Майчинството в България

  • 5 752
  • 113
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 399
Извинявайте че се включвам в темата ви, не искам да споря с никой, всеки е избрал доброволно къде да живее и си носи последствията от този избор. Но тъй като съм от тези които живеят в чужбина, мога да кажа че в България се носят много митове и легенди как е в чужбина. Повечето от представите които хората имат как е уредено майчинството и отглеждането на децата в чужбина, нямат връзка с действителността. За повече подробности можете да прочетете множеството теми в 'Родители в чужбина' и сами ще се убедите че България е много социална държава спрямо майките на малки деца.

Тук само искам да коментирам следните 2 изказвания, които прочетох още на първа страница:
Всяка майка, която има някакъв вариант за бебето се връща на работа максимално скоро.

Това е точно така и в чужбина за повечето работещи майки. Мои колежки се върнаха на работа преди децата им да навършат 6 месеца.

Да в чужбина не ти плащат да си "стоиш" в къщи, но там като се върнеш на работа изкарваш достатъчно, за да си позволиш квалифицирана бавачка, а тук се връщаш на работа, за да закърпиш положението и майките, които могат да си позволят детегледачки са много малко.

Това е пълна заблуда. Дори и много добра заплата да получаваш, ако вземеш квалифицирана бавачка, много голяма част от заплатата ти ще отива в нейния джоб. Много жени не могат изобщо да си позволят квалифицирана бавачка. Други трябва да работят само за бавачката. Така че в крайна сметка повечето хора пак прибягват до някакъв вариант на детска ясла/градина или до съвсем неквалифицирана бавачка, която понякога направо е вредна за детето. По принцип по света държавата много малко помага в отглеждането на детето, това е лична отговорност на родителите. Може би и на това се дължи факта че в чужбина хората раждат на по-късна възраст, когато финансово могат да си позволят дете.

# 61
  • София
  • Мнения: 1 877
Никой не оспорва, че новата поправка за майчинството (9м * 90% от заплатата) е много стимулираща майките в България. Но преди това, положението беше направо смешно... 2 години по 160 лв. + 18 лв. детски (на които ние лично нямаме право хаха) - е това си е просто невероятен доход. Кое да си купиш по напред, памперсите или дрешките за детето?! Не ми обяснявайте, че в чужбина (говоря за развитите страни) е страшно да родиш дете и се чудиш как да го изгледаш. Вярно е, че в Щатите майките се връщат на работа в самото начало, но това е продиктувано не само от социални политики, но и от начин на живот и манталитет.

А в България сигурно някакъв минимален процент от майките ползват целите 2 години майчинство - повечето са принудени да се върнат на работа много преди това, за да помагат за осигуряването на основните нужди на семейството.

# 62
  • Мнения: 88
Миии, аз още съм доста далеч от 30-те години, но ако ти настояваш че съм на 30, добре, ще бъда на 30.
Далеч не съм казала, че живота ми е уреден.

Аз също исках дете на 20. Да не мислиш, че само ти си искала дете на тази си възраст! Само че, когато бях на 20, бях още студентка. И макар и да работех, не печелих достатъчно и собствените си разходи да покривам. ( И аз не съм работила цял живот сегашната си работа. Започнах като касиерка и секретарка. Юркаха ме по 10-12 часа дневно. Каквото на някой му беше досадно да го свърши, беше прехвърляно на мен. И това за 280 лева на месец.) Тогава реших, че е безотговорно, при положение, че нямам пари да издържам себе си, да родя дете. ( Това е мое мнение. Не го натрапвам на никого. ) И затова изчаках. Имам приятелки, родили и по-рано. Не са лоши майки. Аз не съм казала, че някоя майка е по-лоша от мен! Ако го намериш това някъде написано, моля да ми го покажеш. Ще се разкая публично за всичките си изписани думи. Това, че нямаш финансови възможности, не те прави лош родител. Както и това, че имаш такива, не те прави добър родител.

Родих по-късно. Не съжалявам за което. Така съм решила. Важното в случая е, че аз не съм решила да си родя дете на 20, защото така искам, а пък после да сумтя, че видиш ли държавата не ми създавала условия да работя. Защото това са глупости.





Не искам да превръщаме темата в спор, нито казвам, че да родиш на 20 е някакво велико геройство. Всеки сам преценява кога да роди дете и дали това ще стане на 20, 30 или40г. няма никакво значение. Отбелязах, че има жени които раждат на20 само зада ти кажа, че на тази възраст просто няма как да си се утвърдил в професията си и съответно да получаваш добра заплата, но това не значи, че си мързелев и безодговорен. И да продължавам да сумтя, че държавата не създава нормални условия за работа на младите родители.
Съжалявам ако съм те обидила с нещо, не съм го искала. Просто изказах моето мнение по въпроса.
Весели празници. santa2

# 63
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374

А по въпроса за мизерните заплати по принцип мога да изпиша тритомник, но за да съм по-кратка, само ще напиша, че както личния, така и професионалния живот всеки сам си го гради. Не можете да ме убедите, че един човек, който не е спрял да се образова и квалифицира още след средно образование, няма да се пласира добре на трудовия пазар. Аз например използвам всяко свободно време, за да уча. Дали за някой нов сертификат, дали езиков курс. Няма значение. Всичко е от полза.
Дори сега, когато съм с бебе на три месеца, понеже го гледам сама и не мога през седмицата да ходя насам-натам, съм се записала на съботно-неделен курс по немски. Мъжа ми гледа детето до обяд в почивните дни, а аз вместо да се излежавам пред телевизора, уча. През седмицата пък, когато бебока заспи следобед, след като изчистя, изваря шишетата и т.н. сядам и уча за един допълнителен сертификат в областта, в която работя. По 1 час на ден да отделя, пак е нещо. И затова знам, че като се върна на работа, ако не ми предложат по-добра заплата, ще мога да напусна и пак да си намеря добра работа.

Аз пък си мисля, че неможе всички да са висококвалифицирани. Ако всички са с по няколко виши интересно кой ще опече хляб напремер, кой ще ти го продаде, кой ще ушие дрехи за децата ти и т.н. Действително на запад няма толкова дълго майчинство но и няма такива заплати. Абсолютно съм съгласна, че когато си високообразован не може да взимаш колкото някой учил примерно до 12кл. , но също така неможе да работиш по 10-12ч 6дни в седмицата и да взимаш 200лв. Или може би по ниско образованите не трябва да раждати да отглеждат деца?  Защото на запад с една минимална заплата можеш да си покриеш всички разходи а тук не стига да си платиш дори консумативите, а какво остава да се нахраниш и да гледаш дете.

Съгласна съм, също имам наблюдения. Дори с минимална заплата можеш да си намериш квартира, за която да ти стигат парите да се храниш прилично. Яслите и детските градини са различни, според заплащаните такси, но могат да се плащат и от минималната заплата. И работното им време е съобразено с работното време на родителите.
Най-лесно е да кажеш, че всеки сам избира дали да учи или не, но дори човек с няколко висши и следдипломни квалификации иска да яде хляб, да пие по чашка с приятели в заведение или да му се изчисти колата в авто мивка. А точно тези хора почти нямат достъп до интернет и образование, заради по-ниските заплати. И чакат някой да се сети, че има и такива като тях. Защото нямат информация къде и как да кажат, че и те искат да създават семейства и да гледат децата си. Не знаят и какво губят, когато не ги осигуряват върху реалните им заплати, например. Разликите между реалните и официалните заплати не е толкова голяма, както цитираната по-горе - 350 срещу 890. А да има разлика изобщо - причината е преди всичко в държавата ни, че създава условия за такова разминаване. Не се грижи достатъчно за своите, а от там и нашите, интереси. И докато не се вземат адекватни мерки за стимулиране на работещи и работодатели за по-добра работа и по-добро заплащане, за реално действаща, не само на книга, пазарна икономика (за много малко професии пазара на труда не е само мираж) - недоволните в България ще стават все повече. За сметка на децата й.

Последна редакция: сб, 23 дек 2006, 17:44 от jd

# 64
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Не знам тук ли му е мястото, но искам да попитам нещо.
От първи януари ще продължавам ли да си получавам майчинството, докато детето ми навърши две години  newsm78  Всъщност сега колко ще бъде това майчинство, вдигна ли се и то заедно с минималната заплата  newsm78 Мерси много  Hug

# 65
  • Мнения: 4 978
Не знам тук ли му е мястото, но искам да попитам нещо.
От първи януари ще продължавам ли да си получавам майчинството, докато детето ми навърши две години  newsm78  Всъщност сега колко ще бъде това майчинство, вдигна ли се и то заедно с минималната заплата  newsm78 Мерси много  Hug

От 01.01.07 г. майчинството, м/у 9-тия месец и 2 г. на детето ще бъде 180 лв (по-точно тази сума е валидна за 2007 г., за всяка следваща се гласува с бюджета)

Всякакви въпроси по и около темата можеш да задаваш в новия подфорум на СНБМ.

# 66
  • Мнения: 750
В чужбина връщането на работа не стане ли до няколко месеца е равно на нямаш работа. Хубаво, ама хиляди са тези семейства, където само таткото работи, майката си гледа децата, не до 2, ами до n- та възраст и си плащат сметките и т.н.

# 67
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Не знам тук ли му е мястото, но искам да попитам нещо.
От първи януари ще продължавам ли да си получавам майчинството, докато детето ми навърши две години  newsm78  Всъщност сега колко ще бъде това майчинство, вдигна ли се и то заедно с минималната заплата  newsm78 Мерси много  Hug

От 01.01.07 г. майчинството, м/у 9-тия месец и 2 г. на детето ще бъде 180 лв (по-точно тази сума е валидна за 2007 г., за всяка следваща се гласува с бюджета)

Всякакви въпроси по и около темата можеш да задаваш в новия подфорум на СНБМ.

Благодаря ти   bouquet

# 68
  • Мнения: 197
Много хора си стоят у дома и държавата им плаща-пенсионери, инвалиди, соц. слаби...Всеки си има своята причина и явно е по-лесно да си стоят у дома с мизерен доход, от колкото да им се намери подходяща и добре платена, обществено полезна дейност. Аз не мога да си представя да оставя 3-месечно бебе и да излизам от работа през 3 часа да го кърмя???!!!За мен това са изказвания на хора, които въобще нямат представа какво е да си майка в БГ. Пр. имам колежка, която, когато и да я попитам как е ми отговаря, че работи, но това след като родих. Дори си позволи да ме посъветва да спра да кърмя, че  като сме станели майки сме ставали....(така и не разбрах). Е ако така разсъждават всичките ми колеги няма да ги погледна повече. За съжаление има хора , които изразът "гледам си детето" го разбират в буквалния смисъл.

# 69
  • Мнения: 9 050
Много хора си стоят у дома и държавата им плаща-пенсионери, инвалиди, соц. слаби...Всеки си има своята причина и явно е по-лесно да си стоят у дома с мизерен доход, от колкото да им се намери подходяща и добре платена, обществено полезна дейност.

Първо, общественополезната дейност никога не е добре платена. И на запад държавната работа, особено в социалната сфера, е ниско платена. Да не говорим, че в повечето случаи обществено полезната дейност е доброволна и безвъзмездна.
И кой според вас трябва да им намери на тези хора работата. За инвалидите не споря, на тях трябва да им се помага да се интегрират. Те са в неравностнойно положение. Обаче е крайно време да проумеете, че социално слаб НЕ Е ЗАБОЛЯВАНЕ!!!! Никой не е длъжен да намира работа. Още по-малко държавата. Държавата е направила своето и то се нарича свободен трудов пазар. От там нататък, който се възползвал, възползвал се. Който не е- това си е негов порблем.

Имаше веднъж една майка в един друг форум. Жалва се, че дъщеря и не получавала обезщетение за болничен и раждане. Питам аз защо. Ами защото то детето никога не било работило, ама то какво е виновно, като не му дават работа!
Хайде да си вдигнат ръцете тези майки, на които някой им я ДАДЕ работата. Защото моята поне не са ми я дали. Ходих на безброй интервюта в не една и две фирми, докато си я намеря.

# 70
  • Мнения: 9 050
В чужбина връщането на работа не стане ли до няколко месеца е равно на нямаш работа. Хубаво, ама хиляди са тези семейства, където само таткото работи, майката си гледа децата, не до 2, ами до n- та възраст и си плащат сметките и т.н.

Ми те и в България са хиляди тези семейства, в които майките не работят и си стоят вкъщи, а татковците носят парите! И си живеят прекрасно.

# 71
  • София
  • Мнения: 1 877
В чужбина връщането на работа не стане ли до няколко месеца е равно на нямаш работа. Хубаво, ама хиляди са тези семейства, където само таткото работи, майката си гледа децата, не до 2, ами до n- та възраст и си плащат сметките и т.н.

Ми те и в България са хиляди тези семейства, в които майките не работят и си стоят вкъщи, а татковците носят парите! И си живеят прекрасно.

Да бе сигурно... Може да има единични случаи, но със сигурност не са много семействата, в които работещият татко да изкарва достатъчен доход, за да издържа три или четири (пък да не говорим за повече) членно семейство и да си живеят прекрасно... Това е голямааааааааа заблуда!

# 72
  • Мнения: 197
ZinaST, може би съм се изразила неправилно, не "да им се намери", а да им се даде възможност да си намерят. Свидетел съм как в две фирми отблъскват директно ромите и хора, които дори не са инвалиди, а просто страдат от хронично заболяване, което не мисля, че е законно. Както и да е, много се отклонихме от темата.

# 73
  • Мнения: 9 050
В чужбина връщането на работа не стане ли до няколко месеца е равно на нямаш работа. Хубаво, ама хиляди са тези семейства, където само таткото работи, майката си гледа децата, не до 2, ами до n- та възраст и си плащат сметките и т.н.

Ми те и в България са хиляди тези семейства, в които майките не работят и си стоят вкъщи, а татковците носят парите! И си живеят прекрасно.

Да бе сигурно... Може да има единични случаи, но със сигурност не са много семействата, в които работещият татко да изкарва достатъчен доход, за да издържа три или четири (пък да не говорим за повече) членно семейство и да си живеят прекрасно... Това е голямааааааааа заблуда!

Амбицирах се и ги преброих. Само аз в близкото си обкръжение от приятели и роднини познавам 17 такива семейства. В работата ми съпругите на повечето ми колеги не работят. Това са поне още 30 такива семейства. Хиляди са, мила. Това че ти не си една от тези съпруги, не означава, че тях ги няма. Вземи си отпуск един ден и обиколи солариумите, фитнес центровете, козметичните салони. Пълни са с такива неработещи съпруги.

Весела коледа на всички и малко повече оптимизъм.

# 74
  • София
  • Мнения: 1 877
В чужбина връщането на работа не стане ли до няколко месеца е равно на нямаш работа. Хубаво, ама хиляди са тези семейства, където само таткото работи, майката си гледа децата, не до 2, ами до n- та възраст и си плащат сметките и т.н.

Ми те и в България са хиляди тези семейства, в които майките не работят и си стоят вкъщи, а татковците носят парите! И си живеят прекрасно.


Да бе сигурно... Може да има единични случаи, но със сигурност не са много семействата, в които работещият татко да изкарва достатъчен доход, за да издържа три или четири (пък да не говорим за повече) членно семейство и да си живеят прекрасно... Това е голямааааааааа заблуда!

Амбицирах се и ги преброих. Само аз в близкото си обкръжение от приятели и роднини познавам 17 такива семейства. В работата ми съпругите на повечето ми колеги не работят. Това са поне още 30 такива семейства. Хиляди са, мила. Това че ти не си една от тези съпруги, не означава, че тях ги няма. Вземи си отпуск един ден и обиколи солариумите, фитнес центровете, козметичните салони. Пълни са с такива неработещи съпруги.

Весела коледа на всички и малко повече оптимизъм.


Хаха - солариумите и фризьорските салони определено не са местата показателни за обществото в България. Естествено, че има хора с много високи доходи, но те не представляват "средностатистическият" българин - по никакъв начин. А за това дали аз си седя вкъщи да си гледам децата - ти просто няма от къде да знаеш, за да изразяваш глупави заключения.

Фактът, че българинът е беден, не е тайна за никого и по разумно е да бъдем реалисти, отколкото оптимисти...

На всички:

Честито Рождество Христово!!!

Общи условия

Активация на акаунт