за предаване на детето за осиновяване и декларация съгласно приложение № 7; предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението.


 

# 18
  • Мнения: 4 978
Момичета, въпросът със завареното положение все още не е изяснен.
Както някои от вас са споменали, няма изричен текст, който да пояснява статута на майките, чиито болничен за 135 дни ще бъде изтекъл към 01.01.07 г., но са в рамките до 315-ия ден.
Окончателното решение ще бъде взето в НС с гласуването на 2-ро четене на бюджета за ДОО, което предстои в рамките на следващите 10-тина дни.
Има специална тема за въпросите, свързани с бременността и раждането, закована най-отгоре във форума.
Четете и пишете там.

Общи условия

Активация на акаунт