Споделете какво постигнахте!

  • 3 459
  • 65
  •   1
Отговори
# 15
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
mishenceto , благодаря ти много за превода. Hug Чела съм това на руски, но си е друго когато е на родния език. За съжаление програмата е представена в много сбит вид струва ми се, на мен повече ми хареса книгата за работа с деца с аутизъм в сайта ти. Аз не намерих голяма разлика в методиката от тази на АВА.

# 16
  • Мнения: 46
Благодаря, ще се радвам ако нещата са ти от полза, както и другите майчета. Подготвила съм още неща и скоро ще ги кача.

# 17
  • Мнения: 2 531
Имал ли е някой от вас проблем с познаване и назоваване на цветовете?
]

Сина ми не е с аутизъм, но сериозно изостава с експресивната реч. И понеже и аз съм се чудила /преди / дали познава цветовете или ги налучва, а той нищо не можеше да казва, то принципа е следния: взимаш предмети които са със еднаква форма, големина , но различен цвят / например кубчета, топки/  и задаваш конретен въпрос- дай ми / вземи или каквото върши  .... по цвят кубче! Или пък измисляш някякаква игра- да събирате предмети/независмо от формата /  с определения цвят, като на земята има и от другите цветове предмети!
А иначе подхода който описваш за провокиране на речта- на 3г. това беше единствения начин да накарам сина ми да произнесе нещо! Определено върши работа!

# 18
  • Мнения: 3 537
Когато навремето Станислава учеше цветовете,логопедката я беше научила така-червено като червилото на мама,синьо като нашата кола,жълто като слънцето и т. н.Така ги схвана по-бързо. Peace

# 19
  • Мнения: 2 531
krasi 76  това което описваш за научаване на  цветовете  не е много правлно! Има вероятност да види кола като вашата но с друг цвят и ще се чуди- това синьо ли е пак! А червилото на мама може да е черверо, розово , кафяво и т .н. Затова се избират еднакви предемти, но с различен цвят!

Последна редакция: вт, 08 авг 2006, 21:13 от veni-b

# 20
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Аз не съм наясно дали изобщо понятието жълт, червен и т.н. й говори нещо, т.е. дали схваща какво е Качество на предмета. Логопедката си я учи по някакъв си начин, аз пък вече изчерпах всичките си идеи да я тествам. Имам подозрение че знае и може да ги назове правилно, затова искам да измисля начин да го направи, все пак не си давам парите да ми учат детето на нещо, което знае. Проблема е, че тя не изпълнява команди и не отговаря на въпроси, които не са свързани с нейните си фиксирани теми. Общо взето все едно говоря на стената.

# 21
  • Реъкйавик
  • Мнения: 380
 ooooh! PraynigАми ние сьщо сме горе долу като вас само 4е с у4ченето на буквите , повечето ги знае но понякога не мога да разбера не отговаря като го питам или казва" не знам" . цветовете баща му го научи по много лесен начин с светофарите на кръстовисщата (тои обича да си играе с коли4ки )Също по някога не разбира зна4ението на въпроса" Защо ".Не знам по какъв на4ин да му обясня или просто автомати4но да се зау4и отговора .
Ние още не сме започнали работа с логопед надявам се да напреднем много след това . Thinking



Аз не съм наясно дали изобщо понятието жълт, червен и т.н. й говори нещо, т.е. дали схваща какво е Качество на предмета. Логопедката си я учи по някакъв си начин, аз пък вече изчерпах всичките си идеи да я тествам. Имам подозрение че знае и може да ги назове правилно, затова искам да измисля начин да го направи, все пак не си давам парите да ми учат детето на нещо, което знае. Проблема е, че тя не изпълнява команди и не отговаря на въпроси, които не са свързани с нейните си фиксирани теми. Общо взето все едно говоря на стената.

# 22
  • Реъкйавик
  • Мнения: 380
забравх да кажа вечер четем на български, приказки  Laughing и моят започна да казва някои думички  Wink

# 23
        Любознателна, имам идея. Вземи 5-6 листа едноцветна гланцирана хартия. Вземи още 5-6 листа от друг цвят, такива че разликата в цветовете да е голяма. Например син и жълт. Нареди ги в тесте 1 върху друг и изрежи едновременно от всичките фигурка, съобразена с нейните интереси и предпочитание- кукла, къщичка, цвете. Ще се получат абсолютно еднакви фигурки. Бавно, ама много бавно я помоли да отдели еднаквите фигурки на две места.
Идеята е, ЧЕ ЕДИНСТВЕНИЯТ ПРИЗНАК ЗА РАЗДЕЛЯНЕТО ИМ Е ЦВЕТА. После опитай с други цветове. После опитай с три цвята. Така бавно ще я доведеш до идеята за цвета. Ще се справи, ако /не дай си боже не е далтонистка/.
        Моето аутистче се интересува само от история. От праисторически времена до около 1300г. от н.е. Като че ли падането на България под турско робство е праг. който не може да прескочи. Има 1 огромна енциклопедия на света която чете непрекъснато и др истории. Оправя се с родословието на римски, гръцки, тракийски, скандинавски и български богове. В момента го затрудняват боговете на ацтеки, инки. Преди 3 седмици му купих същия по форма и големина и много шарен географски атлас /от рекламата на МТел и му го подарих. Оказа се че и географията е интересна. В момента е на Латвия.
       За България там има 1 страничка, снимка на църквата св София от преди 20г и снимка на 1 вълк. Вълкът май съм аз-Volf.

# 24
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
volf, благодаря ти за идеята! Със сигурност не е далтонист, тествах я, назова ми поне по-ярките цифри на теста.

# 25
  • Мнения: 3 537
krasi 76  това което описваш за научаване на  цветовете  не е много правлно! Има вероятност да види кола като вашата но с друг цвят и ще се чуди- това синьо ли е пак! А червилото на мама може да е черверо, розово , кафяво и т .н. Затова се избират еднакви предемти, но с различен цвят!
Ами аз по него време се червисвах само с червено червило,а колата ни беше синя и Станислава разпознаваше цвета и много добре,само че забравяше как  беше името му.Много объркано го обясних.Значи тя разпознаваше всички цветове,но им бъркаше имената.Не знам дали ме разбра! newsm78

# 26
           Бъдещи мами, бремени от 6м, от 2м, от 2седмици, от снощи! Честито! от 01.01.2007 ще ползвате 9м. платен отпуск 90% от заплатата Ви.
            Татко каза ще ми купи колело, ама...  след нова година.
            Имам идея. Стискайте до тогава.
         

# 27
  • Мнения: 997
volf, понеже не гледам новини искам да те питам:

от 01.01.2007 ще ползвате 9м. платен отпуск 90% от заплатата Ви.

СЕРИОЗНО!?

# 28
           Сериозно. Аз следя новините по ТV и по радиото. Не че ми харесват - по-вечето де. По принуда. В къщи - защото няма какво друго да гледам. Мъчим се аутистчето ни да не гледа филми с насилие, а те всички са такива. На работата пък слушам програма "Хоризонт" защото  мн. често съм сам.

# 29
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  Извинявайте са ОФФ-а, ама не мога да се сдържа:
  volf, ти наистина ме шашна с историческите и географските енциклопедии! Браво на вас! Ето още едно доказателство, че възможностите на децата ни са непредвидими!
  И съм убедена, че скоро ще преборите ацтеките и инките  Wink

Общи условия

Активация на акаунт