Набор 2003 - По собствен път

  • 55 626
  • 745
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 5 953
Амбър, благодаря за темата Simple Smile

Нашият младеж от няколко дни е в Бреда. Стартирахме леко проблемно, но сега нещата се подреждат.
Първо, тръгна много тъжен и разстроен. Никакво въодушевление. Скъса ми сърцето. За щастие всичко с пътуването и настаняването мина добре. На другия ден се събуди с главоболие и силна хрема. На по-следващия вече беше с температура (не висока) и отпадналост. Силно нещастен. Наваляло го дъжд предния ден, леглото му е късо и разни подобни неща. За щастие на третия ден започна да се подобрява. Добре, че бях сложила в багажа термометър и лекарства за подобни ситуации. Сам капки за нос нямаше, защото не си спомням от кога не е употребявал и реших, че са ненужни. Сега вече е само на вит. С. Започна да се справя и с битовизмите. Понеже го пратихме с един куфар и списък, вече е напазарувал и се е пообзавел. Още първия ден си е купил колело, след като в градския транспорт беше платил 5 Евро. Беше скандализиран от цената Simple Smile) Вчера получи мейл от университета във връзка със седмицата за ориентация. Последните дни ще ходят на къмпинг на палатки и днес ще се оборудва - палатка, спален чувал, дюшек и прочие неща. Заръчах да си купи и туристически обувки. Ще видим как ще се справи. Иначе аз постоянно съм на линия - утешавам, насърчавам, давам съвети всякакви при поискване. За някои неща на негово място щях да търся в Гугъл, но засега гледам да съм подкрепа. Мъжът ми също и той е постоянно на линия и говори с него приоритетно. Включих и баща ми в емоционалната подкрепа. На всички съм заръчала да са бодри и насърчителни.
Не е твърде очарован от града, което го очаквах. Малък е на фона на София. Но си има всичко естествено и смятам, че ще свикне. Има и доста познати неща - Икея, Юск, Лидъл, Декатлон. Холандците имат и магазини втора употреба, където може изгодно да се пазаруват необходими вещи, но той не е свикнал и е леко предубеден.
Стана ферман и доста битово, но това се прави тия дни. На 25 започва седмицата за ориентация и тогава вече ще научим и нещо за университета. Дано да си намери среда. За него това е най-важно, за да се чувства добре. Не е глезльо и не очаква да живее в лукс, така че тези неща няма да са решаващи за него.

# 31
  • столицата
  • Мнения: 3 793
Много са ми полезни подобни фермани. Вероятно повечето деца ще минат през подобни носталгични състояния. Нормално и разбираемо е. Нашата роля е да подкрепяме и окуражаваме, без да показваме собствените си страхове. Бърза адаптация на младежите и скоро да се хвалите с нови приятели и удовлетвореност от направения избор на специалност и университет.

# 32
  • Мнения: 1 687
Амбер, благодаря за темата.
Започват децата едно по едно своя път. Ще се справят.
Преди няколко дни една дама ми беше харесала мнение от преди години. Ако знаете какви са ни били вълненията в трети клас.... А сега, децата са големи и поемат своя път.
Знаете ли колко съм я мислила Вики миналата година. Бяха смесено обучение, но сама, без познати и приятели, в чужд град.... Беше ужасно и за нея и мен. Стояла съм часове да слушам неща, дори и да не запомня всичко. Прикривала съм ако нещо забравя, аз също си имам моите си грижи....
Въпреки всичко котето е при мен, а тя е сам сама. Ето сега излиза, среща се с приятелки от гимназията. Ходят й на гости, разхождат се. Мюнхен е един от доста посещавани градове.
Миналата седмица ходи и в Нюрнберг.
Децата ще се оправят, не са делени, не сме делени и ние от тях. Когато са повече деца в едно семейство, мисля че родителите по лесно преминават през раздялата. Имат и други ангажименти.... Аз чистосърдечно си признавам, че въпреки, че се чуваме постоянно ми е трудно...
Извинявам се за романа....

# 33
  • Мнения: 8 057
Само да споделя, че като са повече деца в семейството също много "боли" отделянето Close
Хем си зает със задачки с другите, хем ти липсва точно времето с конкретното дете. Хем се опитваш да изслушваш и окуражаваш, но сълзичките пак си избиват, а тях не трябва да ги виждат другите деца. "Мотивационните" разговори трябва да са съвсем "на саме", но пък момент за такъв разговор все няма, че някой друг ти се вре и тоя разговор идва за посреднощ и мама после не спи... Само един мотивационен момент си имаме, който помни и малката сестричка и големия батко - синхронно правене на баница Blush Ние двете 10 мин преди него да показваме и той след нас на едни 2000км...
И за него беше странна липсата на шумотевица и постоянно движение в къщата. Винаги си беше с Калоян в една стая, та и малкия ме ръчкаше за куче, след като батко му замина. Свиква се. А и ученето като го завърти...
Сега Калоян ми говори за квартира, но при условие, че има стая само за него, а и не си изкарава парите за наем и режийни, да си седне малко на д-то и да изчака. Ще си учи в София на 30мин с градски транспорт, та ако обича без резки не финансово осигурени движения Thinking

# 34
  • Мнения: 256
Здравейте, Вашите деца къде подадоха декларация номер 7 и къде си извадиха ПИК?
Благодаря

# 35
  • sofia
  • Мнения: 8 936
ПИК се вади от удобно поделение на НАП.
Моят кара шофьорски курс в момента. Имаме известни семейни сътресения и им се отразява и на двамата, но нищо фатално...надявам се.

# 36
  • столицата
  • Мнения: 3 793
Vesi1, дано всичко приключи добре при вас!
Аз днес платих  през ПИК-а на детето, но там ми излезе вноската само за юли, която е дължима. Как плащате вноските и занапред?

# 37
  • sofia
  • Мнения: 1 185
Аз платих и за август на пос терминал в НАП. Отидохме с набора да подаде декларация 7 и да си вземе ПИК, и реших да платя за юли и август. За септември плащането ще е с ПИК - а.

# 38
  • София
  • Мнения: 5 953
Може през здравноосигурителния калкулатор на сайта на НАП. Отбелязва се август, после се следват стъпките.

# 39
  • София
  • Мнения: 13 204
Ние сме в провинцията. Девойката има ПИК, ама разбира се е в София. Да си призная, изобщо не обърнах внимание като пишете за тия декларации. И аз не знам защом просто ми минава покрай ушите. Сега, разбира се няма начин да подаде декларацията в срок. И какво ще стане? Ще я обесят на площада ли? Ще я глобят? Аз мога да ѝ кажа ПИК-а ак в неделя и тогава през сайта да си подава декларацията. Майната му! Каквото, такова... Иначе си излиза с непрекъснати права.

# 40
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Нищо няма да стане....правата се прекъсват след повече от 3 последователни месеца неплащане. И по-късно да подаде декларацията, не е фатално. Просто в декларацията се посочва датата, от която не е осигурявана здравно и системата си го изчислява.

# 41
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Ваче едва ли нещо ще стане. Ние отидохме в НАП края на Юни, Дени беше с неплатени здравни осигуровки от Януари до Юни, не й бяха прекъснали правата. Оправихме тези осигуровки и попитах за плащане на летните месеци. Жената каза, есента да занесем заявление, че е приета и учи и тогава да платим. Не мисля, че е фатално. Не е подавала никаква декларация, даже не знам за какво пишете. Като отиде евентуално края на Октомври в София, тогава ще се оправя.

# 42
  • Мнения: 8 057
Ние сме в провинцията. Девойката има ПИК, ама разбира се е в София. Да си призная, изобщо не обърнах внимание като пишете за тия декларации. И аз не знам защом просто ми минава покрай ушите. Сега, разбира се няма начин да подаде декларацията в срок. И какво ще стане? Ще я обесят на площада ли? Ще я глобят? Аз мога да ѝ кажа ПИК-а ак в неделя и тогава през сайта да си подава декларацията. Майната му! Каквото, такова... Иначе си излиза с непрекъснати права.
Ако си в София, отиди и й подай ти, не ми поискаха пълномощно. Можеш на място да й платиш с карта или през сайта с ПИК. Няма драма Simple Smile

# 43
  • София
  • Мнения: 13 204
Пенева, и аз не съм в София. Като се прибера ще ми каже къде си е смотала пик-а и ще подава. 🙂

# 44
  • София
  • Мнения: 3 483
Аз не зная има ли глоба точно за тази декларация. Можеш да звъннеш да попиташ в НАП. А ако някъде наудобно имаш НАП можете да й издадете друг ПИК. Или да си напише декларацията и да я подаде там ако е възможно. Сигурно може и по пощата с обратна разписка. Ама преди да правите тези гимнастики, първо вижте има ли глоба.
Аз тази декларация съм я подавала за много познати. Но винаги е била минала година или две от спиране на осигуряването и тогава вече и да е имало глоба - отпада.
Иначе за невнесени осигуровки има само лихва. Тях ще си ги внесете когато ви е удобно.

Общи условия

Активация на акаунт