Отговори
# 60
  • Мнения: X
Е, не мисля, че е същото. Телк се дава за сериозни болести и повод за завист няма. Не бих завиждала за разклатеното здраве на когото и да е.

Но нетърпимостта към майките идва от там, че вечното оправдание е детето. Реално аз не съм длъжна да покривам болничните на майките, заради вечния зелен сопол, нито ми е ок да гледам как закъсняват всяка сутрин или излизат час по-рано от работа.

Работното време е такова, каквото е за всички.

Имах колежка самотна майка и беше прекрасен пример. Бащата не ги търсеше, не правеше нищо за детето освен малка издръжка. Майката плащаше наем, нямаше баби тук и беше абсолютно сама. Детето беше в дг. Колежката беше много печена, не закъсняваше, рсботеше съвестно. Викаше детегледачка да взима детето от дг. Когато имаше възможност за хоум офис никога не е скатавала, работеше много съвестно и отговорно.

# 61
  • Мнения: 1 520
Е, не мисля, че е същото. Телк се дава за сериозни болести и повод за завист няма. Не бих завиждала за разклатеното здраве на когото и да е.

Но нетърпимостта към майките идва от там, че вечното оправдание е детето. Реално аз не съм длъжна да покривам болничните на майките, заради вечния зелен сопол, нито ми е ок да гледам как закъсняват всяка сутрин или излизат час по-рано от работа.

Работното време е такова, каквото е за всички.

Имах колежка самотна майка и беше прекрасен пример. Бащата не ги търсеше, не правеше нищо за детето освен малка издръжка. Майката плащаше наем, нямаше баби тук и беше абсолютно сама. Детето беше в дг. Колежката беше много печена, не закъсняваше, рсботеше съвестно. Викаше детегледачка да взима детето от дг. Когато имаше възможност за хоум офис никога не е скатавала, работеше много съвестно и отговорно.

Да - във високия диапазон на заплати това става. Но в ниския - не. Защото ниския диапазон - работи също 8 часа, но вместо 3000, взима 1500 лева. И не може да си позволи детегледачки и т.н. Тоест - не трябва да гледаме еднопланово.

# 62
  • Мнения: 5 368
Пак повтарям, не говоря за хора, които само си търсят оправдание, а за такива, на които наистина им се налага да отсъстват. Те заслужават разбиране, но за жалост не го получават точно заради другите, които злоупотребяват.

Futbolero, и аз не искам деца, обаче тези, които искат и имат, не са ми враг. И едното, и другото е личен избор. Всеки има право на такъв.

# 63
  • Мнения: 15 175
възможностите за гъвкаво работно време, хоум офис или почасова работа все още не са добре развити у нас. Има ги само в ограничен брой сфери.
Не знам кои сфери визираш, аз съм работила в читалище, библиотека, продавачка, онлайн магазин, екскурзовод, диспечер, спедитор - на всички места можеше да се работи по-малко. Със съответното намаляване на заплащането, разбира се.
Ако визирсш манталитета на шефа Ганьо - да, там е...особено.

# 64
  • Мнения: 2 749
Ами например ако си държавен служител, нямаш възможност за намалено работно време или хоум офис.

# 65
  • Мнения: X
Футболеро, моля те да не ми обясняваш колко пари взимаше колежката, защото ти няма как да знаеш. Много далеч са били от споменатите 3 к.
Жената не взимаше много, но се справяше, защото тая работа беше единственият й доход, с който покриваше всички разходи. Минималната издръжка от бащата няма да я коментирам.

Ангажираше бавачка, защото нямаше кой друг. Работният ден приключваше в 18:30. Докато прекоси половината град вече е 19:20 поне. Не знам освен бавачка какво би било решението ти в такъв случай.

# 66
  • Мнения: 1 520
Добре де - частни случаи, частни случаи.

Живеем в капитализъм и съответно както има хора, които се справят, така има и хора, които не са. Има хора на минимална заплата с дете и т.н.

И въпросът е да не се правим на интересни и да влизаме в положение, когато някой е болен, с дете или каквото и да е. Не вярвам някой от вас толкова да се е преработил, че някоя колежка си е взела детето.

# 67
  • Мнения: 15 175
Ами например ако си държавен служител, нямаш възможност за намалено работно време или хоум офис.
Това е така, но пък и те не работят до 18/18.30, нито дават нощни смени.

# 68
  • Мнения: 1 249
Според мен най-много зависи от манталитета на хората в един колектив - когато има повече отстъпчиви и компромисни, тогава тези неща не се отразяват толкова тежко и забележително.
В другия случай ако има повече изискващи привилегии и възползващи се даже и прекалено от тях, тогава на малкото останали мекушави и невзискателни, може да им дойде нанагорно.

# 69
  • Мнения: 1 520
Ами например ако си държавен служител, нямаш възможност за намалено работно време или хоум офис.
Това е така, но пък и те не работят до 18/18.30, нито дават нощни смени.

Детето не те чака с раничка в яслата в 18:30. Като трябва да го вземеш или е болно, детето не се съобразява с тайминга на библиотеката.

# 70
  • Мнения: 990
Така е. В случая темата не е нито за мен, нито за ТЕЛК, но принципът е същият. Тези, които се дразнят на майките, дали биха искали да имат у дома болно дете, та да отсъстват и те по-често?

Не бе те половината директно си казаха, че не искат деца и това е техен избор и кво ги бърка, че другите имат деца. Те не са част от социума, а живеят само за своето благо.

Ето, започнаха и обидите към хората, които не искат деца. Защо да не съм част от социума? Плащам пари за пенсии, плащам и здравни осигуровки, защото не е вярно, че здравната каса не покрива нищо, при серозни заболявания покрива доста скъпоструващи лечения. Плащам и фонд "безработица". Това са все обстоятелства, които са извън контрола на конкретния индивид - всеки ще остарее, всеки може да се разболее и няма да е щастлив от това, като изключим случаите на злоупотреба, на всеки може да му се случи да го съкратят и трябва да има доход, докато намери нещо друго.

Но с майчинството не стоят така нещата. Това не е непредвидено възникнало обстоятелство, а е осъзнато решение на двамата родители. Тяхна е преценката какви доходи имат, какви разходи им предстоят и кой ще го гледа това дете. И отново всички работещи помагат, защото например възпитателите в детските градини са държавни служители и заплатите им не са от таксите, които родителите плащат. Затова не смятам за редно чуждите деца освен всичко останало да изяждат и от личното ми време или да променят натовареността или ритъма ми на работа.

Освен това защо трябва да има помощ от целия социум само когато става въпрос за отглеждане на дете? А знаеш ли колко хора напускат работа, за да гледат болен родител? Тогава обаче помощ няма от никъде, казва се, че всеки трябва е да помислил как ще си осигури старините и до там.

# 71
  • София
  • Мнения: 28 983
Личните проблеми на служителите са точно такива – лични. Когато/ако някой позволява личните му проблеми да пречат на останалите, това дразни. Говоря за практика, не за изключение.

# 72
  • София
  • Мнения: 13 698
Ами например ако си държавен служител, нямаш възможност за намалено работно време или хоум офис.

Преди около 20 години бях точно държавен служител, когато големите ни дъщери бяха на яслено-градинска възраст.
Работех от 08:30 до 17:00 ч. с 30 мин. обедна почивка.
С резолирана молба до министъра имах право всеки ден да ходя в 09:00 ч. без обедна почивка и си тръгвах в 16:30 ч. за сметка на отпуската (избрах да е за сметка на неплатения полагаем отпуск, за да си запазя платения). Никой не ми е казвал дума накриво, защото всичко беше документално оформено и в останалите часове си вършех работата съвестно.

# 73
  • Мнения: X
Определено не всички професии имат възможност за онлайн работа от вкъщи, че да се дава като общовалидна алтернатива.


Нито мед. сестрата, лекаря, водопроводчика, зъболекаря, електротехника, тираджията, касиера в магазина, моряка, вовнният, фермера, учителите, възпитателите и прочие не могат да работят онлайн, но всеки разчита изцяло на тях.

# 74
  • Мнения: 15 175
В библиотеката, която впрочем е общинска, обедната ми почивка беше 2 часа. И бяхме 5 служителки. Ако има нещо - звъни се на шефката, тя помрънква и те пуска, защото има кой да те покрие.
Имаше, между другото, една тема тук - жената пита за работа с добро заплащане и работно време, от която да може да излиза редовно при нужда заради детето.

Говоря за практика, не за изключение.
Точно! Изключенията са веднъж на няколко месеца, а не всяка седмица.

Общи условия

Активация на акаунт