ДЕВЕТИ клас 2022/2023 - Тема 2

  • 39 081
  • 761
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 3 918
Сигурни ли сме, че говорим за едно и също училище?
Ако да - бащата на директора е работил по високите етажи на МОН, а майка му - заместник - директор на 18 СУ.
Това обяснява как е станал директор.
Ако информацията от първа страница е актуална, значи говорим за едно и също училище.

# 691
  • Мнения: 2 530
Актуална е

# 692
  • София
  • Мнения: 6 292
Да отклоня малко темата и да се оплача. На набора трябва да му се извадят и 4-те непоникнали мъдреци. Отидохме тази сутрин за консултация с хирург за ретиниралия мъдрец, то се оказа, че с всичките има проблем. Другият долен е двоен! Двата горни за тръгнали към бузите. Докторът предлага 2 по 2 да ги извади. Освен финансово натоварващо, ми е притеснено все пак от самите операции.

# 693
  • Варна
  • Мнения: 2 345
Кати, не съм специалист в областта и съм наясно, че всеки отделен случай трябва да се разглежда самостоятелно. Но, аз имам само два мъдреца (горни), другите така и не изникнаха. Имам съмнение, че неизникналите ми причиняват кривене на долните зъби, но срам-не срам, не съм ходила да ги снимам. За горните обаче - и двата са ми пораснали към бузите. Така са си ми от над 20 години и никога не съм имала проблем с това. С всеки зъболекар, при който съм сядала, сме водили неизбежно разговора за махането им. Решила съм докато не ми направи някой от тях проблем, да не ги пипам. Може да е въпрос на късмет (ген), но освен малко по-трудната хигиена и 2-3 ухапвания годишно, друга драма с така порасналите мъдреци не съм имала. Дано и при вас се развият така благоприятно нещата.

Кали, честит ви живот без брекети! Безпроблемно да си хапва пуканки и фъстъчки сега младежът Simple Smile

# 694
  • Мнения: 2 530
Да отклоня малко темата и да се оплача. На набора трябва да му се извадят и 4-те непоникнали мъдреци. Отидохме тази сутрин за консултация с хирург за ретиниралия мъдрец, то се оказа, че с всичките има проблем. Другият долен е двоен! Двата горни за тръгнали към бузите. Докторът предлага 2 по 2 да ги извади. Освен финансово натоварващо, ми е притеснено все пак от самите операции.
Като човек, минал през това с два от мъдреците, третия просто ми цепиха мъдреца за да се намърда в правилната посока, смея да твърдя следното:
1. Ако не се извадят, в един момент като почнат да притискат другите зъби почва и да боли.
2. Не е нещо по-страшно от вадене на зъб по принцип, шевове има обаче, защото се вади доста по-дълбоко. Не бих се съгласила на 2х2.
3. За всеки случай бих поискала и второ мнение.
4. Ако искаш мога да ти дам телефона на моята зъболекарка. Лично аз, понеже се опарих (включително и с първия изваден мъдрец) вече си отварям устата само на нейния стол. Ако желаеш, мога да ти обясня на ЛС по-подробно.

# 695
  • София
  • Мнения: 6 292
Да, аз също се чудя за второ мнение, въпреки че самата зъболекарка ми каза това, но все пак днес бях при лицево-челюстен хирург и ортодонт също дойде за консултация. Стреснах се и аз за 2х2, но пък и идеята да преживеем 4 пъти това хич не ми харесва.

storm76, да, ако може да ми обясниш на ЛС повече.

# 696
  • Варна
  • Мнения: 1 180
И при нашия набор е същото положение. Не са изникнали, но искат да ги вадят. Точно както при вас - 4 общо 2х2. При консулт за втори мнение се потвърди препоръката. Казват, че са още като зародиш и по-лесно ще се извадят. Но ние така и не сме се решили с мъжа ми да предприемем интервенцията. Ще се радвам да споделиш какво ще решите вие и ако ще ги вадите, как ще мине всичко.

# 697
  • София
  • Мнения: 6 292
Непременно ще споделя. Още обработвам информацията от сутринта, чета и се образовам. Като цяло съм ЗА ваденето им, но ме е страх. Наборът днес светна, че докторът му обеща 2 седмици болничен Simple Smile Хирургът и ортодонтката казаха, че до 1 година ще започнат да оказват натиск долните мъдреци на другите и ще започнат да се кривят, а сега зъбите му са доста добре подредени и искам да избегна изкривяване и брекети съответно.

# 698
  • Русе
  • Мнения: 1 525
На моята госпожица й извадиха миналата година двата мъдреца с операция с пълна упойка, трима зъболекари-хирурзи ни консултираха. Причината поради, която трябваше спешно да ги извадим, че се беше запушила една жлеза под брадичката. После се оказа обаче, че вероятно запушването на жлезата не е било причинено от мъдреците.
Освен, че цената за ваденето на двата мъдреца с упойката беше над 1000лв. нямаше кой знае каква драма. Приспаха госпожицата, извадиха ги и след около 2 часа я събудиха. Веднага се прибрахме вкъщи. До вечерта беше сънена и дремеше. На следващия ден беше добре, но гърлото я боля два-три дни след това заради тръбичките, които са вкарвали в гърлото й да диша. Няколко дни пи антибиотици и после ходихме да й махнат конците. Бузите й бяха подути няколко дни след операцията, но не я боляха. Болничен не е ползвала. Операцията беше в петък, само него ден не беше на у-ще, после в понеделник си тръгна нормално на у-ще. Докторът каза, че ако искаме ще даде болничен, но според него нямало нужда.

# 699
  • Мнения: 19 355
А по какъв повод сте снимали мъдреците? Мен не ми е хрумвало да го направя при дъщеря ми и сега се замислих, че нямам представа как са й.
Сега потърсих казаното от Кати и се самодиагностицирах с полуретинирал мъдрец Simple Smile
Сторм, може ли и на мен да пишеш на лс.

Силан, благодаря за отговора. Притеснявах се да не съм само аз безхаберен родител, който не иска да ходи на рс при всички Grinning

# 700
  • София
  • Мнения: 4 907
Разговор от тази вечер:
Аз: - Знаеш ли как се нарича докторът, който лекува стомаха?
Синът: - Стоматолог.
............... Tired Face .............
Аз: - А знаеш ли как се нарича докторът, който отговаря за упойките.
Синът: - Наркоман.
............... Confounded .............
Аз: - Знаеш ли какво е анестезия?
Синът: - Даааа! Това е дъщерята на дядо Горио!
ScreamScreamScream

# 701
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 935
Да кажа и аз за мъдреците. Дъщеря ми е с 4 мъдреца, но зъболекарят ни е категоричен, че щом са здрави и не създават проблем, на този етап остават в устата й. Аз съм съм с един, който е тежък случай. Освен, че е ретинирал, през корените му минава лицевия нерв. И е окован от кост от всички посоки. Ваденето е опасно на този етап, защото може да се засегне нерва. Самото достигане до зъба е ужасно трудно: трябва кост да се разбива и после самия зъб да се вади парче по парче. Операцията се прави задължително от двама хирурзи, тъй като ще е около 5 часа. Та на този етап, зъбът си остава на мястото. Ще чакаме да се дръпне леко от нерва и да поизтъни костта над него. А е и здрав, не създава засега проблем. Но си има периоди, когато боли яко - явно някакъв растеж.
Та мисълта ми е освен второ мнение, да се направи задължително и 3D снимка, за да се види лицевия нерв къде минава.

# 702
  • София
  • Мнения: 6 292
Дъждец, зъболекарката ни накара да направим панорамна снимка, за да оцени състоянието му. И от там се видяха и мъдреците.

Да, ще търся второ мнение. Къде се правят тези 3Д снимки?

# 703
  • София
  • Мнения: 2 149
Аз от тези лаборатории съм много доволна. Особено тази на Казбек.
https://www.dental-xlab.com/

# 704
  • София
  • Мнения: 1 393
Между другото с долни мъдреци проблем с ваденето почти няма, но горните са друга работа. Аз имам ретинирали два горни мъдреца. По едно време имах болки в тази област, та няколко зъболекари и хирурзи решиха, че е от тях и трябва да се извади единия. Трябваше да се цепи венеца, сериозна операция в общи линии. Та направих консутация с лицево челюстен хирург, който отмени всички дейности. Първо се оказа, че имам трети незапълнен канал на кътник /рядко срещано явление да има три канала/ и второ по думите ми ретиниралите мъдреци са в синусите. Та ако се наложи да се вадят, ще си е тежка операция и ще се засегнат и синусите, което предполага дълго възстановяване и вероятно усложнения, ако не се направи както трябва. Та по думите му ретиниралите горни мъдреци е най-добре да си стоят вътре, шансът да се развалят е малък, защото нямат контакт с околната среда и само в краен случай да се пипат. Оттогава минаха повече от 10 години и не съм имала проблеми с тях за сега. Дано си остане така и за напред. Ако някой се интерусува от името на лицево челюстния хирург, с когото се консултирах - казва се Павел Станимиров.
Иначе и моята щерка има проблем, но с долен мъдрец. Почнал е да расте, но понеже е малък често прави джоб венеца и събира храна, та се налага да се жабури и много добре да се почиства зъбите за нейн ужас, щото тя е малко джаста-праста.

Общи условия

Активация на акаунт