ЕНДОМЕТРИОЗА - тема 17

  • 19 758
  • 416
  •   2
Отговори
# 360
  • Мнения: 66
За съжаление борбата с признаването на ендометриоза от лекарите въобще не приключва с наличието на ендо киста...

При не малко хора има и не гинекологични симптоми,  които могат да се дължат ендо лезии, но уви лекарите не желаят да задълбават. 😑

При мен също има. Не знам дали са от ендометриозата и вероятно няма и да разбера, защото ми омръзна да се боря с лекарите.

# 361
  • Мнения: 1 021
Не забравяйте, че и за тях темата е доста непозната, а конвенционално и пълно лечение - няма.

# 362
  • Мнения: 776
То е така, но не и да отричат. Пример: болки н корема, дебело черво. Ходя на прегледи при гастро и ги питам дали е възможно болките да са от ендометриозата. Не било възможно, еми как да не е. После го разбрах, но ей така да обикалям по лекари.

# 363
  • Мнения: 66
То е така, но не и да отричат. Пример: болки н корема, дебело черво. Ходя на прегледи при гастро и ги питам дали е възможно болките да са от ендометриозата. Не било възможно, еми как да не е. После го разбрах, но ей така да обикалям по лекари.

Аха, точно...
Първият отговор винаги е - не, не е от ендометриозата.
Аз също имам проблеми с червата.

# 364
  • Мнения: 80
Моята болка е отпред в корема и около яйчниците, като тежест и тъпа болка , както и ниско в кръста, постоянно, не по време на цикъл. Какво правите за нея? Имате ли киста в момента?
Здравейте,нямам кисти.Нямам  и потвърдена диагноза.Имам бостоянна болка ниско в кръста и целия корем.Според гинеколозите и гастроентеролозите нищо ми няма.Но ме съмнява да съм с ендометриоза,цикъла никога не ми е бил полезнен както посредните 1-2 години.

# 365
  • Мнения: 449
И аз имам проблеми от 1 г. И половина. Преди това нищо. Имам обаче една киста от същото време и още една от 6 мес.

# 366
  • Мнения: 26
Здравейте, момичета,
Обикновено съм по-активна в темата с цел да помогна на други в моето положение, но напоследък нямах много време.
Мога да потвърдя, както казва и night, диагноза се поставя трудно и отнема много време. Нямам обяснение защо не се обръща внимание на това заболяване. Кистите не са единственото проявление.  Аз имах оплаквания може би повече от 10 години, в които съм обикаляла лекари, питала съм, но винаги ми се казваше, че просто има жени, при които менструациите са по-обилни и болезнени. И наистина е така, аз имам познати с такива оплаквания, които обаче нямат ендометриоза, забременяват естествено без проблеми. Когато, обаче, пациентката има оплаквания, някак е нередно да не й се обръща внимание и да се пренебрегва. Но масово се процедира по този начин.
Аз съм на 31 години, имам една операция от ендометриоза преди 2 години, сега отново всичко в корема ми е на кълбо, както преди операцията. Двата яйчника са сраснали един с друг, както и към задната стена на матката, а също и към дебелото черво. Това е четвърти стадий на ендометриоза, с много засегнати органи и от други системи, не само половата, но не съм имала ендокисти, само функционални. И сега ме чака друга операция. Нямам деца. Горещо ви съветвам: НЕ ОТЛАГАЙТЕ! По никакъв начин не искам да ви плаша, споделям собствения си опит.
 Аз отлагах, тъй като след като 3 пъти чух "всичко ти е наред", реших, че явно проблемът е в главата ми. Докато в един момент менструалното ми кървене не спираше повече от 2 месеца. Тогава вече лекарите се усъмниха. А не бива да се стига до такива моменти.
Търсете отговори, искайте обяснения. Да, трудно се попада на добър лекар, знам го от опит. Но ако имате чревни и стомашни оплаквания, задължително ги споделете на прегледите. Силните болки в кръста и гърба преди и по време на менструация също са един от признаците. Но разбира се, не означава, че имате ендометриоза. ЯМР дава много добра информация, скъпо изследване е (около 300-400 лв.), но си заслужава. Най-важното е резултатите да бъдат разтълкувани от добър образен диагностик.  
Една Такава 737236, на въпроса за болката, който задаваш. Имала съм функционална киста 8 см, която смалявахме медикаментозно някъде 4 месеца. И да, болеше ме непрекъснато. Когато е голяма кистата, избутва органите, нарушава им нормалното разположение и от това боли. Дори имах чувство, че коремът ми е подут от онази страна, беше дори видимо понеже не съм пълна.

Успех!

# 367
  • Мнения: 2 074
Здравейте, момичета,
Обикновено съм по-активна в темата с цел да помогна на други в моето положение, но напоследък нямах много време.
Мога да потвърдя, както казва и night, диагноза се поставя трудно и отнема много време. Нямам обяснение защо не се обръща внимание на това заболяване. Кистите не са единственото проявление.  Аз имах оплаквания може би повече от 10 години, в които съм обикаляла лекари, питала съм, но винаги ми се казваше, че просто има жени, при които менструациите са по-обилни и болезнени. И наистина е така, аз имам познати с такива оплаквания, които обаче нямат ендометриоза, забременяват естествено без проблеми. Когато, обаче, пациентката има оплаквания, някак е нередно да не й се обръща внимание и да се пренебрегва. Но масово се процедира по този начин.
Аз съм на 31 години, имам една операция от ендометриоза преди 2 години, сега отново всичко в корема ми е на кълбо, както преди операцията. Двата яйчника са сраснали един с друг, както и към задната стена на матката, а също и към дебелото черво. Това е четвърти стадий на ендометриоза, с много засегнати органи и от други системи, не само половата, но не съм имала ендокисти, само функционални. И сега ме чака друга операция. Нямам деца. Горещо ви съветвам: НЕ ОТЛАГАЙТЕ! По никакъв начин не искам да ви плаша, споделям собствения си опит.
 Аз отлагах, тъй като след като 3 пъти чух "всичко ти е наред", реших, че явно проблемът е в главата ми. Докато в един момент менструалното ми кървене не спираше повече от 2 месеца. Тогава вече лекарите се усъмниха. А не бива да се стига до такива моменти.
Търсете отговори, искайте обяснения. Да, трудно се попада на добър лекар, знам го от опит. Но ако имате чревни и стомашни оплаквания, задължително ги споделете на прегледите. Силните болки в кръста и гърба преди и по време на менструация също са един от признаците. Но разбира се, не означава, че имате ендометриоза. ЯМР дава много добра информация, скъпо изследване е (около 300-400 лв.), но си заслужава. Най-важното е резултатите да бъдат разтълкувани от добър образен диагностик.  
Една Такава 737236, на въпроса за болката, който задаваш. Имала съм функционална киста 8 см, която смалявахме медикаментозно някъде 4 месеца. И да, болеше ме непрекъснато. Когато е голяма кистата, избутва органите, нарушава им нормалното разположение и от това боли. Дори имах чувство, че коремът ми е подут от онази страна, беше дори видимо понеже не съм пълна.

Успех!

Това с ЯМР ли се констатира?

# 368
  • Мнения: 26
Да, May_sea, с ЯМР. Като аз имам и операция, на която е видяно същото. ЯМР е доста информативно изследване. Прави се със или без контраст в зависимост от необходимостта за яснота на разположението на органите. При мен единият ЯМР беше без контраст, а другият - със, като контрастът беше поставен ректално и вагинално и именно така се видя много добре срастването между червото и матката. Безболезнено изследване е, само е малко шумно, но дават антифони. Blush

# 369
  • Мнения: 2 074
Аз правих скоро скенер. АГ каза първо скенер и ако има нужда тогава ЯМР. И след скенера каза, че няма нужда от ЯМР. Следващият път като ходя ще говоря пак с нея.

# 370
  • Мнения: 26
May_sea, не съм съвсем запозната, но мисля, че като образна диагностика и двата метода носят доста информация. Ако под скенер имаш предвид компютърна томография, той е с доста по-голямо облъчване, тъй като работи с рентгенови лъчи, докато ЯМР - с магнитни вълни. Наблюденията ми са, че за коремни тъкани се препоръчва основно ЯМР, а томография за бял дроб, например, тъй като той е изпълнен с въздух и на ЯМР няма как да се наблюдава. Може би томографията е била достатъчно информативна при теб Flowers Four Leaf Clover

# 371
  • Мнения: 80
То е така, но не и да отричат. Пример: болки н корема, дебело черво. Ходя на прегледи при гастро и ги питам дали е възможно болките да са от ендометриозата. Не било възможно, еми как да не е. После го разбрах, но ей така да обикалям по лекари.
Здравейте,къде точно ви боли коремът?Че аз минах през колоно и гастроскопия и всичко е наред,а целият корем ме боли,от долу до над  пъпа около една педя.

# 372
  • Мнения: 776
Mariqna, преди цикъл и първите два дни ми се случва. А ако съм яла повече тесто, сладко или други храни, които не са ок за ендометриозата и повече дни. Но Болката повече ниско долу, все едно яйчник боли ( дебело черво е), или като спазми, гадене. Има един сайт " ендометриоза и репродуктивно здраве", много полезни статии има, особено за начина на хранене при проблеми със стомаха и не само де.

# 373
  • Мнения: 80
Mariqna, преди цикъл и първите два дни ми се случва. А ако съм яла повече тесто, сладко или други храни, които не са ок за ендометриозата и повече дни. Но Болката повече ниско долу, все едно яйчник боли ( дебело черво е), или като спазми, гадене. Има един сайт " ендометриоза и репродуктивно здраве", много полезни статии има, особено за начина на хранене при проблеми със стомаха и не само де.
Благодаря Ви!

# 374
  • Мнения: 406
Здравейте,

Разрових се за такава група след 8г неизяснен стерилитет, днес ми беше поредният отрицателен тест след ин витро и макар доста отдавна да не съм съгласна просто с “липса на късмет” чак днес ме удари буквално в главата идеята
“ендометриозата е”
Лекарите, при които съм била я отричат като вариант, понеже нямам кисти.
Имах една, 1,5см през 2018г която д-р Калчев премахна, заедно с огнища и няколко сраствания. В епикризата нямаше степен, казаха ми, че е била първа. Имах срастване на яйчник с коремна стена. Нямах хистология.
Казаха ми, че ще забременея по естествен път, много е дълго да обяснявам…
накратко - 5 трансфера, 4 от тях на 5дневен ембрион, постигната бременност от 4ти опит (2ри в турция), за съжаление с тежък сърдечен порок при детето и прекъсната бременност.
Събрах сили след две години и на 05.02 направихме още един опит, отново неуспешен…. Чхг 0,100. Абсолютно никаква имплантация…
Немога да се съглася, че това е липса на късмет. Няма как да се съглася, че за 8г нямам спонтанно забременяване, а от 5 ин витро процедури една бременност, и то май чиста случайност.
Имам болки в корема, областта на пъпа и дебелото черво най-силни.
Немога да нося тесни дрехи.
Всичко, което ме стяга допринася да ме боли още 20 пъти повече.
Болка имам постоянна, просто е по-лека или по-силна, но я има, винаги. Не само по време на цикъл.
Не е психологически проблем. Просто боли.
2010г ми махнаха апандисита, твърдяха, че ме боли от това. Ендометриоза не е спомената в епикризата.
Моля ви…
Дайте ми съвет.
Немога да вляза в ямр, заради стара травма от детство и поставен метал в тялото.
Към кой лекар, запознат с ЕМ мога да се насоча? Освен Калчев?
Немога да правя трансфер след трансфер и да очаквам чудо.

Общи условия

Активация на акаунт