Майчинството счетоводно - 94

  • 31 649
  • 746
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 77
В края на миналия месец подадох Приложение 2 към работодател тъй като последния ми болничен беше до 12.10. В сайта на НОИ вижда ли се както се качват болничните? Нещо не го намирам никъде и се филмирам, тъй като влязох в големи пререкания с HR и в възможно да не е подаден. Как мога да го проверя?

# 46
  • Мнения: 565
Здравейте имам следния казус. Миналия месец родих на 16ти и АГ-то ми даде 42дни болничен + друг болничен 5дни за преносване, но забравих да сложат печат от регистратурата и сега като проверявам в НОЙ пише, че в момента се обработва а мина вече месец. Дали ще ги изплатят? ще ми ги върнат за печат или ще ги анулират?

# 47
  • София-Младост
  • Мнения: 23 338
Кога подадохте болничните до работодателя? С ПИК вижда ли се кога са входирани в НОИ?

# 48
  • Мнения: 565
Кога подадохте болничните до работодателя? С ПИК вижда ли се кога са входирани в НОИ?
Пише, че са постъпили на 19ти тогава и ме изписаха, на работодателя са занесени към 22ри.

# 49
  • София-Младост
  • Мнения: 23 338
Кога подадохте болничните до работодателя? С ПИК вижда ли се кога са входирани в НОИ?
Пише, че са постъпили на 19ти тогава и ме изписаха, на работодателя са занесени към 22ри.
За септември говори нали? На 19-ти може от болницата да са подадени. Важно е работодател кога ще ги подаде. А неговия краен срок е бил 10.10. Така че или го  е подал или нещо е станало. Свържете се първо с работодателя, щом с ПИК не виждате кога е входиран болничния.

# 50
  • Мнения: 703
Здравейте имам един въпрос!
Бременна съм в 32г.с , осигурена съм ( сама си плащам , здравните) . На 20 години съм  , нямам никакъв стаж? Искам да питам , какво имам право да получавам? Знам , че майчинство няма да взема, но от социалните май ми се полага някаква сума 100/200 лв и детски . Къде и кога , какво трябва да подам за да се възползвам от тези помощи? Не съм самотна майка имам граждански брак . Ние говорихме със една счетоводителка за майчинството още като бях в 9г.с и тя ми каза , че нямам смисъл да плащам на друг всеки месец по 352 лв зада ме води като работна и т.н . Тогава ми каза , че ще получавам от социалните , но не ми даде обяснение. Надявам се някой да ми обясни точно и какво трябва да направя и от какво мога да се възползвам.   Благодаря , че ме изчетохте!

# 51
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте имам един въпрос!
Бременна съм в 32г.с , осигурена съм ( сама си плащам , здравните) . На 20 години съм  , нямам никакъв стаж? Искам да питам , какво имам право да получавам? Знам , че майчинство няма да взема, но от социалните май ми се полага някаква сума 100/200 лв и детски . Къде и кога , какво трябва да подам за да се възползвам от тези помощи? Не съм самотна майка имам граждански брак . Ние говорихме със една счетоводителка за майчинството още като бях в 9г.с и тя ми каза , че нямам смисъл да плащам на друг всеки месец по 352 лв зада ме води като работна и т.н . Тогава ми каза , че ще получавам от социалните , но не ми даде обяснение. Надявам се някой да ми обясни точно и какво трябва да направя и от какво мога да се възползвам.   Благодаря , че ме изчетохте!

Единствено здравноосигурена си, което е различно от "осигурена" в счетоводния смисъл на думата.Отиваш в Агенция за социално подпомагане по адрес и ги питаш от какви помощи можеш да се възползваш.Социалното майчинство за 1 година е спрямо доход.Ще ти обяснят и какви други документи ще трябва да носиш.
https://asp.government.bg/bg/deynosti/sotsialno-podpomagane/semeyni-pomoshti/

# 52
  • Мнения: 104
Здравейте! Много ще се радвам, ако някой може да ми отговори.
Върнах се на работа, когато детето ми беше на 6 месеца. Уговорката беше да работя вкъщи (така или иначе сме хоум офис) и да си гледам детето, докато тръгне на ясла. Детето ще тръгне на ясла на 10 месеца (след месец). В момента получавам заплатата си + 1/2 майчинство.
Въпросът ми е дали майчинството ще бъде спряно, когато детето тръгне на ясла и дали трябва да уведомя работодателя си, когато детето вече е тръгнало на ясла?

# 53
  • София-Младост
  • Мнения: 23 338
Автоматично спиране няма. Вие сте се върнали по-рано на работа и не ползвате полагаемия отпуск. Дали детето посещава детско заведение в случая няма никакво значение. Не сте длъжни да уведомявате работодател. Продължавате да поучавате 1/2 от обезщетението.

# 54
  • Мнения: 104
Автоматично спиране няма. Вие сте се върнали по-рано на работа и не ползвате полагаемия отпуск. Дали детето посещава детско заведение в случая няма никакво значение. Не сте длъжни да уведомявате работодател. Продължавате да поучавате 1/2 от обезщетението.

Благодаря за отговора! До втората година ли се получава 1/2 или до първата година на детето?

# 55
  • София-Младост
  • Мнения: 23 338
До втората. Но за втората, мисля, че ще трябва друг вид декларация да подадете.

# 56
  • Мнения: 104
До втората. Но за втората, мисля, че ще трябва друг вид декларация да подадете.

Благодаря за отговорите!

# 57
  • София
  • Мнения: 4 709
Здравейте
Първта година от майчинството ми изтича на 28.10.2022г
Снимка

Втората година я прехвърлям на бабата (тя ще гледа бебето)
Бебето е родено на 4.11.2022г
Въпроса е :
Кога трябва да се върна на работа?
29 окт или 5 ноември?
(когато свършва първата година от майч. Или когато детето направи 1г)?

# 58
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
На работа си на 30.10.22г, ако си на график или 31.10.22 ако си в работните дни от понеделник до петък.

# 59
  • Мнения: 2 420
Здравейте,
Терминът ми бе на 5 август, на 17 юни родих по спешност.
От там ми издадоха болничен от 17.06.22г до 28.07.22г
След това ЛЛ на децата ми издаде от 29.07.22г до 29.10.22г
Следващ болничен трябва ли да имам или трябва да подам документи за майчинство при счетоводителя?

Общи условия

Активация на акаунт