Тромбофилия, ДВТ, проблеми с кръвотока, прееклампсия - Тема 21

  • 26 302
  • 799
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 1 157
Здравейте,
Имам два спонтанни аборта - направих генетични изследвания и имам хомозигот при PAI и при MTHFR, Factor V и Prothrombin са нормални.
Направих консултация с хематолог в Токуда, като според него е необходима терапия при следваща бременност. Пусна и някои кръвни изследвания:


Приемам метилираните форми на фолиева и б12. Въпреки че е в границите, б12 ми се струва нисък.
На вторичен преглед съм чак на 09.02.
Нямам категорично потвърдено от него, че имам тромбофилия. Вие какво мислите?
Също така, дали не трябва да изследвам и други генетични показатели?
Имаш тромбофилия - много лекари не вземат насериозно хомозиготна мутация при PAI (тя може и да не направи проблем или да не направи сериозен проблем, но може и да прецаква всяка твоя бременност).
С хомозиготна PAI мутация имам една безпроблемна бременност, една, която също беше успешна, макар че без малко да завърши с аборт, лежах за задържане с месеци след един огромен кръвоизлив (при тези две бременности не знаех за мутацията и съм взимала профилактично само Акард, който вероятно е помогнал за щастливите завършеци), но след това имам и доста неуспешни бременности, завършили на различна фаза, та за последната ми успешна бременност бях с НМХ от зачеването (инвитро) до раждането. Не е за подценяване мутацията, още повече щом имаш история с неуспешни бременности. Силно ти препоръчвам да държиш на НМХ терапия и да не се оставяш да те увещават, че можеш и без НМХ или че може през ден да си слагаш инжекция - може и да може, но може и да не може, а не си струва да добавиш още един аборт към досегашните два.

# 721
  • София
  • Мнения: 65
Здравейте! Излязоха и моите резултати за тромбофилия, може ли да помоля за съдействие с разчитането? На хематолог съм другата седмица...и ми е притеснено

# 722
  • Варна
  • Мнения: 3 278
PAI е проблем само при бременност, което означава че трябва да сте на терапия тогава. По принцип се гледа и ACE и Factor XIII, но като е хомозигот по-скоро дикретно терапия. За MTHFR метилирани форми на фолиева киселина.

# 723
  • София
  • Мнения: 65
PAI е проблем само при бременност, което означава че трябва да сте на терапия тогава. По принцип се гледа и ACE и Factor XIII, но като е хомозигот по-скоро дикретно терапия. За MTHFR метилирани форми на фолиева киселина.

Бременна съм в 6-та седмица.
Означава, че имам т.нар "тромбофилия", така да разбирам? Някакви насоки в какво се състои терапията (чисто информативно, преди да посетя лекар и да го обсъдим).

Още веднъж благодаря!

# 724
  • Sofia
  • Мнения: 6 181
Терапията са ежедневни инжекции с кръворазреждащо лекарство - нискомолекулен хепарин (НМХ). Марковите наименования в БГ са Фраксипарин и Клексан.
Някои изписват допълнително Аспирин Протект (АП) и/или Натаспин. Зависи от случая.

Плюс стриктно следене на кръвотока към бебето.

Последна редакция: чт, 26 яну 2023, 16:14 от Brin de muguet

# 725
  • Мнения: 8
Здравейте,

Може ли да ми помогнете с разчитането на следните резултати:


Пуснах и допълнителните изследвания от забележката, но докато излязат резултатите от тях, смятате ли, че е нужна терапия в начална бременност? АГ спомена, че мога да започна Фраксипарин 0,4 след като питах, но изглежда, че не беше много "за" на този етап, а по-скоро след като излязат резултатите и ако е нужно.

Благодаря предварително!

# 726
  • София
  • Мнения: 7 542
И Синево и Бодимед правят антиХа в Германия по мои спомени. Затова е и толкова скъпо изследването, ама лошото е че в случая не върши работа. Питайте в лабораторията за всеки случай.

Дели,за коя лаборатория говориш?
И аз съм чула,че трябва да е веднага,затова най- добре е НКб. Но ако няма възможност за пътуване не знам....

# 727
  • Варна
  • Мнения: 3 278
А в кои случаи тогава е валидно това изследване? То не е ли специфично за оценка на риска от тромбоза и регулация на НМХ? Съответно има изисквания за взимането на проба, които при никой случай няма как да се спазят като се пращат в Германия. Или се ползва и за друго?

# 728
  • Мнения: 5 067
И аз мисля, че за да го предлагат ,и не е някаква тайна, че пътува до Германия,значи има условия на съхранение на пробата и едва ли е невалидно.

# 729
  • Мнения: 134
можете ли да ми помогнете за резултатите с аборт съм в 13 седмица

# 730
  • София
  • Мнения: 2 071
Гледах в ценоразписа на Надежда, че има изследване - Анти фактор Ха активност, дали е същото, струва 40 лв.

# 731
  • София
  • Мнения: 65
Терапията са ежедневни инжекции с кръворазреждащо лекарство - нискомолекулен хепарин (НМХ). Марковите наименования в БГ са Фраксипарин и Клексан.
Някои изписват допълнително Аспирин Протект (АП) и/или Натаспин. Зависи от случая.

Плюс стриктно следене на кръвотока към бебето.

@Brin de muguet Благодаря ти за отговора!
Доста мнения и статии изчетох и като обобщение разбирам, че този резултат (хомозигот по PAI) е нискорисков (или по-скоро, че другите две мутации са високорискови), и терапия с кръворазреждащо лекарство не е наложителна. Утре ще ходя на преглед при АГ, другата седмица ще запиша час и за хематолог. Опитвам се да съм подготвена и да знам дали да настоявам за инжекции.
С тази мутация какви контролни изследвания и на какъв период се пускат?

# 732
  • Мнения: 5 067
Валка,точно обратното са ти писали. Че си за терапия, и по принцип се изследват още асе и фактор 13, които ако ги имаш утежняват нещата. Но като си хомозигот ПАИ така или иначе е по-добре да си на инжекции.

# 733
  • Мнения: 4 619
Ради, правено ли е изследване на абортивния материал?

# 734
  • Мнения: 134
He не е правено

Общи условия

Активация на акаунт