Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 34

  • 25 693
  • 758
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 721
Аз с каката не съм дохранвала, само 5 дена в болницата съм давала АМ, но наистина всяко дете си е различно.

Изписват ни днес, така че почвам с компреси със зеле, топли душове, цедене, лецитин и дано да овладея положението. Ако обаче се влоша, къде мога да ида?

Последна редакция: ср, 10 авг 2022, 10:57 от Барбалена

# 76
  • Мнения: 2 000
Свържи се с консултант по телефона, ако може да дойде да ви посети вкъщи.

Аз лично не бих цедила, освен ако не е крайно наложително, само ще се увеличи количеството. И бебето не бих дохранвала, гърдите преливат от мляко, няма смисъл да се дава АМ.

По принцип оттока минава за няколко дни и се препоръчват само студени компреси. Но тъй като е второ бебче е възможно и да има повече от необходимото мляко... Задължително се свържи с консултант.

Честито бебче и бързо да се оправят нещата! Flowers Bouquet

# 77
  • Sofia
  • Мнения: 6 183
Барбалена, когато аз имах проблем (зачервен и болезнен участък), ЛЛ ме изпрати на хирург. След преглед той ми каза да правя компреси с риванол и да отида след една седмица да ме прегледа. За една седмица нещата се бяха успокоили.
Слагах топли компреси (направо горещи) с напоен памперс (задържа топлината доста време) преди всяко кърмене/цедене. След кърмене студен компрес с нарязани сурови картофи на кръгчета и в последствие смених с компреси с риванол.
Аспирин протект и Натаспин се изписват за разреждане на кръвта, като второто е по-скоро добавка, с натурални съставки. Малко информация за аспирин https://www.nhs.uk/medicines/low-dose-aspirin/pregnancy-breastfe … low-dose-aspirin/ В малки дози е приемлив.
Дези, а дали може АП да се приема за по-дълго време? С тромбофилия съм и хематоложката ми каза да пия Акард 75 за неопределено време. Бебето е на почти 4м. Питах неонатоложката за Натаспин, но не се сетих да я питам и за АП. Каза ми, че Натаспинът е съвместим. После питах АГ дали мога да пия Акард 75 за неопределено време. И тя отсече, че не мога и ако се налага да го пия, трябва да спра да кърмя 🙄. Но моята АГ по принцип е настроена против АП дори по време на бременност.
Пих два пъти Акард 75 и минах на Натаспин и Омега 3. Сега като отида на контрола при хематоложката, очаквам да ми се накара.
Наистина ли трябва да спра да кърмя, ако се налага продължителен прием с АП (в моя случай Акард 75)?

Последна редакция: ср, 10 авг 2022, 12:12 от Brin de muguet

# 78
  • София
  • Мнения: 2 432
Акард пише, че е аспирин (със съответната дозировка).
От тук го дават low risk https://www.e-lactancia.org/breastfeeding/acetylsalicylic-acid/synonym/

# 79
  • Sofia
  • Мнения: 6 183
Да, гледах го това. Low risk - но сигурно за краткотраен прием. А за продължителен не знам. Притесних се, защото АГ ми каза да спирам да кърмя, ако се налага да го пия.

# 80
  • Мнения: 85
Здравейте Simple Smile Имам дъщеря на 2+++ месеца, изключително кърмена. Роди се 4,250 кг, като по учебник наддава по 1 килограм на месец, сега е около 6,6 кг. Расте си прекрасно Simple Smile

Първите 6-7 седмици се хранеше на различни интервали, имало е на 1 час, имало е и на 2-2:30 часа. Винаги, когато и се предложи гърда, чинно си сяда да хапва, независимо дали са минали 20 минути или 4 часа 😅 Последните седмици обаче я забелязвам, че ако не и предложа на 3 часа, може да си откара и до 4, и до 5 без да покаже каквито и да е сигнали, че е гладна, а ми се струва много малка да прави такива големи интервали през деня. През нощта си ляга в 10, яде в 4 и после в 8:30. Ще се радвам на вашите мнения на колко часа да и предлагам, ако приемем, че тя не си е поискала по някакъв начин 😊

# 81
  • София
  • Мнения: 2 432
Акард 75, ако не бъркам е 75мг дневна доза аспирин. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501196/ Тук пише, че при такава доза, в кърмата следи няма. Следи почват над 375mg дневна доза. Може и да бъркам, та е хубаво някой специалист или медицинско лице да помогне с тълкуването.

# 82
  • Sofia
  • Мнения: 6 183
То и аз си мисля, че дозата е нищожна и ми се струва абсурдно да спирам да кърмя заради това. И то при положение, че почти цялата бременност бях на Акард 75. Но реакцията на АГ ме учуди.
Ще видим изследванията как са на фона на Натаспин и ако трябва ще се консултирам и с друг АГ.

# 83
  • София
  • Мнения: 771
АП пих в продължение на 3 месеца след много тежък ковид. ЛЛ и лекар от ковид отделенито независимо един от друг казваха, че не пречи на кърменето. Детето беше на два месеца.

# 84
  • Мнения: 1 019
Здравейте Simple Smile Имам дъщеря на 2+++ месеца, изключително кърмена. Роди се 4,250 кг, като по учебник наддава по 1 килограм на месец, сега е около 6,6 кг. Расте си прекрасно Simple Smile

Първите 6-7 седмици се хранеше на различни интервали, имало е на 1 час, имало е и на 2-2:30 часа. Винаги, когато и се предложи гърда, чинно си сяда да хапва, независимо дали са минали 20 минути или 4 часа 😅 Последните седмици обаче я забелязвам, че ако не и предложа на 3 часа, може да си откара и до 4, и до 5 без да покаже каквито и да е сигнали, че е гладна, а ми се струва много малка да прави такива големи интервали през деня. През нощта си ляга в 10, яде в 4 и после в 8:30. Ще се радвам на вашите мнения на колко часа да и предлагам, ако приемем, че тя не си е поискала по някакъв начин 😊

Не съм експерт, но бебчето си върви доста голямо - 6.6 кг на почти три месеца - уау Simple Smile пу-пу. Може би вече няма нужда да яде толкова често. Някъде бях чела, че бебета над 7 кг могат вече да издържат повече време без храна, т.е. вероятно не само възрастта, но и килограмите са от значение за това. Лично аз в този случай не бих будила бебето за ядене нощем, а през деня щях да си му предлагам на три часа, пък то ако иска и колкото иска. Така, за всеки случай. Вие ще си го следите как наддава, разбира се, и ако спре да наддава винаги може да върнете нощните хранения на по-често.

# 85
  • Мнения: 85
Здравейте Simple Smile Имам дъщеря на 2+++ месеца, изключително кърмена. Роди се 4,250 кг, като по учебник наддава по 1 килограм на месец, сега е около 6,6 кг. Расте си прекрасно Simple Smile

Първите 6-7 седмици се хранеше на различни интервали, имало е на 1 час, имало е и на 2-2:30 часа. Винаги, когато и се предложи гърда, чинно си сяда да хапва, независимо дали са минали 20 минути или 4 часа 😅 Последните седмици обаче я забелязвам, че ако не и предложа на 3 часа, може да си откара и до 4, и до 5 без да покаже каквито и да е сигнали, че е гладна, а ми се струва много малка да прави такива големи интервали през деня. През нощта си ляга в 10, яде в 4 и после в 8:30. Ще се радвам на вашите мнения на колко часа да и предлагам, ако приемем, че тя не си е поискала по някакъв начин 😊

Не съм експерт, но бебчето си върви доста голямо - 6.6 кг на почти три месеца - уау Simple Smile пу-пу. Може би вече няма нужда да яде толкова често. Някъде бях чела, че бебета над 7 кг могат вече да издържат повече време без храна, т.е. вероятно не само възрастта, но и килограмите са от значение за това. Лично аз в този случай не бих будила бебето за ядене нощем, а през деня щях да си му предлагам на три часа, пък то ако иска и колкото иска. Така, за всеки случай. Вие ще си го следите как наддава, разбира се, и ако спре да наддава винаги може да върнете нощните хранения на по-често.

Много благодаря Simple Smile А за нощното хранене, още държа на него заради стимулацията, притеснява ме, че ако направим пауза от 10 часа, ще ми се отрази на лактацията. Това възможно ли е?

# 86
  • Мнения: X
Моята дъщеря на 5 м е 6,900 кг Grinning И аз не бих предлагала нощем - само ако се събуди и поиска.

# 87
  • София
  • Мнения: 8 720
Здравейте, нахлувам с въпрос, защото съм притеснена и тепърва ще чета назад, защото най-вероятно е обсъждано, но ме е страх да не загубя ценно време и да се влоши положението в това време.

Родих преди 3-4 дена, а от вчера гърдите са на камък. Консултантът в болницата каза, че това всъщност е оток и че трябва да си правя студени компреси... От снощи насам се цедя, успях да изцедя 100 мл, слагам и бебето на гърда, но е много малко още и не успява да дръпне кой знае колко сякаш... Дадоха ми и лед, единият участък на дясната гърда поомекна след цедене и сукана, но другата си стои на камък... Лявата сякаш няма чак толкова твърди участъци. Чела съм за компреси със зелеви листа, но още сме в болницата и се надявам днес да ни изпишат. Та, в най-добрия случай компресите ще са следобяд. Надявам се, че са удачни в този случай? Какво друго мога да направя, за да освободя напрежението в другата половина на дясната гърда? Страх ме е да не стигна до мастит...

Барбалена, често се случва при идването на зрялата кърма гърдите да отекат. Жлезите бурно работят, каналите се пълнят с много кърма, а бебето още не успява да суче много силно. Получава се оток, но това не значи автоматично някакво запушване, мастит, инфекция. Спада след няколко дни, а сега с няколко мерки можеш да се облекчиш. Консултантката правилно е казала, че се слагат студени компреси.
Топли се слагат при запушване, но спокойни, неподути гърди.
Студени се слагат след раждане или запушване, когато гърдите са подути и горещи. Компресът кара тъканите да се успокоят, да се посвият и така кърмата по-лесно тече(иначе се притискат каналите). 
Често кърмене, другият вариант е изцеждане. Последователността е такава- компрес, може лек масаж на ареолата, ако гърдите са много твърди и издути. Кърмене(масажът го правим, за да омекне ареолата и бебето да може да я лапне). Държим бебето, наблюдаваме да суче, разбуждаме го, за да се нахрани. На ръка или с помпа можеш да изцедиш другата гърда, ако бебето не е отишло и на нея да суче, колкото да усетиш облекчение. Тази кърма, ако има как да си я пазиш, можеш да я дадеш след следващото кърмене. Ако плюе шишето, пробай с малка лъжичка или с капачката на шишето, като чашка...някои са по-мека пластмаса, могат да се огънат.
Ако остават буци на някоя страна на гърдата-студен компрес там и докато цедиш, правиш масаж с ръка от над бучките към зърното. Нежно с движения, които са приятни. Можеш да намериш поза, при която брадичката на бебето попада от страната на буцата-от към брадичката бебетата смучат по-силно. 
Пиеш течности, стараеш се да не притискаш гърдите-тесни сутиени, да спиш затиснала гърдите.
Това е нещо нормално, случва се на почти всяка жена и не значи, че отиваш към запушване. Просто не си притискаш гърдите, кърмиш много често(стараеш се да омекотяваш ареолата, за да може да лапне бебето) и слагаш хладък компрес, докато са подути гърдите и горят. Топли се слагат при бучка, но със спокойни, неотекли гърди.
Компресите от зеле вършат работа, но не слагай много един след друг-имат леко действие да намаляват кърмата. Но два компреса на ден е ок.  Ако имаш въпроси пиши тук, може да се свържеш и с Ла Лече Лига или НАПК на националните телефони.

# 88
  • Мнения: 1 467
Момичета, един тъп въпрос може би. Бременна съм в началото още и се интересувам може ли да продължа да кърмя или не? Защото нали стимулация на зърната може да предизвика контракции.

# 89
  • Мнения: 4 856
Може да продължите, разбира се 🙂

Общи условия

Активация на акаунт