Хърватия - Тема 3

  • 21 931
  • 416
  •   1
Отговори
# 315
  • София
  • Мнения: 5 313
Бих сменил Сараево с Мостар.
Освен, разбира се, ако вече сте били там и искате нещо ново за вас.

# 316
  • Мнения: 11 240
Някой вижда ли някакви проблеми? Някакви насоки?
Да - програмата е супер тежка и няма да се насладите на повечето от градовете, а няма и много да видите. (Да отбележа тук, че съм от хората, които обичат да пътуват активно и да не се задържат дълго на едно място).
Освен това паркиране на миниван в центъра на Загреб, Сплит!, Задар!, да не говорим за Дубровник Grinning е трудно за реализиране. Иначе маршрутът е добре, макар че прибиране от Сараево до София наведнъж - ще се убиете от път.

# 317
  • София
  • Мнения: 15 281
Две нощувки в Задар и една в Дубровник...... Аз бих ги разменила.
В Задар - освен ако не планувате да ходите на плаж - няма какво толкова да правите. Най-атрактивните там са Морският орган и Greeting to the Sun - заради който трябва да сте там по тъмно. Иначе - старият град е малък и се разглежда много бързо.
А на Дубровник си му трябва повече време.

# 318
  • Мнения: 11 240
Две нощувки в Задар и една в Дубровник...... Аз бих ги разменила.
В Задар - освен ако не планувате да ходите на плаж - няма какво толкова да правите. Най-атрактивните там са Морският орган и Greeting to the Sun - заради който трябва да сте там по тъмно. Иначе - старият град е малък и се разглежда много бързо.
А на Дубровник си му трябва повече време.
Аз всъщност не мисля така Simple Smile Дубровник е изцяло туристически ориентиран и доста неконтролирано развиван в последните години, до степен да не е приятна гледка. В Стария град трудно ще се настанят толкова голяма компания за по-малко от цената на половин царство, паркирането ще е трудно. Освен това частта зад стените се обикаля буквално за 2-3 часа.
А в Задар има страхотни барове и нощен живот. Освен това тази част от пътуването е единствената им възможност да посетят хърватски остров (освен ако не сложат повече дни на Сплит, откъдето също има добри възможности). От Дубровник най-много до Локрум да идат, ама то не е кой знае какво, ако не се плажува.

# 319
  • София
  • Мнения: 15 281
Ако приемем, че програмата и в този й вид е супер тежка, както каза преди, ако вкарат и някой остров - съвсем ще я претоварят. Simple Smile

При 1 нощувка в Дубровник (никой не е казал, че трябва да е в центъра), на практика има няколко часа в деня на пристигането и няколко часа - в деня на заминаването. За мен - това  е крайно недостатъчно за този град. Ние имахме 2 нощувки там и пак ми беше малко.

# 320
  • Мнения: 11 240
Те при всички случаи трябва да се откажат от нещо, ако не искат съвсем телеграфно да минат. Аз бих се отказала от Истрия. Така ще има време за всичко в Далмация.

Също така смятам, че от Плитвице и Крка може да се избере едното.

# 321
  • София
  • Мнения: 13 264
А как ви се струва първия ден? За мен е абсолютно невъзможен. Вярно, че сме поспаливи и не тръгваме в ранни зори, но все пак гледаме до 10-11 най-късно да сме тръгнали. В Белград стигнахме на смрачаване и разходката ни беше по тъмно. При това на границата почти не сме чакали, както се случва често. На другия ден спахме в Карловац, до който е само 1 час повече от Загреб. Стигнали сме в 18,30 часа. Ако не се спира в Белград, може за 1 ден да се стигне до Загреб, но е абсурд да се отделят 4 часа за Белград и да се спи в Загреб. И трябва да се има предвид, че са включени 2 граници, които не са ЕС-ЕС.

# 322
  • Мнения: 11 240
А как ви се струва първия ден? За мен е абсолютно невъзможен.
Да, и за мен. Преди две години се прибирахме от Загреб с тръгване около 10-11, не сме спирали никъде освен на бензиностанция за гориво, кафе и разтъпкване, големи опашки в тази посока нямаше (че на отиване прекарахме общо 7 часа на границите) и пак пристигнахме у дома късно вечерта и скапани от път. Отсечката е възможна с добра организация, без разглеждане на Белград и с хранене на крак - без заседяване по заведения.

Сега... предполагам, че ако човек тръгне в 6 сутринта, има голям късмет с границите и двама шофьори, може и вписаният план да се реализира докъм 22 часа.

# 323
  • Мнения: 2
Отговарям в един пост:
За двете нощувки в Задар - идеята ми е, след езерата да спим в Задар и на следващия ден да обикаляме в града. И да починем малко от обикаляне. Спим още веднъж и тръгваме надолу към Сплит.

Само една нощувка в Дубровник - защото сме накрая на пътешествието и предполагам, че вече ентусиазъма няма да е толкова голям. Двете деца ще са на ръба да изперкат и ще ни се иска да приключваме вече.

Всички острови отпадат, защото няма време. Не знам дали да не заменим Истрия с някой остров?

Идеята да изберем един от парковете с водопади е добра! Ще помисля по въпроса!

Тръгването го мисля да е късно вечерта (00,00-1,00 часа), нощен преход през сърбия за да избегнем тълпите по границата и пристигане в Белград без да се бърза на сутринта. Разглеждане, обяд и тръгване към Загреб. Пристигане преди да се е стъмнило, нощно разглеждане, спане, разглеждане до обяд на следващия ден и тръгване към Opatija. Разбира се, мога да скипна Белград и да пътуваме направо до Загреб, това съм го правил много пъти и не е проблем. Плюс това сме 2-ма шофьори, да не кажа 4-ма. Simple Smile

Прибирането от Дубровник ми е малко мътно - как да го направим най-добре? Мислих си да разделим пътя със спане в Сараево. Обаче да минем през Мостар или през Требине? След Сараево на къде да хванем? Завоите или да караме през Белград? Времето е горе долу едно. Така го дава на maps

Последна редакция: вт, 23 яну 2024, 15:44 от FBID10213802386108881

# 324
  • Мнения: 11 240
През май няма тълпи по границата в посока Европа.
От Сараево откъдето и да минете, все е дълго и бавно.

# 325
  • София
  • Мнения: 657
Аз миналата година правих следното пътуване: София - нощувка в Жупаня - Сараево и Мостар в един ден, три нощувки в Дубровник, вечерта пристигнахме, на другия ден ходихме до Херцег Нови и след това ден за Дубровник - половин ден ни стигна за целия град и следобяд на плаж. После оттам до Сплит - две нощувки, разгледахме Сплит, Трогир и Брач. После оттам до Задар две нощувки, след това две нощувки в Пула и прибиране.

Мога да кажа следното: Сараево много ми хареса, Мостар също и един ден за двете ми беше малко, бих останала повече. Дубровник за няколко часа ми беше достатъчен. За Сплит не ми стигна времето, разглеждах набързо, Брач също - там бях до ранния следобяд, докато един ден щеше да е много по-добре. За Пула един ден беше предостатъчен.

# 326
  • Мнения: 11 240
На Брач съм била цяла ваканция и беше разкошно, по-хубав е от Хвар, ако се колебаете между двата. Но е и доста голям.

# 327
  • Мнения: 3 966
Здравейте! Имам идея догодина едната ни морска почивка да е в Хърватия. Вероятно ще ползваме полетите на Райан до Задар и след това ще наемем кола, като обмислям 10 нощувки.

10 нощувки по-бива, ще напиша, какво успяхме да видим м.г. със 7 нощувки и същия полет.

Настаняване избрах на остров Чиово, много сладко островче, там е и едниствения плаж, който мога да нарека плаж, от всиките, които видях, накрая на острова, Кava се казва, спасява го това, че към края е черен пътят.  На острова посетихме още и плаж Стари Порат, приятен е, като отидеш рано има място за паркиране, както и от долната страна Duga, до него има още един приличен, Labadusa, но и за двата се плаща паркинг, имайте предвид.
Иначе като стъпиш на Чиово и тръгнеш посока изток всичкото това е "плаж" покрай пътя, стига да намериш, къде да спреш.

Два дни ходихме посока Сплит, единият ден да вземем билети за Брач, да разгледаме крепостта над Сплит, града, и градския плаж, последния го оставям без коментар, ама потопихме се, де, и поне си гледахме нашия остров отсреща Laughing

За Брач силно съветвам Златни рат да е последното нещо, за което си давате парите и отделяте време, неописуеми тълпи, там седяхме под наклон на един клон с крака забити в земята, за да не се сурнем, ама като си дал 25 Е или 20 Е за паркинг, не помня точно, седиш Laughing
Тръгнахме си от дугата страна на острова през Сумартин към Макарска, плаването е изключително красиво и приятно, беше ми едно към едно с плаването покрай южната част на Крит от Хора Сфакион към Лутро и Мармара покрай неристъпни скали, но само че в Хърватска са сиви, а на Крит - жълти.
По пътя към Сумартин видяхме, то силно казано плажове, но можеш да слезеш до морето, да си сам на някой камък и да плуваш.
Други два дни ходихме на другата посока, Примощен, Шибеник, Шибеник много ми хареса, на една от посоките минахме покрай морето, Трогир-Марина-Рогозница, много приятни населени места има там, харесаха ми.

А, на отиване от Задар към Чиово спряхме на Биоград на Мору, става за по едно кафе, а навръщане се отбихме да плажуваме някъде, ама беше толкова тъпо, че чак не му запомних името, не беше тъпо морето, но едвам намерихме къде да спрем.

С две думи, в Хърватска плажове няма, като се замисля, стоях на циментова стеничка, на циментов понтон,  върху клон, на пейка, но е красива природата, почти навсякъде дърветата опират до морето и хората са се приспособили.

Проблеми с паркиране не сме имали през юли, да срещу пари винаги, но това е положението.

Последна редакция: вт, 23 яну 2024, 16:44 от evhen

# 328
  • София
  • Мнения: 657

С две думи, в Хърватска плажове няма, като се замисля, стоях на циментова стеничка, на циментов понтон,  върху клон, на пейка, но е красива природата, почти навсякъде дърветата опират до морето и хората са се приспособили.

Ох, подсещаш ме за моето търсене на пясъчни плажове там. Единствения, който ми хареса беше Kraljičina plaža до Нин, обаче пък там е лагуна и е тоооолкоооова плитко. Като цяло и аз помня само камънак, бетон и одраскани крака във водата от скалите. Ние за Златни рат паркирахме в градчето и оттам се разходихме по алеята до плажа. Като видях цената на платения паркинг до плажа и просто обърнах колата.

# 329
  • Мнения: 11 240
Краличината плажа пък я помня с тиня, вятър и лудница аз, изобщо не ми хареса.

Плажове в смисъла на ПЛАЖОВЕ наистина почти не се намират, но реално - от южната страна на Брач (Златни рат е най-тъпият, има 4-5 по-хубави залива, някои нудистки), около Макарска, Дуче, Брела - има си.

Общи условия

Активация на акаунт