Градинарство - моето хоби 31

  • 42 466
  • 743
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 181
Привет на всички Simple Smile

И аз се включвам като един начинаещ градинар с повече мерак, от колкото знания Simple Smile

От миналата година се вихря в двора ни, който облагородяваме от нулата и вече има доста добри резултати, но имам още доста позиции за запълване със зеленина и красоти.

Та имам нужда от растение, с което да оформя нисък жив плет (до 1 м). Ще бъде засадено вътре в двора, точно пред дългата около 30м телена ограда, висока около 1.4 м. Самият двор е позициниран на висок склон и има прекрасна гледка (тоест наистина ни е важно живият плет да може да се контролира и да се поддържа на височина до около метър). Обмислям да избера фотиния (по съседските къщи вирее чудесно, но виждам, че е станала ОГ-РОМ-НА почти навсякъде) и се притеснявам дали бихме могли да контролираме височината и'... Какво мислите? Ще съм много благодарна ако има градинари, които имат фотинии да споделят опита си Simple Smile

# 676
  • Бургас
  • Мнения: 1 471
Аз също съм начинаещ градинар. Засега задният двор е празен и искам да сложа много неща - кът за сядане с ниска мебел, сглобяем басейн, детски занимания като пързалка, люлка и т.н. Имаме чешма и една смокиня. Насочих се към безплатни онлайн планери сама да си направя дизайна и със съответните разстения и дървета. Засега се лутам от програма на програма. Разбрах, че малко съм изпуснала есента да се изоре с трактор и после да се фрезова. И сега ще се вихрят само по оградите. Гледах лигуструм, фотиния, лавровишня. И смятам, че трябва да се купуват по големи разстения. Повече са парите, но... И друго което ще се подготвя, да се купи платно и мулч. Засега търся изгодни. Това е от мен начинаеща.

# 677
  • Мнения: 5 635
Ако редовно се подстригва живия плет, може да е на каквато искаш височина. За фотиния конкретно не знам, но съм виждала плет от магнолия, туя, лигустер, пирканта, всичките са под метър височина. А не са млади растения, долу стъблата са много дебели. Който и да е храст може да се оформи така.

# 678
  • Мнения: 181
Благодаря, ще действам вероятно с фотинията. Ще си я подстригваме и поддържаме и се надявам да няма проблеми. Днес разглеждах и розмарин и мисля, че и с него може да се получи добре..но май е по-капризен

# 679
  • Мнения: 1 672
Лигуструм пък е най-лесно вкореняемото растение. Резници (от най-близкия парк) по 25см, тънки 3-4 мм. Слагаш на светло в кофички с влажна почва, кофичката в затворен наилонов плик, поливаш периодично и за две седмици имаш корени. Затова разсадът е толкова евтин. При нас не расте бавно, напротив. Ако сложиш в почвата и хубав чист речен или за птици пясък, още по-добре става.

# 680
  • Мнения: 2 150
Лигиструма като растение ми харесва , но за жив плет не. Защото зимата се оголва. Бих ти препоръчала орлов нокът може да си го оформяте както искате. Дамата с орането - то и сега може да се мине с фреза не е проблем .
Ние миналата седмица я минахме .

# 681
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Лигиструма като растение ми харесва , но за жив плет не. Защото зимата се оголва.
Има сорт лигуструм, който не е листопаден. Листата потъмняват през зимата, но си остават живи
Ligustrum Ovalifolium

# 682
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Лигиструма като растение ми харесва , но за жив плет не. Защото зимата се оголва.
Има сорт лигуструм, който не е листопаден. Листата потъмняват през зимата, но си остават живи
Ligustrum Ovalifolium

Моят е такъв,  листата му стават лилаво-черни на цвят и направо седи като оголен. Ако знаех, че ще стане така щях да засадя лавровишна, фотиния или калина.

# 683
  • Пловдив
  • Мнения: 2 932
Вечнозеленият лигуструм е ligustrum japonicum  .Само ,че цената е от 3 до 5 пъти по-висока от на ovifolium .Дават го студоустойчив до  -15° ,при по-ниски е възможно да има измръзване по листата .
В местния разсадник са заредили два вида от японикум разновидността . Тип храстче в саксия са и цената е около 60 лв .

# 684
  • Мнения: 181
Ligustrum Ovalifolium и при нас окапа..много късно през зимата, но остана на голи пръчки. Купуван е от goldenplants, като вечнозелен. 🤷

Аа за тази ограда, за която питах все пак ще се сади фотиния.. 🌱🌱🌱

# 685
  • Мнения: 2 150
Има едно само че незнам как се казва по късно ще го потърся,  с по дребни листенца има го в зелено , зелено и бяло и зелено и жълто . Става храстче . То също е хубаво и не му капят много листата . То също става за жив плет .
Аз се опитвам да оформя една кошничка от него .

# 686
  • Мнения: 5 635
Алиса, може би Еониум? Става за нисък плет, но е малко нахален и се разраства настрани, при мен започна да се катери по съседните храсти.

# 687
  • Мнения: 1 823
Може би евонимус по-вероятно?
От него има и пълзящ,и храстовиден

# 688
  • Мнения: 5 635
Точно се чудех какво не ми е наред в поста, еонимус разбира се Grinning Благодаря!

# 689
  • Мнения: 181
Оо имам го това май, цъфти ли с бели цветове? Комбинирах го с хвойна в задната част на оградата с идеята да го оформям като топка, защото когато го купувах ми казаха, че става около половин метър високо.

Общи условия

Активация на акаунт