Българско име за момиченце

  • 5 824
  • 113
  •   1
Отговори
# 45
  • SF
  • Мнения: 21 243
Има и един още по-любим въпрос. Ако името ви е Ирен, да ви питат защо не сте Ирена.
На моя приятелка дъщерята се казва Алба и постоянният въпрос е Алба или Албена? Ами Алба казах, не казах Приятно ми е, Албена!
А Боряна постоянно я питат с О или с У. Могло било да идва от буря, а не от боря. Simple Smile

# 46
  • Мнения: 1 584
Ние решихме 2 седмици преди да се роди. Името на детето все се споменаваше покрай периферията на фаворитите бая време и една вечер решихме, че ще решаваме, че не остана за кога.
Казах името и че искам да е него, баща ѝ каза “Добре, винаги ми е харесвало” и така остана.

Спокойно, ще се избистри кашата от имена🙃

# 47
  • Мнения: 8 835
А Боряна постоянно я питат с О или с У. Могло било да идва от буря, а не от боря. Simple Smile
А на мен даже като с произход  'бурен' ми звучи, ако е Бурена. Наистина ли има име Бурена или Буряна?
А пък Боряна толкова естесвено съм го приела за име, че не съм се замисляла даже дали произлиза от 'боря се'.

В този ред на мисли, Вихра, ако е от вихър, хич не ми е положително име. Отделно "х"то ми е някак особена буква. Пък даже и с "р" след нея. Минорно ми звучи всичко след В.

# 48
  • Мнения: 3 033
Пепина, сега напиши, че в името не е за предпочитане да има буквите - ц, ж, я, ю, дж, за да не създава проблем при изписването на латиница и когато детето вече е в чужбина и трябва да се представи. 😀🤔😛
Не се засягай - шегичка...

Моето дете не носи името на светицата, в чийто ден е родено, макар името да ми харесва много.
Това с кръщаване на светеца като че ли е за по-вярващите.

# 49
  • Мнения: 1 379
Има и БУряна, да. Съпругата на диригента Емил Табаков се казва Буряна Табакова. По телевизията преди време гледах млада зъболекарка с името Буривеста. Каза, че е кръстена на баба си, лекарка със същото име. А бабата пък - кръстена на някаква литературна героиня...

# 50
  • Мнения: 12 100
Някъде бях срещнала Буря, ама Буряна ми е като с правописна грешка. Никога не би ми хрумнало да питам с О или с У. Вихра е от Вихър, да. Защо да не е положително? На мен ми е интересно, особено за жена - да е като вятър и като буря, да зашеметява, да помита всичко след себе си, да преуспява и да се запомня.

Последна редакция: сб, 20 авг 2022, 00:12 от Mama Ru

# 51
  • Мнения: 5 551
Срещала съм веднъж Буряна, с у. Наистина е странно.

# 52
# 53
  • Мнения: 12 100
Не споря, вероятно го има, ама ми е странно и честно казано не ми харесва.

# 54
  • SF
  • Мнения: 21 243
Това ХР във Вихра ми е изключително неблагозвучно. Как ще се изписва това на латиница?
Казусът не касае само живеещи в чужбина.

# 55
  • Мнения: 12 100
Това ХР във Вихра ми е изключително неблагозвучно. Как ще се изписва това на латиница?
Казусът не касае само живеещи в чужбина.
Имаме близък роднина, детето му е родено в чужбина и се казва Християн. Наскоро питах малкия как му произнасят името там и каза Кристиян. За детето явно няма проблем, за родителите - също.

# 56
  • SF
  • Мнения: 21 243
Да! Тогава за какво се пускат тези теми!!

Моето име от чужденците също не се произнася така, както от българите и въобще не ми е проблем. С някои акценти звучи доста чаровно и екзотично. Особено гърците много му се радват и те го произнасят най-лесно и най-правилно.

Много бързо ще свикнат всички с Викра или Вира според това как ще изпишат Х-то и дали изобщо го има като звук в чуждия език. Детето не се е родило още, за да гадаем дали ще пътува и дали в ще работи в чужда компания. Но логичният (и интересният) път е натам...

# 57
  • Мнения: 69
Велина, Яна, Елина, Аделина

# 58
  • Мнения: 8 835
Helinor17
въобще не говоря за чужбина, нали темата е за българско име Simple Smile
На мен на български не ми харесва това "Х"
Както пише Esmee, то си е направо "ХР" Simple Smile
Вихърът отнася всичко, помита, и добро, и лошо.
Аз знам много малко думи, в които има "хр", като, че ли тази точно комбинация не е много популярна в българския, сякаш народът я избягва.
За момче, предпочитам да е Вихрен, пред Вихър

# 59
  • Мнения: 18 303
Христо, Христина, Християн са популярни имена, а всички те  са с "хр".
Други думи - храст, хребет, хром, хрема. Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт