Странен кожен проблем

  • 483
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Става въпрос за възрастна жена (89г). От около година започнаха да се появяват нещо като пъпки, основно по лицето, които представляват подкожно малко мастно топче, което тя усеща как назрява и след това го изчопля с ръка и така се появява раничка, която бавно заздравява. Ако не махне топчето – не минава. Лошото е, че отначало не бяха много и се появяваха епизодично. Но започнаха да стават все повече и се появяват почти всеки ден. Направо изглежда обезобразена. Също се появяват вече и по раменете и гърба. Това я тормози ужасно и й действа на нервите съответно.
Водихме я на поне 4 кожни специалисти, алерголог, вътрешен, стоя в болница. Направиха доста изследвания, които са напълно в норма. Диагноза така и не чух, освен дежурните атопичен дерматит, суха кожа, това е от възрастта или от Ковид (тя го изкара много леко преди повече от година и половина). Предписваха кортикостероиди, също и инжекции с кортикостероиди. Всякаква скъпа козметика. Нищо няма ефект.
Моля, ако някой се е сблъсквал с подобен проблем да сподели! Ще съм много благодарна.

# 1
  • Мнения: 3 135
На мен ми се повяваха подобни, и се оказа че причината е крем за лице. Като спрях да се мажа с крем, спряха да се появяват. Тя маже ли се с нещо?

# 2
  • Мнения: 10 525
Колега на ММ има подобен проблем, от много висок холрстерол му избиват такива неща от време на време. Предвид възрастта на бабата, проверете това. Липоми са по принцип такива мастни образувания.

# 3
  • Мнения: 13
Маже се непрекъснато с различни мазила, които й предписват. Освен това слага и фон дьо тен, за да не изглежда толкова страшно Sad  Кръвните параметри са перфектни, включително холестерола.

# 4
  • Мнения: 10 525
Фон дю тен на 90 години...
Не че нещо ама допълнително запушва всичко, може и към него алергия да прави?
Стафилококова инфекция е другото, за което се сещам. Може да изследват течност от пъпката за бактерия и да пуснете антибиограма?
Едва ли е локално кожен проблема само, нещо вътрешно работи.

# 5
  • Мнения: 11 390
Как изчопля мастно топче с ръка?
Колко са големи тези образувания?
А може ли да не ги пипа и чопли и цеди? Всичко което се увеличава като се чопли - спираш да чоплиш и мажеш с антибиотик.

Има психичен проблем такъв. Сами се обезобразяват чоплейки я имащи, я нямаши кожни проблеми. Например хомеопатия или бахови капки могат да помогнат.

Купете и Дарсонвал и да ги почва като се появят - би следвало да не се развият, или да не стигат до голямо съзряване и после и раните бързо ще заздравеят пак с уреда.

# 6
  • Мнения: 13
Малки са 1-2 мм. Казва, че не може да не ги изчопли. Сега като се замисля, може и да има нещо на психична основа. Тя е малко хипохондричка. Иначе пробвала е и хомеопатия. За този уред Дарсонвал сега научавам. Ще проуча. Благодаря Simple Smile

# 7
  • София
  • Мнения: 38 608
Намери си епизоди на Доктор Пъпкотрепач и ги изгледай. Мисля, че в някой от епизодите имаше нещо такова. Препоръчвам натуралните води на Ина козметикс - маточина, лавандула...

# 8
  • Мнения: 11 390
Препоръчвам натуралните води на Ина козметикс - маточина, лавандула...

След препоръка в интернет купих такива води и шампуан на фирмата InaEssentials .
По-ужасна козметика не съм ползвала никога. Водите миришат на вкиснато. Нямам идея как точно може да помогне вкиснал чай. Шампуана ми изсуши косата до получаване на ранички в скалпа.
Не препоръчвам въобще. Даже предупреждавам, че могат а навредят.

# 9
  • София
  • Мнения: 38 608
Дорис, помня че съм те виждала в темата за атопичния дерматит. Водата от маточина подейства много добре на сина ми. И други видове съм взимала - всички ни бяха ок.

Общи условия

Активация на акаунт