Френски мадами - пак 3?

  • 20 674
  • 279
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 545
Мишенце, защо си пращала оригинала? Аз за БГ гражданството на Йоана пращах копие на акта за раждане, издадено ми от кметството. А има и един "акт за чужбина" се казва, с червени букви, на 7 езика е май. И той върши работа..

Попитай все пак в кметството за нов акт, докато се установят нещата с пощите..

Успех!  Peace

# 16
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Сhaumont, снощи направих Тартифлет и то то4но с бяло вино(българско Магарешко мляко  Wink ) и сметана, но ги добавих директно в тавата, мммммммммммм   chef

Мишенце, доколкото знам трябва да ти заплатят за при4инените неприятности. И щом в сайта им дирите на писмото се губят още първия ден, зна4и са го загубили още тук. Опла4и се, искай да ти рамбурсират вси4ко и ако трябва ги съди  #Cussing out
А кой акт всъщност са ти загубили?

Свети, защо не сте доволни от Алис?

Schtrumphete, Тони ве4е е по-добре, но сега ние с Брюно сме се разсополивили  Tired

# 17
  • Мнения: X
Загубили са ми френския акт за раждане, оригиналния, пълната версия, а не онези кратките актове, дето ги дават по много бройки и могат да се издават пак при нужда... (ама и аз как обяснявам, дано ме разбрахте).Пращах го в БГ, защото ми трябва спешно Бг акт за раждане с ЕГН и т.н., който се издава въз основа на оригиналния акт за раждане на детето, преведен и легализиран от Външно министерство. Аз веднага след раждането пратих едно от извлеченията, преведохме ги и го легализирахме , но не ставало с него, искат ми в общината оригинала на пълния акт за раждане.
Не знаех че тук вев Франция има и вариант на акта за раждане за чужбина. Трябва да си поискаме да ни издадат такъв, доста работа ще ни спести в бъдеще.
Уф...да му се не види ! Точно когато човек бърза, ще се случи такова нещо.
Пък и...точно започна да свиквам със страната, че дори и започва да ми харесва и някоя такава случка пак ме връща в изходно положение (ако някой още не знае, ние сме анти френски фенове, да ме прощават обратно мислещите).

# 18
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Мишенце, на мен ми се струва 4е имахме 3 оригинала на акта за раждане. Или да са били 3 копия, но техния превод беше достатъ4ен за издаване на ЕГН.

# 19
  • Мнения: X
Мишенце, на мен ми се струва 4е имахме 3 оригинала на акта за раждане. Или да са били 3 копия, но техния превод беше достатъ4ен за издаване на ЕГН.
Да, и аз така си мислих, че ще стане с извлечението, ама...явно във всяка община служителите си имат собствени изисквания.


А къде мога да се оплача за изчезването на пратката? Днес в пощата не направиха нищо повече от това да се обадят на Хронопост и да ми кажат че няма следа от пакета, да чакам 48 часа евентуално да го открият. Ами то тази информация си я има в интернет срещи номера на пратката ми...и аз я знам.  И ми казаха че проблема не е при тях и нищо не могат да направят. Сега Хронопост ли да тормозя? Не е ли редно там където съм пуснала пратката, там да се заемат с нещата?
Извинете че ви занимавам с глупости, нещо съм се шашнала.

# 20
  • Мнения: 1 909
Мишенце, и ние имахме няколко оригинала на акта за раждане, и с единия от тях извадихме ЕГН. Те в България не навсякъде са наясно и постоянно искат какво ли не, но ако има мокър печат и подпис, са си оригинални. Според мен от общината ще ти дадат, ако не са го направили досега.

Аз пък да ви споделя нещо друго непонятно - от здравната каса са "препоръчали" да се правят на детенце поне веднъж преглед на зъбите в годината (дотук добре), и три радиографии на венците??? Без да имаме никакви проблеми със зъбите, не мога да разбера какво толкова са на зор да искат да се правят ренгенови снимки без повод newsm78

Сега прочетох за проблема ти с пощата и хронопост - обади се наистина в Хронопост, може да са по-кооперативни от пощите.

# 21
  • Мнения: 545
Отивай в пощата и искай телефони на хронопост или който казват, че е отговорен. Обикновено такива пратки с висока сума имат застраховка, но може и да е опция..Прочети всичко за услугата, която си ползвала, преди да ги нападнеш отново..

Иначе какво ще кажете за Мис Франция? Аз лично бях за Aquitaine, но и тази я намирам чаровна..

Айде, до пис,
Клео.   bouquet

# 22
  • Мнения: 1 909
Не мога да си я спомня Акуитен  newsm78, аз си бях харесала и Пикардия, и още една-две, но и тази ми беше от избраните. Особено се отличи с баба си и с археологията - не изглежда глупава.

# 23
  • Мнения: 2 907
Добър вечер мадами,

нямам абсолютно никакво "време" да пиша за по-дълго през деня. Не е време, ами възможност. Не точно възможност, ами стимул... Сложно е за обяснение.

Мише, аз се благодаря, че живея на самата граница с Германия, защото дори и най-зрелият камомбер не би ме задържал в тази страна ( въпреки че много обичам сирене, особено Рюстик  Wink ) Още докато бях ученичка ( а това беше доста отдавна ) разбрах, че в този манталитет аз няма да се вместя никога, че няма да се науча да се лигавя като някоя пикла всеки път като видя някой и да съм двулична. Във Франция съм от много отдавна - 15тина години има вече, но презирам френският манталитет, както и френската администрация. Едно време само ме натъжаваха с расистките си забележки и дискриминация, днес обаче никой не може да ме нарани, аз ставам така агресивна към подобни паразити, че веднага ми се казва " oui madame, tout à fait, calmez vous " Така действам с каф-а, аседика, мери-то ( където също ми правеха проблеми за акта за раждане, ей така без причина, само щото името ми завършва на ВА ), по телефона... И виждам как започвам да печеля над дребния френски чиновник, избран най - вероятно с конкурс по злоба и безскрупулна простотия. Иначе добрите хорица нямат шанс да станат чиновници, то се искат специални качества за тези престижни постове.

Та тъй, за акта за раждане. От мери-то ми издадоха още тогава няколко екземпляра, както и още няколко така наречен "европейски" или интернационален акт.
За Хронопост - ползвала съм само два пъти. Сравнена с немските услуги на ДХЛ, безсрамно скъпа. 5 пъти по-скъпо отколкото в Германия! Затова и вече от Фр. не пращам нищо. Иначе досега не са ми се губили документи, но имам позната, на която паспорта и се беше загубил с тези пощи. Дали обаче са и помогнали при намирането , незнам. В края на седмицата ще ти пиша съобщение да ти дам подробности към нашата акция, да не се изплашиш, че съм те забравила.

Ротса, шмате - ти не видя ли, че мама Щрумпф беше отворила бързо и ефикасно нова тема  Wink Но лошо няма, добре че има кой да отваря, обратното щеше да е лошо. Аз в кю- то влизам, но се слагам все инвизибъл, понеже така ми е най-приятно на душата  Laughing Но пък теб не съм те виждала никога, но ако и ти си невидима, скоро няма да има май шанс да се засечем Wink

Щрумпфет, питаш къде съм изчезнала. Няма да обяснявам надълго и широко, но преди няколко дни ми се случи нещо, което бих оприличила като NDE ( near death experience ) и оттогава се намирам в някакво странно състояние на страх, шок, пак страх и всичко, което може да си помисли човек.

Хайде, до скоро и да сме живи и здрави, защото това е най-важното!

# 24
  • Мнения: X
Мистик,
подозирах че сме от една порода (със сигурност по хапване и пийване), ама не знаех че приликите са чак толкова силни. А за близостта до Германско ти завиждам, ама много.
Преди Франция живяхме във Виена, а мъжът ми преди това и в Германия. Като се преместихме тук изживяхме нещо като културен шок, изобщо не бяхме подготвени за тук. В същност оцеляваме благодарение на мисълта че сме временно и след още няколко години ще се преместим. Това "временно" се удължава вече няколко пъти, но...такъв е живота. Не всичко е розово. Но...да спра до тук, за да не нараня без да искам някой от френските ни посестрими.
Със сигурност обаче Франция и чиновниците frenski ме направиха по-борбена, дори направо зла на моменти. Всяка спечелена битка с тукашната бюрокрация я приемам като лична победа и си пооправям самочувствието за известно време.

Моята сага със загубения акт продължава. Днес след 2-часови мъки успях да се свържа с Хронопост, след още 15 минути чакане на телефона успяха да ми намерят и английскоговорещ служител с който някак си се разбрахме. Търсят ми пакета, шансове има някакви, но никой нищо не обещава. Веселата част е, че според условията на услугата, при забавяне и загубване ми дължат обезщетение. Въпроса е от къде да си го търся ? Според пощите - да съм се разберяла директно с Хронопост, а според Хронопост - ще ми платят обезщетение те, но чрез Пощите. Мдаааа.

Хубава вечер на всички!
 Дано утре таткото ни се оправи с издаването на нов акт за раждане и не го връткат много в общината.

# 25
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 640
Добър ви вечер малки и големи момичета и момчета!
Всъщност, май си нямаме френски татковци във форума  Grinning
Мишенце, абе тия от вашето кметство не трябва ли да ви дадат повече ориинали от акта за раждане? На нас ни дадоха поне 5. Освен това, се оказа, че са ми объркали професията, та се наложи мъж ми да ходи да иска нови и ни дадоха без проблеми. Дано и при вас да мине гладко. Иначе франсетата са царе на това да си прехвърлят топката. Покрай цялата администарция и аз, която съм изключително плаха (да не кажа направо загубена), почнах да им се озъбвам и да си търся правата. Да ви кажа, откакто почнах да работя в изцяло френски екипи, устаножих, че почвам да се държа, дето вика Мистик, като "лигава пикла" и да говоря за манджи и сериали в работата на обед... ужас!!! най-добре досега съм се чувствала в екип, където французите бяха малцинство...  Laughing Иначе съм тук от 8 години и мъж ми е французин, ама нали присъстващите се винаги изключение  Wink
Мамо Щрумф, Камбанка не сами си отваря вратите, ами минава след нас и ги затваря, сакън да не остане отворена врата. Да не говорим, че се научи и да си отваря външната врата, та сега заключваме и махаме ключа, че и с него си играе и се научи да го вади, та да не го посее някъде, че нали знаете как трудно се вадят ключове тук като си наемател  Grinning Абе, Шомонт е права - цяла хулиганка е  Laughing

Мистик, аз съм си блейка, бе жена!  Wink Цял избор на Мис Франция явно съм проспала, къде една тема ще видя  Laughing. За кю-то си права - и аз съм невидима повечето време  Laughing, има да се чааакаме Laughing
А какво ти се е случило, че да да се получи този NDE, не е нещо сериозно, надявам се.

Свети, не се притеснявай че не си ми отговорила, проблем няма  Simple Smile. Ти си третият човек от Тулуза, който познавам и който работи за Еърбус  Laughing. Как ви се отразява спадът в поръчките?

Chumbi, за първи пут чувам че препоръчват радио на зъбите, при това профилактично... А за бейби джим не знам какво мога да ти препоръчам, на нас приятели ни подариха един на V-Tech, който им беше останал от техните деца, т.е. по-стар модел и Клое изкара с него... Та това ми опитът...

Парижанки, какво става, ще се виждаме ли уикенда, или остава за след празниците?

# 26
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Сhumbi, и аз бях 4увала 4е е препоръ4ително да се преглеждат профилакти4но зъбите, дори когато още не са се появили. Но не е задължително, още пове4е пък да се прави и радио  Shocked

Сleoven, аз не следих Мис Франция много задълбо4ено, но най ми хареса Мис Таити  Flutter

Мистик, Роца отвори нова тема защото старата беше из4езнала заради един бъг информатик. Да разцелуваш малката си красавица  Hug

Мишенце, ти не говориш ли френски?

Роца, да ти е жива и здрава беладжийката  Hug Моят юнак пък днес така хубаво шлъопна в една локва по о4и  Laughing

# 27
  • Мнения: 545
Роца, има и други френски татковци, don't worry  Party

# 28
  • Мнения: X
 Mama Strumpf ,говоря френски много слабо. Разбирам почти всичко, но говоренето ми е проблем. Аз всъщност френски никога не съм учила. Дойдохме тук много неочаквано и за малко, а като се разбра че ще е за повече вече бях с бебе и нямаше как да ходя на курсове, така че това което знам съм го попивала в движение. В ежедневни ситуации (лекар, ясла, магазина, администрация) се оправям без зор, ама при такива специфи4ни проблеми като това злополучно писмо, предпочитам да комуникирам на английски за да бъда разбрана максимално точно.

Със загубеното ми писмо развитие още няма. Има малка вероятност пратката да виси на някое летище или в търбуха на някой самолет . Нали имаше проблеми на летище София заради мъглата и доста полети не са били приети. До края на деня трябва да се разбере.

Хубав ден на всички! Тук е слънчево и много студено, околнте планини са изцяло бели и е много красиво.

# 29
  • Мнения: 1 909
 Здравейте, мадами!

Вие ме успокоихте - мислех си че съм единствената, която има проблеми с комуникациите с французите, и това при положение че съм тук вече от 6 години, с ЛС французин (Роца, започвай да броиш Simple Smile)
Спасява ме това, че мъжът ми много си пада по България, и че даже повече от мен критикува местните порядки. Жалко, че живеем в такъв приятен район, пък няма с кого две нормални приказки да си кажеш. Мъжът ми обяснява това с латинския характер, а и с това, че тук има много туристи. Уж са много любезни, внимателни, а зад гърба ти правят мизерии.
Не знам как е по северна Франция, но факт е, че доста северняци, които са дошли уж да се заселят тук на стари години,  на топло и слънчево, в един момент не издържат, продават си (сравнително скоро) купените къщи и си заминават.

Мишенце, ти къде се намираш, че имаш толкова сняг наоколо? Стискам палци да се намери писмото!!
Питах в една друга тема Мама Щрумф с коя компания ще пътува за България,  защото на нас Ер Франс веднъж ни загубиха багажите. Не стига че бяха в стачка, не ни дадоха нищо за ядене, ами на всичкото отгоре и ни чули ни видяли за багажите. Добре че все пак се намериха няколко дни по-късно - вътре имах важни документи (моето кръщелно), да ме пита човек как съм им гласувала такова доверие.
Приятен ден, все пак Grinning

Общи условия

Активация на акаунт