На море в Турция - тема 75

  • 63 945
  • 735
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 3 178
И аз го видях това, но в интернет много хора споделят, че са оставяли автомобилите в Турция и са ходили с двупосочен билет до островите.

# 76
  • Варна
  • Мнения: 294
Ако помня добре и съм разбрала правилно, назад в темите съм чела, че ако си влязъл в Турция с автомобил, трябва да излезеш пак с него. Т.е. излизането за ден до гръцките острови, може да стане само с автомобила .
Нещо ми куца логиката, но така съм запомнила.
Ще се радвам, някой с личен опит да пише!

Дааа, за нещо подобно се сетих и аз. По-точно бях шокирана от разказа в една ФБ група на  семейство, което било на курорт със собствен транспорт и отишли за 1 ден с организирана екскурзия с ферибот до гръцки остров. Какво било учудването им, когато на връщане на турската граница се оказало, че имат наложена глоба от порядъка на 5000 лири затова, че са напуснали Турция без автомобила си, с който са влезли. С много усилия и неприятности успели да намалят глобата на около 3000 лири. Това е приблизително случката, която разказвам по спомени.  Ужасно глупава  и нелогична неприятност в стил "студен душ" са преживели. Но си спомням, че в коментарите имаше разяснения, че в такъв случай е трябвало оставяйки колата да вземат (да изискат) някаква декларация от митницата, която удостоверява този факт. Не знам доколко е достоверно последното, но има такава клопка и особеност, която следва да се има в предвид от пътуващите със собствен транспорт.

# 77
  • Мнения: 419
И аз го видях това, но в интернет много хора споделят, че са оставяли автомобилите в Турция и са ходили с двупосочен билет до островите.
Може да оставиш колата на митница. Но било сложно и ако не знаете езика. Ще е трудно. И ние имахме същото желание. Да оставим колата и да отидем. Обаче представителката в хотела, обясни че е много сложна процедура и да колата задължително на митница, документи се попълват и тн. Иначе ни било забранено да напускаме без колата Турция, думите и бяха "може да отнесете  сериозна глобата", едва ли не Престъпление. Каза че ако сме влезли със самолет, автобус. Тогава няма проблем.

# 78
  • Мнения: 569
Трябва да има нещо предвидено в закона, ако нещо се случи с колата //да не дава Господ на никого// или остане в сервиз и трябва да се приберет за да вземете пари и да платите ремонта или нещо друго, Халим сигурно ще знае трабва да го питам и той ще каже.

# 79
  • Варна
  • Мнения: 231
Здравейте, търсим си вариант за бюджетна почивка в Анталия със самолет от Варна, за двама възрастни и дете на 3г. Тръгване на 10 или 17 септември. Какво ще кажете за Club Nena в Сиде? Бюджетът ни е около 2500лв и на пръв поглед хотелът ми се струва добър вариант, но приемам и други предложения.
С мъжът ми сме ходили доста пъти в Турция, но никога в Анталия. Не сме претенциозни, търсим средна или голяма територия, басейн с някоя пързалка за деца, прилична храна (не търся голямо разнообразие), стаите нямат никакво значение, важно е да е чиста. Благодаря предварително за съветите Hug

# 80
  • Пловдив
  • Мнения: 2 048
Малко ме яд.Тъкмо бях гледала полети от Пловдив за Егейските курорти и по точно за Фетие.Не сме били там. И те взеха ,че ги спряха.Останала е само Анталия и Египет.

# 81
  • Мнения: 306
Никога не сме ходили в Турция, днес видях, че може да се влиза вече само с лична карта. Искам да попитам от коя агенция сте доволни (от София със самолет) и къде препоръчвате да се иде като за първи път- търсим хотел до хубяв пясъчен и голям плаж (Анталия, Кушадасъ или Мармарис)? Мерси Simple Smile

# 82
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 190
Трябва да има нещо предвидено в закона, ако нещо се случи с колата //да не дава Господ на никого// или остане в сервиз и трябва да се приберет за да вземете пари и да платите ремонта или нещо друго, Халим сигурно ще знае трабва да го питам и той ще каже.

Проучвал съм въпроса, по закон колата трябва да се остави на специален паркинг към митницата и да се попълни декларация, че ще се върнете да си я вземете. Имаше някъде тема с описание ставаше въпрос за пътуване извън Турция със самолет. В последните години оставянето на паркинг към митниците можело и да се пропусне, но се оставя точен адрес където е оставена колата и пак зависи на кого ще попаднете. Декларацията е нещо от сорта, че ще се върнете до 100 дена, ако не се върнете колата остава в полза на държавата. Като цяло не е сложно, но е трудно да намерите точния човек в митниците на летището или границата, реално не е често срещана ситуация и повечето от служителите им не са наясно, това съчетано с липсата на турски език от моя страна за мен ми се вижда мисия невъзможна.
Глобата я слагат на база печата в паспорта в който е описано, че сте влезнали с кола. Сега когато ще може да се влиза с лични карти не знам дали няма да отпадне това изискване.

# 83
  • на село
  • Мнения: 852
Здравейте, избрахме Сиде за почивка през септември (началото) и ще се радвам, ако някой ми помогне с информация.

Интересува ме колко време отнема трансферът от летището в Анталия до Сиде? От мненията тук в темата, реших да избера хотел, близо до античния град и морската алея. Обаче дали има смисъл, ако ще се татъркаме много часове с автобус след това?

И по-важния ми въпрос - ние сме двама, не пътуваме от България и ще ползваме някой от хотелите на TUI за възрастни (още не съм сигурна кой точно - дебна last minute офертите), но нашата дъщеря, която живее в България, иска да се присъедини към нас. От коя агенция да поискам оферта за единична ол инклузив стая с полет до Анталия? Погледнах в нета - много от агенциите работят с хотелите на ТУИ и поддържат чартъри до Анталия, че и датите съвпадат, но на коя агенция да се доверя? Може и на лични, разбира се. Предварително благодаря!

# 84
  • Варна
  • Мнения: 3 970
Т.е. излизането за ден до гръцките острови, може да стане само с автомобила .


не сте доразбрали - отнася се само за водача/собственика на автомобила
към всеки ГКПП има митнически паркинг - паркирате в него , идва служител , запечатва го и ви дават билет , на връщане , може и след 10 дена - обратната процедура. Не знам как е станало с глобата защото Този на когото се води колата би трябвало да не го пуснат. И не е толкова страшна процедурата - специално за гръцките острови са свикнали и отработили , е никой не е застрахован от някой смотан служител Sad . Има и друго - понеже островите не са чак толкова големи , а и за тях с кола се пътува с ферибоот , а не с пасажерско корабче , което пък е и доста повече пари( нямам спомен колко точно , но примерно ако едното е 30 другото е 300 Sad , много хора си оставят колата в Турция и отиват до островите пеша и с пасажерско корабче .

Последна редакция: сб, 30 юли 2022, 11:04 от peterky2002

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 2 048
Здравейте, избрахме Сиде за почивка през септември (началото) и ще се радвам, ако някой ми помогне с информация.

Интересува ме колко време отнема трансферът от летището в Анталия до Сиде? От мненията тук в темата, реших да избера хотел, близо до античния град и морската алея. Обаче дали има смисъл, ако ще се татъркаме много часове с автобус след това?

И по-важния ми въпрос - ние сме двама, не пътуваме от България и ще ползваме някой от хотелите на TUI за възрастни (още не съм сигурна кой точно - дебна last minute офертите), но нашата дъщеря, която живее в България, иска да се присъедини към нас. От коя агенция да поискам оферта за единична ол инклузив стая с полет до Анталия? Погледнах в нета - много от агенциите работят с хотелите на ТУИ и поддържат чартъри до Анталия, че и датите съвпадат, но на коя агенция да се доверя? Може и на лични, разбира се. Предварително благодаря!
Всички големи агенции са читави.Стига да има места в автобусите или самолетите и не на последно място в самият хотел.Никой няма да ви откаже да ви вземе парите.

# 86
  • Мнения: 2 453
ПраВещица от летище Анталия до хотелите в Сиде е 45мин до 1 час трансфера,зависи къде се намира хотела.Това се отнася за организиран трансфер,вече ако сами ще си организирате пътуването до Сиде,нямам представа колко ще продължи.
Два пъти съм ползвала организираните трансфери до хотели в центъра на Сиде.Представител на тур агенцията чака на летището,събира всички пътници.Трансферът се осъществява с пътнически бусове,не с автобуси.Шофьорът качва всички куфари в бусчето и потегля.Доста добре шофират,не се мотаят,бързат да придвижат всички пътници до хотела.Аз летя от Германия,знаем как мърморят немците нещо като не им е на угодата.До сега не съм чувала някой да мърмори че дълго пътува или му е неудобно.
И двата пъти трансферът продължи 50мин.Започват от хотелите най-близо до Анталия и продължават към центъра.Явно добре си организират транспорта и разпределят хората в бусовете в зависимост от отдалечеността на хотела от Анталия.И двата пъти бях от последните слизащи от буса,а хотелите бяха по центъра.
Ако хотелът е обаче в Къзълагач например,не мога да кажа колко ще продължи трансферът.

# 87
  • Мнения: 6 566
Четох, че до Турция може вече да се пътува с лична карта. Дали е влязло в сила след като е публикувано в турски държавен вестник?

# 88
  • Мнения: 3 421
Четох, че до Турция може вече да се пътува с лична карта. Дали е влязло в сила след като е публикувано в турски държавен вестник?
По новините вчера даваха, че се минава само с лична карта. Журналистите лично пробвали в двете посоки.

# 89
  • Мнения: 8 991
Здравейте! Някой почивал ли е в Алачати, до Чешме?
Нас тук ни отвя вятъра.

Може ли да ми подскажете за хубав пясъчен плаж, който да е по-спокоен? Защото централният плаж беше доста пренаселен. Може би заради уикенда…

Иначе е много красиво. Много напомня за Гърция - бели вили, бугенвилии, олеандри.

Скъпичко по заведения и магазини.

Последна редакция: нд, 31 юли 2022, 17:22 от utro77

Общи условия

Активация на акаунт