Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 10

  • 25 937
  • 868
  •   1
Отговори
# 555
  • Сф
  • Мнения: 10 660
Един съвет и от мен.
Първо, внимавайте точно кой ще викнете, после мислете за цената. Да не се отлепят скоро пак. Майка ми какво направила скоро... Викнала майсторите, които правят покрива на съседния вход ( кооперация) да измажат первазите и. Не стига,че мм маха куфража ( той разбира, но нямаше време), ами и така хубаво са я излъгали. Не искам да казвам колко са и взели. Мм използва само една дума - мародери.
 Българи при това. Дано сега не падне поне. Тя, верно че е възрастна , ама е с акъла си. Все пак са я метнали петорно. Забранихме и вече да се занимава с подобни неща , тя много се срамува сега, въпреки че не е виновна. Представям си покрива как са направили...това са били откровени лъжци. Внимавайте много и питайте поне няколко препоръчани човека като правите нещо.
За плочките също не е евтино кърпеж. Може да е това цената , стига да се направи съвестно, което вече е кът. Забелязала съм напоследък, особено с качването на цените , са се появили някакви играчи, взимат една шапка пари и бягат и работата през просото свършена .
Да се викне човек от входа ( ако има изобщо такъв читав) е малко нож с две остриета. Първо ще мърморят, че е скъпо съседите , малко е като да работиш на роднини. Хем за по- малко пари, хем все за нещо ще са недоволни. ( Че е бавно например, че пак се вижда скъпо и така) .
Драго 2008, защо решихте че майстора , ако е от входа труда ще му е по- евтин , определихте го, така да се каже -не знам Simple Smile Ако съвсем няма какво да прави, може би,но едва ли. По принцип, някои хора решават ,че някой може без пари да им работи и е длъжен едва ли не. Отдавна го няма тоя филм. Елате да видите в нашия вход , има сръчковци колкото искаш, но при елементарен проблем , всеки подминава..или другия вариант- двама едни и същи оправят поразиите за чест и слава. Затова, фонд ремонт и външен да оправя, колкото струва -толкова. Горе долу цените за една и съща работа са сходни. И никак немаловажното - да е направено наистина добре.

# 556
  • Мнения: 1 196
Благодаря ви за коментарите 🤗 Днес пак огледах площадката. Точно 20 плочки липсват и хлопат общо. Дори и да се премахне цялото каре (и здравите плочки включително) пак е по-малко от 4кв.м.
Вярно, пипкава работа си е, но тези 600лв. наистина още ги осмислям ☺️ Лошото е, че и желаещи читави майстори няма. И явно ще трябва да наемем този, който съседката препоръва, та да се приключи и с този въпрос.

# 557
  • Мнения: 68 643
Или търсиш още оферти, или мъжо или друг съсед клякат и ги оправят.
Хващай фейса и вестника и прозвънявай. Други начини не знам.

Утре чакаме втори майстор с оферта на покрива. Насрочихме второ събрание след 2 сидм.с цел да съберем още оферти, освен моята
 Тъкмо мислех да се карам другата събота, че никой не съдейства...и то взеха ме изненадаха приятно Joy
Зърна ми съседка че ще води утре майстора...ми съй обичам аз пък Grinning..да се съдейства.

И пак разбрах, че като ти дойде нещо на езика, и бива да изчакаш, не да бързаш. Добре че не избързах да се карам Stuck Out Tongue Winking Eye
Преди НГ пак така бях дабрала, ма стискам зъби...и добре де ....та тъй де...

# 558
  • Мнения: 6 529
То не са финансови, а ремонтни, въпросите....
Да дам идея...сметнете в левове колко идват за големи, колко лева за малките. Като видят, че разликата е малка и незначителна, може и да се съгласят.
Оферти имате ли..сумата знае ли се каква ще я гоните?


Идеалните части и за малките апартаменти са различни. В нашия блок на първия и последния етаж идеалните части са много по-малки от тези на втори ,трети и четвърти етаж.

# 559
  • Мнения: 68 643
Много?
Колко пък много да е тази разлика. Повече от процент-два ли е?
И 5% да е, на 100 лв това са 5 лв повече, на 1000 са 50 лв....5 или 50 лв ще ги събори ли?

# 560
  • Мнения: 6 529
Въпросът е принципен ,не става въпрос дали ще ги събори. Затова казвам, че не трябва сумите,които се събират, да бъдат еднакви, щом данъците и данъчната оценка са различни.

# 561
  • Мнения: 68 643
Нещо не сме се разбрали. За друго ставаше дума там.
Не твърдя и никога не съм твърдяла, че трябва да са еднакви ?

# 562
  • Мнения: 6 529
Нещо не сме се разбрали. За друго ставаше дума там.
Не твърдя и никога не съм твърдяла, че трябва да са еднакви ?

Аз по принцип говоря. Няма как за смяна на крушка ,такса домофон или поправка на sim карта на асансьорен техник да се взема по квадратура или по идеални части ,както при нас се събират парите. Фонд ремонт не е отделно от останалите разходи. Квадратурата ли е причина крушката да изгори или да повреди бравата на входната врата? И така се събира от всички ,дори и от тези, които не живеят там.

# 563
  • Мнения: 68 643
Разкарайте профито.
Отказ от плащане.
Писмена аргументация до профито защо не е законно това което правят, и защо отказвате да плащате. С обратна разписка изпратено.

# 564
  • Мнения: 6 292

Драго 2008, защо решихте че майстора , ако е от входа труда ще му е по- евтин , определихте го, така да се каже -не знам Simple Smile Ако съвсем няма какво да прави, може би,но едва ли. По принцип, някои хора решават ,че някой може без пари да им работи и е длъжен едва ли не. Отдавна го няма тоя филм. Елате да видите в нашия вход , има сръчковци колкото искаш, но при елементарен проблем , всеки подминава..или другия вариант- двама едни и същи оправят поразиите за чест и слава. Затова, фонд ремонт и външен да оправя, колкото струва -толкова. Горе долу цените за една и съща работа са сходни. И никак немаловажното - да е направено наистина добре.
Нещо не разбирате и жалко за Вашия вход и манталитета, който цари там! Дори описах достатъчно подробно защо цената не е толкова фрапираща. Ако има някой мераклия от блока, който с това се занимава или поназнайва нещата как се случват, разбира се, че може да го направи за 200-300 лв в името на общото благо Wink Хем да не е хич без пари. Много добре знам колко време и как се прави тази работа от професионална гледна точка, а не защото си фантазирам или омаловажавам труда на някого. Знам и че ние не малко неща сме правили съвсем за без пари във входа, това беше идея към дамата и как да си намалят разходите.
Да не пропускаме и факта, че ако човекът живее там, не губи време в път, пренасяне на инструменти и освен всичко може да си прецени по кое време да излезе от вкъщи да го направи (като е "свободен"). За него това би била съвсем реалистична цена

Последна редакция: нд, 29 яну 2023, 09:54 от drago_2008

# 565
  • Мнения: 68 643
Какво е виновен тякой, че други съседи са тарикати?? Чак да е жалко? Жалки са тарикатите, не мъжът на Пюр, който търчи като луд за без пари...

# 566
  • Мнения: 6 292
Е как да не съжалява човек? Колко по-лесно се живее и стопанисва ЕС с хора, които са на една вълна. Пак ли останах неразбрана?

# 567
  • Мнения: 68 643
Май да Grinning
Разчетох го като обща анатема към всички Joy...
Ами не е ок, ама като са такива....свестните какво да направят. Опъват каиша, колкото могат, и докато им писне.

# 568
  • Сф
  • Мнения: 10 660
Е как да не съжалява човек? Колко по-лесно се живее и стопанисва ЕС с хора, които са на една вълна. Пак ли останах неразбрана?
разбрах те, но ...описа кибуц.
Това в бг с ЕС не е " на една вълна".  На една вълна е всеки да участва поравно. Също,не  би трябвало да се отнасяте към " мераклията" , като към балък, който ще свърши дадена работа за половината пари отколкото струва въпросната работа по принцип. Той ли по- лесно ще живее? Дали?
Наистина, много лесно се живее, когато не влагаш нищо и чакаш на другите.
Защо изобщо трябва да се търси някой сръчен от входа ( я си представи вход от полицаи,никой не умее нищо сръчно 😂) ? Питат се няколко майстори, айде да не е фирми, че ДДС, оглед се заплаща и тн. и се решава проблема. Просто и ясно. Който не е съгласен се хваща той домоуправител и се разправя да търси.

# 569
  • Мнения: 68 643
Трудът на всеки трябва да се уважава.
Наистина, няма логика трудът на съседа да е по-евтино оценен от труда на външен майстор.
Ако офертата от 600 лв се вижда висока, търсят се и други оферти и така докато цената им се вижда приемлива.
Факт е, че и оферти не се търсят лесно, занимавка е..посрещаш човека за огледа, отделяш време и т.н.

И понеже скоро го играх това, мога да кажа че благодарност не получих, само критики. Не беше в ЕС, а на работа - нали съм една от съседите, колегите, викам дай да направя нещо , безплатно, да ни е добре на всички. Работа не исках от сях, пари не исках, исках нещо ново да купя да освежа. Е, направих го с идеята че го правя за общността. Виновта излязох, и то много. Е, и в ЕС е същото...шансът да получиш критика вместо благодарност, за проявена инициатива и вложен личен сруд, е огромна!!
Grinning
Просто с криви хора няма как да се разбереш....няма.

Общи условия

Активация на акаунт