Дядо Коледа, Дядо Мраз, Св. Николаус или......

  • 2 394
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 486
На някои хора пак световни конспирации им се привиждат. Joy

Lennie, ако беше се поразровила малко из статиите в уикипедията щеше да знаеш и за елените (справка:  A Visit from St. Nicholas и Rudolph the Red-Nosed Reindeer, или елени) и за Снежанка.
ОчевАдно е, че за елените не се знае толкова много в България, защото за масите въздействащата сила на картинките на бутилка Кока-Кола е много по-голяма от някаква си поезия Wink  Peace.

# 16
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Ако се направи анкета тук ,за да се види колко знаят какво всъщност се празнува, много малко ще са онези, които ще знаят. Аз го намирам за тъжно и неправилно.   
Не мисля че малко хора знаят. Все пак официалният поздрав в Родината ни е "Честито Рождество!". Трябва съвсем да не мислиш, за да не се сетиш, че се празнува Рождеството  Thinking

Говоря за Холандия. Тук всички казват: Приятни / Честити Коледни дни. Никъде не се споменава Рождество. 

# 17
  • Мнения: 3 423
А в уикипедията може и моя снимка да сложа за Снежанка.
Както и да е. Разбрах, че в България имало адвентскалендери,
т.е. и нашенските деца отварят от вчера вратички и ядат
шоколад. Това по мое време го нямаше. Глобализация ли,
какво ли, ама горките деца - всичко ще им е каша в главата.
И как не, като празнуваме каквото ни падне и както ни падне,
то християнски, то езически обичаи, то Св. Валентин и Хелоуин...

# 18
  • Мнения: 7 091
Както и да е. Разбрах, че в България имало адвентскалендери,
т.е. и нашенските деца отварят от вчера вратички и ядат
шоколад. Това по мое време го нямаше.

Liska, аз съм на 27 и по мое време също имаше адвентскалендари с шоколадови бонбони вътре  newsm78

# 19
  • Мнения: 6 167
Имаше, да, ама по Корекомите. Аз си спомням и др. неща, че съм по-голяма Laughing
В интерес на истината не разбирам защо ги отварят тези прозорчета, никога не ме е влечало към това броене. Има една песен 12 дни до коледа , и във всеки ден се случва нещо. Сигурно от там идва и това предстартово броене, не знам.

За децата не знам как е, но в моята 32 годишна глава хаоса е пълен.
Кой кой е , защо е и тн. На всичко отгоре тук децата чакат и Бефана ( 6 януари), та  нещата стават съвсем безумни  Joy

Но, както се казва, важното е да има поводи.

Наздраве!

# 20
  • Мнения: 2 381
Лени, да беше го отворила тоя линк щеше да разбереш откъде идва червения цвят на костюма на добрия старец Simple Smile
И ако уикипедията не е добър източник дай тези, от които ти черпиш информация. Аз съм готова да прочета пък и мога да си променя мнението след изложени факти.

П.С. САЩ има един еднинствен национален празник - 4 юли. Празнува се един ден. Нито ден повече преди празника и два дена след него  Laughing

# 21
  • Мнения: 6 167

Не разбрах, защо реши, че не съм отворила линка. 
Не съм питала защо е червен костюма на дядо Коледа, както и не съм казвала, че Кока Кола са измислили червения цвят на костюма му.

Ако останем на Уикепедия, като достоверен източник , може да се отвори и тук:
http://en.wikipedia.org/wiki/Coca-Cola
и да се прочете това : Coca-Cola's advertising has had a significant impact on American culture, and is  frequently credited with the "invention" of the modern image of Santa Claus  as an old man in red-and-white garments; however, while the company did in fact start promoting this image in the 1930s in its winter advertising campaigns, it was already common before that.[22]

В Интернет могат да се намерят и други материали  за връзката между дядо Коледа и Кока Кола,  както и  кой е  Haddon Sundblom  Peace

В общи линии  ако питаме едно дете коя от следващите илюстрации е портрет на Дядо Коледа то почти със сигурност ще посочи илюстрацията на Haddon Sundblom ot 30тте години на миналия век.

Можете да направите експеримент  Wink








 

Последна редакция: нд, 03 дек 2006, 17:35 от Lennie

# 22
  • Мнения: 2 381
Дадох си зор да препрочета предните ти мнения. Ти самата си противоречиш включвайки цитат.

Но както казваш - Наздраве Simple Smile

# 23
  • Мнения: 6 167
Дадох си зор да препрочета предните ти мнения. Ти самата си противоречиш включвайки цитат.

Но както казваш - Наздраве Simple Smile



възмоожно е, защото аз обяснявам трудно и дълго.  Sad
като казвам образ имам предвид вид, визия, портрет, а не цвят на костюм.
все пак да последня: образът,  който ( предполагам повечето) хора сега идентифицират, като Дядо Коледа  е измислен от илюстратора Haddon Sundblom за Кока Кола през 31ва година
Има слух, че го е измислил такъв сладък, червен и червенобузест, като е слушал една една коледна песен.  Ама сигурно  не го е измислил от воле. Преди това сигурно е гледал хиляди илюстрации.  newsm78

 Peace

Последна редакция: нд, 03 дек 2006, 18:08 от Lennie

# 24
  • Мнения: 2 381
абе жълт, червен или син искам си подаръка тази година. Бах послушно момиче  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 11 315
Dezita, тъй като ти почна темата, ще ти отговоря така - много са прави да забраняват дядо Коледа. Защото в Германия, Австрия и Швейцария подаръците ги носи на Бъдни вечер Кристкинд - прословутото ангелче. Нали се празнува Рождество Христово и всъщност тоз пусти Кристкинд символизира Ангела провъзгласил пред овчарите (според Евангелие на Матея ако не ме лъже паметта).
Толкова за Кока-кола и навлизането и в глобализирания ни свят.

# 26
  • Мнения: 3 880
Защото в Германия, Австрия и Швейцария подаръците ги носи на Бъдни вечер Кристкинд...

Абе неzнам, ама в Германията, в която живея аz, подаръците ги носи Weihnachtsmann (т.е. дядо Коледа)

А това, от кого е иzмислен дядката ми е все тая, честно да ви кажа... отдавна бях чела, че кока кола има пръст в таzи работа, ама да си приzная тоzи факт никога не ме е притеснявал Wink Не е ли по_важното, че децата вярват в неЩо вълШебно и очичките им блестят като го видят Simple Smile а вие сте се zахванали от 100 сайта информация да вадите какъв е, Що е Wink К´во ви пука Peace

# 27
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Защото в Германия, Австрия и Швейцария подаръците ги носи на Бъдни вечер Кристкинд...

Абе неzнам, ама в Германията, в която живея аz, подаръците ги носи Weihnachtsmann (т.е. дядо Коледа)

А това, от кого е иzмислен дядката ми е все тая, честно да ви кажа... отдавна бях чела, че кока кола има пръст в таzи работа, ама да си приzная тоzи факт никога не ме е притеснявал Wink Не е ли по_важното, че децата вярват в неЩо вълШебно и очичките им блестят като го видят Simple Smile а вие сте се zахванали от 100 сайта информация да вадите какъв е, Що е Wink К´во ви пука Peace

За мен по-важното е, че истинският повод е на заден план.

# 28
  • Мнения: 3 880

Цитат
В немскоезичния свят подаръците носи не Дядо Коледа, а Св. Николас......
Не я zнам каква е таzи Ананова (авторка на статията предполагам) ама и тя е драскала беz да се информира по_подробно...
Николаус носи подаръци, ама само на 6.12 и се е специалиzирал в дреболиите и лакомствата, а дядо Коледа носи големите подаръци Wink на бъдни вечер. Единият дядка не zамества другия, отделни личности са така да се каже Laughing и всеки работи неговата си работа Wink

А това zа zабраната го чувам zасега само от наШенските сайтове, тук на местна почва не съм чула някой да zабранява белобрадия Wink

# 29
  • Мнения: 1 363

За мен по-важното е, че истинският повод е на заден план.

 Peace
Съгласна съм Sad

Общи условия

Активация на акаунт