Бременност след секцио

  • 1 620
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 585
Здравейте, ще се радвам мамите забременели отново след секцио да споделят колко скоро след това са забременели. Има такива теми, но са стари и бих била благодарна за по-актуалана информация. АГ при който бях първата бременност каза, че 6м са достатъчни за да започнем да правим отново опити. На повечето места обаче чета за период на изчакване от 2-3 години.
Има ли нещо специално за което трябва да се следи при скорошно забременяване след секцио?
Благодаря предварително Simple Smile

# 1
  • Мнения: 1 580
Още преди да родя понеже беше на кантар моят лекар ме предупреди, ако есекцио и искам вагинално раждане на второ дете да изчакам една година до забременяване след раждането на първото.
Успех 🤞🏻

# 2
  • Мнения: 45
Раждала съм 2 деца секцио, година и три месеца след, като родих забременях с ворото. Това което са ми казвали е , че е добре 2 години да има от раждане до раждане.

# 3
  • Мнения: 794
И на мен след раждане секцио са ми казвали да чакаме 2 години поне. Предполагам от случай до случай зависи и тези две години са някакъв оптимален вариант, но аз лично бих ги спазила, по-добре от рискова бременност.

# 4
  • Мнения: 295
Най- често съм чувала от АГ поне една година изчакване с опитите, а не 2, но предполагам това зависи и от метода, по който е правено първото секцио. Иначе и на мен две АГ- та ми бяха казали, че мога да чакам и 6-7 месеца след преглед, но   колегите им се отнесоха с недоумение към  тази "безотговорност". При всички положения трябва да се мине на преглед преди началото на нови опити. В моя случай, следвайки съветите за критичния минимум и по други причини, нещата се случиха само 9-10 месеца след първото секцио. Не съм имала проблеми и всичко беше наред,   но бремеността си е рискова. Съвсем в началото следяха къде се е закрепил плода,ако не се лъжа дали е близо до цикатрикса и дали не е ниско. В последствие дебелина и състояние на белега.

# 5
  • Мнения: 271
Моята АГ ми каза, че цялостното възстановяване на организма е 1г и 8м и да изчакам поне толкова Simple Smile

# 6
  • Мнения: 3
Здравейте, темата е стара но ако някой се включи ще се радвам. Понеже не искам да отварям нова тема. Имам две раждания секцио като първото е преди 11 години а второто е преди 8 месеца, искаме трето детенце, но доктора който ми прави секциото е задал много странен въпрос на съпруга ми. Веднага след като е приключила операцията е попитала дали плануваме още деца, след което съпруга ми я е попитал да не би да е станало нещо, тя е замълчала. Та въпроса ми е започнахме опити и до сега не съм имала проблем със забременяване още от първия месец, но сега не стана така. Според вас дали не се е случило нещо на операцията и да са го прикрили и как мога да разбера това. Ходих на преглед при друг доктор, мнението е, че всичко е наред (преглед с вагинален ехограф) и според вас дали би било опасно трето секцио при мен тъй като съм и на 36г.Надявам се някой да се включи. Благодаря 😊

# 7
  • Мнения: 271
Здравейте, темата е стара но ако някой се включи ще се радвам. Понеже не искам да отварям нова тема. Имам две раждания секцио като първото е преди 11 години а второто е преди 8 месеца, искаме трето детенце, но доктора който ми прави секциото е задал много странен въпрос на съпруга ми. Веднага след като е приключила операцията е попитала дали плануваме още деца, след което съпруга ми я е попитал да не би да е станало нещо, тя е замълчала. Та въпроса ми е започнахме опити и до сега не съм имала проблем със забременяване още от първия месец, но сега не стана така. Според вас дали не се е случило нещо на операцията и да са го прикрили и как мога да разбера това. Ходих на преглед при друг доктор, мнението е, че всичко е наред (преглед с вагинален ехограф) и според вас дали би било опасно трето секцио при мен тъй като съм и на 36г.Надявам се някой да се включи. Благодаря 😊
Включвам се като човек с 2 секцио през 2г и 8м.
След второто секцио думите на лекарката ми бяха да не си помислям за трето дете.
Трето секцио е изключително рисково за майката.
Успех!

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 5 941
Не плашете излишно жената! Ако вашата лекарка Ви е казала да не си помисляте за трето дете (секцио), то това се отнася лично за Вас. Това в никакъв случай не е правило!

Тук във форума има майки с по три секцио, даже с 4! Аз съм една от тях. Втората жената на баща ми също е с три секцио.

Може да пишете в темата "За секциото с любов", ще получите повече и адекватни отговори на майки минали по вашия път.
Самото трето секцио не е много по-рисково от предишните две. По-скоро е важно дали нямате други придружаващи усложнения (миоми и т.н.).

Аз още в родилното след второто секцио попитах АГ, която ми следеше бременностите и ми направи цезаровите, дали може да мина през трето секцио - каза, че няма никакъв проблем, но да не си и помислям за естествено раждане след две секцио.
Но след всяко секцио ми казваше, че трябва да изчакаме да мине поне година след операцията, преди да започнем опитите. 8 месеца след секцио ми се струва малко рано. Някои АГ даже препоръчват да се изчака 2 години от операцията преди подновяване на опитите.

Моите цезарови бяха на 32г (почти 33г), 35г и 42г. Големите ми бяха на 9г и 7г, когато се роди малкото.

# 9
  • Мнения: 271
Не плашете излишно жената! Ако вашата лекарка Ви е казала да не си помисляте за трето дете (секцио), то това се отнася лично за Вас. Това в никакъв случай не е правило!

Тук във форума има майки с по три секцио, даже с 4! Аз съм една от тях. Втората жената на баща ми също е с три секцио.

Може да пишете в темата "За секциото с любов", ще получите повече и адекватни отговори на майки минали по вашия път.
Самото трето секцио не е много по-рисково от предишните две. По-скоро е важно дали нямате други придружаващи усложнения (миоми и т.н.).

Аз още в родилното след второто секцио попитах АГ, която ми следеше бременностите и ми направи цезаровите, дали може да мина през трето секцио - каза, че няма никакъв проблем, но да не си и помислям за естествено раждане след две секцио.
Но след всяко секцио ми казваше, че трябва да изчакаме да мине поне година след операцията, преди да започнем опитите. 8 месеца след секцио ми се струва малко рано. Някои АГ даже препоръчват да се изчака 2 години от операцията преди подновяване на опитите.

Моите цезарови бяха на 32г (почти 33г), 35г и 42г. Големите ми бяха на 9г и 7г, когато се роди малкото.
Доколкото виждам това е форум и всеки е тук да споделя мнение и опит - в случая аз написах своите!

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 5 941
Доколкото виждам това е форум и всеки е тук да споделя мнение и опит - в случая аз написах своите!
Така е.
Само че това обобщение
Трето секцио е изключително рисково за майката.
е изключително преувеличено.
И затова исках да добавя, че въпросната забрана важи само за вашия случай и не е нужно да плашите потребителката.

Последна редакция: вт, 05 мар 2024, 23:07 от Brin de muguet

# 11
  • Мнения: 392
Аз забременях почти на майтап 6 месеца след секциото. АГ ми каза честито и толкова. Бременността не се разви обаче. Сега съм бременна пак, 1 година след секциото. Съвсем достатъчно време е минало, АГ следи цикатрикса всеки път и си е идеален. Бебето и плацентата са на нормални места. Така че и това колко трябва да се чака е индивидуално. Ние искахме малка разлика и ни дадоха зелена светлина.

# 12
  • Мнения: 3
Много благодаря на отзовалите се, аз всъщност не се плаша лесно, но просто се притесних тъй като не се получава а искаме сега да е малка разликата за да растат заедно децата, но като гледам може би няма да стане веднага. Още веднъж много благодаря за отговорите. 😘❤

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 5 941
Имам две раждания секцио като първото е преди 11 години а второто е преди 8 месеца, искаме трето детенце...
Та въпроса ми е започнахме опити и до сега не съм имала проблем със забременяване още от първия месец, но сега не стана така. Според вас дали не се е случило нещо на операцията и да са го прикрили и как мога да разбера това.
Кърмите ли? По време на кърмене забременяването става по-трудно.

Това, което може да направите :
1. Можете да отидете на преглед при доктора, който Ви е правил секциото и направо да го попитате дали всичко е наред за трета бременност след второто секцио.
2. Да отидете при репродуктивен АГ да Ви прегледа матката. На мен така ми откриха истмоцеле, което се беше образувало след второто секцио. То също може да пречи на забременяването.
3. Хистероскопията дава най-достоверна информация за състоянието на матката и дали им някакви поражение от предишното секцио.

# 14
  • Мнения: 3
Относно прегледа, ходих след 40 дни при докторката която ме оперира и я попитах, на мен тогава ми отговори че няма проблем но да изчакаме поне 2 години. Мисля да опитаме още два месеца и ако не се получава ще последвам съветите ви.

Общи условия

Активация на акаунт