Двуезични деца!!!

  • 2 686
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 67
А какъв е проблемът детето да знае втори език? Искате да няма преднина в живота, и да си знае само българския?

Това исках и аз да напиша - хората в смесени бракове смятат за подарък, че детето им на 7-8 години говори най-малко 2 езика (някои и 3, ако единият родител знае и друг език перфектно), а вие се притеснявате на кой език ще проговори...
Извинете, но как да не се притеснявам като аз не разбирам другия език почти. Ако детето ми говори на него и аз не го разбирам? За какво предимство говорим, като детето нито ще използва този език, нито ще живее в тази държава? Ще му е нужен български. По тази причина мъжа ми му говори на Български.

# 16
  • Мнения: 1 251
Скрит текст:
А какъв е проблемът детето да знае втори език? Искате да няма преднина в живота, и да си знае само българския?

Това исках и аз да напиша - хората в смесени бракове смятат за подарък, че детето им на 7-8 години говори най-малко 2 езика (някои и 3, ако единият родител знае и друг език перфектно), а вие се притеснявате на кой език ще проговори...
Извинете, но как да не се притеснявам като аз не разбирам другия език почти. Ако детето ми говори на него и аз не го разбирам? За какво предимство говорим, като детето нито ще използва този език, нито ще живее в тази държава? Ще му е нужен български. По тази причина мъжа ми му говори на Български.

Децата не са идиоти. Баща му ще си говори с него на неговият език, а той с теб - на български (твоят). В обща компания ще решите дали да говори на български или на английски (примерно), ако го владеете много добре към отлично.
Приятелско семейство са така - с майката на испански, с бащата на английски - когато говорят всички заедно и/или са в компания - немски. Детето е на 8 години. И трите езика са му на много добро ниво. Няколко обиколки е пред другите. И това всичкото - без да се напъва да учи в училище. Сега и в училище като завърти още един-два езика...

# 17
  • Варна
  • Мнения: 36 715
И вместо да се напънете вие да научите езика на мъжа си, ще лишите детето от голямо предимство?!?! То бива егоизъм и мързел ама вашите са на завидно ниво. Или не е егоизъм и мързел, а просто искате да отрежете мъжовата рода от картинката. За друга причина не се сещам.

# 18
  • Мнения: 67
И вместо да се напънете вие да научите езика на мъжа си, ще лишите детето от голямо предимство?!?! То бива егоизъм и мързел ама вашите са на завидно ниво. Или не е егоизъм и мързел, а просто искате да отрежете мъжовата рода от картинката. За друга причина не се сещам.
Достатъчно ми е, че говоря три езика. Мъжа ми не държи да знам езика му, защото това с нищо няма да ми помогне. Родата на мъжа ми са изключително добри хора.

# 19
  • Мнения: X
Авторке, дали е възможно да обсъждаме въпроса ти в темата ти, а не да ми пишеш лични съобщения? Благодаря за вниманието, но ще пропусна личния контакт с теб.

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 6 076
Извинете, но как да не се притеснявам като аз не разбирам другия език почти. Ако детето ми говори на него и аз не го разбирам? За какво предимство говорим, като детето нито ще използва този език, нито ще живее в тази държава? Ще му е нужен български. По тази причина мъжа ми му говори на Български.
Това е абсурдно!
Ако говориш на детето на български, то също ще ти говори на български. Какво значение има, че не разбираш езика на бащата?

Освен че децата ми са двуезични, имам и племенници, които говорят на три езика - майката е българка, бащата - унгарец, живеят в Германия. Майката не разбира бъкел унгарски. Децата говорят на български с нея, на унгарски с бащата и на немски помежду си (както писах езикът на средата е доминантният).

Детето ти няма да ти говори на теб на чужд език, ако ти му говориш на български. Децата правят асоциации - това е езикът на мама и аз говоря с нея на нейния език, това е езикът на татко и аз говоря с него на неговия език. Няма начин проговарящо дете да избере даден език, защото му бил по-лесен! На проговарящо дете всички езици са еднакво лесни. За тях няма понятие лесно или трудно, те просто копират.

Щом детето нито ще използва бащиния език, нито ще живее в тази държава, как по-точно този език ще надделее над българския?!
Това сериозно ли е?

Последна редакция: ср, 28 сеп 2022, 00:59 от Brin de muguet

# 21
  • Мнения: 12 848
В интерес на истината, много мънички дечица в двуезична среда смесват думите, част от изречението на един, част на друг език. Наистина, ако майката не знае езика, може да не разбере някоя дума. Но като поотрастне детето, това се изчиства. А и винаги може да се каже, че не разбира, това насочва детето.
Аз го правя с деца, които ми говорят на друг език - казвам си, когато не разбирам всичко.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 6 076
В интерес на истината, много мънички дечица в двуезична среда смесват думите, част от изречението на един, част на друг език. Наистина, ако майката не знае езика, може да не разбере някоя дума. Но като поотрастне детето, това се изчиства.
Да, но това смесване се случва, само когато родителите говорят на два езика, а не когато детето го водят при роднини за няколко часа седмично.

От друга страна малките като проговарят често използват бебешки думи, неразбираеми за външен човек. Майките научават много добре всяка една бебешка дума какво означава. Същото би било и ако детето използва някоя чужда дума. То все пак няма да проговори изведнъж с речник от 10 000 думи. Ще въвежда думите една по една, с достатъчно бавно темпо, така че майката да може да ги разшифрова.

# 23
  • Мнения: 10 905
Стана ми интересно какъв е този толкова страшен, непонятен и ненужен друг език?

# 24
  • София
  • Мнения: 2 602
Явно се притесняваш детето да не покаже по някакъв начин произхода си, друго обяснение нямам. Моят син е триезичен, като единият език засега го поддържаме пасивен. Никога не ми е хрумвало да го лиша от това огромно предимство да говори повече от един език на ниво майчин. Помисли си все пак какво толкова те тревожи, не може да е само езика.

# 25
  • Мнения: 3 251
Живеем в България.
Всяка майка може да прецени дали е правилно детето ѝ да смесва думите.
Щяло да бъде до 4 години.
Явно не са достатъчни.
На някои от вас може да им се струва сладичко това смесване.
На нея - не.

# 26
  • Мнения: 12 324
Обаче тук има и контакт с бабата и дядото по бащина линия. Ако те не говорят български (емигранти са) то как детето ще общува с тях? А то има контакт с тези хора два пъти седмично. И от този контакт с баба и дядо няма да научи чак толкова езика им, ама поне на някакво елементарно битово ниво ще научи нещо, за да имат комуникация.
Авторката си е взела решението, мъжът й явно подкрепя това решение. Не знам за какво е темата. Сякаш не е сигурна в това, което са решили и търси доводи в подкрепа.
Авторке, имам роднини, чието дете се роди в друга европейска страна и живее там. Идват си веднъж годишно. Детето им говори и двата езика, а българският му е все едно че живее тук. На 4,5 години определено не чух и дума на другия език, а от едногодишен ходи там на ясла и градина. Разграничението е пълно, българският чист като че ли само тук живее и не говори и друг език.

# 27
  • Мнения: 10 905
Някои български майки се вманиачават да учат децата си на английски от бебешка възраст и се разтапят като чуят на 2.5 години "мамо, виж чикен", а авторката се закахърила, че ще смесва езицитв Grinning

Последна редакция: ср, 28 сеп 2022, 07:57 от Ели-Мели

# 28
  • Мнения: 1 591
С толкова малко контакт нищо няма да смесва.
Българският е доминантен щом живеят в България, но бащата му прави мечешка услуга, че не му говори на родния език, ако ще и цигански да е. (Никой не искам да обиждам)
Един родител - един език, това е правилото и на лекарите, и на логопедите.

# 29
  • Мнения: 10 659
Два часа не могат да надмогнат всички останали часове в седмицата. Предполагам, че му говорите и обръщате внимание много повече от два часа седмично.
Абсолютно, постоянно му говорим обесняваме, четем и пеем песни. Всички думи които казва са на бг. И всичко разбира. Притеснява ме това да не започне с другия език. Или ако срещите им станат по чести.
Flushed И какво му има на другия език, че се притесняваш толкова? Аз бих се радвала детето ми да говори колкото се може повече езици. Някои притеснения, честно, не ги разбирам. Харесала си си мъж чужденец, пък те е страх детето ти да проговори неговия език... Неразбираемо... Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт