За помощта към пълнолетните деца - да се оправят сами или да им се помага?

  • 60 061
  • 3 289
  •   1
Отговори
# 1 155
  • Мнения: 5 264
Andariel , ако е към мен, аз не ти опонирам, само обясних как аз разбирам написаното от теб (и като цяло смея да твърдя, че правилно съм разбрала). Съгласна съм с теб, че родители, които си познават добре децата, са наясно с интересите и желанията им. Разбира се, има и такива, които остават изненадани от избора на детето, защото не съвпада с техните очаквания или защото не са го слушали внимателно, когато е споделяло с тях какво го вълнува.

# 1 156
  • Мнения: 12 810
За ученето говоря, защото обичайно родителите финансират начинанието. Колкото и да се пънат някои, какво и къде да учи пиленцето се решава в семейството по един или друг начин, включително с революция.   
Кой се пъне? Някой е оспорил, че решението се взема в семейството ли? Няма такъв в темата. По-скоро ти се пънеш да прокараш идеята, че никой, освен родителите, няма право дори дума да каже относно ориентирането на децата към университет и специалност.
Аз се пъна. Решението не се взима в семейството, а от детето. Ако иска, ще учи, ако не иска, и с пистолет не можеш да го накараш.
Ако си му избрал счетоводство, защото е подходящо за него и има реализация, но то избира хорово пеене, няма сила, която да го накара да си промени мнението.
Честно, бих се чувствала като неуспял родител, ако млад човек, дъщеря или син, когото съм отгледала до 18 години, седи и чака ние с баща му да го посъветваме или да одобрим решението му.
И не, това не е теоретично разсъждение.
Подкрепа - винаги. Пълна подкрепа, в рамките на възможностите. Но само това.

# 1 157
  • Мнения: X
Родителите, поне тези, които си познават децата, са горе-долу наясно с интересите и способностите им и могат да обсъдят с тях въпроса.

Дори съм сигурна, че ако децата ви бяха направили или в бъдеще направят избор, който тотално не одобрявате, хич не сте седяли и няма да седите отстрани и да се биете в гърдите колко сте в страни от процеса. И то точно тези хора, които сме тук и толкова време вече пишем. Тук повечето са/сме от хората, които обичат да имат контрол и да им се чува думата, затова и често изпадаме в конфликти.
Да обсъдят въпроса е най-естественото нещо на света. Но под обсъждане на въпроса не се има предвид даване на наклон и налагане на собственото мнение. Също така в обсъждането може да се допуснат и други участници.

Относно грешните избори на децата ни, много грешиш. Синът ми е правил точно два грешни избора за две важни неща. Оставих го като стой та гледай. Към днешна дата виждам, че е доволен от живота си, значи всичко е наред.

Скрит текст:
Единият му грешен избор беше точно свързан с професионалното ориентиране. От малък той беше много добър в ИТ и нямахме съмнение, че ще учи информатика. Да, ама не. Към втори срок на 11 клас се тръшна, че никъде не преподавали добре информатика и нямало смисъл да се учи това и че той щял да учи архитектура и нищо друго. Опулих се аз, откъде му дойде тая архитектура в главата, но младежът настояваше архитектура и точка. ОК. Походи на уроци по рисуване, решава задачи с баба си и взе, че влезе архитектура. Както и очаквах, още първата година мамин златен установи, че архитектурата не е неговата чаша чай. Бута, крета, завърши. Междувременно, във втори курс изкара обучение в Телерик и започна работа в Хюлет Пакард. После мина и други обучения. В момента е софтуерен инженер. Можех ли да го натисна? Можех. Направих ли го ? Не. Дойде ли си той сам на неговия житейски път? Дойде си. Доволен ли е? Да. Аз доволна ли съм? Да.
Uncommon, аз съм написала, че решението се взема В, а не ОТ семейството. Разбира се, че дететето ще вземе крайното решение. То, и анекдотичният случай със сина ми показва, че е така.

# 1 158
  • France
  • Мнения: 12 755
Честно казано не се сещам кое професионално решение може да ме шокира толкова, че да се възпротивя. Все занаят. Виж, да ми лежкуни по диваните на издръжка - просто няма да стане.

# 1 159
  • Мнения: X
Тук повечето са/сме от хората, които обичат да имат контрол и да им се чува думата, затова и често изпадаме в конфликти.
Обсесията от контрола винаги, ама винаги, е проблематична за всички членове на семейството. Рядко, да не кажа никога, води до нещо добро.
Без значение дали става дума за гледане на деца от БиД, за въпроси за училище, за професионално ориентиране или нещо друго, погледнати отстрани, всички твои постове се свеждат до едно - обсесивен контрол. Не е това начинът за добри отношения с децата и в семейството изобщо. Това е гарантиран път към грандиозно фиаско in the end of the day.

# 1 160
  • Мнения: 18 613
Никаква мания за контрол нямам, особено по отношение на пораснали деца.

# 1 161
  • Мнения: X
Контрол трябва да имаш над собствения си живот. Контролът на големите ти деца и внуци си е болестно състояние. Според мен много токсична работа.

Понякога започват адекватно някои твои постове, викам си, че не съм може би разбрала какво имаш предвид и грешката е моя, и тогава вземеш, че напишеш нещо такова.

Честно казано не се сещам кое професионално решение може да ме шокира толкова, че да се възпротивя. Все занаят. Виж, да ми лежкуни по диваните на издръжка - просто няма да стане.

Знам ли, да решат да учат богословие? 😄

# 1 162
  • France
  • Мнения: 12 755
За това не бях се сетила Joy мислила съм ако се оженят на по 20 за някоя екстремна католичка. От онези, които заклеймяват дънките като сатанинско-масонски Confounded

# 1 163
  • Мнения: 18 613
Аз имам някакви усещания само за големия ми син, който е пълнолетен. Не го виждам скоро женен. Ако ме изненада - добре дошло. Шансът снахата да не е българка е 90%. Другите са малки и идея си нямам как ще бъде при тях.

# 1 164
  • Мнения: 5 264
Честно казано не се сещам кое професионално решение може да ме шокира толкова, че да се възпротивя.
Някои родители се противят, ако детето не избере това, което те са избрали за него. Може да е същата професионална сфера като тяхната или да се опитват чрез детето да осъществят някоя своя несбъдната мечта.

# 1 165
  • София
  • Мнения: 13 289
Контрол трябва да имаш над собствения си живот. Контролът на големите ти деца и внуци си е болестно състояние. Според мен много токсична работа.
...
Знам ли, да решат да учат богословие? 😄

И за мен контролът следва да е над личния живот и в разумни граници над малките деца, доколкото да се гарантира безопасността и здравето им.
Едно е да не те изненадва какво са избрали, защото ги познаваш. Съвсем друго е да участваш в избора им и да го насочваш.
Пък и богословие да реши някой, пак ще го подкрепя. И от попове има нужда, и не са зле платени.
То аз не съм се месила на едната да си смени деноминацията, та да съм против това надали.
Сега, ако някой реши да се ориентира професионално към престъпния свят, сферата на чистотата или да стане хамалин, сигурно няма да ми е приятно, но как точно се спира пълнолетен човек!?
За избора на партньори също засега не съм се бъркала, но само 2 от 5-те ни деца имат такива.

# 1 166
  • Мнения: 12 810
За най-голямо съжаление, и собствения си живот не мога да контролирам, защото толкова много неща не зависят от мен. Нито, пази боже, този на мъжа ми. За децата мога само да се шокирам и да мълча, защото намесата не води до нищо добро. Наистина нищо. Особено непоисканата намеса.

Имам приятелки, "посъветвани" от родителите, било за връзка, било за работа. Послушали са ги, после ги обвиняват цял живот. Абсурдно е, защото не е трябвало да ги слушат. Но непоискани мнения, камо ли контрол - не. Всеки да си тежи на мястото и да си живее живота. Не мога аз да нося отговорност за чужди избори, стига ми собствената си отговорност за мене си.

Моят контрол е първите седем, после юздата се отпуска постепенно до пълно самоуправление на 18.

# 1 167
  • Мнения: X
Ама разбира се, че има нужда, и от овчари има нужда тая държава, не може всички ай ти-та, не беше ли го казал Бойко Wink Ако не му се учи на детето, пак няма как да го накараш насила. Може да убеждаваш, да говориш с него, но ако просто не иска, какво ще направиш? Май няма какво.

# 1 168
  • Мнения: 5 264
Пак се сещам за моето познато семейство с осиновената дъщеря. Майката настояваше за медицина, защото самата тя е искала, но не са я приели. Добре, че бащата надделя и се отказаха от тази идея. За дъщерята не съм сигурна дали наистина няма потенциал, или просто е мързелива, но винаги се е справяла зле в училище. Накрая завърши нещо колкото да може да казва, че има висше. Сега работата й е в съвсем различна сфера от образованието.

# 1 169
  • Мнения: 18 613
Каквито грешки съм допуснала, сама съм си ги искала и направила Simple Smile Никой не ме е карал насила, това си е мой собствен опит. Каквото съм пожелала, това съм получила. И последствията също. Но си е мой избор и моя живот.

Общи условия

Активация на акаунт