Непрекъснати кражби

  • 1 609
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 574
Имам нужда от съвет. Наглеждам майката на близка приятелка която е в чужбина, жената живее в къща в малко градче и е непрекъснато обирана от един, който съседи са пуснали да живее в имота им който не ползват. Съседите са от породата "селски онбашия", този им е някакъв изпаднал роднина когото не искат да изгонят и само първия път го накараха да върне част от нещата, а после отговорите са "Викайте си полиция".
Полицаите отговарят, че ще дойдат когато имат време и не идват, този краде само непроследими неща, прибори, посуда, дрехи и подобни и руши двора и отнася желязо и каквото види. Къщата е стара и с пристройки, парцела е голям и е невъзможно всичко да се оключи и опази.
Говорих с адвокат, предлага дело, защото последния път е задигнал вещи за над 2 мин работни заплати, проблема е че част от вещите (разни земеделски неща) най-вероятно отиват при тези в чийто имот е и не ми се вярва местните полицаи да доведат донякъде разследването, а адвоката само да подаде жалбата иска 300 лв.
Крадеца разбира се е гол като пушка, така че и да го осъдят нищо няма да плати и се чудя какво да правя. Едни ми казват жената непрекъснато да си подава жалби сама, за да има някакъв ефект, други казват че няма смисъл.

# 1
  • Мнения: 2 881
Подавайте жалби редовно за да има история, ако все пак стигнете до дело. Хубаво е да си маркирате всички възможни движими вещи по някакъв незаличим начин и някъде не много видно за да има доказателство че са откраднати от вас. Дървени неща (и някои пластмаси) може с поялник/пирограф лесно да се маркират, за метални е по-трудно, може с дремел или пила да се издълбаят инициали.

Най-добре е ако можете да си сложите скрита охранителна камера, евентуално на батерии. Ако има интернет там има китайски, които реагират на движение и изпращат уведомление до смартфон, но са пак няколко стотин лева.
Жената е добре да има лютив спрей или електрошок, в случай че я и нападне. И да знае как се ползват.

Последна редакция: пт, 07 окт 2022, 05:49 от bubanka

# 2
  • Мнения: 1 574
Боя не е опция, защото родата му ще се заяде. Камери сложихме, преряза ги. Вещите по-скъпите са селскостопански, разни неща за парници, найлони и подобни, които за съжаление няма как да се бележат. Дали има смисъл от адвоката?

# 3
  • IC 1101,Abell 2029
  • Мнения: 1 049
Аз бих се оплакал на кмета.Има и вариант да запозная някоя национална телевизия със случая да направят някой обширен репортаж или пък нещо със "Съдебен спор",знам ли.Щом полицията не си вършат работата,как ли ще реагират под угрозата,включая и кмета,всичко това да стане публично достояние.

# 4
  • Мнения: 2 881
Тя родата му доказателства няма да има.

Смисъл от адвоката има, само ако заведете дело, но предвид, че затворите в България масово са препълнени (и ЕС ни глобяват за това) шанса да го осъдят ефективно за дребни кражби е невероятно малък. За съжаление единственото спиращо е да му вземете страха, което както казах обикновено става единствено с физическо насилие. Може да питате адвоката дали има начин да съдите съседите дето са го пуснали тоя за обезщетение, ако ги ударите тях по джоба може да вземат мерки. 300 лева само за пускане на жалбата обаче ми се струват много, 100 е по-разумно според мен. Потърсете и друг адвокат.

Камерите, ако са били инсталирани добре инсталирани трябва да има записи как ги прерязва. Може да ги използвате за дело и да пробвате да ги пробутате на някоя телевизия, но реални последствия няма да има.
Тия китайски камери, които споменах, някои имат и прожектор и сирена, които могат да се включват през телефона, но ако на близо няма кой да помогне ефкета ще е 1-2 пъти, после ще разбере, че е само шум без последици и ще си продължи.

# 5
  • Мнения: 1 574
За помагане, на никой не му се меси, за да не започне да им прави проблеми и на тях, а камерите е трудно да се сложат без слепи места поради многото пристройки и ги преряза от там.
Дело в смисъл на дело за обезщетение ли?

# 6
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 796
Какво дело да заведе, че нещо бъркате наказателни и граждански дела.
Кражбата е престъпление, което се преследва по общия ред, а не по тъжба на пострадалия, така че ако държавата (прокуратурата) реши и има достатъчно данни за извършено престъпление, ще му повдигнат обвинение. Ако жената реши, може да се конституира в производството като граждански ищец. Въпросът е след това какво ще може да му се вземе от подсъдимия и дали въобще е в състояние да плати, иначе жената ще има да взема и ще е назад и с адвокатския хонорар.

В момента единствено подаване на сигнали и жалби след всяко посегателство, колкото и минимално да е откраднатото. Жалбите до прокуратурата съветвам да се подават.

# 7
  • Мнения: 2 881
Какво дело да заведе, че нещо бъркате наказателни и граждански дела.
Кражбата е престъпление, което се преследва по общия ред, а не по тъжба на пострадалия, така че ако държавата (прокуратурата) реши и има достатъчно данни за извършено престъпление, ще му повдигнат обвинение.
Не бъркам, държавата - нито полицията, нито прокуратурата, нищо няма да решат ако те не ги притискат, никакви данни няма да съберат, ако те не не им ги дадат. Съответно адвокат може да им помогне да се движат по-бързо нещата, че ако сами действат отговорните служби ще ги пратят в "3та глуха".
На загуба така или иначе те вече са, въпросът е могат ли да го накарат да спре някак или да принудят роднините му да го изгонят.

# 8
  • София
  • Мнения: 13 014
Какви неща точно ще се движат по-бързо с адвокат? Освен загубените пари за наемането му.
Жалби в полицията са решението. Ако целта е да се задвижи държавата. Т.е. да бъде вкаран в затвора.
За да ползва адвокат, може да заведе гражданско дело, но без наказателно и без стабилни доказателства, а най-вече ако въпросният няма с какво да обезщети жената, контрата (разходите) ще са пак в нея.
Търсете всеки път кварталния, пишете жалби, звънете на 112, подайте сигнал в кметството.

# 9
  • Мнения: 1 792
Щом жената има нужда от наглеждане,значи не е в първа младост.Преценете какво от тези вещи и е необходимо ,сведете ги до минимум и ги приберете в къщата ,където можете да сложите освен камери и силна аларма,която при проникване да събужда и съседите.

# 10
  • Мнения: 1 574
Ще продължи да руши неща издвора, има доста за отнасяне.

Мотивите да търся адвокат бяха каквито bboiko ги описа, един вид да играе ролята на мечка, за да се движат нещата. Така ме посъветваха хора, които само така са им обърнали внимание на жалбите. В случая обаче с наличието на такива роднини не знам доколко ще има ефект. Ходене при кмета няма смисъл, това е градче, има си полицаи и кмета не се занимава с такива неща. На добра воля пък въобще поради разбираеми причини.

# 11
  • IC 1101,Abell 2029
  • Мнения: 1 049
А с какво се занимава кмета,ако не с това да "натисне" там където трябва.Не става въпрос да поема случая в свои ръце,но поне съвет какво може да се направи което да е ефективно.Оставаше и такъв да не може да даде.И пак повтарям за публичността.Кой ли от властимащите обича да се разгласява че в "двора" му се вършат безобразия а той нищо не прави.

# 12
  • Мнения: 1 574
Развитието, подаде жалба до прокуратурата, последваха две викания в полицията за обяснения. Единия полицай започнал с "ние до всяка бабичка полицай не може да сложим", а втория път ѝ казали "като влезе пак, пак ще се видим"...
Становището от прокуратурата, "Няма разумно обяснение защо У не е уведомила полицията за кражбите", явно кварталния не се брои за уведомен полицай, а в жалбата е написано че той е уведомяван. "Не става ясно защо посочва точно Х за виновник", тя е заявила многократно на полицаите, че много пъти го е виждала как краде, написано е и в жалбата. Нямала документи за вещите и понеже само тя твърдяла, че са откраднати, не можело да се каже дали въобще са отнемани. "Но така или иначе за защита интересите на жалбоподателката Х е предупреден по реда на чл.65 от ЗМВР за наказателната отговорност при бъдещи посегателства срещу имуществото на У, поради което е постигната максимално целта на прокуратурата да защити интереса на гражданите. Постанових, отказвам да образувам досъдебно производство".
Според Гугъл нарушението на тоя протокол по чл 65 не води до абсолютно никаква санкция... Решението на прокуратурата може да се обжалва, но ми струва кауза пердута.

# 13
  • Мнения: 14 793
Имаш два варианта, които по принцип не предлагам, защото...е, ще видиш.
Единият е да викнеш няколко роднини от мъжки пол да си 'поговорят' по мъжки със съседа. Какво ще последва от страна на съседа и неговите роднини не е ясно.
Другият е телевизия/социални медии. Ще ви изкара, че го клеветите.

Аз малко не съм запозната с точно тази практика, ама защо кварталния? Малко казал-рекъл ми звучи. Аз съм звъняла на 112 (не за кражби, за нападение на улицата и заплахи в тогавашния ми дом). 112 пази записи, най-малкото, не може да кажат, че не е стигнало до тях.

# 14
  • Мнения: 1 574
Ами защото управлението е в общината, а в населеното място има само квартален и за кражби всички казват на него. И на 112 да беше, не ми се вярва да се промени нещо. Освен че в този случай има и личен мотив, попаднах и на дълъг пост във фейса, където един адвокат подробно описва защо на прокурорите по принцип не им се иска да образуват досъдебни производства. Накратко, да не си отварят работа.
Дали има някакъв срок за обжалването пред следваща инстанция, защото чета различни неща, от 7 дни до "няма срок", а сега решихме да обжалваме?

Общи условия

Активация на акаунт